Obsah:
- Čo je štítna žľaza?
- Čo robí moja štítna žľaza?
- Aké ďalšie orgány a žľazy spolupracujú so štítnou žľazou?
- Môže človek žiť bez štítnej žľazy?
- Kde sa nachádza štítna žľaza?
- Aké sú časti štítnej žľazy?
- Aká veľká je štítna žľaza?
- Aké stavy a poruchy ovplyvňujú štítnu žľazu?
- Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy)
- Hypertyreóza (nadmernej činnosti štítnej žľazy)
- Goiter (zväčšenie vašej štítnej žľazy)
- Rakovina štítnej žľazy
- Aké sú včasné varovné príznaky a symptómy problémov so štítnou žľazou?
- Aké sú bežné testy na kontrolu zdravia štítnej žľazy?
- Ako sa liečia ochorenia štítnej žľazy?
- Aké sú rizikové faktory vzniku ochorenia štítnej žľazy?
- Ako si môžem udržať zdravú štítnu žľazu?
- Záver
Štítna žľaza je dôležitá endokrinná žľaza, ktorá vytvára a uvoľňuje určité hormóny. Hlavnou úlohou štítnej žľazy je riadiť váš metabolizmus - ako vaše telo využíva energiu. Niekedy vaša štítna žľaza nefunguje správne. Tieto stavy sú bežné a dajú sa liečiť.
Čo je štítna žľaza?
Štítna žľaza je malá žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v prednej časti krku pod kožou. Je súčasťou endokrinného systému a riadi mnohé dôležité funkcie vášho tela tým, že produkuje a uvoľňuje (vylučuje) určité hormóny. Hlavnou úlohou štítnej žľazy je riadiť rýchlosť vášho metabolizmu (rýchlosť látkovej výmeny), čo je proces, pri ktorom vaše telo premieňa prijatú potravu na energiu. Všetky bunky vo vašom tele potrebujú na svoje fungovanie energiu.
Keď štítna žľaza nepracuje správne, môže to mať vplyv na celé vaše telo.
Štítna žľaza (lat. glandula thyreoidea) je jedna z väčších endokrinných žliaz v tele. Je to dvojlalokový orgán umiestnený v krku, ktorý produkuje hormóny, najmä tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), regulujúce intenzitu metabolizmu a ovplyvňujúce rast a aktivitu mnohých iných systémov v tele.
Čo robí moja štítna žľaza?
Štítna žľaza ako endokrinná žľaza vytvára a vylučuje hormóny. Vaša štítna žľaza produkuje a uvoľňuje nasledujúce hormóny:
- Tyroxín (T4): Toto je hlavný hormón, ktorý vaša štítna žľaza produkuje a uvoľňuje. Hoci vaša štítna žľaza produkuje najviac tohto hormónu, nemá veľký vplyv na váš metabolizmus. Keď štítna žľaza uvoľní T4 do krvného obehu, môže sa premeniť na T3 prostredníctvom procesu nazývaného dejodácia.
- Trijódtyronín (T3): Vaša štítna žľaza produkuje menšie množstvo T3 ako T4, ale má oveľa väčší vplyv na váš metabolizmus ako T4.
- Reverzný trijódtyronín (RT3): Vaša štítna žľaza produkuje veľmi malé množstvo RT3, ktorý obracia účinky T3.
Kalcitonín: Tento hormón pomáha regulovať množstvo vápnika v krvi.
Na tvorbu hormónov štítnej žľazy potrebuje vaša štítna žľaza jód, prvok, ktorý sa nachádza v potravinách (najčastejšie v jodizovanej kuchynskej soli) a vo vode. Vaša štítna žľaza zachytáva jód a premieňa ho na hormóny štítnej žľazy. Ak máte v tele príliš málo alebo príliš veľa jódu, môže to ovplyvniť hladinu hormónov, ktoré vaša štítna žľaza vytvára a uvoľňuje.
Mohli by vás zaujímať naše produkty, pripravili sme si pre vás aj zľavový kód "Zdravie10" zadajte kód v košíku a využite zľavu na prvý nákup!
