Obsah:
- Čo je žltačka?
- Čo spôsobuje žltačku?
- Ako zistíte, či máte žltačku?
- Ako sa lieči žltačka?
- Aké sú riziká neliečenia žltačky?
- Môžete žltačke predísť?
- Ďalšie časté otázky
- Záver
Žltačka je stav, pri ktorom vaša pokožka, očné bielka a sliznice (ako je vnútro nosa a úst) zožltnú. Žltačku môžu spôsobiť mnohé zdravotné stavy, ako napríklad hepatitída, žlčové kamene a nádory. Žltačka zvyčajne ustúpi, keď váš lekár vylieči váš hlavný zdravotný stav.
Čo je žltačka?
Žltačka (hyperbilirubinémia) je stav, keď vám zožltne koža, skléry (očné bielka) a sliznice. Žltačka vzniká, keď vaša pečeň nie je schopná spracovať bilirubín (žltá látka vznikajúca pri rozpade červených krviniek) vo vašej krvi. Môže to byť spôsobené buď príliš veľkým rozpadom červených krviniek, alebo poškodením pečene.
Ako žltačka vzniká:
- Rozpad červených krviniek: Vaše telo pravidelne rozkladá staré červené krvinky a nahrádza ich novými. Pri tomto procese rozpadu vzniká bilirubín.
- Spracovanie bilirubínu: Za normálnych okolností vaša pečeň spracúva bilirubín a vytvára z neho súčasť žlče (horkej, zelenohnedej tekutiny, ktorá pomáha tráviť potravu). Vaša pečeň potom uvoľňuje žlč do tráviaceho systému.
- Príliš veľa bilirubínu: Žltačka vzniká vtedy, keď vaša pečeň nedokáže spracovať všetok bilirubín, ktorý vaše telo vytvára, alebo ak má vaša pečeň problém s uvoľňovaním bilirubínu.
- Žltá farba: Keď je v krvi príliš veľa bilirubínu, začne unikať do tkanív okolo ciev. Tento unikajúci bilirubín spôsobuje, že vaša pokožka a očné bielka sú žlté. Táto žltá farba je bežným príznakom žltačky.
Čo spôsobuje žltačku?
Žltačka môže byť dôsledkom problému v ktorejkoľvek z troch fáz bilirubínu:
- Predtým, ako vaša pečeň spracuje bilirubín (prehepatálna žltačka). K tomuto typu žltačky dochádza ešte predtým, ako vaše telo vytvorí bilirubín. Príliš veľký rozpad červených krviniek preberá schopnosť vašej pečene filtrovať bilirubín z krvi.
- Počas tvorby bilirubínu (hepatálna žltačka). K tomuto typu dochádza, keď vaša pečeň nedokáže odstrániť dostatočné množstvo bilirubínu z vašej krvi. Pečeňová žltačka sa môže vyskytnúť, ak máte zlyhanie pečene.
- Po produkcii bilirubínu (posthepatálna žltačka). Tento typ žltačky, nazývaný aj obštrukčná žltačka, sa vyskytuje vtedy, keď blokáda bráni bilirubínu odtekať do vašich žlčovodov.
Medzi stavy, ktoré spôsobujú žltačku, patria:
Prehepatálna žltačka spôsobuje
- Rozpad veľkého hematómu (modriny) a jeho následné spätné vstrebávanie do krvného obehu.
- Hemolytické anémie (keď sú krvné bunky zničené a odstránené z krvného obehu pred ukončením ich normálnej životnosti).
Príčiny hepatálnej žltačky
- Vírusy vrátane hepatitídy A, chronickej hepatitídy B a C a infekcie vírusom Epsteina-Barrovej (infekčná mononukleóza).
- Alkoholom vyvolaná hepatitída.
- Autoimunitné poruchy.
- Zriedkavé genetické metabolické chyby.
- Lieky vrátane penicilínu, perorálnych kontraceptív, chlórpromazínu (Thorazine R), estrogénových alebo anabolických steroidov a toxicity paracetamolu.
Príčiny posthepatálnej žltačky
- Žlčníkové kamene.
