Obsah:
- Čo je vykĺbenie?
- Typy vykĺbení
- Aké sú príznaky vykĺbenia?
- Čo spôsobuje vykĺbenie?
- Rizikové faktory vykĺbenia
- Aké sú časté komplikácie vykĺbenia?
- Ako sa diagnostikujú vykĺbenia?
- Ako sa lieči vykĺbenie?
- Ako môžem predísť vykĺbeniu?
- Záver
Vykĺbenie je lekársky termín pre kosti v jednom z vašich kĺbov, ktoré sú vytlačené zo svojho obvyklého miesta. Môže sa týkať ktoréhokoľvek kĺbu vo vašom tele. K vykĺbeniu dochádza takmer vždy pri úrazoch alebo športových zraneniach. Nikdy sa nepokúšajte sami zatlačiť alebo násilím vrátiť vykĺbený kĺb na svoje miesto.
Čo je vykĺbenie?
Vykĺbenie je lekársky termín pre kosti v jednom z vašich kĺbov, ktoré sú vyrazené alebo vytlačené zo svojho obvyklého miesta.
Kĺb je akékoľvek miesto vo vašom tele, kde sa stretávajú dve kosti. Sú súčasťou vášho kostrového systému. V celom tele máte stovky kĺbov. Podopierajú vaše telo od hlavy až po päty.
Každý kĺb vo vašom tele môže byť vykĺbený. Vykĺbenie môže byť bolestivé a sťažuje (alebo znemožňuje) používanie postihnutého kĺbu. Vykĺbenie môže tiež namáhať alebo roztrhnúť tkanivá okolo kĺbov vrátane vášho:
- Svaly
- Nervov
- Šľachy
- cievy
Typy vykĺbení
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti klasifikujú vykĺbenia na základe toho, ako ďaleko sa posunuli kosti vo vašich kĺboch:
- Úplné vykĺbenie (luxácia): K úplnému vykĺbeniu dochádza vtedy, keď sú kosti vo vašom kĺbe úplne oddelené a vytlačené z miesta.
- Subluxácia: Subluxácia je lekársky termín pre čiastočné vykĺbenie. Subluxáciu máte vtedy, ak váš kĺb niečo od seba odtiahne a kosti sa stále dotýkajú, len nie tak úplne ako zvyčajne.
Ako časté sú vykĺbenia?
Vykĺbenia sú veľmi časté. Medzi najčastejšie vykĺbené kĺby patria:
- Prsty
- Ramená
- Kolená
- Lakťové kĺby
- Boky
- Čeľuste
Aké sú príznaky vykĺbenia?
Medzi najčastejšie príznaky vykĺbenia patria:
- Bolesť.
- Opuch.
- Modrina.
- Kĺb vyzerá výrazne inak alebo nie je na svojom mieste.
- Neschopnosť pohybovať alebo používať kĺb.
- Pocit nestability alebo akoby bol kĺb slabší ako zvyčajne.
Vaše príznaky sa budú líšiť v závislosti od toho, ktorý kĺb je postihnutý a aký typ vykĺbenia sa u vás vyskytol.
Čo spôsobuje vykĺbenie?
Každá sila, ktorá je dostatočne silná na to, aby vytlačila kĺb z miesta, môže spôsobiť vykĺbenie. Najčastejšími príčinami sú:
- Dopravné nehody
- Športové úrazy
- Pády
Rizikové faktory vykĺbenia
Vykĺbenie môže utrpieť každý, ale niektoré skupiny sú viac ohrozené, vrátane ľudí, ktorí:
- Hrajú kontaktné športy
- Sú starší ako 65 rokov
- majú Ehlersov-Danlosov syndróm alebo iné ochorenie, ktoré oslabuje spojivové tkanivá (vrátane väzov, šliach alebo svalov) okolo kĺbov.
Aké sú časté komplikácie vykĺbenia?
Najčastejšími komplikáciami vykĺbenia sú poškodenie kostí a tkanív okolo kĺbu vrátane:
- Natiahnutie svalov.
- Natiahnutieväzov a šliach.
- Poškodenie nervov.
- Poškodené cievy.
- Zlomeniny kostí (zlomeniny kostí) .
Ako sa diagnostikujú vykĺbenia?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti diagnostikuje vykĺbenie pomocou fyzikálneho vyšetrenia. Vyšetrí váš kĺb a oblasť okolo neho. Povedzte svojmu poskytovateľovi o všetkých príznakoch, ktoré pociťujete, a o tom, čo ste robili tesne pred úrazom.
Aké vyšetrenia sa vykonávajú na diagnostiku vykĺbenia?
Váš poskytovateľ môže potrebovať niektoré z nasledujúcich zobrazovacích vyšetrení, aby diagnostikoval poškodenie vo vašom tele po vykĺbení:
- Röntgenové snímky.
- Zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI).
- Počítačová tomografia (CT).
- Ultrazvuk.
Ako sa lieči vykĺbenie?