Hormóny vašej štítnej žľazy ovplyvňujú nasledujúce telesné funkcie:
- Ako vaše telo využíva energiu (metabolizmus).
- Tepová frekvencia.
- Dýchanie.
- Trávenie.
- Telesnú teplotu.
- Vývoj mozgu.
- Mentálna aktivita.
- Údržba kože a kostí.
- Plodnosť.
Aké ďalšie orgány a žľazy spolupracujú so štítnou žľazou?
Váš endokrinný systém je zložitá sieť žliaz a hormónov. Mnohé žľazy a hormóny sa spoliehajú na iné žľazy a hormóny, ktoré im vysielajú signály, aby začali pracovať. Okrem toho môžu niektoré hormóny potláčať iné hormóny.
Vaše telo má zložitý systém na kontrolu hladiny hormónov štítnej žľazy v tele. Najprv váš hypotalamus (časť mozgu nachádzajúca sa na jeho spodnej strane) vylučuje hormón uvoľňujúci štítnu žľazu (TRH), ktorý stimuluje časť vašej hypofýzy k vylučovaniu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). TSH potom stimuluje folikulárne bunky štítnej žľazy k uvoľňovaniu tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3), ak je vo vašom tele dostatočná hladina jódu.
Štítna žľaza a jej hormóny ovplyvňujú takmer každý orgánový systém vášho tela vrátane:
- Váš kardiovaskulárny systém: Vaša štítna žľaza pomáha regulovať množstvo krvi, ktoré vaše srdce prečerpáva cez váš obehový systém (srdcový výdaj), srdcovú frekvenciu a silu a energickosť kontrakcie vášho srdca (kontraktilita srdca).
- Váš nervový systém: Keď vaša štítna žľaza nepracuje správne, môže to spôsobiť príznaky, ktoré ovplyvňujú váš nervový systém, vrátane necitlivosti, mravčenia, bolesti alebo pocitu pálenia v postihnutých častiach tela. Okrem toho hypotyreóza môže spôsobiť depresiu a hypertyreóza môže spôsobiť úzkosť.
- Váš tráviaci systém: Vaša štítna žľaza sa podieľa na tom, ako sa potrava pohybuje tráviacim systémom (gastrointestinálna motilita).
- Váš reprodukčný systém: Ak vaša štítna žľaza nepracuje správne, môže to spôsobiť nepravidelnú menštruáciu a problémy s plodnosťou.
Môže človek žiť bez štítnej žľazy?
Áno, môžete žiť bez štítnej žľazy. Budete však musieť po zvyšok života užívať lieky na hormonálnu náhradu, aby ste zostali zdraví a predišli určitým vedľajším účinkom a príznakom. Operácia odstránenia štítnej žľazy, známa ako tyreoidektómia, je bežná operácia, ktorou sa dajú liečiť určité ochorenia štítnej žľazy.
Kde sa nachádza štítna žľaza?
Štítna žľaza je umiestnená v prednej časti krku, obopínajúc priedušnicu (tracheu). Má tvar motýľa - v strede je menší s dvoma širokými krídlami, ktoré sa rozprestierajú po stranách vášho hrdla. Zdravá štítna žľaza zvyčajne nie je zvonku viditeľná (na krku sa vám neobjaví hrčka) a necítite ju, keď si prstom pritlačíte na prednú časť krku.
Aké sú časti štítnej žľazy?
Existujú dve hlavné časti vašej štítnej žľazy: dve polovice (laloky) a stred štítnej žľazy, ktorý spája oba laloky (štítny prstenec).
Vaša štítna žľaza sa skladá z folikulových buniek štítnej žľazy (tyreocytov), ktoré vytvárajú a uskladňujú hormóny štítnej žľazy (hlavne T3 a T4), a z C-buniek, ktoré vylučujú hormón kalcitonín.
Aká veľká je štítna žľaza?
Vaša štítna žľaza je dlhá približne 2 palce. Zdravá štítna žľaza zvyčajne nevyčnieva z krku a pri pohľade na krk ju nevidíte.