- Zápal (opuch) vášho žlčníka.
- Rakovina žlčníka.
- Nádor pankreasu.
Ako zistíte, či máte žltačku?
Nemusíte si všimnúť žltú kožu a skléry spojené so žltačkou. Váš lekár môže tento stav zistiť pri hľadaní niečoho iného. To, aké závažné sú vaše príznaky, závisí od toho, čo ich spôsobuje a ako rýchlo alebo pomaly sa vyvíjajú.
Medzi príznaky, ktoré môžu byť spojené so žltačkou, patria:
- Žltkasté sfarbenie vašej pokožky a očných bielok.
- Horúčka.
- Zimnica.
- Bolesť brucha.
- Príznaky podobné chrípke.
- Tmavé sfarbenie moču.
- Bledo sfarbené hovienka.
- Únava alebo zmätenosť.
- Svrbenie kože.
- Úbytok hmotnosti.
Ako sa lieči žltačka?
Na žltačku neexistuje žiadna špecifická liečba. Váš lekár však môže liečiť príčinu a žltačka by sa mala zlepšiť. Môže tiež liečiť komplikácie, ktoré tento stav spôsobuje. Napríklad, ak je problémom svrbenie kože, váš poskytovateľ vám môže predpísať lieky.
Aké sú riziká neliečenia žltačky?
Závisí to od toho, čo je príčinou vašej žltačky. Ak ide o vírus, vírus by sa mohol rozšíriť alebo sa stať chronickým. Ak však máte žltačku, pretože vám zlyháva pečeň, komplikácie z ochorenia pečene môžu zahŕňať kómu a smrť.
Môžete žltačke predísť?
Keďže existuje mnoho príčin žltačky, je ťažké nájsť spôsoby, ako jej predchádzať. Medzi všeobecné tipy patrí napr:
- Vyhýbanie sa infekcii hepatitídy očkovaním, bezpečným pohlavným stykom, používaním čistých ihiel a dodržiavaním správnej osobnej hygieny, napríklad dôkladným umývaním rúk mydlom a vodou.
- Dodržiavanie odporúčaných limitov alkoholu.
- Udržiavanie si zdravej hmotnosti.
- Vyhýbanie sa prírodným a bylinným doplnkom.
- Kontrola hladiny cholesterolu.
Ďalšie časté otázky
Majú žltačku aj deti?
Žltačka je bežná u novorodencov. Podobne ako u dospelých, nahromadenie bilirubínu v krvi vášho dieťaťa môže spôsobiť žltačku. Keďže pečeň vášho dieťaťa sa ešte len vyvíja, nedokáže odstrániť (alebo rozložiť) všetok bilirubín. Žltačka zvyčajne zmizne sama alebo ju poskytovatelia liečia fototerapiou.
Záver
Môže byť desivé, keď vidíte, že vaša pokožka a očné bielka žltnú. Alebo sa to môže diať tak postupne, že si to nevšimnete, kým vás na to okolie neupozorní. Je normálne, že sa obávate, ale snažte sa príliš netrápiť. Majte na pamäti, že žltačka je príznakom iného zdravotného problému. To znamená, že váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí liečiť vaše hlavné ochorenie skôr, ako sa vyjasní.
Nezabudnite svojmu poskytovateľovi povedať, aké predpísané lieky užívate. Možno bude musieť upraviť dávkovanie alebo predpísať náhradu.
Je tiež dobré požiadať o podporu svoju rodinu a priateľov. Môžu zvládnuť každodenné povinnosti, aby ste sa mohli sústrediť na uzdravenie. Nezabudnite odpočívať, jesť vyvážené jedlá a piť veľa tekutín. Vyhnite sa tiež akýmkoľvek látkam, ktoré zaťažujú pečeň, ako je alkohol, bylinné doplnky alebo voľnopredajné lieky proti bolesti.
Ak sa nebudete cítiť lepšie v čase, ktorý vám poskytol váš poskytovateľ, ihneď si dohodnite stretnutie, aby ste ho opäť navštívili.