Obsah:
- Čo je suché oko?
- Typy ochorenia suchého oka
- Čo môže byť príznakom suchého oka?
- Aké sú príznaky suchého oka?
- Čo spôsobuje suché oko?
- Rizikové faktory ochorenia suchého oka
- Ako sa diagnostikuje suché oko?
- Liečba suchého oka
- Ako môžem znížiť riziko vzniku suchého oka?
Ochorenie suchého oka postihuje vrstvy sĺz, ktoré pokrývajú rohovku. Dochádza k nemu, keď nemáte dostatok sĺz alebo keď sa slzy príliš rýchlo odparujú. Medzi príznaky patrí pálenie, svrbenie a pocit zrnitosti v oku. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych liečebných postupov vrátane očných kvapiek a procedúr, aby ste našli riešenie, ktoré vám bude vyhovovať.
Čo je suché oko?
Suché oko je stav, ktorý postihuje váš slzný film, tri vrstvy sĺz , ktoré pokrývajú a chránia povrch vašich očí. Potrebujete hladký a stabilný slzný film, ktorý vám pomáha vidieť jasne a pohodlne. Narušenie slzného filmu môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako je pálenie, svrbenie, slzenie alebo rozmazané videnie.
Mnoho rôznych faktorov môže zabrániť tomu, aby váš slzný film fungoval tak, ako má, a viesť k suchému oku. Preto poskytovatelia zdravotnej starostlivosti považujú suché oko za multifaktoriálne ochorenie. Jeho príčiny a rizikové faktory sú početné a zložité. Preto môže chvíľu trvať, kým sa dopátrate k jadru problému a zistíte, čo spôsobuje vaše príznaky. Ak máte suché oko, je dôležité zaviesť starostlivosť u oftalmológa alebo optometristu, aby ste svoj stav zvládli.
Typy ochorenia suchého oka
Už len podľa názvu by ste si mohli myslieť, že choroba suchého oka jednoducho znamená, že vaše oči neprodukujú dostatok sĺz. V skutočnosti je to len časť príbehu. Existuje niekoľko typov ochorenia suchého oka.
- Suché oko s nedostatkom vodného kameňa: Vtedy vaše oči neprodukujú dostatok sĺz. Slzná žľaza (v hornom vonkajšom kútiku každého oka) produkuje vodné slzy. Tieto slzy tvoria strednú, vodnatú vrstvu slzného filmu. Niektoré autoimunitné ochorenia môžu spôsobiť zápal slznej žľazy a zabrániť jej produkovať dostatok vodnatých sĺz.
- Evaporačné suché oko: Vtedy sa vaše slzy vyparujú príliš rýchlo. Najčastejšou príčinou je dysfunkcia meibomských žliaz. To znamená, že žľazy vo vašich viečkach, ktoré produkujú vonkajšiu olejovú vrstvu slzného filmu, nefungujú správne. V dôsledku toho je olejová vrstva nestabilná a nedokáže chrániť vodnatú vrstvu pred vysychaním.
- Zmiešané suché oko: Niektorí ľudia majú nedostatok vodných sĺz a nestabilitu sĺz. To znamená, že vaše oči neprodukujú dostatok sĺz a navyše je váš slzný film nestabilný. Oba tieto problémy vedú k príznakom suchého oka.
Čo môže byť príznakom suchého oka?
Suché oko sa môže vyskytovať samostatne alebo spolu s inými zdravotnými problémami. V niektorých prípadoch je suché oko príznakom:
- Sjögrenovho syndrómu (približne 10 % ľudí so suchým okom s nedostatkom vody má Sjögrenov syndróm).
- Diabetes (ak máte cukrovku, je približne 50/50 pravdepodobnosť, že sa u vás suché oko vyvinie ako komplikácia).
- Očné ochorenie štítnej žľazy.
- Blefaritída.
Aké sú príznaky suchého oka?
Keď máte suché oko, môžete mať pocit, že máte v oku niečo, čo jednoducho nejde von. Môžete mať pocit škrabania, piesku alebo piesku. Príznaky môžu zahŕňať aj:
- pálenie alebo pichanie.
- Pocit citlivosti na svetlo.
