Obsah:
- Čo je zápalové ochorenie čriev ?
- Typy ochorenie čriev
- Príznaky a príčiny ochorenie čriev
- Diagnostika a testy ochorenia čriev
- Manažment a liečba ochorenia čriev
- Vyhliadky / prognóza ochorenia čriev
- Záver
Čo je zápalové ochorenie čriev ?
Zápalové ochorenie čriev IBD označuje ochorenia, ktoré spôsobujú chronický zápal vo vašom gastrointestinálnom trakte. Jeho príznaky môžu prísť náhle a okrem iného spôsobujú intenzívne žalúdočné kŕče a hnačku. Zápalové ochorenie čriev však môže ovplyvniť viac než len vaše črevá - môže mať vplyv na vaše celkové fyzické zdravie, emocionálnu pohodu a dokonca aj na vaše duševné zdravie.
Zápalové ochorenie čriev je celoživotné ochorenie, na ktoré neexistuje liek. Môže to znieť pochmúrne. Existuje však liečba, ktorá zmierňuje príznaky, a kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vám nenarušila život.
Typy ochorenie čriev
- Crohnova choroba: Toto ochorenie spôsobuje vredy v tráviacom trakte. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, od úst až po konečník (zadok), ale zvyčajne sa vyvíja v tenkom čreve a hornej časti hrubého čreva.
- Ulcerózna kolitída (UC): UC spôsobuje opuch a vredy (ulcerácie) vo vašom hrubom čreve. Zvyčajne sa začína v konečníku a môže sa rozšíriť na časť alebo celé hrubé črevo.
Ochorenie môže postihnúť kohokoľvek od malých detí až po dospelých vo veku 65 rokov a viac. Najčastejšie však postihuje ľudí vo veku 15 až 35 rokov.
Príznaky a príčiny ochorenie čriev
Príznaky ochorenie čriev môžu byť mierne alebo závažné. Prichádzajú a odchádzajú a nie vždy sa dá predpovedať, kedy sa objavia. Keď sa objavia, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže povedať, že máte (aktívne ochorenie). Keď vaše príznaky po liečbe vymiznú, poskytovateľ môže povedať, že ochorenie je v remisii.
Medzi bežné príznaky patria:
- Bolesť v dolnej časti brucha, ktorá môže pripomínať žalúdočné kŕče.
- Krv v stolici.
- Chronická hnačka.
- Únava.
- Neželaný úbytok hmotnosti.
Čo spôsobuje zápalové ochorenie čriev?
K IBD dochádza, keď bunky imunitného systému vo vašom tráviacom trakte omylom napadnú zdravé tkanivo a spôsobia zápal, ktorý vedie ku Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde. Výskumníci nepoznajú presný dôvod, prečo k tomu dochádza. Skúmajú však mutácie v určitých génoch, ktoré za normálnych okolností:
- Udržujte svoj imunitný systém v rovnováhe, aby nereagoval prehnane, keď objaví votrelcov.
- Ovplyvňujú vašu slizničnú bariéru, ktorá je prvou obrannou líniou v čreve.
- Kontrolujú rast baktérií v čreve.
Keď tieto gény zmutujú (zmenia sa), zvyšuje sa riziko vzniku IBD. Vedci môžu tieto gény nazývať gény náchylnosti. Existuje viac ako 160 rôznych génov náchylnosti. Ak ste zdedili akýkoľvek počet z nich, niekoľko každodenných činností by mohlo vyvolať príznaky IBD. Tieto činnosti nespôsobujú ochorenie.
Medzi bežné spúšťacie faktory IBD patria napr:
- Antibiotiká.
- Nesteroidné protizápalové lieky.
- Fajčenie cigariet.
- Stres.
Vedci tiež skúmajú, či problémy s črevným mikrobiómom môžu zohrávať úlohu pri chronickom zápale, ktorý spôsobuje IBD.
Môže jedlo spôsobiť príznaky IBD?
Nie, ale môžete si všimnúť, že sa vaše príznaky zhoršia po konzumácii určitých potravín alebo tekutín. Každý človek je iný, ale medzi potraviny a nápoje, ktoré vám môžu zhoršiť stav, patria napr:
- Nápoje s obsahom alkoholu.
- Nápoje s kofeínom.
- Sýtené nápoje.
- Potraviny vyrobené s mliekom.
- Potraviny s veľkým množstvom vlákniny.
- Mastné potraviny.
Aké sú rizikové faktory IBD?
Najvýznamnejším rizikom je výskyt IBD v rodine. Štúdie ukazujú, že 5 až 20 % ľudí s IBD má blízkeho člena rodiny - rodiča, súrodenca alebo dieťa - ktorý má IBD.
Aké sú komplikácie zápalového ochorenia čriev?
IBD môže spôsobiť ďalšie zdravotné ťažkosti v tráviacom trakte aj mimo neho. Niektoré z nich môžu byť naliehavými lekárskymi problémami alebo závažnými ochoreniami, vrátane:
- Rakovina hrubého čreva: IBD zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie rakovina hrubého čreva.
- Perforované črevo: V dôsledku IBD môže dôjsť k perforácii čreva: Medzi príznaky patrí silná bolesť brucha a kŕče, nafúknuté brucho a bolesť pri dotyku brucha.
- Toxické megakolon: Príznaky: Krvavá hnačka, silná bolesť brucha a bolesť pri dotyku brucha.
Ďalšie komplikácie IBD, ktoré postihujú váš tráviaci trakt, sú análna fistula a análna stenóza. Oanálnej stenóze hovoríme vtedy, keď sa váš análny kanál zúži, čo sťažuje odchod stolice z tela.
IBD môže zvýšiť riziko vzniku komplikácií, ako napr:
- anémia (nízka hladina červených krviniek).
- Krvné zrazeniny.
