Stručný úvod do diéty s nízkym obsahom histamínu

Obsah:

  • Čo je to diéta s nízkym obsahom histamínu?
  • Výhody diéty s nízkym obsahom histamínu
  • Čo treba mať na pamäti pri diéte s nízkym obsahom histamínu
  • Niekoľko zásad, ktoré ľudia na diéte s nízkym obsahom histamínu zvyčajne dodržiavajú
  • Kto by sa mal vyhnúť diéte s nízkym obsahom histamínu
  • Záver

Tento stravovací plán je určený len pre ľudí s histamínovou intoleranciou a vyžaduje si dôkladné sledovanie zo strany vášho zdravotníckeho tímu.

Nízkohistamínová diéta - podobne ako diéta DASH alebo gastroparéza - nie je stravovací plán, ktorý by ste vyskúšali, pretože chcete zhodiť pár kíl. Je to liečebný postup určený na zmiernenie príznakov spojených so stavom nazývaným histamínová intolerancia. A je to niečo, čo robíte s pomocou tímu lekárov. Registrovaná dietologička Amanda Igelová, MS, RD, LD, vysvetľuje: ,,V súčasnosti sa na trhu nachádza viacero druhov potravín, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku histamínovej závislosti.

Čo je to diéta s nízkym obsahom histamínu?

Začnime tým, že si uvedomíme, čo je histamín. Možno tušíte, ak ste už niekedy museli užívať antihistaminiká.

„Histamín je chemická látka vo vašich žírnych bunkách, čo je určitý typ bielych krviniek. Histamín pomáha vášmu imunitnému systému reagovať na spúšťače alergie,“ vysvetľuje Igel. „Ak máte napríklad alergiu na určitú potravinu, histamín sa uvoľňuje z týchto imunitných buniek, aby chránil telo pred tým, čo vníma ako hrozbu.“

Histamín vysiela do tela množstvo rôznych signálov v snahe odraziť alergén. Otvára vaše cievy a zároveň zužuje dýchacie cesty aj tráviaci trakt. Začnete tiež vytvárať hlieny - preto vám tečie z nosa.

Naše telo prirodzene produkuje histamín. Histamín sa v určitom množstve nachádza aj vo väčšine potravín, ktoré konzumujeme. Boli by sme ním preplnení, ale v našom tele máme enzýmy - hlavným z nich je enzým nazývaný diaminoxidáza (DAO) - ktoré histamín rozkladajú.

Ľudia žijúci s histamínovou intoleranciou majú s týmito enzýmami problém. Nie sme si istí, prečo sa to presne deje. Vieme však, že to nie je žiadna zábava.

Aby bolo jasné, histamínová intolerancia nie je alergia. Stáva sa to vtedy, keď máte v systéme nadbytok histamínu - viac, ako vaše telo dokáže pohodlne tolerovať. Ak hladina histamínu prekročí určitú hranicu, začnete pociťovať nepríjemné príznaky, ako napr:

  • Hnačka alebo nadúvanie.
  • Nevoľnosť a vracanie.
  • Bolesť hlavy.
  • Tečúci alebo upchatý nos.
  • Dýchavičnosť (dyspnoe).
  • Pocit svrbenia.
  • Vyrážkažihľavka alebo sčervenanie.
  • Bolestivá menštruácia.
  • Nízky krvný tlak (hypotenzia).
  • Rýchly alebo nepravidelný srdcový tep (arytmia).
  • Opuch pier, jazyka alebo hrdla.

Ide o toto: Existuje veľa stavov, ktoré môžu spôsobovať tieto príznaky. A niektoré z nich sú pomerne závažné. Preto diéta s nízkym obsahom histamínu nie je niečo, čo by ste podnikali na vlastnú päsť.

„Nízkohistamínová diéta je určená výlučne pre ľudí, ktorí majú príznaky a absolvovali rozsiahle vyšetrenia gastrointestinálneho traktu a alergie,“ zdôrazňuje Igel.

Histamínová intolerancia je tzv. diagnóza vylúčenia: Je to diagnóza, ktorá zostala po preskúmaní a vylúčení všetkých ostatných možností. Medzi stavy, ktoré musí váš lekár vylúčiť, patria zápalové ochorenia čriev (IBD), celiakia a poruchy mastocytózya syndrómu aktivácie mastocytov (MCAS).

Existujú aj určité lieky, ktoré môžu spôsobiť histamínovú intoleranciu. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, histamínová intolerancia môže byť aj vedľajším účinkom iného základného ochorenia. Je napríklad možné mať Crohnovu chorobu aj histamínovú intoleranciu.

