Obsah:
- Čo je to mikrobióm?
- Črevný mikrobióm
- Úloha črevného mikrobiómu
- Vaginálny mikrobióm
- Dysbióza: keď sa veci pokazia
- Budúcnosť mikrobiómu
- Ako sa starať o svoj mikrobióm
Čo je mikrobióm?
Určite mnohí z vás sledovali prírodopisné relácie Davida Attenborougha, v ktorých skúmal rôzne prostredia, napríklad koralové útesy, dažďové pralesy, lesy alebo púšť. Každé prostredie má svoj jedinečný ekosystém, ktorý je definovaný ako „spoločenstvo biologických organizmov, ktoré na seba navzájom pôsobia a pôsobia na svoje fyzické prostredie“. Zdravý vyvážený ekosystém je prospešný pre organizmy aj pre životné prostredie.
Rovnako ako tieto iné prírodné ekosystémy, aj mikrobióm je mikroskopický ekosystém zložený z baktérií, kvasiniek a vírusov, ktoré žijú na nás a v nás. Presne tak, sme pokrytí mikróbmi! Žijú v našich ústach, žalúdku, tenkých črevách, hrubých črevách, urogenitálnom trakte, koži, chodidlách, brušných dutinách a pľúcach. Aj tieto rôzne prostredia podporujú rôzne ekosystémy. Napríklad mikróby žijúce na koži tolerujú kyslík, zatiaľ čo črevné mikróby v hrubom čreve môžu žiť bez kyslíka.
Črevný mikrobióm
Vo všeobecnosti, keď sa hovorí o „mikrobióme“, má sa na mysli črevný mikrobióm, najmä ten, ktorý žije v hrubom čreve, pretože táto obrovská populácia mikróbov je najväčšia, najviac preskúmaná a pravdepodobne má najzásadnejší vplyv na naše zdravie. Na sliznici tenkého a hrubého čreva (čreva) žije približne 40 biliónov mikróbov - to je 5000-krát viac črevných baktérií ako ľudí na planéte! Vedci sa kedysi domnievali, že v našom tele je viac baktérií ako ľudských buniek, ale najnovšie technologické pokroky naznačujú rovnomernejšie rozdelenie.
S týmito mikróbmi sme sa vyvíjali tisíce rokov, vytvorili sme si s nimi symbiotický vzťah a odovzdávali sme si ich z generácie na generáciu - pravdepodobne máte podobné mikróby ako vaši rodičia, starí rodičia a prastarí rodičia. V konečnom dôsledku je však váš mikrobióm pre vás úplne jedinečný. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o význame týchto krehkých ekosystémov...
Úloha črevného mikrobiómu
Na svoj mikrobióm sa úplne spoliehame. Odhaduje sa, že naše mikróby majú 150-krát viac génov ako my. Vykonávajú pre nás dôležité úlohy a bez nich by naše zdravie a pohoda neexistovali. Zoznam známych funkcií je už dlhý, ale rozširuje sa, pretože sa vykonáva čoraz viac výskumov mikrobiómu. Pozrime sa na úlohu prospešných črevných mikróbov pre naše zdravie:
- Trávenie: Mikróby žijúce v črevách produkujú rôzne enzýmy (druh bielkovín), ktoré nám pomáhajú tráviť potravu. Okrem iného pomáhajú štiepiť laktózu a lepok. Keď priateľské baktérie rozkladajú špeciálne vlákniny nazývané prebiotiká, produkujú prospešné látky, ktoré podporujú zdravé črevá.
- Prvá línia obrany: Predstavte si ju ako líniu vojakov s vytasenými mečmi, ktorí sú pripravení brániť sa proti útočníkom. V tomto prípade bakteriálna bariéra obmedzuje škodlivé baktérie alebo toxíny, ktoré sa dostanú k črevným bunkám a imunitnému systému.
- Hladina energie: Niektoré kmene baktérií dokážu vytvárať vitamíny skupiny B, o ktorých je známe, že pomáhajú zvyšovať hladinu energie. Keďže črevné baktérie pomáhajú aj pri trávení, znamená to, že z potravy získavame aj maximum živín zvyšujúcich energiu.
- Zdravie imunitného systému: V črevách sa nachádza 70 % nášho imunitného systému, čo umožňuje priamu interakciu medzi mikrobiotou a imunitnými bunkami. Súvisia spolu - čo ovplyvňuje jedno, ovplyvňuje aj druhé. Mikrobióm v podstate pomáha modulovať imunitné reakcie.
- Zdravie pokožky: Priateľské baktérie produkujú v tele prospešné látky na rozdiel od toxínov produkovaných patogénnymi (zlými) baktériami, ktoré môžu prispievať k zhoršeniu stavu pokožky.
