Obsah:
- Ako sa mení videnie s vekom
- Problémy s očami súvisiace s vekom
- Problémy s očnými viečkami
- Tipy na udržanie zdravých očí
- Záver
S pribúdajúcim vekom si môžete všimnúť určité zmeny vo svojej schopnosti vidieť. Tak ako vaše telo funguje trochu inak ako kedysi, rovnaké pravidlá platia aj pre váš zrak.
Mnohé z týchto zmien sú bežné. Niektoré sa dajú zvládnuť jednoduchou úpravou životného štýlu a radami optometristu alebo oftalmológa. Iné sú znakom základného zdravotného stavu, ktorý je potrebné riešiť.
Je dôležité rozpoznať, kedy sa o nepríjemných zmenách vášho videnia treba porozprávať s očným lekárom. Toto je to, čo treba vedieť.
Ako sa mení videnie s vekom
Mnohí ľudia pociťujú jemné rozdiely vo svojom videní, keď dosiahnu stredný vek a nasledujúce desaťročia. Môžu zahŕňať:
- Problémy s videním na blízko. Formálne sa to nazýva presbyopia a zvyčajne sa začína po 40. roku života. Môžete držať veci ďalej alebo používať lupu na čítanie.
- Problémy s rozlišovaním farieb. Rozlišovanie farebných odtieňov môže trvať dlhšie ako predtým, napríklad keď vidíte, koľko čiernej kávy zostalo v tmavomodrom hrnčeku.
- Pomalšie prispôsobovanie sa zmenám svetla. Keď prechádzate zo slabo osvetlených miestností do jasne osvetlených miestností alebo oblastí alebo naopak, prispôsobenie očí môže trvať dlhšie ako predtým.
Dobrá správa? Malé kroky, ako napríklad zmena osvetlenia v domácnosti a zaobstaranie okuliarov alebo kontaktných šošoviek, vám môžu pomôcť začať opäť lepšie vidieť.
Problémy s očami súvisiace s vekom
Existuje niekoľko očných ochorení, ktoré sa u vás s pribúdajúcim vekom vyskytujú s väčšou pravdepodobnosťou. Rozpoznanie ich včasných príznakov môže zvýšiť šance na účinnú liečbu.
S vekom súvisiaca makulárna degenerácia (AMD)
AMD je postupná strata centrálneho videnia. Predmety sa vám môžu zdať rozmazané, tvary môžu vyzerať skreslene alebo môžete v strede zorného poľa vidieť tmavú alebo prázdnu škvrnu.
Pri bežnejšej forme, známej ako suchá AMD, možno stratu zraku spomaliť alebo jej zabrániť pomocou živín šetrných k očiam vrátane omega-3 mastných kyselín, luteínu a zeaxantínu.
Menej častý typ, známy ako vlhké AMD, môže spôsobiť rýchlu a závažnú stratu zraku. Hoci včasná liečba, ktorá môže zahŕňať očné injekcie alebo laserovú liečbu, môže pomôcť zachovať si zrak.
Sivý zákal alebo rozmazané škvrny na očnej šošovke sú s pribúdajúcim vekom bežné. Má ichviac ako polovica všetkých dospelých nad 80 rokov.
Príznakmi katarakty sú citlivosť na svetlo, dvojité videnie, rozmazané videnie alebo zhoršené videnie v noci. Kataraktu je možné liečiť operáciou, ktorá koriguje súvisiace problémy so zrakom.
Diabetická retinopatia
U ľudí, ktorí majú cukrovku, sa môže vyvinúť diabetická retinopatia. Tento stav očí je spôsobený vysokou hladinou cukru v krvi, ktorá môže poškodiť cievy v sietnici.
Medzi skoré príznaky diabetickej retinopatie patrí videnie škvŕn, rozmazané videnie, zlé nočné videnie alebo tmavá škvrna v strede videnia. Ak sa nelieči, môže viesť k slepote.
Udržiavanie hladiny cukru v krvi pod kontrolou môže pomôcť predísť diabetickej neuropatii alebo spomaliť jej rozvoj. Ak sa u vás diabetická neuropatia rozvinie, v závislosti od jej závažnosti ju možno liečiť laserovou operáciou alebo očnými injekciami.
Suché oko sa vyskytuje u mnohých ľudí, hoci s pribúdajúcim vekom je častejšie. Je známe, že s pribúdajúcim vekom postihuje najmä ženy. Vaše oči môžu štípať, páliť, mať pocit akoby brúsneho papiera, pretože slzné žľazy nepracujú správne na mazanie očí.
Suché oko sa dá liečiť očnými kvapkami, masťami alebo domácimi prostriedkami, ako sú zvlhčovače vzduchu, ktoré zvyšujú vlhkosť vzduchu.
Problémy s očnými viečkami
S pribúdajúcimi rokmi sa môžu objaviť zmeny v zdravotnom stave vašich očných viečok.
Zápal
Môžete začať pozorovať zápal očí, známy ako blefaritída. To môže spôsobiť, že vaše oči budú červené, bolestivé a opuchnuté. Očné kvapky, teplé obklady, obklady viečok a antibiotiká sú možnými spôsobmi liečby zápalu očných viečok.
