Syndróm deravého čreva: 7 príznakov, že ho môžete mať

Obsah:

  • Čo je syndróm deravého čreva?
  • Potenciálne príznaky deravého čreva
  • Bežné problémy deravého čreva
  • Príčiny deravého čreva
  • Liečba deravého čreva
  • Záver

Syndróm deravého čreva sa považuje za hypotetický zdravotný stav a v súčasnosti ešte nebol oficiálne uznaný ako lekárska diagnóza. Koncepcia zvýšenej črevnej priepustnosti - tzv. deravého čreva -, ktorá sa vyskytuje pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu, však získava opätovnú pozornosť lekárskej komunity aj komunity prírodného zdravia.

U mnohých ľudí sa prejavuje zlý výber stravy, chronický stres, toxické preťaženie a bakteriálna nerovnováha, ktoré sa tiež považujú za spúšťače deravého čreva. Jeden z dôvodov, prečo by vás mal syndróm deravého čreva znepokojovať? V posledných rokoch štúdie považujú deravé črevá za „nebezpečný signál pre autoimunitné ochorenia“ .

Nižšie uvádzame stručný opis bežných príznakov syndrómu deravého čreva, ktoré sa vyskytujú u ľudí bojujúcich s týmto ochorením. Odporúča sa štvorstupňový postup na podporu uzdravenia - vrátane spúšťacích potravín, ktoré treba odstrániť zo stravy, a prospešných doplnkov, ktoré treba pridať.

Syndróm deravého čreva

Čo je syndróm deravého čreva?

Otec modernej medicíny Hippokrates povedal: „Všetky choroby sa začínajú v črevách.“ Viac ako dve tisícročia po jeho smrti vedecký výskum dokázal, že pred rokmi mal pravdu.

Už viac ako tri desaťročia mnohé štúdie ukazujú, že imunita, funkcia čriev a to, ako moderná strava a životný štýl negatívne prispievajú k celkovému zdraviu tým, že poškodzujú tráviaci systém, sú čoraz lepšie pochopené.

Tento špecifický jav sa nazýva syndróm deravého čreva. V lekárskej literatúre sa deravé črevo označuje aj ako „zvýšená črevná hyperpermeabilita“.

Čo sa stane, keď máte nepriepustné črevá?

Črevá sú chránené jednou vrstvou špecializovaných epitelových buniek, ktoré sú navzájom spojené proteínmi tesného spojenia. Ako sa vysvetľuje v jednom z prehľadov z roku 2020, symptómy deravého čreva sú dôsledkom nesprávnej funkcie črevných tesných spojov.

Tieto proteíny tesného spojenia sú vstupnou bránou medzi črevom a krvným obehom. Kontrolujú, čo môže prejsť do krvného obehu z vášho tráviaceho systému.

V súčasnosti je známych viac ako 40 rôznych proteínov tesného spojenia, ktoré zohrávajú úlohu v zdraví čriev.

Proteíny tesného spojenia majú veľmi presnú úlohu. Musia udržiavať krehkú rovnováhu medzi tým, aby sa do krvného obehu dostali dôležité živiny, a zároveň zostať dostatočne malé na to, aby zabránili prechodu xenobiotík (látok spôsobujúcich choroby, ako sú toxíny a baktérie) z tráviacej sústavy do zvyšku tela.

Časopis Frontiers in Immunology opisuje patológiu črevnej permeability, keď sa epitelová výstelka môže stať priepustnou, a tým ohrozenou - keď potenciálne toxíny, antigény a baktérie v lúmene môžu uniknúť do krvného obehu a vytvoriť takzvané „deravé črevo“.

Potenciálne príznaky deravého čreva

Podľa jedného prehľadu zameraného na medicínsky preskúmaný výskum o črevnej priepustnosti (okrem iných zdrojov) môže byť chronický stav hyperpermeability spojený s mnohými príznakmi a zdravotnými stavmi vrátane niektorých autoimunitných ochorení.