- Bolesť a podráždenieočí.
- obličkové kamene.
- Vredy v ústach.
- Ochorenia pečeneako cirhóza a primárna sklerotizujúca cholangitída.
- Malabsorpcia a podvýživa.
- Opuchnuté kĺby.
- Kožné vredy a vyrážky.
- Oslabené kosti (osteoporóza).
Diagnostika a testy ochorenia čriev
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykoná fyzikálne vyšetrenie. Opýta sa na vaše príznaky vrátane toho, ako dlho ich máte, či sú vaše príznaky mierne alebo závažné a či prichádzajú a odchádzajú.
Môže nariadiť nasledujúce vyšetrenia:
- Kompletný krvný obraz (CBC).
- Kapsulová endoskopia.
- Kolonoskopiu.
- Počítačová tomografia (CT).
- EUS (endoskopický ultrazvuk).
- Flexibilná sigmoidoskopia.
- Magnetická rezonancia (MRI).
- Horná endoskopia.
Manažment a liečba ochorenia čriev
Ako sa lieči zápal čreva?
Liečba sa líši v závislosti od typu IBD, ktorý máte, ale všetky liečby sa zameriavajú na dosiahnutie remisie IBD - a jej udržanie. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže predpísať lieky na zmiernenie príznakov. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia, ak lieky nie sú účinné.
Vo všeobecnosti sa lieky na IBD zameriavajú na zvládnutie zápalu a kontrolu reakcie vášho imunitného systému. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu na liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy používať rovnaké typy liekov na predpis. Medzi lieky môžu patriť napr:
- Antibiotiká: Antibiotiká môžete dostať, ak máte infekciu z análnej fistuly.
- Lieky proti hnačke: Ak máte Crohnovu chorobu, váš lekár vám môže predpísať lieky.
- Biologické lieky: Tieto lieky upokojujú váš imunitný systém, aby neuvoľňoval protilátky, ktoré vyvolávajú zápalové ochorenie čriev.
- Kortikosteroidy: Tieto lieky môžete dostávať na liečbu zápalu.
- Imunomodulátory a imunosupresíva: Tieto lieky tiež pomáhajú upokojiť váš imunitný systém.
Chirurgický zákrok
Lieky na IBD môžu zvládnuť vaše príznaky na mnoho rokov. Ak však lieky prestanú účinkovať, váš lekár vám môže odporučiť operácie, ako je kolektómia.
Vyhliadky / prognóza ochorenia čriev
IBD je chronické ochorenie, ktoré budete musieť zvládnuť do konca života. To, že máte toto ochorenie, zvyšuje aj riziko závažných ochorení, ako je rakovina hrubého čreva.
Z týchto dôvodov by ste mali plánovať pravidelné návštevy u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aj keď nemáte žiadne príznaky. Váš poskytovateľ vám môže odporučiť, aby ste si naplánovali návštevy každých šesť mesiacov, keď je IBD v remisii, a častejšie, keď máte vzplanutie IBD. Ak máte 30 alebo 40 rokov, váš poskytovateľ vám môže odporučiť, aby ste začali chodiť na pravidelné kolonoskopie skôr ako väčšina ľudí.
Žiť s IBD nie je vždy jednoduché. Príznaky môžu prepuknúť a potom na niekoľko týždňov a mesiacov zmiznúť. Môže sa stať, že budete premýšľať, kedy príde ďalšie vzplanutie. Môžete sa cítiť trápne alebo sebavedome kvôli príznakom, ako sú náhle záchvaty hnačky, ktoré vás nútia bežať na záchod. Tu je niekoľko návrhov, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť IBD:
- Dobre sa stravujte: Urobte si čas na sledovanie a identifikáciu potravín a nápojov, ktoré spúšťajú IBD. Poraďte sa s dietológom o stravovacích plánoch, ktoré sa vyhýbajú spúšťajúcim potravinám a nápojom, ale poskytujú dostatok výživy.
- Sledujte svoje príznaky počas vzplanutia: Ak viete presne určiť, kedy je pravdepodobnejšie, že budete mať príznaky, môžete si naplánovať deň. To zahŕňa aj identifikáciu toaliet , aby ste vedeli, kam máte ísť, keď naozaj potrebujete ísť.
- Podeľte sa o svoju situáciu: Možno si budete chcieť nechať podrobnosti o svojom probléme s IBD pre seba. Je to úplne pochopiteľné. Zvážte však, či o svojich problémoch s IBD nepoviete blízkemu priateľovi alebo známemu v práci. Môže vám pomôcť, ak budete mať niekoho, na koho sa môžete obrátiť, keď budete potrebovať pomoc.
- Zvládnite svoj stres: Stres môže vyvolať príznaky IBD. Programy na zvládanie stresu môžu zmierniť alebo oddialiť vaše príznaky.
- Vyhľadajte podporu: Milióny ľudí v majú IBD. Existujú podporné skupiny, kde môžete stráviť čas s ľuďmi, ktorí vedia, čím prechádzate.
- Zvážte podporu duševného zdravia: IBD môže viesť k depresii. Pomôcť vám môže rozhovor so psychológom.
- Prestaňte fajčiť: Výskum ukazuje, že fajčenie cigariet môže vyvolať príznaky zápalového ochorenia čriev.
Záver
Ak je vašou diagnózou zápalové ochorenie čriev, možno sa vám uľaví, keď sa dozviete, prečo máte kŕčovité brucho a hnačky niekoľko dní po sebe. A pravdepodobne vám pomôže aj to, že viete, ako môže liečba spôsobiť, že vaše príznaky zmiznú. Možno sa však obávate, čo to znamená mať chronické ochorenie s nepríjemnými a niekedy aj trápnymi príznakmi, ktoré sa môžu objaviť bez varovania.