Opadnuté viečka
Vaše viečka sa tiež môžu začať spúšťať alebo klesať. Niektorí ľudia majú okolo očí unavený alebo vrecovitý vzhľad. Keď dolné viečko klesá v dôsledku svalovej slabosti alebo poškodenia nervov, nazýva sa to ptóza. Prebytočná koža okolo očí sa nazýva dermatochaláza.
Tieto stavy môžu ovplyvniť váš zrak, ale dajú sa liečiť chirurgicky. Niektorí ľudia s ptózou môžu na zdvihnutie viečka používať aj očné kvapky na predpis.
Plamienky
Plamienky sa javia ako malé škvrny alebo čiary vo vašom zornom poli. Stáva sa to, keď zhluky buniek, ktoré sa tvoria vo vnútri oka, vrhajú tiene na sietnicu.
Plamienky si zvyčajne nevyžadujú liečbu. Ak si však náhle začnete všímať veľa nových plamienkov alebo sa vaše videnie stane prekážkou, môže to byť príznakom trhliny alebo odlúpenia sietnice. Ide o závažné stavy, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu.
Glaukóm je stav, pri ktorom sa v oku hromadí tekutina a poškodzuje zrakový nerv. Neliečený glaukóm môže viesť k strate zraku. Je to hlavná príčina slepoty u ľudí nad 60 rokov.
Väčšina ľudí nepociťuje žiadne príznaky glaukómu, kým nedôjde k určitej strate zraku. Pravidelné vyšetrenia môžu pomôcť odhaliť glaukóm a liečiť ho, aby sa zabránilo slepote. Možnosti liečby zahŕňajú lieky alebo chirurgický zákrok na zníženie tlaku v oku.
Nízke videnie
U niektorých ľudí dochádza s vekom k zmenám videnia, ktoré im prekážajú pri každodenných úlohách a ktoré sa nedajú korigovať okuliarmi. Toto sa nazýva slabé videnie.
Ľudia so slabým zrakom môžu mať problémy s čítaním pouličných značiek, rozpoznávaním tvárí alebo majú problémy s úlohami, ako je napríklad varenie, kvôli neschopnosti dobre vidieť. Slabé videnie môže diagnostikovať očný lekár. Zrakový špecialista vám môže odporučiť pomôcky, ktoré vám pomôžu, napríklad zväčšovacie okuliare.
Odlúčenie sietnice
K odlúpeniu sietnice dochádza, keď sa sietnica oddelí od tkaniva oka. Medzi príznaky patria záblesky svetla, strata centrálneho videnia, tieňová clona brániaca videniu a rýchly nárast plávajúcich svetielok.
Komplexné rutinné očné vyšetrenia môžu pomôcť odhaliť odlúpenie sietnice. Čím skôr sa zachytí, tým lepšie. Ak sa nelieči, môže viesť k strate zraku. Lekár môže na liečbu tohto stavu použiť očné injekcie, laser alebo kryoterapiu.
Tipy na udržanie zdravých očí
Existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť na podporu zdravia očí vo vyššom veku. Zmeny životného štýlu môžu pomôcť predchádzať mnohým očným ochoreniam spojeným so starnutím.
- Ak fajčíte, prestaňte fajčiť. Fajčenie zvyšuje riziko vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie a sivého zákalu.
- Jedzte stravu bohatú na živiny. Niektoré živiny, ako napríklad luteín, zeaxantín, vitamín C, vitamín E, omega-3 mastné kyseliny a zinok, pomáhajú podporovať zdravie očí a predchádzať niektorým očným ochoreniam. Do svojho jedálnička zaraďte dostatok zelenej listovej zeleniny, ovocia, orechov a rýb.
- Zostaňte aktívni a udržujte si zdravú hmotnosť. Obezita môže zvyšovať riziko glaukómu, vekom podmienenej makulárnej degenerácie a iných očných ochorení.
- Riešte iné zdravotné ťažkosti. Udržiavanie vysokého krvného tlaku a cukrovky pod kontrolou môže pomôcť predchádzať stavom, ako je diabetická neuropatia, ktoré inak môžu viesť k strate zraku.
- Noste slnečné okuliare. Ochrana očí pred ultrafialovým žiarením, keď ste vonku, vám môže pomôcť udržať si zrak.
- Naplánujte si pravidelné očné prehliadky. Každoročné očné vyšetrenie u oftalmológa alebo optometristu vám pomôže včas zachytiť problémy s očami a podstúpiť potrebnú liečbu skôr, ako môžu viesť k problémom, ako je strata zraku.
Udržiavanie dobrého celkového zdravotného stavu vám tiež pomôže cítiť sa lepšie po fyzickej aj psychickej stránke. To vám môže pomôcť lepšie zvládnuť zmeny zraku, ktoré môžu prísť so starnutím.
Záver
S pribúdajúcim vekom sa váš zrak mení. Niektoré z týchto zmien sa dajú zvládnuť úpravou životného štýlu, napríklad nosením okuliarov a úpravou osvetlenia v domácnosti.
Starostlivosť o celkové zdravie vám môže pomôcť podporiť zdravie očí vo vyššom veku. Plánovanie pravidelných očných prehliadok môže odhaliť aj závažné očné ochorenia, ktorých včasná liečba môže pomôcť zabrániť strate zraku.