Strabizmus alebo škuľavosť alebo škúlenie je chyba zraku – stav, pri ktorom dochádza k strate koordinovaného pohybu oboch očí a jedno sa odchyľuje od smeru pozorovaného predmetu. Touto chybou zraku sa zaoberá tyflopédia – odbor špeciálnej pedagogiky.
Obsah:
- Čo je strabizmus ?
- Aké sú typy strabizmu?
- Aké sú príznaky strabizmu?
- Čo spôsobuje strabizmus?
- Rizikové faktory strabizmu
- Aké sú komplikácie strabizmu?
- Ako sa lieči strabizmus?
- Dá sa strabizmu predchádzať?
Strabizmus (skrížené oči) je stav, pri ktorom je jedno oko otočené iným smerom ako druhé oko. Zvyčajne sa vyskytuje u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých. Liečba môže zahŕňať okuliare, náplasti, očné cvičenia, lieky alebo chirurgický zákrok.
Čo je strabizmus ?
Strabizmus (nesprávne usporiadané oči) je stav, pri ktorom vaše oči nie sú v jednej línii. Inými slovami, jedno oko je otočené iným smerom ako druhé oko.
Za normálnych podmienok šesť svalov, ktoré ovládajú pohyb očí, spolupracuje a nasmeruje obe oči rovnakým smerom. Ak máte strabizmus, tieto svaly majú problémy s kontrolou pohybu očí a nedokážu udržať normálne zarovnanie očí (polohu očí).
Hoci sa strabizmus vyskytuje najmä v detskom veku, môžu sa s ním stretnúť aj dospelí. U dospelých najčastejšie spôsobujú nesprávne nastavenie očí mozgové príhody. Ďalšou príčinou je fyzická trauma. Môžete však byť dospelý človek so strabizmom z detstva, ktorý nebol liečený alebo bol liečený a vrátil sa (zopakoval) alebo sa zhoršil
Aké sú typy strabizmu?
Existuje niekoľko foriem strabizmu. Najčastejšie sa vyskytujú tieto:
- Akomodačná ezotropia: Často sa vyskytuje v prípade nekorigovanej ďalekozrakosti a rodinnej anamnézy očí, ktoré sa otáčajú dovnútra. Keďže schopnosť zaostriť súvisí s tým, kam smerujú vaše oči, zvýšené úsilie pri zaostrovaní potrebné na udržanie jasného zaostrenia vzdialených predmetov môže spôsobiť, že sa vaše oči otočia dovnútra.
- Občasná exotropia: Pri tomto type strabizmu sa jedno oko fixuje (sústredí) na cieľ, zatiaľ čo druhé oko smeruje von. Vaše oko sa často striedavo pozerá priamo a otáča sa smerom von.
- Detská ezotropia: Pri tomto type strabizmu sa u dojčiat prejavuje výrazné otáčanie oboch očí dovnútra ešte pred dovŕšením 6. mesiaca života. Zvyčajne nie je prítomná výrazná ďalekozrakosť a okuliare toto kríženie nekorigujú. Otáčanie dovnútra sa môže najprv vyskytovať nepravidelne, ale čoskoro sa stane stálym. Je prítomné, keď sa dieťa pozerá do diaľky aj do blízka. Liečba tohto typu strabizmu spočíva v operácii svalov jedného alebo oboch očí, aby sa napravilo zarovnanie.
Poskytovatelia môžu strabizmus pomenovať aj podľa toho, na ktorú stranu smeruje nesprávne nastavené oko, ako často sa to stáva, či sa to týka len jedného oka alebo či to prechádza medzi ľavým a pravým okom.
Strabizmus sa teda môže opísať týmito spôsobmi:
- Vaše oko smeruje dovnútra (esotropia).
- Vaše oko smeruje von (exotropia). Esotropia a exotropia sú formy horizontálneho strabizmu.
- Vaše oko smeruje nahor (hypertropia).
