Obsah:
- Čo je to zlomenina ramena?
- Príznaky a príčiny zlomeniny ramena
- Ako sa diagnostikujú zlomeniny ramena?
- Ako sa liečia zlomeniny ramena?
- Ako môžem predchádzať zlomeninám ramena?
- Čo môžem očakávať, ak mám zlomeninu ramena?
- Môžete hýbať ramenom, ak je zlomené?
- Záver
K zlomenine ramena dochádza, keď sa zlomí niektorá z troch kostí v ramennom kĺbe. Zvyčajne je spôsobená úrazmi, ako sú dopravné nehody alebo športové zranenia. Niekoľko týždňov budete musieť nosiť ortézu alebo záves a možno budete potrebovať operáciu na opravu kosti. Úplné zotavenie po zlomenine ramena zvyčajne trvá niekoľko mesiacov.
Zlomenina ramena je zlomenina niektorej z troch kostí, ktoré tvoria ramenný kĺb.
Čo je to zlomenina ramena?
Zlomenina ramena je zlomenina kosti v ramennom kĺbe. Zlomenina kosti je lekárska definícia pre zlomeninu kosti.
Na odstránenie zlomeniny ramena môže byť potrebná operácia. Niektorí ľudia potrebujú na zahojenie kosti iba sadru, ortézu alebo záves. Ako dlho trvá úplné zotavenie, závisí od toho, ktorá z vašich kostí je zlomená a čo ju spôsobilo.
Ak ste utrpeli úraz, nikdy sa nepokúšajte ramenný kĺb nasilu vrátiť na svoje miesto sami ani ho nepoužívajte. Ak si myslíte, že máte zlomenú kosť alebo iné poranenie ramena, choďte na pohotovosť.
Aké sú typy zlomenín ramena?
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti najčastejšie klasifikujú zlomeniny ramena podľa toho, ktorá kosť je zlomená. V ramennom kĺbe sú tri kosti:
- Horná (proximálna) časť ramennej kosti (kosť ramena).
- Lopatka (lopatka).
- kľúčna kosť (kľúčna kosť).
Zlomenie ktorejkoľvek z týchto kostí je zlomenina ramena.
Ako časté sú zlomeniny ramena?
Zlomeniny ramena nie sú také časté ako iné zranenia, napríklad vykĺbenie alebo oddelenie ramien.
Zlomeniny kľúčnej kosti sú časté, najmä u dospievajúcich. Zlomeniny proximálnej ramennej kosti sú častejšie u ľudí starších ako 65 rokov alebo u tých, ktorí majú problémy s hustotou kostí. Zlomeniny lopatky sú zriedkavé, pretože lopatky sú veľmi dobre chránené svalmi a inými tkanivami v hrudníku a chrbte.
Príznaky a príčiny zlomeniny ramena
Aké sú príznaky zlomeniny ramena?
Medzi príznaky zlomeniny ramena patria:
- Bolesť ramena.
- Opuch.
- Modrina alebo zmena farby.
- Neschopnosť hýbať alebo používať rameno.
- Deformácia alebo hrboľ, ktorý sa zvyčajne na vašom tele nenachádza.
Čo spôsobuje zlomeniny ramena?
Zlomeniny ramena sú takmer vždy spôsobené úrazom, ktorý náhle zasiahne rameno veľkou silou. Medzi najčastejšie príčiny patria napr:
- Športové úrazy.
- Pády.
- Automobilové nehody.
Aké sú rizikové faktory zlomeniny ramena?
Zlomeninu ramena môže utrpieť ktokoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje u detí a dospievajúcich, ktorí zažili úraz, a u dospelých starších ako 65 rokov, ktorí zažili pád.
Ľudia s osteoporózou alebo osteopéniou majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia zlomeninu kosti, najmä pri páde. Osteoporóza oslabuje kosti, čím sa stávajú náchylnejšími na náhle a neočakávané zlomeniny. Mnohí ľudia nevedia, že majú osteoporózu, až kým im nespôsobí zlomeninu kosti. Zvyčajne nie sú zjavné žiadne príznaky.
Aké sú komplikácie zlomenín ramena?
