Obsah:
- Čo sú probiotiká?
- Mal by som užívať probiotiká pri UC?
- Môžu probiotiká pomôcť zastaviť vzplanutia?
- Môžu probiotiká pomôcť predchádzať vzplanutiam?
- Ako môžu probiotiká pomôcť pri liečbe ulceróznej kolitídy
- Môžu probiotiká zhoršiť UC?
- Výhody probiotík pri UC
- Nevýhody probiotík na UC
- Kde nájsť probiotiká
- Prebiotiká
- Často kladené otázky
Obmedzený výskum naznačuje, že probiotiká môžu pomôcť predchádzať vzplanutiam ulceróznej kolitídy, ale možno sa im budete chcieť vyhnúť, ak máte oslabený imunitný systém.
Čo sú probiotiká?
Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré prijímame do svojho tela na podporu zdravia. Zvyčajne sú to kmene baktérií, ktoré môžu pomôcť zlepšiť naše trávenie, alebo takzvané „dobré baktérie“. Probiotické výrobky sú určené na dodávanie zdravých, črevám priateľských baktérií na osídlenie črevnej steny.
Probiotiká sa nachádzajú v niektorých potravinách. Dodávajú sa aj v doplnkoch stravy, ktoré sú dostupné v rôznych formách vrátane tabliet a kapsúl.
Mal by som užívať probiotiká pri UC?
UC je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré môže spôsobiť hnačku, ktorá môže byť krvavá, kŕče a bolesti brucha. Ochorenie je recidivujúce a remitujúce, čo znamená, že sú obdobia, keď je choroba pokojná, a iné obdobia, keď vzplanie a spôsobuje príznaky.
Štandardná liečba UC má dve zložky: liečbu aktívnych vzplanutí a prevenciu vzplanutí. Pri tradičnej liečbe sa aktívne vzplanutia často liečia kortikosteroidmi, napríklad prednizónom. Vzplanutiam sa predchádza udržiavacou liečbou, čo znamená dlhodobé užívanie určitých liekov.
Pozrime sa, či probiotiká môžu pomôcť pri niektorej z týchto liečebných potrieb.
Môžu probiotiká pomôcť zastaviť vzplanutia?
Odpoveď na túto otázku je pravdepodobne nie. Staršia štúdia z roku 2010 ukázala, že užívanie probiotík neprinieslo žiadny ďalší prínos pri navodení remisie UC.
To znamená, že štúdia z roku 2022 zistila, že kombinácia antibiotík a probiotík bola účinná pri navodení remisie u ľudí s pouchitídou (čo je komplikácia UC).
Národné centrum pre komplementárne a integratívne zdravie (NCCIH) tiež uvádza, že použitie probiotík na navodenie remisie UC je sľubné. Vo väčšine prípadov však stále nie je známe, ktoré probiotiká sú užitočné a ktoré nie. Nie je tiež známe, aké množstvo probiotík by ľudia museli užívať alebo kto by z nich mal najväčší úžitok.
Môžu probiotiká pomôcť predchádzať vzplanutiam?
Používanie probiotík na tento účel sa ukazuje ako sľubnejšie.
Viaceré štúdie ukázali, že probiotiká môžu byť rovnako účinné ako tradičné lieky na UC, vrátane zlatého štandardu liečby mesalazínom.
Nemecká štúdia z roku 2004 sledovala skupinu 327 pacientov s anamnézou UC, pričom polovici z nich podávali mesalazín a druhej polovici probiotiká (Escherichia coli Nissle 1917). Po jednom roku liečby bol priemerný čas do remisie (čas bez vzplanutia) a bezpečnostný profil a znášanlivosť veľmi dobré pre obe skupiny a nelíšili sa.
Podobné výsledky boli pozorované aj v iných štúdiáchDôveryhodný zdroj. A ďalšie probiotikum, Lactobacillus GG, môže byť tiež užitočné pri udržiavaní remisie pri UC.
Ako môžu probiotiká pomôcť pri liečbe ulceróznej kolitídy
Probiotiká môžu pomôcť pri liečbe UC. Existujú rôzne teórie a hypotézy o príčine tohto ochorenia.
UC môže byť spôsobená problémami s imunitným systémom v črevách. Imunitný systém pomáha vášmu telu bojovať s chorobami, ale niekedy môže vybočiť a zamerať sa na vaše vlastné telo v snahe ochrániť ho pred vnímaným nebezpečenstvom. Keď sa to stane, nazýva sa to autoimunitné ochorenie.