- Vaše oko smeruje nadol (hypotropia). Hypertropia a hypotropia sú formy vertikálneho strabizmu.
- Je stály alebo prerušovaný (vyskytuje sa len niekedy). Iný názov pre prerušovaný strabizmus je prechodný strabizmus.
- Je jednostranný (vyskytuje sa vždy na tom istom oku).
- Je striedavý (niekedy sa vyskytuje v jednom oku a inokedy v druhom oku).
Poskytovatelia môžu strabizmus klasifikovať aj na základe nervov, ktoré nepracujú správne, ako napríklad okulomotorická obrna, obrna horného šikmého nervu alebo obrna abdukčného nervu. (Príčinou týchto konkrétnych typov strabizmu sú tretí, štvrtý a šiesty lebečný nerv.)
Aké sú príznaky strabizmu?
Medzi príznaky strabizmu patria:
- Dvojité videnie.
- Zatváranie alebo zakrývanie jedného oka pri pohľade na niečo v okolí.
- Nakláňanie alebo otáčanie hlavy.
- Bolesti hlavy.
- Ťažkosti pri čítaní.
- Namáhanie očí.
Zatváranie jedného oka, keď sa pozeráte na predmety, ktoré sú ďaleko, alebo keď ste v jasnom svetle.
Kedy sa objavujú príznaky strabizmu?
Strabizmus sa zvyčajne objavuje u dojčiat a malých detí, a to najčastejšie v čase, keď má vaše dieťa 3 roky.
Je však normálne, že vaše novorodeniatko má z času na čas nesprávne nastavené alebo blúdiace oči. Vo veku 3 až 4 mesiacov by vaše dieťa malo byť schopné zaostriť na malé predmety a oči by mali byť rovné a dobre zarovnané. Šesťmesačné dieťa by malo byť schopné zaostriť na blízke aj vzdialené predmety.
Náhly výskyt strabizmu - najmä s dvojitým videním - u staršieho dieťaťa alebo dospelého môže naznačovať vážnejšiu neurologickú poruchu. Ak sa u vás alebo u vášho staršieho dieťaťa objaví nesprávne nastavenie očí alebo sa to stane náhle, ihneď vyhľadajte lekára.
Pseudostrabizmus
Stav nazývaný pseudostrabizmus (falošný strabizmus) spôsobuje, že vaše dieťa vyzerá, akoby malo nesprávne nastavené oči, hoci v skutočnosti ich nemá. Môže sa to stať, pretože vaše dieťa má navyše kožu, ktorá zakrýva vnútorné kútiky očí, alebo má plochý nosový mostík. Ako sa tvár vášho dieťaťa vyvíja a rastie, jeho oči už nebudú vyzerať nesprávne.
Čo spôsobuje strabizmus?
K strabizmu väčšinou dochádza v dôsledku problému s neuromuskulárnou kontrolou pohybu očí, na ktorej sa podieľa váš mozog. Menej často ide o problém so samotným očným svalom. Ďalším faktorom je rodinná anamnéza. Približne 30 % detí so strabizmom má člena rodiny s podobným ochorením.
Rizikové faktory strabizmu
Medzi ďalšie stavy, ktoré sú rizikovými faktormi nesprávneho postavenia očí, patria napr:
- Nekorigované refrakčné chyby.
- Slabé videnie na jedno oko.
- Detská mozgová obrna.
- Downov syndróm (20 % až 60 % ľudí s Downovým syndrómom má tiež strabizmus).
- Hydrocefalus (ochorenie, s ktorým sa narodíte a ktoré vedie k nahromadeniu tekutiny v mozgu).
- Nádory mozgu.
- Cievna mozgová príhoda (hlavná príčina strabizmu u dospelých).
- Úrazy hlavy, ktoré môžu poškodiť oblasť mozgu zodpovednú za riadenie pohybu očí, nervy, ktoré riadia pohyb očí, a očné svaly.