Aké sú potenciálne príznaky nepriechodnosti čriev? Medzi najvýraznejšie príznaky, že môžete mať tento stav, patria:

  • Žalúdočné vredy
  • Bolesť kĺbov
  • Infekčná hnačka
  • Syndróm dráždivého čreva
  • Zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)
  • Bakteriálne prerastanie tenkého čreva
  • Celiakia
  • Rakovina pažeráka a hrubého čreva
  • Alergie
  • Infekcie dýchacích ciest
  • Akútne zápalové stavy (sepsa, SIRS, zlyhanie viacerých orgánov)
  • Chronické zápalové stavy (napr. artritída)
  • Poruchy štítnej žľazy
  • metabolické ochorenia súvisiace s obezitou (tuková pečeň, cukrovka II. typu, ochorenia srdca)
  • Autoimunitné ochorenia (napríklad lupus, skleróza multiplex, diabetes I. typu, Hashimotova choroba a ďalšie)
  • Parkinsonova choroba
  • chronický únavový syndróm
  • Sklon k priberaniu na váhe alebo obezite

Netesné črevá nemusia priamo spôsobovať žiadne z týchto ochorení - ide skôr o to, že ľudia, ktorí majú črevné problémy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať množstvo iných zdravotných problémov.

Takže hoci vedecké dôkazy zatiaľ nepreukázali, že zvýšená črevná hyperpermeabilita je skutočne zodpovedná za tieto stavy, silne naznačujú, že deravé črevo a iné dysfunkcie majú tendenciu vyskytovať sa súčasne.

Bežné problémy deravého čreva

Tu nájdete viac informácií o niektorých z týchto problémov, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku dysfunkcie čriev:

  1. Citlivosť na potraviny

Niektoré výskumy naznačujú, že črevná hyperpermeabilita môže spôsobiť nadprodukciu rôznych protilátok v imunitnom systéme, čo môže spôsobiť, že niektorí ľudia sú citlivejší na antigény v určitých potravinách (najmä lepok a mliečne výrobky).

V štúdiách na potkanoch a ľudských deťoch sa zistila súvislosť medzi nepriepustným črevom a potravinovými alergiami. Predpokladá sa, že alergie sú jedným z najčastejších príznakov.

  1. Zápalové ochorenie čriev

Výskumníci z Maďarska v roku 2012 odhalili, že zvýšená priepustnosť čreva je často lokalizovaná v hrubom čreve u ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva a ulceróznou kolitídou. Už v roku 1988 vedci naznačili, že Crohnova choroba môže byť pre ľudí s nepriepustným črevom rizikovejšia.

Malá štúdia (sledujúca 12 pacientov) zistila, že suplementácia zinkom môže v týchto prípadoch pomôcť vyriešiť dysfunkciu tesných spojov, hoci na potvrdenie týchto výsledkov je potrebný ďalší medicínsky overený výskum vo väčšom rozsahu.

  1. Autoimunitné ochorenie

Kľúčom k pochopeniu toho, ako môže netesné črevo spôsobiť autoimunitné ochorenia, je výskum vykonaný na bielkovine známej ako „zonulín“.

Podľa jedného článku uverejneného v časopise Physiologic Reviews, zonulín je jediným fyziologickým modulátorom medzibunkových tesných spojov, ktorý sa podieľa na obchodovaní s makromolekulami - a tým aj na tolerancii a rovnováhe imunitnej odpovede. „Keď je jemne vyladená dráha zonulínu deregulovaná u geneticky náchylných jedincov, môžu sa objaviť črevné aj mimočrevné autoimunitné, zápalové a nádorové poruchy.“

Konzumácia niektorých potravinových alergénov, ako je napríklad lepok, môže spustiť túto nebezpečnú kaskádu. Vedci z University of Maryland School of Medicine odhalili, že lepok „aktivuje zonulínovú signalizáciubez ohľadu na genetickú expresiu autoimunity, čo vedie k zvýšenej črevnej priepustnosti pre makromolekuly“.

Dobrou správou je, že sa zdá byť možné zvrátiť problematické imunitné reakcie týchto autoimunitných reakcií.

  1. Problémy so štítnou žľazou

Jedným z autoimunitných ochorení, ktoré môžesyndróm deravého čreva priamo ovplyvniť, je Hashimotova choroba. Táto porucha, známa aj ako „chronická tyreoiditída“, sa prejavuje hypotyreózou (nízkou funkciou štítnej žľazy), poruchou metabolizmu, únavou, depresiou, priberaním a množstvom ďalších problémov.