Najdôležitejšou liečbou vykĺbenia je vrátenie kĺbu na správne miesto. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti to môže nazvať premiestnením, manipuláciou alebo uzavretou redukciou. Opatrne zatlačí a potiahne vykĺbený kĺb, aby ho posunul späť do správnej polohy. Pred premiestnením kĺbu vám lekár môže podať anestetiká alebo sedatíva (lieky, ktoré vás uspávajú alebo cítite menšiu bolesť). Pred premiestnením a po ňom môžete potrebovať röntgenové vyšetrenie, aby sa skontrolovalo, či nemáte zlomené kosti v kĺbe alebo v jeho okolí.
Nikdy sa nepokúšajte premiestniť vykĺbený kĺb sami. Nedovoľte nikomu inému ako zdravotníckemu pracovníkovi, aby vám kĺb posunul späť na miesto. Ak dôjde k vykĺbeniu, ihneď choďte na pohotovosť. Ak je to možné, ak dôjde k vykĺbeniu, choďte na pohotovosť namiesto na urgentný príjem alebo inú kliniku. Pohotovosť je najlepším miestom, kam ísť, pretože poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na pohotovosti vám môžu poskytnúť všetky zobrazovacie vyšetrenia a všetky lieky, ktoré budete potrebovať pred a po tom, ako vám dajú kĺb do poriadku.
V závislosti od toho, ktorý kĺb bol vykĺbený, budete možno potrebovať ďalšiu liečbu vrátane:
- Imobilizáciu: Nosenie dlahy, závesu alebo ortézy bude držať váš kĺb na mieste, kým sa bude liečiť.
- Lieky.
- Odpočinok: Budete sa musieť vyhýbať akejkoľvek fyzickej aktivite, ktorá využíva alebo zaťažuje váš postihnutý kĺb.
Operácia vykĺbenia
Ak zranenie, ktoré spôsobilo vykĺbenie vášho kĺbu, spôsobilo iné poškodenie vo vašom tele, možno budete potrebovať operáciu na jeho odstránenie. Niektorí ľudia s ťažkým vykĺbením potrebujú operáciu na obnovenie kĺbu, ak uzavretá redukcia nepomôže.
Aká je doba zotavovania po vykĺbení?
Väčšina ľudí potrebuje na zotavenie po vykĺbení aspoň niekoľko týždňov. To, ako dlho sa bude váš kĺb liečiť, závisí od toho, ktorý kĺb bol vykĺbený a či ste utrpeli nejaké iné zranenia.
Vykĺbený prst sa môže cítiť normálne už za tri týždne. Hojenie väčšieho kĺbu, ako je napríklad rameno, môže trvať niekoľko mesiacov alebo dlhšie. Váš poskytovateľ vám povie, čo môžete očakávať.
Spýtajte sa svojho poskytovateľa, ako dlho musíte počkať, kým obnovíte fyzické aktivity. Ak sa vrátite k športovaniu alebo cvičeniu skôr, ako sa váš kĺb úplne zahojí, máte zvýšené riziko jeho opätovného zranenia - vrátane jeho opätovného vykĺbenia.
Ako môžem predísť vykĺbeniu?
Vyvrtnutiu nemôžete vždy zabrániť. Zvyčajne k nim dochádza v dôsledku nehôd a úrazov, ktoré nemôžete naplánovať.
Počas športovania alebo iných fyzických aktivít:
- Noste správne ochranné pomôcky.
- Ak vás počas fyzickej aktivity alebo po nej bolí niektorý z kĺbov, „nehrajte cez bolesť“.
- Doprajte svojmu telu čas na odpočinok a regeneráciu po intenzívnej aktivite.
- Pred športovaním alebo cvičením sa pretiahnite a zahrejte.
- Po fyzickej aktivite sa ochlaďte a pretiahnite.
Dodržiavajte tieto všeobecné bezpečnostné pokyny, aby ste znížili riziko zranenia:
- Uistite sa, že váš domov a pracovný priestor sú bez neporiadku, o ktorý by ste mohli zakopnúť vy alebo iní.
- Vždy používajte vhodné nástroje alebo vybavenie v domácnosti, aby ste dosiahli na veci. Nikdy nestojte na stoličkách, stoloch alebo pracovných doskách.
- Ak máte problémy s chôdzou alebo zvýšené riziko pádu, používajte palicu alebo chodítko.
Záver
Vykĺbenia sú desivé, zvyčajne preto, že sa stávajú pri úrazoch alebo náhodne pri športe. Môže byť šokujúce vidieť alebo cítiť, že jeden z vašich kĺbov nie je na svojom mieste, ale nesnažte sa ho nasilu vrátiť späť sami. Okamžite choďte na pohotovosť, aby vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti mohol kĺb resetovať.
Nedovoľte trénerovi, spoluhráčovi alebo blízkej osobe, aby sa pokúšali zatlačiť váš kĺb späť na miesto. Aj keď to môžu myslieť dobre, môžu váš kĺb poškodiť ešte viac, ako už je, a spôsobiť ďalšie komplikácie.
Dobrou správou je, že väčšina ľudí sa môže vrátiť na ihrisko, do terénu a ku všetkým svojim bežným aktivitám hneď, ako sa ich kĺb zahojí. Opýtajte sa svojho poskytovateľa, ako dlho budete musieť mať kĺb znehybnený.