Veľa ľudí, ktorí utrpia zlomeninu ramena, má trvalú stuhnutosť kĺbu, a to aj po jeho zahojení. Zlomenina ramena môže tiež zvýšiť riziko vzniku artritídy v tomto ramene.
Ak sa u vás vyskytne otvorená zlomenina (kosť prerazí cez kožu), máte zvýšené riziko infekcie kostí (osteomyelitída).
Je to zriedkavé, ale existuje možnosť, že zranenie, ktoré spôsobilo zlomeninu, môže poškodiť aj iné časti vášho ramena vrátane vášho:
- Svaly.
- Väzivá.
- Šľachy.
- Nervov.
- Krvné cievy.
Ako sa diagnostikujú zlomeniny ramena?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti diagnostikuje rameno pomocou fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích testov. Poskytovatelia na pohotovosti môžu zlomeninu diagnostikovať, ak ste boli na pohotovosť privezený po úraze, napríklad po autonehode.
Ktoré testy používajú poskytovatelia na diagnostikovanie zlomenín ramena?
Budete potrebovať aspoň jedno z niekoľkých zobrazovacích vyšetrení, ktoré zlomeninu nasnímajú:
- Röntgenové snímky: Röntgenové vyšetrenie ramena potvrdí všetky zlomeniny a ukáže, ako sú vaše kosti poškodené.
- Magnetická rezonancia (MRI): Váš poskytovateľ môže použiť MRI, aby získal úplný obraz o poškodení vašich kostí a oblasti okolo nich. Magnetická rezonancia zobrazí aj tkanivá, ako sú chrupavky a väzy v okolí vašich kostí.
- Počítačová tomografia (CT): CT vyšetrenie poskytne vášmu lekárovi alebo chirurgovi podrobnejší obraz vašich kostí a okolitého tkaniva ako röntgenové vyšetrenie.
Posunuté a neposunuté zlomeniny ramena
Váš poskytovateľ popíše zlomeninu ako posunutú alebo neposunutú.
Posunutá zlomenina znamená, že časti vašej kosti sa posunuli natoľko, že pri zlomení kosti vznikla okolo zlomeniny medzera.
Neposunuté zlomeniny sú stále zlomeniny kostí, ale kúsky sa počas zlomeniny nepohli natoľko, aby boli v nesúlade.
Otvorené a zatvorené zlomeniny ramena
Váš lekár klasifikuje zlomeninu ako otvorenú alebo uzavretú. Ak máte otvorenú zlomeninu, zlomená kosť prerazí cez kožu. Otvorené zlomeniny sa niekedy označujú ako zložené zlomeniny. Otvorené zlomeniny majú zvýšené riziko infekcií a iných komplikácií. Uzavreté zlomeniny sú stále závažné, ale kosť sa vám nepretláča cez kožu.
Ako sa liečia zlomeniny ramena?
Spôsob, akým váš ošetrujúci lekár lieči zlomeninu ramena, závisí od toho, ktorá kosť je zlomená a či máte aj iné poranenia.
Imobilizácia
Ak je zlomenina mierna a vaše kosti sa nepohli ďaleko z miesta (nedisponibilná zlomenina), možno budete potrebovať len záves alebo ortézu. Ako dlho ju budete musieť nosiť, závisí od toho, čo zlomeninu spôsobilo a o aký typ zlomeniny ide. Budete potrebovať kontrolné röntgenové snímky, aby sa zabezpečilo správne hojenie kostí.
Väčšina zlomenín kľúčnej kosti a lopatky potrebuje len imobilizáciu a fyzikálnu terapiu, ktorá vám pomôže obnoviť pohyblivosť ramena.
Operácia zlomeniny ramena
Niektoré zlomeniny ramena si vyžadujú operáciu. Operáciu môžete potrebovať, ak zlomenina poškodila puzdro v lopatke, ktoré drží ramennú kosť na mieste (glenoid).
Medzi najčastejšie operácie zlomenín ramena patria:
Otvorená redukcia a vnútorná fixácia
Chirurg vám nastaví (nastaví) kosti do správnej polohy a potom ich zaistí na mieste, aby sa mohli zahojiť a zrásť. Zvyčajne sa vykonáva tzv. vnútorná fixácia, čo znamená, že chirurg vám do kosti vloží kovové platničky, skrutky alebo čapy, ktoré ju počas hojenia udržia na mieste.