Niektoré stavy však môžu spôsobiť, že sa vaša štítna žľaza zväčší. To je známe ako struma. Ak máte strumu, môžete pociťovať nasledujúce príznaky:
- Opuch v prednej časti krku, tesne pod Adamovým jablkom.
- Pocit napätia v oblasti krku.
- Zmena hlasu, napríklad chrapot (škrípavý hlas).
Aké stavy a poruchy ovplyvňujú štítnu žľazu?
Existuje niekoľko rôznych typov ochorení štítnej žľazy. Ochorenie štítnej žľazy je veľmi časté, odhaduje sa, že v Spojených štátoch má nejaký typ poruchy štítnej žľazy 20 miliónov ľudí. U žien a ľudí, ktorým boli pri narodení priradené ženy (AFAB), je približne päť až osemkrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikované ochorenie štítnej žľazy, ako u mužov a ľudí, ktorým boli pri narodení priradení muži (AMAB).
Ochorenia štítnej žľazy sa delia na dva typy: primárne a sekundárne.
Pri primárnom ochorení štítnej žľazy má ochorenie pôvod v štítnej žľaze. Pri sekundárnom ochorení štítnej žľazy má ochorenie pôvod vo vašej hypofýze. Ako príklad možno uviesť, že ak máte na štítnej žľaze uzol, ktorý uvoľňuje nadmerné množstvo hormónov štítnej žľazy, ide o tzv. primárnu hypertyreózu. Ak nádor vo vašej hypofýze uvoľňuje nadmerné množstvo hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH), ktorý potom stimuluje štítnu žľazu k produkcii nadmerného množstva hormónov štítnej žľazy, nazývalo by sa to sekundárna hypertyreóza.
Medzi štyri hlavné stavy, ktoré ovplyvňujú vašu štítnu žľazu, patria:
- Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy).
- Hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy).
- Vousatá žľaza (zväčšená štítna žľaza).
- Rakovina štítnej žľazy.
Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy)
Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) nastáva, keď štítna žľaza neprodukuje a neuvoľňuje dostatočné množstvo hormónov štítnej žľazy. To spôsobuje spomalenie niektorých aspektov vášho metabolizmu. Ide o pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje približne 10 miliónov ľudí v Spojených štátoch. Dá sa liečiť.
Medzi príčiny hypotyreózy patria:
- Hashimotova choroba, autoimunitné ochorenie.
- Tyreoiditída (zápal štítnej žľazy).
- Nedostatok jódu.
- Nefunkčná štítna žľaza (keď štítna žľaza nepracuje správne od narodenia).
- Nadmerná liečba hypertyreózy liekmi.
- Odstránenie štítnej žľazy.
Hypertyreóza (nadmernej činnosti štítnej žľazy)
K hypertyreóze (nadmernej činnosti štítnej žľazy) dochádza vtedy, keď štítna žľaza produkuje a uvoľňuje viac hormónov štítnej žľazy, ako vaše telo potrebuje. To spôsobuje zrýchlenie niektorých aspektov vášho metabolizmu. V Spojených štátoch má hypertyreózu približne 1 zo 100 ľudí starších ako 12 rokov. Je liečiteľná.
Medzi príčiny hypertyreózy patria:
- Gravesova choroba, autoimunitné ochorenie.
- Uzly štítnej žľazy.
- Tyreoiditída (zápal štítnej žľazy).
- Popôrodná tyreoiditída (zápal štítnej žľazy, ku ktorému dochádza po pôrode).
- Nadbytok jódu v krvi zo stravy a/alebo liekov.
- Nadmerná liečba hypotyreózy liekmi.
- Benígny (nerakovinový) nádor vo vašej hypofýze.
Goiter (zväčšenie vašej štítnej žľazy)
Goiter je zväčšenie vašej štítnej žľazy. Vošky sú pomerne časté; postihujú približne 5 % ľudí v Spojených štátoch.
Vošky majú rôzne príčiny v závislosti od ich typu.
