Obsah:
- Čo je to zápal?
- Aký je rozdiel medzi akútnym a chronickým zápalom?
- Čo spôsobuje zápal?
- Ako rýchlo znížiť zápal v tele?
- Aké sú príklady potravín, ktoré spôsobujú zápaly?
- Ako môžem predchádzať zápalom?
- Záver
Zápal je normálnou súčasťou reakcie vášho tela na poranenia a útočníkov (napríklad baktérie). Podporuje hojenie a pomáha vám cítiť sa lepšie. Zápal, ku ktorému dochádza bez zranenia alebo útočníka, však môže poškodiť zdravé časti vášho tela a spôsobiť celý rad chronických ochorení.
Príznaky a symptómy akútneho a chronického zápalu:
Akútny zápal môže spôsobiť začervenanie kože, bolesť alebo citlivosť, opuch a teplo. Chronický zápal môže byť ťažšie rozpoznateľný so širokou škálou možných príznakov.
Čo je to zápal?
Zápal je reakcia vášho tela na chorobu, poranenie alebo niečo, čo do vášho tela nepatrí (napríklad baktérie alebo toxické chemikálie). Zápal je normálny a dôležitý proces, ktorý umožňuje vášmu telu liečiť sa. Napríklad horúčka je spôsob, ako viete, že zápalový systém vášho tela funguje správne, keď ste chorí. Zápal vám však môže uškodiť, ak sa vyskytuje v zdravých tkanivách alebo trvá príliš dlho.
Keď sa do vášho tela pokúsi preniknúť votrelec (napríklad vírus) alebo sa zraníte, váš imunitný systém vyšle svoje prvé reakcie. Sú to zápalové bunky a cytokíny (látky, ktoré stimulujú ďalšie zápalové bunky). Tieto bunky začnú zápalovú reakciu, aby zachytili choroboplodné zárodky alebo toxíny a začali hojiť poškodené tkanivo. Zápal môže spôsobiť bolesť, opuch alebo zmenu farby. To sú znaky, že sa vaše telo samo uzdravuje. Normálny zápal by mal byť mierny a bolesť by nemala byť extrémna.
Zápal však môže postihnúť aj časti vášho tela, ktoré nevidíte. Zápalové reakcie, ktoré sa vyskytujú v zákulisí, vám môžu pomôcť pri liečbe, ale inokedy môžu poškodiť vaše zdravie.
Aký je rozdiel medzi akútnym a chronickým zápalom?
Existujú dva hlavné typy zápalu: akútny a chronický. Akútny zápal je náhly a dočasný, zatiaľ čo chronický zápal môže trvať mesiace alebo roky.
Akútny zápal
Ide o reakciu vášho imunitného systému na náhle zranenie alebo chorobu. Zápalové bunky sa presunú na miesto poranenia (napríklad rez na prste) alebo infekcie a začnú proces hojenia.
Infekcie v rôznych častiach vášho tela môžu spôsobiť náhly a zvyčajne krátkodobý zápal. Napríklad bakteriálne infekcie, ako je angína, a vírusové infekcie, ako je chrípka, môžu spôsobiť zápal hrdla. Iné bakteriálne a vírusové infekcie môžu spôsobiť zápal tenkého čreva (enteritídu).
Akútny zápal môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní, v závislosti od vášho stavu.
Chronický zápal
Ide o stav, keď vaše telo pokračuje vo vysielaní zápalových buniek, aj keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Napríklad pri reumatoidnej artritíde zápalové bunky a látky napádajú kĺbové tkanivá. To vedie k zápalu, ktorý prichádza a odchádza a môže spôsobiť vážne poškodenie vašich kĺbov.
Pri chronickom zápale procesy, ktoré za normálnych okolností chránia vaše telo, ho nakoniec poškodzujú. Chronický zápal môže trvať mesiace alebo roky. Môžete mať obdobia, keď sa zlepší, a iné obdobia, keď sa zhorší.
Vedci spájajú chronický zápal so širokou škálou ochorení (zápalových chorôb).
Aké sú príznaky akútneho zápalu?
Keď dôjde k poškodeniu určitej časti vášho tela, môžete si všimnúť:
- Odfarbenú alebo začervenanú pokožku.
- Bolesť alebo citlivosť, ktorá by mala byť mierna a len v oblasti poranenia.
