Upiecť chrumkavý a nadýchaný domáci chlieb je majstrovstvom. Prečítajte si tipy a triky, vďaka ktorým vždy pripravíte dokonalý chlieb.
Najlepší domáci chlieb: Vyberte si správny typ múky
Príprava najlepšieho domáceho chleba sa začína výberom správnej múky. Pre domáci chlebík zvoľte chlebovú múku s vyšším obsahom lepku, ktorou si zabezpečíte nadýchanosť cesta – múky sú označené T650 až T1050. Nemusíte používať výhradne bielu múku, skvelý domáci chlieb vykúzlite aj zo žitnej, ražnej, špaldovej alebo bezlepkovej múky.
Najzdravšia a nutrične najbohatšia je však celozrnná múka. Zmiešajte ju v pomere 1:1 s bielou múkou, vtedy cesto nebude príliš husté a lepšie vykysne.
Voda na domáci chlieb by nemala byť príliš studená ani teplá
Voda je kľúčová pre dosiahnutie správnej konzistencie cesta a jeho dobré vykysnutie. Ideálne chlebové cesto by malo držať tvar, byť elastické a na dotyk mierne lepivé. Takýto výsledok dosiahnete dodržaním správneho pomeru vody k múke – pri domácom bochníku z 500 g múky sa odporúča použiť približne 300 – 350 ml vody (čo zodpovedá 60 – 70 % hydratácii).
Veľmi dôležitá je tiež správna teplota vody. Voda totiž aktivuje droždie alebo kvások, preto nesmie byť ani príliš studená alebo príliš teplá. U droždia je správna teplota vody v rozmedzí 30 – 40 °C, pri nižších teplotách sa droždie aktivuje pomalšie a vyššie teploty môžu zabiť mikroorganizmy potrebné k vykysnutiu cesta. Pri kvásku je ideálna teplota vody 25 – 30 °C.
Kvások vs droždie. Čo je lepšie použiť?
Výhodou sušeného alebo čerstvého droždia je veľmi rýchly proces kysnutia, za 1 – 2 hodiny máte cesto vykysnuté. Kúpite ho v každom obchode a nemusíte ho pravidelne „kŕmiť“ a starať sa oň, ako v prípade kvásku.
Naopak, pri kvásku potrebujete na vykysnutie aj viac ako 12 hodín, ale dostanete zdravší, lepšie stráviteľný chlieb s výraznejšou chuťou a dlhšou trvanlivosťou.
Ak ste použili droždie, tak vymiesené cesto dajte na 1 – 2 hodiny na teplé miesto (viac ako 20 °C) a prikryte utierkou. Môžete ho dať aj na radiátor alebo do rúry s vypnutým ohrevom a šálkou horúcej vody vedľa, aby sa vytvorila teplá a vlhká atmosféra.
Cesto z kvásku nechajte tiež 1 – 2 hodiny kysnúť na teplom mieste a potom ho na 8 – 12 hodín premiestnite do chladničky, kde bude dochádzať k pomalej fermentácii.
TIP: Kuchynské roboty dokážu cesto dokonale vymiesiť, čo je základ, aby malo správnu konzistenciu a bolo správne nadýchané.
Ako upiecť chrumkavý a nadýchaný domáci chlieb?
Chrumkavá kôra je snom každého pekára. Pred vložením do rúry cesto postriekajte vodou alebo na spodok rúry umiestnite ešte jeden plech s horúcou vodou. Para pomáha vytvoriť kôrku a udržať cesto vláčne počas prvých minút pečenia.
Chlieb pečte pri teplote 230 – 250 °C prvých 10 minút a potom teplotu znížte na 200 °C a pečte zhruba 20 – 30 minút v závislosti od hrúbky bochníka. O správne upečenom chlebe hovoria pekári, že po poklepaní „zvoní“, mali by ste počuť dutý zvuk.
TIP: Chlieb je hotový vtedy, ak jeho vnútorná teplota dosiahne 90 – 95 °C.