- Duševné zdravie: Črevo-mozog: novou oblasťou výskumu je „os črevo-mozog“. Presne tak - naše črevá a mozog spolu komunikujú. V črevách sa produkuje mnoho neurotransmiterov, ktoré menia náladu, vrátane „hormónu šťastia“ serotonínu (tiež neurotransmiter), takže zdravé črevá sú dôležité pre naše vlastné šťastie.
Vaginálny mikrobióm
Vaginálny mikrobióm je jedinečný - je to úplne iné prostredie ako črevá. Mikróby tu majú jednu hlavnú úlohu: znižovať riziko vaginálnych infekcií. Vytvárajú prostredie, v ktorom sa darí priateľským baktériám a zároveň potláčajú rast tých škodlivých.
Dysbióza: keď sa veci pokazia
Čo je kľúčom k prosperujúcemu ekosystému? Rovnováha.
Možno ste čítali o povestných „vlkoch z Yellowstonského parku“. V parku žil vysoký počet jeleňov, ktorí zožrali väčšinu vegetácie, takže pre ostatné zvieratá zostalo málo potravy. Keď vedci do parku nasadili vlkov, znížili počet jeleňov a divoká zver sa vrátila späť - od zajacov, bobrov, jastrabov, medveďov až po ryby. Dokonca sa zmenilo aj fyzické prostredie; koryto rieky sa z nedostatku jelenej pastvy spevnilo, a tak rieka zmenila tvar.
Presne tak je to aj s mikrobiómom. Hoci všetky mikróby zohrávajú v črevách svoju úlohu, premnoženie škodlivých mikróbov sa spája s mnohými zdravotnými ťažkosťami a je potrebné ich držať pod kontrolou. Znížený počet priateľských baktérií môže mať za následok aj oslabenie črevnej bariéry, čo môže spôsobiť celý rad problémov od tráviacich problémov až po alergie. Ak je črevný mikrobióm v nerovnováhe, nazýva sa to „dysbióza“.
Niektoré faktory životného štýlu môžu viesť k zníženiu počtu priateľských baktérií, čo spôsobuje dysbiózu
Budúcnosť mikrobiómu
V súčasnosti prebieha množstvo výskumov mikrobiómu, ktoré, dúfajme, prinesú poznatky o tom, ako manipulovať s črevnými baktériami, aby sa dosiahli zdravotné výhody.
Väčšina tohto výskumu sa zameriava na prepojenie medzi mikrobiómom a mnohými oblasťami nášho zdravia. Boli zistené súvislosti medzi dysbiózou v črevách a mnohými rôznymi zdravotnými problémami. Tieto stavy môžu byť v niektorých prípadoch pomerne zrejmé, ale iné vás môžu prekvapiť:
- IBS
- Koliky
- poruchy duševného zdravia
- Alergie
- IBD, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba
- Zlý stav imunitného systému
- Obezita
- Kožné poruchy: ekzémy, psoriáza a akné
- Zdravie srdca
- Potravinová intolerancia
- Intimné zdravie
- Autizmus
- Ochorenie pečene
- Metabolický syndróm
- Cukrovka
- Parkinsonova choroba
Skutočne vzrušujúce je, že výskum niektorých z týchto zdravotných stavov ide ešte ďalej. Rozdiely v mikrobiálnom zložení možno pozorovať medzi „zdravými“ a „chorými“ stavmi, a preto sa výskumníci snažia vyvinúť „mikrobiálny algoritmus“. Cieľom týchto algoritmov je fungovať ako diagnostický nástroj a ušetriť invazívne postupy. Táto práca je v začiatkoch, ale je sľubná do budúcnosti.
To sa vlastne dotýka jednej z najväčších výskumných otázok - čo bolo prvé?
- Dysbióza a potom choroba, alebo
- Choroba a potom dysbióza
V každom prípade sa otvára možnosť zasiahnuť, a to buď znížením rizika ochorenia, alebo zvládnutím príznakov.
Ako povedal Hippokrates: „všetky choroby sa začínajú v črevách“. Múdry muž!
Ako sa starať o svoj mikrobióm
Môžete začať týmito 3 krokmi:
- Skúste do svojho jedálnička zaradiť fermentované potraviny alebo nápoje - patria medzi ne polievka miso, kombucha, kefír, kyslá kapusta a kimči. Chutné!
- Dávajte si pozor na príjem cukru - cukor podporuje zlé baktérie v črevách a môže podporiť dysbiózu.
- Jedzte viac vlákniny - vláknité potraviny sú skvelé pre zdravie čriev, najmä prebiotické vlákniny podporujú dobré baktérie vo vašom tele.