- Rozmazané alebo zmenené videnie.
- Hlien, ktorý vychádza z oka.
- Slzenie očí s prebytkom sĺz stekajúcich po lícach.
Príznak slzenia očí sa môže zdať mätúci. Je to však bežný aspekt suchého oka. Stáva sa to vtedy, keď vaše meibomské žľazy nevytvárajú dostatok olejov pre vonkajšiu vrstvu slzného filmu. Stredná, vodnatá vrstva slzného filmu sa tak príliš rýchlo odparuje. V reakcii na to sa vaše slzné žľazy snažia vytvoriť viac vodnatých sĺz, aby to kompenzovali. Tieto slzy však nedokážu správne pokryť vaše oko, ako by to urobila olejová vrstva. Nemôžu teda vyriešiť základný problém.
Čo spôsobuje suché oko?
Suché oko vzniká vtedy, keď:
- Vaše oči neprodukujú dostatok sĺz.
- Vaše slzy sa vyparujú príliš rýchlo.
- Obe tieto situácie sa vyskytujú spoločne.
Mnoho rôznych faktorov môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku ochorenia suchého oka alebo mať príznaky, ktoré sa časom zhoršujú.
Rizikové faktory ochorenia suchého oka
Niektoré riziká nemôžete ovplyvniť. Napríklad čím ste starší, tým je pravdepodobnosť vzniku suchého oka vyššia. Iné riziká však môžete ovplyvniť zmenou životného štýlu alebo úpravou liekov.
Ak máte niektorý z rizikových faktorov uvedených nižšie, poraďte sa so svojím lekárom. Možno budete môcť urobiť niektoré zmeny, aby ste znížili riziko vzniku suchého oka alebo zmiernili obťažujúce príznaky.
- Faktory prostredia a životného štýlu: Riziko suchého oka môžu zvýšiť napríklad počasie, čas, ktorý strávite pozeraním na obrazovku, používanie kontaktných šošoviek, fajčenie alebo alergie.
- Lieky: Niektoré lieky vrátane tých, ktoré liečia depresiu, alergie, krvný tlak, glaukóm, menopauzu a bolesť, môžu zvýšiť riziko suchého oka. Anticholinergiká, perorálna antikoncepcia a systémové retinoidy môžu tiež zvýšiť riziko.
- Zdravotné stavy: Riziko suchého oka môže zvýšiť mnoho rôznych neurologických ochorení, očných ochorení, autoimunitných ochorení a endokrinných ochorení.
- Operácie: Niektoré operácie očí zvyšujú riziko suchého oka vrátane LASIK, operácie sivého zákalu a operácie rohovky.
Ako sa diagnostikuje suché oko?
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú suché oko na základe vašej anamnézy, očného vyšetrenia a testov.
Anamnéza
Váš poskytovateľ vás môže požiadať o vyplnenie dotazníka, aby sa dozvedel o vašich príznakoch a anamnéze. Mali by ste byť pripravení poskytnúť veľa informácií vrátane:
- Príznaky súvisiace s očami a ako dlho ich máte.
- Faktory prostredia, ktoré zhoršujú vaše príznaky.
- Ďalšie príznaky vrátane sucha v ústach, zubných kazov, vredov v ústach, únavy a bolesti kĺbov.
- Alergie.
- Anamnéza očných ochorení.
- Anamnéza iných ochorení vrátane alergií a chronických vírusových infekcií.
- História operácií.
- Či fajčíte alebo sa pohybujete v blízkosti pasívneho fajčenia.
- Ako často si umývate očné viečka a aké prípravky používate.
- Anamnéza úrazov v oblasti očí.
Vyšetrenie očí
Váš poskytovateľ vám urobí dôkladné očné vyšetrenie, aby skontroloval zdravie vašich očí a určil, čo spôsobuje vaše príznaky. Počas vyšetrenia váš poskytovateľ:
- Hľadá príznaky suchého oka.
- Hľadá iné možné príčiny vašich príznakov okrem ochorenia suchého oka.
- Skontroluje stav vášho slzného filmu (tri vrstvy sĺz, ktoré pokrývajú rohovku).
- Vykoná testy.