  1. Malabsorpcia živín

Výsledkom netesných čriev môžu byť aj rôzne nutričné nedostatky vrátane vitamínu B12, horčíka a tráviacich enzýmov. Tieto bežné nedostatky živín sú jedným z dôvodov, prečo mnohí lekári funkčnej medicíny ľuďom trpiacim týmto ochorením okrem probiotík predpisujú aj celodenný multivitamín.

  1. Zápalové stavy kože

Teória „spojenia čriev a kože“, ktorá bola prvýkrát popísaná pred viac ako 70 rokmi, opisuje, ako môže zvýšená črevná hyperpermeabilita spôsobiť množstvo kožných ochorení, najmä akné a psoriázu.

Na tieto kožné ochorenia sa často predpisujú krémy a lieky s nekonečným zoznamom (niekedy nebezpečných) vedľajších účinkov, avšak už niekoľko desaťročí existujú dôkazy, že časť príčin môže byť v črevách.

  1. Problémy s náladou a autizmus

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Neuroendocrinology Letters, sa ukázalo, že črevná priepustnosť prispieva k rôznym neurokognitívnym poruchám. Napríklad zápalová reakcia charakteristická pre črevnú hyperpermeabilitu spúšťa uvoľňovanie prozápalových cytokínov a iných chemických látok, o ktorých sa predpokladá, že vyvolávajú depresiu.

V štúdii uverejnenej v časopise Nutritional Neuroscience sa opisuje „začarovaný kruh medzi poškodením imunitného systému a narastajúcou dysbiózou, ktorá vedie k nepriepustnosti čriev a produkcii a absorpcii neurochemických zlúčenín a/alebo neurotoxických xenobiotík“.

Autori opísali zistenia z viacerých štúdií, ktoré poukazujú na ich teóriu, že autizmus môže súvisieť s problémami v mikrobióme, najmä v prvom roku života. V súčasnosti je to vlastne bežná hypotéza v modernej vede.

Príčiny deravého čreva

Čo je hlavnou príčinou netesnosti čriev? Ako už bolo vysvetlené vyššie, dochádza k nej vtedy, keď si určité drobné častice, ktoré by sa nikdy nemali dostať do krvného obehu, začnú raziť cestu v dôsledku dysfunkcie slizničnej bariéry v čreve.

V čreve sa tiež bežne vyskytujú abnormality vyplývajúce z antimikrobiálnych molekúl, imunoglobulínov a aktivity cytokínov. To predstavuje veľký problém, pretože prevažná väčšina vášho imunitného systému sa nachádza vo vnútri čreva (niekedy sa nazýva mikrobióm).

Výsledkom je porucha akútneho zápalu a niekedy aj autoimunitné reakcie. Normálna časť vašej imunitnej reakcie, ktorá slúži na boj proti infekciám a chorobám, skončí s nadmerným výkonom, čo vedie k chronickému zápalu, ktorý je základom väčšiny chorôb.

Medzizákladné príčiny netesnosti čreva patria:

  • Genetická predispozícia - Niektorí ľudia môžu byť náchylnejší na vznik tohto ochorenia, pretože sú citliví na faktory prostredia, ktoré „spúšťajú“ ich telo k spusteniu autoimunitných reakcií.
  • Nesprávna strava - Najmä strava, ktorá obsahuje alergény a zápalové potraviny, ako sú neklíčené obilniny, pridaný cukor, GMO, rafinované oleje, syntetické prídavné látky v potravinách, konvenčné mliečne výrobky a alkohol.
  • Chronický stres
  • Preťaženie toxínmi - Patria sem „chronické stresory “, ako je vysoká konzumácia drog a alkoholu. 
  • Bakteriálna nerovnováha - Nazýva sa aj dysbióza, čo znamená nerovnováhu medzi prospešnými a škodlivými druhmi baktérií v črevách. V súčasnosti existuje veľké množstvo dôkazov o tom , že črevná mikroflóra je dôležitá pri podpore epitelovej bariéry a prevencii autoimunitných reakcií. Najmenej 10 % všetkých génových transkripcií, ktoré sa nachádzajú v epitelových bunkách čreva a ktoré súvisia s imunitou, proliferáciou buniek a metabolizmom, je regulovaných črevnou mikroflórou.

Liečba deravého čreva

K dispozícii je niekoľko testov na syndróm deravého čreva, ktoré môžu pomôcť potvrdiť diagnózu a nasmerovať vás správnym smerom liečby. Testy sú užitočné na identifikáciu špecifickej citlivosti a odhalenie, ktoré typy toxínov alebo nedostatkov prispievajú k vašim príznakom.