„Nízkohistamínová diéta spočíva v obmedzení potravín, ktoré majú prirodzene vyšší obsah histamínu, ako aj niektorých potravín, ktoré môžu enzýmu DAO sťažovať jeho prácu,“ vysvetľuje Igel. „Nie je to eliminačná diéta, čo znamená, že sa nesnažíme zbaviť všetkého histamínu na svete. Snažíme sa obmedziť expozíciu, aby enzýmy mali šancu aspoň časť z neho rozložiť.“

Histamínová intolerancia nie je život ohrozujúci stav. Na svete nepochybne existujú ľudia s histamínovou intoleranciou, ktorí o tom nemajú ani tušenie alebo svoje príznaky pripisujú iným ochoreniam. A diéta s nízkym obsahom histamínu nelieči histamínovú intoleranciu . Ale - správne vykonaná - môže zlepšiť kvalitu života.

„Nikto nechce mať hnačku,“ uznáva Igel. „Nikto nechce búšenie srdca alebo vyrážky. Nízka histamínová diéta je o znížení vplyvu týchto príznakov na váš každodenný život.“

Nízkohistamínová diéta

Výhody diéty s nízkym obsahom histamínu

Histamínová intolerancia je zriedkavý stav. V súčasnosti sa odborníci domnievajú, že postihuje len asi 2 % populácie. Hladina histamínu je však veľmi premenlivá, čo spôsobuje, že je veľmi ťažké toto ochorenie diagnostikovať. Je veľmi pravdepodobné, že čísla sú vyššie.

Práve teraz si možno myslíte: „Mám niektoré z týchto príznakov, možno by som mal vyskúšať diétu s nízkym obsahom histamínu.“ To nie je dobrý nápad, uvádza Igel. Je to preto, že na rozdiel od eliminačnej diéty - pri ktorej vyradíte určitý druh potravín a sledujete, čo sa stane - je nízkohistamínová diéta oveľa špecializovanejšia. A existuje veľa potravín, ktoré spôsobujú príznaky.

„Ľudia, ktorí žijú s histamínovou intoleranciou, môžu jeden deň jesť určitú potravinu a na druhý deň nie,“ vysvetľuje Igel, “alebo možno tolerujú určité potraviny s vysokým obsahom histamínu, ale iné nie. Príznaky môžu byť aj sezónne, pretože alergény v prostredí ovplyvňujú potraviny, ktoré jeme.“

Skutočný plán stravovania s nízkym obsahom histamínu nie je statický. Prispôsobuje sa spolu s individuálnymi okolnosťami človeka. Igel preto upozorňuje, že pri nízkohistamínovej diéte je dôležité, aby vás sledoval dietológ alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

„Musia vás sledovať, aby sa uistili, že nie ste podvyživení alebo vám nehrozí podvýživa,“ zdôrazňuje. „Nízkohistamínová diéta nie je o chudnutí alebo obmedzovaní. Ide o zníženie nepríjemných príznakov bez zbytočného obmedzovania toho, čo človek konzumuje. A to je krehká rovnováha.“

Čo treba mať na pamäti pri diéte s nízkym obsahom histamínu

Ak si dáte do vyhľadávača „nízkohistamínová diéta“, internet na vás vykašle množstvo informácií o tom, aké potraviny treba obmedziť alebo vylúčiť. Tieto informácie môžu byť niekedy správne - ale tieto rady nie sú prispôsobené vám tak, ako by boli, keby ste boli správne diagnostikovaní.

„Je ľahké dostať sa do králičej nory,“ poznamenáva Igel. „Ale nie je to užitočné. Každý má svoje spektrum. Ľudia s histamínovou intoleranciou môžu mať veľmi rozdielne prahové hodnoty, pokiaľ ide o to, čo zvládnu a čo nie. A neexistuje žiadny skvelý spôsob merania hladiny histamínu v potravinách.“

Niekoľko zásad, ktoré ľudia na diéte s nízkym obsahom histamínu zvyčajne dodržiavajú

Uprednostňujú sa čerstvé, celé a nespracované potraviny

Keď potraviny fermentujeme, konzervujeme alebo starneme, umožňujeme baktériám, aby ich rozložili. To zvýši hladinu histamínu v potravinách. Ľudia s histamínovou intoleranciou budú pravdepodobne lepšie znášať potraviny, ktoré sú maximálne čerstvé. To znamená, že pri nákupoch treba dbať na to, aby sa nakupovali celé a nespracované potraviny. A aj vtedy je často dôležité vyhýbať sa určitým druhom ovocia a zeleniny, ako aj potravinám, ktoré sú veľmi zrelé. Príklady potravín, ktorým sa treba vyhýbať:

  • Alkohol (víno, pivo a šampanské).
  • Vyzreté alebo spracované mäso (klobásy, údeniny a slanina).
  • Vyzreté, údené, nepasterizované a modré syry.
  • Kvasené potraviny (kimči, kefír a kyslá kapusta).
  • Konzervované, marinované, solené, sušené, údené alebo nakladané potraviny.
  • Zelenina (paradajky, baklažán a špenát).
  • Tropické ovocie (ananás, banány, papája a citrusové plody).
  • Ryby alebo kôrovce, ktoré nie sú čerstvé alebo mrazené (napr. makrela, tuniak, sardinky alebo sleď v konzerve).
  • Jahody.
  • Orechy a arašidy.
  • Strukoviny (šošovica a fazuľa).
  • Sójové výrobky.
  • Sladké drievko.
  • Čokoláda.
  • Prídavné látky (ako sú farbivá a konzervačné látky).