Niektorí vedci sa domnievajú, že nerovnováha baktérií v hrubom čreve je vnímané nebezpečenstvo, ktoré podnecuje imunitný systém k reakcii, a že probiotiká môžu obnoviť túto rovnováhu v čreve.
Môžu probiotiká zhoršiť UC?
Probiotiká môžu pomôcť tým, že poskytujú dobré baktérie, ktoré pomáhajú obnoviť bakteriálnu rovnováhu v čreve.
Ako sme už uviedli, probiotiká môžu tiež pomôcť predĺžiť čas medzi vzplanutiami a môžu zmierniť príznaky vzplanutia.
Navyše probiotiká môžu chrániť aj pred inými črevnými problémami, ako je kolitída Clostridium difficilea cestovateľská hnačka.
Pri používaní probiotík pri UC je veľa výhod, ale aj niekoľko nevýhod.
Hlavnou z nich je, že ľudia by ich mali používať opatrne. Probiotiká obsahujú živé baktérie, takže môžu zvýšiť riziko infekcie u ľudí s oslabeným imunitným systémom (napríklad u tých, ktorí dlhodobo užívajú alebo užívajú vysoké dávky kortikosteroidov). Oslabený imunitný systém totiž nemusí byť schopný udržať živé baktérie pod kontrolou a môže dôjsť k infekcii.
Výhody probiotík pri UC
- môžu pomôcť predchádzať vzplanutiam UC
- môžu zmierniť príznaky počas vzplanutia
- žiadne závažné vedľajšie účinky ukázal, že môžu chrániť pred inými črevnými ochoreniami, ako je infekcia C. difficile
Nevýhody probiotík na UC
- nemusia zastaviť vzplanutia bez iných liekov
- mali by sa používať s opatrnosťou u ľudí s oslabeným imunitným systémom
Kde nájsť probiotiká
K dispozícii je nespočetné množstvo druhov probiotických výrobkov a mnoho kmeňov mikroorganizmov, ktoré sa v nich môžu používať. Dva z najčastejšie používaných typov baktérií sú Lactobacillusa Bifidobacterium.
Probiotiká môžete získať z rôznych zdrojov. Nájdete ich v potravinách, ako je jogurt, kefír (fermentovaný nápoj z kravského mlieka) a dokonca aj kyslá kapusta.
Môžete ich užívať aj ako výživové doplnky vo forme kapsúl, tabliet, tekutín alebo žuvačiek. Vaša miestna lekáreň má pravdepodobne k dispozícii niekoľko možností.
Prebiotiká
Prebiotiká sú sacharidy, ktoré sú „potravou“ pre určité skupiny baktérií. Konzumácia prebiotík môže z tohto dôvodu pomôcť zvýšiť populáciu vašich vlastných črevných probiotík. Medzi prírodné zdroje prebiotík patrí:
- cesnak
- cibuľa
- špargľa
- artičok
- banán
- koreň čakanky
Vedľajšie účinky
Doteraz neboli zistené žiadne závažné vedľajšie účinky spojené s dlhodobým užívaním probiotík pri UC.
To znamená, že ľudia so závažnými ochoreniami alebo oslabeným imunitným systémom čelia zvýšenému rizikuTrusted Sourcenežiaducich reakcií na probiotiká.
Medzi ďalšie možné škodlivé účinky probiotík patria infekcie, produkcia škodlivých látok probiotickými mikroorganizmami a prenos génov rezistencie voči antibiotikám z probiotických mikroorganizmov na iné mikroorganizmy v tráviacom trakte.
Bezpečnosťou probiotík sa však podrobne zaoberalo len málo štúdií, preto je potrebné vykonať ďalší výskum na túto tému.
Často kladené otázky
Mám užívať probiotiká počas vzplanutia ulceróznej kolitídy?
Podľa Národného centra pre komplementárne a integratívne zdravie (NCCIH), probiotiká sa ukázali ako sľubné pri indukcii remisie pri UC. Pred ich pridaním do plánu liečby UC by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom.
Ako si vyliečiť črevnú ulceróznu kolitídu?
Na UC neexistuje žiadny liek. Cieľom liečby je preto vyliečiť sliznicu hrubého čreva, zmierniť príznaky a udržať remisiu.
To možno dosiahnuť prostredníctvom:
- aminosalicyláty
- kortikosteroidy
- imunomodulátory
- biologické lieky
Pomôcť môže aj zvládanie hladiny stresu pomocou cvičenia a relaxačných techník.