- Neurologické problémy (nervový systém).
- Gravesova choroba (nadprodukcia hormónov štítnej žľazy).
Aké sú komplikácie strabizmu?
Niektorí sa domnievajú, že deti vyrastú z nesprávne nastavených očí alebo že sa tento stav zlepší sám od seba. V skutočnosti sa môže zhoršiť, ak sa nelieči.
Ak vaše oči nie sú správne zoradené, môžete mať:
- Lenivé oko (amblyopia) alebo trvalé zlé videnie na otočené oko. Keď sa vaše oči pozerajú rôznymi smermi, váš mozog prijíma dva obrazy. Aby ste sa vyhli dvojitému videniu, váš mozog môže ignorovať obraz z otočeného oka, čo vedie k zlému vývoju videnia v tomto oku.
- Neostré videnie, ktoré môže ovplyvniť výkon v škole a v práci a radosť z koníčkov a voľnočasových aktivít.
- Namáhanie očí.
- Únava.
- Bolesti hlavy.
- Dvojité videnie.
- Slabé trojrozmerné (3D) videnie.
- Nízke sebavedomie (z rozpakov nad tým, ako vaše oči vyzerajú).
Je tiež možné, že vážny problém (napríklad nádor na mozgu) môže byť prehliadnutý, ak váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nediagnostikuje a nesleduje váš strabizmus.
Ako sa lieči strabizmus?
Existuje celý rad možností liečby strabizmu. Váš očný lekár s vami preberie, ktoré možnosti sú pre vašu konkrétnu situáciu najlepšie. Medzi možnosti liečby patria:
- Okuliare alebo kontaktné šošovky: Ak máte nekorigovanú refrakčnú chybu, korekčné šošovky môžu pomôcť vašim očiam zostať rovné, pretože budú potrebovať menej úsilia na zaostrenie.
- Prizmatické šošovky: Špeciálne šošovky, ktoré dokážu ohýbať svetlo vstupujúce do vášho oka, aby zmiernili dvojité videnie.
- Ortopédia (očné cvičenia): Môžu pomôcť pri niektorých typoch strabizmu, najmä pri konvergentnej nedostatočnosti (forma exotropie).
- Lieky: Očné kvapky, masti alebo injekcie botulotoxínu typu A (napr. Botox®) môžu oslabiť hyperaktívny očný sval. Tieto liečebné postupy sa môžu použiť spolu s operáciou alebo namiesto nej, v závislosti od situácie.
- Náplasť: Na liečbu tupozrakosti, ak ju máte súčasne so strabizmom. Zlepšenie videnia môže tiež zlepšiť kontrolu nesprávneho nastavenia oka.
- Operácia očných svalov (operácia strabizmu): Operácia mení dĺžku alebo polohu očných svalov tak, aby boli vaše oči správne vyrovnané. Vykonáva sa v celkovej anestézii s rozpustnými stehmi. Niekedy sa dospelým ponúka nastaviteľná operácia strabizmu, pri ktorej sa po operácii upraví poloha očných svalov.
Budete musieť navštíviť svojho poskytovateľa na následné kontroly, aby zistil, či ste reagovali na liečbu. Váš poskytovateľ vykoná všetky potrebné úpravy.
Dá sa strabizmu predchádzať?
Nie, strabizmu nemôžete zabrániť. Môžete sa však uistiť, že sa na akýkoľvek očný problém príde včas, a to tak, že v prípade podozrenia na strabizmus požiadate poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vášho dieťaťa o vykonanie niektorých testov.
Ak ste dospelý, obráťte sa na očného lekára, ak spozorujete akékoľvek problémy so zrakom, najmä ak ste prekonali mozgovú príhodu alebo akýkoľvek druh úrazu oka.
Pre deti a dospelých je dôležité dodržiavať plán návštev, ktorý vám odporučí váš poskytovateľ očnej starostlivosti.