Medzi dostupné testy patria:

  • Zonulínové alebo laktulózové testy
  • Test potravinovej intolerancie IgG
  • Testy stolice
  • Testy na nedostatok organických kyselín, vitamínov a minerálov
  • test na laktulózu a manitol

Aké spôsoby liečby netesnosti čriev sú k dispozícii?

Pri liečbe nepriechodných čriev môže pomôcť štvorstupňový proces. Týmto procesom sa zaoberáme v diéte a pláne liečby netesných čriev.

Základné kroky liečby deravého čreva sú nasledovné:

  1. Odstráňte potraviny a faktory, ktoré poškodzujú črevá.
  2. Nahraďte ich liečivými potravinami, ktoré sú súčasťou protizápalovej diéty.
  3. Napravte črevá pomocou špecifických doplnkov stravy proti nepriechodnosti čriev, ako je kyselina maslová.
  4. Obnovte rovnováhu svojho mikrobiómu pomocou probiotík (prospešných baktérií). Je to kľúčové, pretože baktérie vo vašom mikrobióme sú hlavnou zložkou črevnej bariéry. Súťažením o živiny pomáhajú podporovať odolnosť voči kolonizácii škodlivými alebo patogénnymi druhmi baktérií. Mikrobiota tiež reguluje trávenie a vstrebávanie živín a pomáha zásobovať epitelové bunky energiou.

Podľa jedného z lekárskych recenzentov v článku z roku 2019 uverejnenom v časopise Gut, môžu určité chemické látky, živiny, prebiotiká a rastlinné výťažky (napr. indigo naturalis)zlepšiť funkciu bariéry. Zatiaľ pritom neexistuje žiadna overená liečba liekmi.

Dve z najčastejších otázok, ktoré si ľudia kladú, sú:

  • Čo môžem jesť, ak mám syndróm deravého čreva?
  • Čo by som NEMAL/a jesť, keď mám nepriepustné črevá?

Ak bojujete s gastrointestinálnymi problémami, začnite tým, že vylúčite ultra-spracované potraviny - vrátane nestrúhaných obilnín, pridaného cukru, GMO, rafinovaných olejov, syntetických prísad a konvenčných mliečnych výrobkov.

Liečivá strava zahŕňa potraviny ako napr:

  • vývar z kostí
  • surové kultivované mliečne výrobky (ako kefír, jogurt, amasai, maslo a syrové syry)
  • Kvasená zelenina a iné probiotické potraviny - probiotiká môžu pomôcť zvrátiť nepriechodnosť čriev tým, že zvyšujú produkciu proteínov tesného spojenia, ktoré bránia priepustnosti čriev.
  • kokosové výrobky
  • Naklíčené semená (ako sú chia semená, ľanové semená a konopné semená)
  • Potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín, najmä losos a iné voľne lovené ryby
  • bylinky a korenie
  • ďalšie protizápalové potraviny s vysokým obsahom živín, ako je hovädzie mäso kŕmené trávou, jahňacie mäso, iná čerstvá zelenina, väčšina ovocia, jablčný ocot, morská zelenina a ďalšie superpotraviny

Záver

  • Syndróm deravého čreva, nazývaný aj črevná priepustnosť, sa klasifikuje na základe poruchy tesných črevných spojov v tráviacom trakte. Keď k tomu dôjde, môžu sa zvýšiť zápalové imunitné reakcie, čo vedie k mnohým zdravotným problémom.
  • Aké sú príznaky nepriepustného čreva? Hoci zatiaľ neboli oficiálne stanovené žiadne príčinné súvislosti, súvisí s príznakmi a stavmi vrátane porúch trávenia, depresie, autizmu, celiakie, bolesti kĺbov, zápalu kože, autoimunitných ochorení a ďalších.
  • Aký je najrýchlejší spôsob liečby deravého čreva? Odstráňte potraviny a faktory, ktoré črevá poškodzujú, a nahraďte ich liečivými potravinami. Okrem toho opravte črevá pomocou špecifických doplnkov, ako je kyselina maslová, a obnovte rovnováhu svojho mikrobiómu pomocou probiotík.
  • Ak trpíte týmto ochorením, poraďte sa o možnostiach liečby s naturopatickým lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom.

 

 

Späť do obchodu