- Opuch (napríklad zápal kolena).
- Koža, ktorá je na dotyk horúca.
- Nemožnosť používať danú časť tela tak, ako by ste ju normálne používali (napríklad znížený rozsah pohybu).
Aké sú príznaky chronického zápalu?
Príznaky chronického zápalu môže byť ťažšie rozpoznať ako príznaky akútneho zápalu. Môžete mať:
- Bolesti brucha.
- Bolesť na hrudníku.
- Únavu a/alebo nespavosť.
- Horúčku.
- Bolesť alebo stuhnutosť kĺbov.
- Vredy v ústach.
- Kožná vyrážka.
- Depresia, úzkosť a iné poruchy nálady.
- Gastrointestinálne (GI) problémy, ako je hnačka, zápcha a reflux kyseliny.
- Zvýšenie alebo zníženie telesnej hmotnosti.
- Časté infekcie.
Aké stavy sú spojené s chronickým zápalom?
Chronický zápal sa podieľa na procese ochorenia mnohých stavov vrátane:
- Autoimunitné ochorenia, ako je lupus, reumatoidná artritída (RA), psoriáza a ankylozujúca spondylitída (AS).
- Kardiovaskulárne ochorenia, ako sú srdcové choroby a vysoký krvný tlak.
- Niektoré druhy rakoviny.
- Gastrointestinálne ochorenia, ako je Crohnova choroba a zápalové ochorenie čriev.
- Pľúcne ochorenia, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
- Duševné ochorenia, ako je depresia a úzkosť.
- Metabolické ochorenia, ako je cukrovka 2. typu.
- Neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.
- Zápalové ochorenia spolu spôsobujú viac ako polovicu všetkých úmrtí na svete.
Čo spôsobuje zápal?
Zranenia a infekcie zvyčajne spôsobujú akútny zápal.
Faktory životného prostredia vrátane aspektov vášho každodenného života a vystavenia toxínom sú vinníkmi väčšiny prípadov chronického zápalu. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Nízka úroveň fyzickej aktivity.
- Chronický stres.
- BMI 30 alebo viac (obezita), najmä ak sa nadváha nachádza hlboko v bruchu (viscerálny tuk).
- Nerovnováha zdravých a nezdravých mikróbov v črevách (dysbióza).
- Pravidelná konzumácia potravín, ktoré spôsobujú zápaly, napríklad potravín s vysokým obsahom transmastných kyselín alebo soli.
- Narušený spánok a cirkadiánny rytmus.
- Vystavenie toxínom vrátane znečistenia ovzdušia, nebezpečného odpadu a priemyselných chemikálií.
- Používanie tabakových výrobkov.
- Pravidelné pitie nadmerného množstva alkoholu.
Ako rýchlo znížiť zápal v tele?
Zápal nie je vždy potrebné liečiť. Pri akútnom zápale môžete zvyčajne zmierniť ťažkosti za niekoľko dní tým, že:
- Oddychom danej časti tela.
- Prikladaním ľadu alebo studeného obkladu na postihnuté miesto na 15 až 20 minút približne každé štyri hodiny.
- Správnou starostlivosťou o rany pri rezných ranách, odreninách alebo popáleninách.
Ak máte chronický zápal, váš lekár vám môže odporučiť:
- Doplnky stravy. Niektoré doplnky - ako napríklad zinok, niektoré vitamíny a omega-3 - môžu zmierniť zápal a zlepšiť regeneráciu. Pred užívaním akýchkoľvek nových doplnkov sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom.
- Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Tieto voľnopredajné lieky zmierňujú zápal. Váš poskytovateľ vám môže odporučiť ibuprofén, aspirín alebo naproxén. Neužívajte NSAID dlhšie ako 10 dní po sebe bez toho, aby ste sa poradili so svojím poskytovateľom.
- Kortikosteroidy. Váš poskytovateľ vám môže podať injekciu na zníženie zápalu v určitom kĺbe alebo svale. Alebo vám môže predpísať lieky, ktoré budete užívať ústami. Nezabudnite dodržiavať pokyny svojho poskytovateľa, ako užívať lieky.
Používa sa prednizón na liečbu zápalu?