S týmito kúskami vloženými do kosti môžete žiť navždy. Niektorí ľudia potrebujú následnú operáciu na ich odstránenie.
Artroplastika
Artroplastika je operácia náhrady kĺbu. Ak zlomenina vážne poškodila váš ramenný kĺb, možno budete potrebovať operáciu náhrady ramena. Váš chirurg odstráni poškodený kĺb a nahradí ho umelým kĺbom (protézou).
Komplikácie operácie zlomeniny ramena
Komplikácie operácie zlomeniny ramena sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať:
- Akútny kompartment syndróm (ACS): Nahromadenie tlaku vo vašich svaloch môže zastaviť prístup krvi do tkaniva, čo môže spôsobiť trvalé poškodenie svalov a nervov.
- Malunion: K tomu dochádza, keď sa vaše zlomené kosti počas hojenia nezostavia správne.
- Nonunión: Vaše kosti nemusia zrásť úplne alebo vôbec.
Ako môžem predchádzať zlomeninám ramena?
Dodržiavajte tieto všeobecné bezpečnostné pokyny, aby ste znížili riziko zranenia:
- Vždy si zapnite bezpečnostný pás.
- Pri všetkých činnostiach a športoch noste správne ochranné pomôcky.
- Uistite sa, že váš domov a pracovný priestor sú bez neporiadku, o ktorý by ste mohli zakopnúť vy alebo iní.
- Vždy používajte správne nástroje alebo vybavenie v domácnosti, aby ste dosiahli na veci. Nikdy nestojte na stoličkách, stoloch alebo pracovných doskách.
- Dodržiavajte stravovací a pohybový plán, ktorý vám pomôže udržať si dobré zdravie kostí.
- Ak ste starší ako 65 rokov alebo ak sa u vás v rodine vyskytla osteoporóza, poraďte sa so svojím lekárom o vyšetrení hustoty kostí.
- Ak máte problémy s chôdzou alebo zvýšené riziko pádu, používajte palicu alebo chodítko.
Čo môžem očakávať, ak mám zlomeninu ramena?
Väčšina ľudí, ktorí utrpeli zlomeninu ramena, potrebuje počas zotavovania niekoľko mesiacov fyzikálnej terapie. Fyzioterapeut vám pomôže znovu získať silu a rozsah pohybu (do akej miery môžete pohybovať ramenom).
Závažné zlomeniny ramena môžu spôsobiť trvalú stuhnutosť alebo znížený rozsah pohybu ramena. Váš poskytovateľ alebo chirurg vám povie, čo môžete očakávať.
Môžete hýbať ramenom, ak je zlomené?
Ak je rameno zlomené, môžete ním hýbať, ale pravdepodobne to bude bolestivé. Môže byť ťažké (alebo nemožné) hýbať ním tak, ako zvyčajne. Nikdy sa nenúťte používať rameno po zranení. Ak ste utrpeli úraz alebo si myslíte, že by ste mohli mať zlomenú kosť, ihneď choďte na pohotovosť.
Lekár alebo chirurg vám povie, kedy je bezpečné začať opäť hýbať ramenom a ramennou kosťou po ošetrení zlomeniny. Váš fyzioterapeut vám počas liečby poskytne cviky a pohyby, ktoré posilnia svaly okolo ramena. Počas zotavovania môžete stále hýbať inými časťami ramena vrátane lakťa, zápästia a rúk, aby ste predišli stuhnutiu.
Záver
K zlomeninám ramena dochádza vtedy, keď vám niečo zlomí kosť v ramennom kĺbe. Môžu byť desivé, najmä preto, že ide o náhle zranenia, ktoré nemôžete plánovať.
Aj keď potrebujete operáciu, ramenný kĺb by sa mal zahojiť za niekoľko mesiacov. Možno budete mať určitú stuhnutosť, ktorá bude trvať dlhší čas, ale väčšina ľudí je schopná získať späť väčšinu svojej sily a rozsahu pohybu pomocou fyzikálnej terapie.