Podpora imunity
Imunita, čo to je imunita?
Imunitný systém, imunita
Imunitný systém sa skladá zo zložitej siete orgánov, buniek a proteínov, ktoré bojujú proti infekcii (mikróbom).
Imunita, Imunitný systém a mikrobiálna infekcia
Imunitný systém si uchováva záznamy o každom mikróbe, ktorý kedy porazil, v typoch bielych krviniek (B-lymfocyty a T-lymfocyty) známych ako pamäťové bunky. To znamená, že ak sa mikrób dostane do tela znova, dokáže ho rýchlo rozpoznať a zničiť skôr, ako sa stihne rozmnožiť a spôsobiť vám ochorenie.
#showmore#
S niektorými infekciami, ako je chrípka a prechladnutie, sa musí bojovať viackrát, pretože tieto ochorenia môže spôsobiť veľa rôznych vírusov alebo kmeňov toho istého typu vírusu. Prechladnutie alebo chrípka spôsobená jedným vírusom vám nezabezpečí imunitu voči ostatným vírusom.
Na podporu imunity poznáme aj výživové doplnky s obsahom betagluánu.
Imunita a časti imunitného systému
Hlavné časti imunitného systému sú:
- biele krvinky
- protilátky
- komplementový systém
- lymfatický systém
- slezina
- kostná dreň
- týmus
Imunita a biele krvinky
Biele krvinky sú kľúčovými hráčmi vo vašom imunitnom systéme. Vytvárajú sa v kostnej dreni a sú súčasťou lymfatického systému.
Biele krvinky sa pohybujú krvou a tkanivami v celom tele a hľadajú cudzích votrelcov (mikróby), ako sú baktérie, vírusy, parazity a plesne. Keď ich nájdu, spustia imunitný útok.
Biele krvinky zahŕňajú lymfocyty (napríklad B-bunky, T-bunky a prirodzené zabíjačské bunky) a mnoho ďalších typov imunitných buniek.
Protilátky a imunita
Protilátky pomáhajú telu bojovať proti mikróbom alebo toxínom (jedom), ktoré produkujú. Robia to tak, že na povrchu mikróbov alebo v chemických látkach, ktoré produkujú, rozpoznávajú látky nazývané antigény, ktoré označujú mikróby alebo toxíny ako cudzie. Protilátky potom tieto antigény označia na zničenie. Na tomto útoku sa podieľa mnoho buniek, bielkovín a chemických látok.
Betaglukán:
Medzi najviac preskúmané imunitné doplnky patria beta-glukány, u ktorých sa preukázal priaznivý účinok na imunitné bunky. Beta-glukány majú schopnosť aktivovať a posilňovať imunitné bunky, ktoré pomáhajú telu brániť sa proti vírusom, baktériám a iným patogénom.
Beta glukány sú polysacharidy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v obilninách, kvasniciach, hubách a riasach. Ich funkcia ako zlepšenie imunity, zníženie zápalu alebo zníženie hladiny cholesterolu závisí od ich zdroja a štruktúry.
Naše telo si beta glukány prirodzene nevytvára, preto ich musí získavať z vonkajších zdrojov. Získavanie dostatočného množstva beta glukánov z potravy môže byť náročné, najmä tých typov, ktoré zlepšujú imunitné funkcie.
Beta glukány sú dostupné v rôznych formách doplnkov vrátane práškov, kapsúl a tabliet. Od pandémie mnohí ľudia začali denne užívať doplnky s obsahom beta glukánov, aby si udržali zdravý imunitný systém a zlepšili svoju pohodu.
1. Betaklukán čo to je?
Beta-glukány sú polysacharidy zložené z opakujúcich sa glukózových jednotiek lineárne spojených v polohách uhlíka 1 3 alebo 1 4 glykozidovou väzbou typu β.
Ľudia nedokážu stráviť alebo absorbovať beta-glukány, pretože náš tráviaci systém nemá na to potrebné enzýmy. V dôsledku toho sa môžu dostať do čreva a pôsobiť ako vláknina alebo ich môžu rozpoznať imunitné bunky v čreve, čo vedie k imunitnej reakcii.
2. Ktoré zdroje pre betaglukán sú dostupné na trhu?
Beta glukány pochádzajú z rôznych zdrojov a možno ich rozdeliť na cereálne a neceliakálne beta glukány. Ich štruktúra, fyzikálne vlastnosti, väzbová afinita k receptorom a biologické aktivity sa líšia. Obilné beta glukány sú prirodzene prítomné v ovse a jačmeni. Necereálne beta glukány sa nachádzajú v kvasinkách, hubách, baktériách a riasach.
3. Betaglukán, aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi beta glukánov?
Cereálne alebo obilné β-glukány majú zvyčajne 1,3 1,4 glykozidové väzby bez akýchkoľvek 1,6 väzieb alebo vetvenia. Sú to účinné vlákniny a zistilo sa, že sú užitočné pri regulácii hladiny cholesterolu a podpore kardiovaskulárneho zdravia. β-glukány, ktoré nie sú z obilnín, sú vláknité štruktúry uznávané ako imunomodulátory. Vo všeobecnosti pozostávajú z beta-1,3-glukánových reťazcov s vetvením alebo bez neho, ktoré sú pripojené prostredníctvom beta-1,6-glykozidových väzieb.
Výživový doplnok s betaglukánmi, vitamínom D, C a vitamínmi skupiny B
Prispieva k normálnej funkcii imunitného systému
Doplnok stravy Super Imun obsahuje betaglukány - dôležité antioxidanty, ktoré podporujú obranné reakcie organizmu proti vírusom, baktériám a parazitom.
Betaglukán je unikátny prírodný komplexný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám. Aj keď sú biologické účinky glukánu známe už dlhšiu dobu, vedci sa na neho začali sústrediť až od polovice minulého storočia. A stálo to za to.
Super Imun obsahuje aj vitamíny C, D a vitamíny skupiny B (B1, B3, B6 a B12), ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Niacín (vitamín B3) je rozpustný vo vode, preto sa v tele nehromadí a je potrebný jeho dostatočný príjem v strave. Je dôležitý pre uvoľňovanie energie zo sacharidov (pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi atď.). Pri jeho nedostatku sa vyskytujú žalúdočné a črevné problémy.