Áno. Prednizón je druh kortikosteroidu. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ho predpisujú na liečbu mnohých ochorení, ktoré spôsobujú zápal, vrátane reumatoidnej artritídy, lupusu a vaskulitídy.
Ktoré potraviny znižujú zápal?
Mnohé potraviny bojujú proti zápalu vo vašom tele. Patria medzi ne napríklad tučné ryby (ako je losos), čerstvé ovocie a listová zelenina. Môžete tiež používať koreniny s protizápalovými vlastnosťami, ako je kurkuma, zázvor alebo cesnak.
Dodržiavanie protizápalovej diéty môže pomôcť znížiť a predchádzať zápalom vo vašom tele. Protizápalová diéta je všeobecný pojem, ktorý označuje široký model vyváženého stravovania. Niektoré potraviny uprednostňujete pred inými a stravu prispôsobujete svojim potrebám.
Ak chcete zmeniť svoje stravovacie návyky, je dobré poradiť sa s dietológom. Môže vám pomôcť vytvoriť plán, ktorý je pre vás najlepší. Môžu vám odporučiť prístupy, ako je stredomorská diéta, ktorá podľa výskumov dokáže znížiť hladinu zápalu v tele. Alebo vám môže navrhnúť diétu DASH, ktorá vám pomôže znížiť príjem sodíka a zvýšiť príjem draslíka.
Dietológ s vami vypracuje plán, ktorý je dlhodobo realizovateľný.
Aké sú príklady potravín, ktoré spôsobujú zápaly?
Zatiaľ čo niektoré potraviny pomáhajú znižovať zápal, iné spôsobujú pravý opak. Medzi potraviny spôsobujúce zápaly patria napr:
- Potraviny obsahujúce transmastné kyseliny.
- Smažené jedlá vrátane mnohých jedál rýchleho občerstvenia.
- Údené mäso s dusičnanmi, ako sú hot dogy a niektoré druhy mäsa.
- Potraviny s vysokým obsahom soli.
- Rafinované sacharidy, ako je cukor, pečivo alebo biely chlieb.
Ako môžem predchádzať zápalom?
Mnohé faktory, ktoré spôsobujú zápal, nemôžete zmeniť. V niektorých prípadoch však môžete znížiť riziko chronického zápalu. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť:
- Snažte sa vykonávať aspoň 150 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity (napríklad chôdza) týždenne.
- Vyhnite sa fajčeniu a všetkým tabakovým výrobkom. Poraďte sa so svojím poskytovateľom o zdrojoch, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť.
- Jedzte prevažne čerstvé alebo minimálne spracované potraviny a vyhýbajte sa vysoko spracovaným potravinám.
- Udržujte si zdravú hmotnosť.
- Obmedzte množstvo vypitého alkoholu.
- Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom o spôsoboch, ako znížiť riziko škodlivých účinkov znečistenia alebo toxických chemikálií.
Záver
Zápal je jedno z tých slov, ktoré pravdepodobne počujete stále častejšie. Objavuje sa v spravodajských článkoch. Je v televízii. A je pravdepodobné, že ho niekedy spomenul aj niekto z vašich známych, keď hovoril o svojom zdraví. Nemôžeme sa vyhnúť tomu, aby sme o ňom počuli, a, bohužiaľ, je ťažké vyhnúť sa tomu, aby sme ho zažili. Či už ide o krátkodobé zranenie alebo chronickú imunitnú reakciu, ktorá vedie k vážnym ochoreniam, zápal môže ovplyvniť váš život malými i veľkými spôsobmi.
Poznanie toho, ako môže zápal ovplyvniť vaše telo, vám dáva šancu urobiť vo svojom každodennom živote niekoľko zmien, aby ste sa cítili lepšie a zostali čo najzdravší. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o riziku chronického zápalu a o tom, ako zvládnuť všetky existujúce ochorenia.
Zápal je nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia vášho tela. Vzniká, keď zápalové bunky cestujú na miesto poranenia alebo cudzieho telesa, napríklad baktérie. Ak zápalové bunky zostanú príliš dlho, môže to viesť k chronickému zápalu. Chronický zápal je príznakom iných zdravotných stavov, ako je reumatoidná artritída. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť lieky alebo domácu liečbu. Zápal môžete znížiť konzumáciou protizápalových potravín a zvládaním stresu.