Aby bolo jasné, tento zoznam nie je úplný. Všetky potraviny obsahujú určité množstvo histamínu, takže miera obmedzenia pri nízkohistamínovej diéte sa u jednotlivých ľudí líši v závislosti od povahy ich príznakov aj od ich osobného histamínového prahu.

Dôležité je aj skladovanie potravín

Potraviny chcete skladovať tak, aby sa minimalizovala tvorba baktérií. To znamená, že chladenie a mrazenie je správna cesta. Konzervované a skladované potraviny sa pri nízkohistamínovej diéte zvyčajne neodporúčajú.

Varte si vlastné potraviny

Pri diéte s nízkym obsahom histamínu nie je dôležité len to , čo jete. Rovnako dôležité je aj to, ako sa pripravuje. Napríklad pri grilovaní sa produkuje viac histamínu ako pri dusení alebo varení v pare. Pri nízkohistamínovej diéte môže byť ťažké jesť vonku, pretože nemôžete kontrolovať ingrediencie použité v jedle, a už vôbec nie spôsob skladovania alebo prípravy.

Viesť si potravinový denník

Ako sme už spomenuli, ľudia trpiaci histamínovou intoleranciou nie sú na rovnakej lodi ako ľudia trpiaci napríklad celiakiou, ktorí ochorejú vždy, keď zjedia potravinu obsahujúcu lepok. Človek s histamínovou intoleranciou bude na tie isté potraviny reagovať odlišne v závislosti od toho, kde sa nachádza jeho hladina histamínu. Preto je dôležité používať potravinový denník, aby ste veľmi pozorne sledovali, čo a koľko toho zjete - a všetky príznaky, ktoré sa u vás počas dňa objavia.

Kto by sa mal vyhnúť diéte s nízkym obsahom histamínu

Ako ste si už nepochybne uvedomili, nízkohistamínový stravovací plán je mimoriadne obmedzujúci. To nie je dobrý nápad pre každého s histamínovou intoleranciou.

„Ak ste v minulosti mali poruchy príjmu potravy alebo ak vám bola diagnostikovaná porucha príjmu potravy, je najlepšie zvládnuť príznaky, ktoré sa u vás vyskytujú, pomocou vecí, ako sú lekárske antihistaminiká alebo lokálne steroidy,“ navrhuje Igel. Zameranie sa na všetky obmedzenia namiesto skutočného cieľa (zvládanie symptómov) môže vyvolať recidívu poruchy príjmu potravy alebo umožniť jej vznik po prvýkrát.

Nezabudnite: Nízkohistamínová diéta nie je plánom na zníženie hmotnosti - ak niečo, vaše úsilie musí byť zamerané na udržanie výživy a udržanie hmotnosti.

Záver

Nízkohistamínová diéta je liečebná diéta pre ľudí, ktorým bola oficiálne diagnostikovaná zriedkavá choroba nazývaná histamínová intolerancia.

Napriek názvu histamínová intolerancia nie je alergia - ide o nadbytok chemickej látky, ktorú produkuje náš imunitný systém ako reakciu na alergény. K nadmernému množstvu dochádza preto, lebo enzýmy, ktoré histamín rozkladajú, nefungujú správne. Môže byť spôsobená viacerými základnými ochoreniami a na jej diagnostiku a zvládnutie je potrebný tím poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Histamín sa nachádza v našom tele a v potravinách, ktoré konzumujeme, takže ho nemožno z našej stravy vylúčiť. Množstvo histamínu v potravinách sa tiež nedá jednoducho zmerať ani predpovedať, čo znamená, že osoba s histamínovou intoleranciou môže mať nekonzistentné, sezónne alebo kolísavé príznaky.

V dôsledku toho ľudia, ktorí dodržiavajú nízkohistamínovú diétu, čo najviac znižujú príjem histamínu, aby ich chybné enzýmy mali šancu dobehnúť a rozložiť všetok nadbytok. To teoreticky môže zmierniť nepríjemné príznaky a zlepšiť kvalitu života.

Nízkohistamínová diéta je extrémne obmedzujúca a musí byť pozorne sledovaná dietológom, aby sa chránila pred podvýživou. Stravovací plán nepodporuje chudnutie a ľuďom, ktorí žijú s poruchami príjmu potravy alebo sa z nich zotavujú, sa dôrazne neodporúča, aby sa o ňu za akýchkoľvek okolností pokúšali.

 

Späť do obchodu