- Jednoduché strumy: Tieto strumy vznikajú, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov na uspokojenie potrieb vášho tela. Štítna žľaza sa snaží tento nedostatok nahradiť zväčšovaním.
- Endemické strumy: Tieto strumy vznikajú u ľudí, ktorí nemajú dostatok jódu v strave (jód je potrebný na tvorbu hormónov štítnej žľazy). V Spojených štátoch a niekoľkých ďalších krajinách sa jód pridáva do kuchynskej soli, takže ľudia žijúci v týchto krajinách zvyčajne nemajú endemické strumy.
- Sporadické strumy: Tieto strumy nemajú vo väčšine prípadov žiadnu známu príčinu. V niektorých prípadoch môžu sporadické strumy spôsobiť niektoré lieky, napríklad lítium.
Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy je rakovina, ktorá začína v tkanivách štítnej žľazy. V Spojených štátoch amerických sa každoročne diagnostikuje rakovina štítnej žľazy približne 53 000 ľuďom. Liečba väčšiny prípadov rakoviny štítnej žľazy je veľmi úspešná.
Rakovina štítnej žľazy sa klasifikuje na základe typu buniek, z ktorých rakovina vyrastá. Medzi typy rakoviny štítnej žľazy patria:
- Papilárne: Až 80 % všetkých prípadov rakoviny štítnej žľazy je papilárnych.
- Folikulárny: je to typ štítnej žľazy: Folikulárna rakovina štítnej žľazy predstavuje až 15 % prípadov rakoviny štítnej žľazy.
- Medulárny: Približne 2 % prípadov rakoviny štítnej žľazy sú medulárne. Často je spôsobená génovou mutáciou.
- Anaplastická: Približne 2 % prípadov rakoviny štítnej žľazy sú anaplastické.
Aké sú včasné varovné príznaky a symptómy problémov so štítnou žľazou?
Rôzne ochorenia štítnej žľazy majú rôzne príznaky. Keďže však štítna žľaza zohráva veľkú úlohu v určitých telesných systémoch a procesoch, ako je srdcová frekvencia, metabolizmus a regulácia teploty, existujú určité príznaky, na ktoré si treba dávať pozor a ktoré môžu byť znakom ochorenia štítnej žľazy, vrátane
- Pomalá alebo rýchla srdcová frekvencia.
- Nevysvetliteľný úbytok alebo nárast hmotnosti.
- Ťažkosti so znášaním chladu alebo tepla.
- Depresia alebo úzkosť.
- Nepravidelná menštruácia.
Ak sa u vás vyskytuje niektorý z týchto príznakov, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o vyšetrení krvi na kontrolu funkcie štítnej žľazy.
Aké sú bežné testy na kontrolu zdravia štítnej žľazy?
Testom prvej voľby na kontrolu zdravia štítnej žľazy je krvný test, ktorý meria hladinu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Je to skríningový test na hypotyreózu aj hypertyreózu.
Vo všeobecnosti je normálny rozsah krvného testu TSH 0,5 až 5,0 mIU/L (mili-internátne jednotky na liter). Môže sa však líšiť od laboratória k laboratóriu a v závislosti od určitých faktorov, ako je tehotenstvo a váš vek.
Váš poskytovateľ môže tiež skontrolovať hladinu T4 a T3 (hormóny štítnej žľazy) vo vašej krvi.
Ak sa výsledky vašich testov vrátia ako abnormálne, váš poskytovateľ vám môže navrhnúť vykonanie zobrazovacieho vyšetrenia, ako je napríklad sken štítnej žľazy, pri ktorom sa na vytvorenie obrazu štítnej žľazy používa malé množstvo bezpečného rádioaktívneho materiálu, alebo ultrazvuk štítnej žľazy.
Ako sa liečia ochorenia štítnej žľazy?
Existuje niekoľko možností liečby ochorení štítnej žľazy v závislosti od toho, o aké ochorenia ide a aké sú závažné. Medzi tri hlavné možnosti liečby patria:
- Lieky.
- Chirurgický zákrok.