Testy, ktorými sa diagnostikuje suché oko
Neexistuje jediný test, ktorý by diagnostikoval suché oko. Poskytovatelia môžu skôr použiť mnoho testov vrátane:
- Vyšetrenie štrbinovou lampou: Tento test kontroluje množstvo sĺz, ktoré vaše oči produkujú. Poskytovateľ vám posvieti do každého oka a pomocou mikroskopu vyšetrí vaše oči a viečka.
- Schirmerov test: Je to ďalší spôsob kontroly produkcie sĺz. Poskytovateľ priloží malý kúsok papiera na okraj vášho očného viečka a nechá ho tam niekoľko minút. Vaše oko v reakcii na to produkuje slzy a poskytovateľ potom tieto slzy zmeria podľa toho, akú časť papierika pokrývajú.
- Test TBUT (Tear Breakup Time): Týmto testom sa zisťuje, ako rýchlo sa vaše slzy odparujú. Poskytovateľ vám vloží do oka farbivo a pomocou mikroskopu zistí, ako dlho zostáva váš slzný film stabilný (nerozpadá sa). Meria sa čas medzi posledným žmurknutím a okamihom, keď sa na rohovke objaví prvá suchá oblasť. Čas kratší ako 10 sekúnd môže signalizovať ochorenie suchého oka.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu nariadiť aj ďalšie testy, napríklad testy na protilátky, aby skontrolovali, či sa u vás nevyskytujú základné ochorenia, ktoré by mohli spôsobovať suché oko.
Liečba suchého oka
Ako vyriešiť problém suchých očí?
Medzi ciele liečby suchého oka patria:
- Zmiernenie príznakov a upokojenie vašich očí.
- Pomôcť vám vidieť jasne.
- Minimalizácia alebo zabránenie poškodeniu povrchu vašich očí.
- Liečba základnej príčiny.
Existuje mnoho možných spôsobov liečby, ktoré vám môžu pomôcť (popísané nižšie).
Váš poskytovateľ rozhodne, ktorá liečba je pre vás najvhodnejšia, na základe závažnosti vašich príznakov a všetkých základných ochorení, ktoré máte. Možno budete musieť vyskúšať mnoho rôznych liečebných postupov, kým nájdete riešenie, ktoré vám bude najlepšie vyhovovať.
Domáce prostriedky a zmeny vášho prostredia
Váš poskytovateľ vám môže navrhnúť začať s domácimi prostriedkami, najmä ak sú vaše príznaky mierne. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť:
- Vyhnite sa spúšťačom v prostredí. Patrí k nim všetko, čo spôsobuje, že sa vaše príznaky zhoršujú. Medzi bežné spúšťače patrí cigaretový dym, vetracie otvory fúkajúce smerom k vašej tvári, vietor a alergény. Pri pobyte vonku môže pomôcť nosenie okuliarov so zábalom alebo slnečných okuliarov.
- V spálni používajte zvlhčovač vzduchu. V závislosti od miesta, kde žijete, môže mať váš domov počas zimy, keď používate teplo, veľmi nízku úroveň vlhkosti (menej ako 25 %). To môže zhoršiť príznaky suchého oka. Zvlhčovač vzduchu môže pomôcť.
- Priložte si na oči teplý obklad. V každej drogérii si zakúpte tepelnú masku na oči a nechajte ju na očiach 10 minút. Môže to pomôcť zmierniť vaše príznaky a umožniť meibomským žľazám produkovať viac lipidov.
- Doprajte svojim očiam odpočinok. Keď čítate alebo používate počítač, robte si časté prestávky. Pomôcť môže aj dodržiavanie pravidla 20/20/20. Každých 20 minút sa zastavte a na 20 sekúnd zaostrite zrak na niečo vzdialené 20 metrov. Aj počas čítania alebo používania obrazoviek sa snažte nezabúdať často žmurkať, aby ste podporili tvorbu sĺz.
- Užívajte doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín. Niektoré výskumy ukazujú, že tieto doplnky môžu podporiť tvorbu sĺz a pomôcť vašim príznakom. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov sa poraďte so svojím zdravotníckym pracovníkom, pretože sa môžu vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi.