- Ožarovanie a chemoterapia.
Lieky
Medzi lieky na liečbu ochorení štítnej žľazy patria:
- Lieky proti štítnej žľaze: Tieto lieky blokujú schopnosť štítnej žľazy vytvárať hormóny. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ich môžu predpísať pri hypertyreóze.
- Beta-blokátory: Tieto lieky pomáhajú liečiť príznaky hypertyreózy, ako je napríklad rýchly tep srdca, ale neliečia samotné ochorenie štítnej žľazy.
- Rádioaktívny jód: Tento liek poškodzuje bunky štítnej žľazy, čo nakoniec vedie k jej zničeniu. Ide o možnosť liečby hypertyreózy a rakoviny štítnej žľazy.
- Lieky s obsahom hormónov štítnej žľazy: Tieto lieky sú syntetickou formou hormónov štítnej žľazy na liečbu hypotyreózy. Ľudia, ktorí majú po tyreoidektómii alebo nefunkčnú štítnu žľazu z rádioaktívneho jódu, zvyčajne musia tieto lieky užívať do konca života.
Chirurgický zákrok
Najčastejším typom chirurgického zákroku spojeného so stavmi štítnej žľazy je tyreoidektómia. Tyreoidektómia je chirurgické odstránenie celej štítnej žľazy. Tyreoidektómia je jednou z možností liečby ochorenia štítnej žľazy a je liečbou prvej voľby pri rakovine štítnej žľazy.
Ďalšou možnosťou chirurgického zákroku je lobektómia, ktorá zahŕňa odstránenie len časti štítnej žľazy.
Rádioterapia a chemoterapia
Rádioterapia a/alebo chemoterapia sú možnosti liečby rakoviny štítnej žľazy. Obe terapie ničia rakovinové bunky a zabraňujú ich rastu. Väčšina prípadov rakoviny štítnej žľazy si nevyžaduje ožarovanie ani chemoterapiu.
Aké sú rizikové faktory vzniku ochorenia štítnej žľazy?
Ochorenia štítnej žľazy sú bežné a môžu postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku. Niektoré faktory vás však vystavujú vyššiemu riziku vzniku ochorenia štítnej žľazy, vrátane:
- Rodinná anamnéza ochorenia štítnej žľazy.
- Mať autoimunitné ochorenie, napríklad cukrovku 1. typu, reumatoidnú artritídu alebo lupus.
- Užívanie liekov s vysokým obsahom jódu.
- Byť starší ako 60 rokov, najmä ak ste žena alebo osoba, ktorej bola pri narodení priradená žena (AFAB).
Ako si môžem udržať zdravú štítnu žľazu?
Hlavným spôsobom, ako si udržať zdravú štítnu žľazu, je zabezpečiť si dostatok jódu v strave. Vaša štítna žľaza potrebuje jód na tvorbu hormónov štítnej žľazy. Dobrou správou je, že väčšina ľudí získava dostatočné množstvo jódu prostredníctvom jodizovanej kuchynskej soli a potravín, ktoré sú obohatené jódom.
Medzi ďalšie zdroje potravín, ktoré obsahujú jód, patria:
- Syr.
- Kravské mlieko.
- Vajcia.
- Jogurt.
- Slané ryby.
- Mäkkýše.
- Morské riasy.
- Sójové mlieko.
- Sójová omáčka.
Je však dôležité nekonzumovať príliš veľa jódu, pretože môže spôsobiť problémy. Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa zdravia štítnej žľazy, nebojte sa poradiť so svojím lekárom.
Záver
Štítna žľaza je dôležitá žľaza vo vašom endokrinnom systéme, ktorá ovplyvňuje mnohé aspekty vášho tela. Ochorenie štítnej žľazy je veľmi časté a liečiteľné. Ak pociťujete akékoľvek príznaky súvisiace s ochorením štítnej žľazy alebo chcete vedieť, či máte nejaké rizikové faktory pre vznik ochorenia štítnej žľazy, nebojte sa obrátiť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Sú tu na to, aby vám pomohli.