Očné kvapky
Existuje mnoho druhov očných kvapiek, ktoré vám môže odporučiť váš lekár. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom o možnostiach, ktoré sú pre vás najlepšie.
- Umelé slzy: Umelé slzy zvlhčujú a upokojujú oči, čím dočasne zmierňujú príznaky. Sú dostupné bez lekárskeho predpisu, ale pred ich vyskúšaním by ste sa mali poradiť so svojím poskytovateľom. Niektoré verzie obsahujú lipidy, ktoré môžu pomôcť zabrániť odparovaniu sĺz. Umelé slzy však neliečia základnú príčinu ochorenia suchých očí.
- Masti: Ak vám oči vysychajú počas spánku, môžete v noci používať hustejšie mazivo, napríklad masť.
- Kvapky s autológnym sérom: Ak je vaše suché oko závažné, váš lekár vám môže odporučiť kvapky s autológnym sérom. Sú to vlastné umelé slzy vyrobené z vášho vlastného séra (časť vašej krvi). Táto liečba je často účinná, ale je drahá a vaša poisťovňa ju nemusí hradiť.
Oklúzia pankreasu
Ak vaše oči neprodukujú dostatok sĺz, môže byť pre vás užitočnou možnosťou punkčná oklúzia (dočasná alebo trvalá). Prostredníctvom bezbolestného zákroku vám poskytovateľ vloží zátku do slzného odtoku (punctum) v dolnom viečku. Táto „zátka“ umožní, aby vo vašich očiach zostalo viac sĺz.
Pri dočasnej oklúzii punktátu sa zátka rýchlo rozpustí. Ak sa vaše suché oko zlepší, môže vám potom lekár navrhnúť trvalú oklúziu punktátu. V tomto prípade váš poskytovateľ použije silikónovú zátku, ktorá zostane vo vašich slzných kanálikoch tak dlho, ako je potrebné.
Terapeutické kontaktné šošovky
Ochorenie suchého oka môže spôsobiť, že aj obyčajné žmurkanie je veľmi bolestivé. Je to preto, že vaše viečko sa trie o suchý, podráždený povrch oka. Terapeutické kontaktné šošovky môžu pomôcť tým, že chránia a lubrikujú povrch vášho oka. Tieto šošovky sa dodávajú v niekoľkých formách vrátane:
- Mäkké obväzové šošovky: Tieto šošovky chránia vaše oči a pomáhajú liečiť akékoľvek poškodenie rohovky.
- Pevné sklerálne šošovky: Tieto šošovky sú väčšie a prichádzajú do kontaktu s vašou sklérou (bielou časťou oka), a nie s rohovkou. Chránia a lubrikujú vaše oči a zároveň korigujú vaše videnie.
Váš ošetrujúci lekár s vami prediskutuje rôzne možnosti kontaktných šošoviek, aby pre vás našiel najvhodnejšiu možnosť.
Ako môžem znížiť riziko vzniku suchého oka?
Ochorenie suchého oka má mnoho príčin, preto mu možno ťažko predchádzať. Svoje riziko môžete znížiť tým, že:
- Navštevovaním poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na každoročné prehliadky. Lekár primárnej starostlivosti vám môže pomôcť s vaším celkovým zdravotným stavom. Ak sa obávate vzniku suchého oka, poraďte sa so svojím poskytovateľom. Spýtajte sa, či vás niečo v anamnéze alebo v zozname liekov ohrozuje. A opýtajte sa, čo môžete urobiť, aby ste toto riziko znížili.
- Riešenie základných ochorení. Mnoho rôznych ochorení vrátane cukrovky môže viesť k suchému oku. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o riziku cukrovky a riaďte sa jeho radami na reguláciu hladiny cukru v krvi.
- Zmeny životného štýlu a prostredia. V každodennom živote môžete urobiť veľa pre zníženie rizika suchého oka. Ak denne používate počítač, robte si časté prestávky. Vyhýbajte sa cigaretovému dymu. Do spálne a ďalších miestností, kde trávite veľa času, pridajte zvlhčovač vzduchu. Okrem toho požiadajte poskytovateľa o ďalšie návrhy, ktoré vám pomôžu udržať oči premazané a zdravé.