Obsah:
- Čo je to ružienka?
- Aké sú príznaky ružienky
- Čo spôsobuje ružienku?
- Je ružienka autoimunitné ochorenie?
- Ako sa diagnostikuje ružienka?
- Ako sa lieči ružienka?
Ružienka je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje začervenanie tváre. Najčastejšie sa príznaky ružienky vyskytujú na nose, lícach a čele. Ružienka môže prepuknúť počas celého života a zvyčajne sa začína po 30. roku života. Lieky, krémy a pleťové vody pomáhajú zmierniť príznaky.
Ružienka sa zameriava na tvár, líca a nos a spôsobuje malé hrbolčeky a červený odtieň pokožky.
Čo je to ružienka?
Ružienka je bežné zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie tváre alebo iných častí tela vrátane očí. Rôzne typy tohto ochorenia môžu na vašej pokožke spôsobovať pupienky a opuchy. Ide o celoživotné ochorenie bez možnosti liečby.
Aké sú typy ružienky?
Medzi štyri rôzne typy ružienky patria:
- Erytematotelangiektatická: Ružienka je trvalá a spôsobuje začervenanie tváre s rozšírenými a viditeľnými krvnými cievami (cievami). Pri tomto type dochádza k vzplanutiam, kedy príznaky prichádzajú a odchádzajú neočakávane.
- Papulopustulárna: Na pokožke sa tvoria pupienky naplnené hnisom alebo tekutinou. Vaša pokožka môže opuchnúť a príznaky sú podobné akné.
- Fymatózny: Príznaky spôsobujú, že vaša pokožka opuchne a zhrubne. Vaša pokožka by mohla byť hrboľatá a najčastejšie postihuje váš nos. Príznaky by mohli spôsobiť, že váš nos bude vyzerať baňatý (rinofýma).
- Očné:Ružienka môže postihnúť vaše oči a spôsobiť, že budú podráždené a krvavé alebo slziace. Vaše oči sú citlivé na svetlo a na viečkach sa vám môžu vytvoriť bolestivé hrbolčeky (styes).
Ako častá je ružienka a koho postihuje?
Ružovka postihuje viac ako 14 miliónov ľudí v USA. Môže postihnúť kohokoľvek, ale najčastejšie postihuje ľudí, ktorí majú svetlú pleť, a ženy a ľudí, ktorým bola pri narodení priradená ako žena (AFAB). Príznaky sa zvyčajne objavujú po 30. roku života. Ochorenie môže postihnúť deti a dospievajúcich, ale je veľmi zriedkavé. Je pravdepodobnejšie, že budete mať rosaceu, ak má toto ochorenie niekto vo vašej rodine.
Štúdie naznačujú, že muži a osoby priradené pri narodení k mužom majú závažnejšie príznaky v dôsledku odkladania liečby, kým sa stav nedostane do pokročilého štádia.
Aké sú príznaky ružienky
Vzhľad ružienky sa môže u jednotlivých osôb veľmi líšiť. Väčšinou sa neobjavia všetky potenciálne príznaky. Ružienka vždy zahŕňa aspoň jeden zo základných príznakov, ako napr:
- Sčervenanie: Mnohí ľudia, ktorí majú rosaceu, majú v minulosti časté sčervenanie nazývané flushing. Sčervenanie tváre, ktoré môže prichádzať a odchádzať, je najskorším príznakom tohto ochorenia.
- Pretrvávajúce začervenanie: Pretrvávajúce začervenanie tváre môže pripomínať začervenanie alebo spálenie od slnka, ktoré nemizne.
- Hrčky a pupienky: Na pokožke sa často objavujú malé, červené, pevné hrčky alebo pupienky naplnené hnisom. Niekedy môžu hrbolčeky pripomínať akné, ale rosacea nespôsobuje čierne bodky. Môže byť prítomné pálenie alebo pichanie.
- Viditeľné krvné cievy: Na pokožke sa zviditeľnia malé krvné cievy, ktoré vyzerajú ako tenké červené čiarky.
Okrem príznakov ružienky patria aj tieto:
- Podráždenie očí: Vaše oči môžu byť podráždené a môžu sa javiť ako slziace alebo krvou podliate. Tento stav môže spôsobiť zápal očných viečok, ako aj ich začervenanie a opuch. Závažné prípady, ak sa neliečia, môžu viesť k poškodeniu rohovky a strate zraku.
- Pálenie alebo pichanie: Na tvári sa môže objaviť pocit pálenia alebo pichania a môže sa objaviť aj svrbenie alebo pocit napätia.
- Suchý vzhľad: Vaša centrálna pokožka tváre môže byť drsná a pôsobiť veľmi sucho.
- Povlaky: Môžu sa objaviť vyvýšené červené škvrny (plaky), ktoré vyzerajú ako vyrážka bez zmien na vašej okolitej koži.
- Zhrubnutie kože: V niektorých prípadoch rosacey sa vaša koža môže zhrubnúť a zväčšiť, čo vedie k stavu nazývanému rinofýma. Tento stav sa vyskytuje na vašom nose, čo spôsobuje jeho baňatý vzhľad.
- Opuch: Opuch tváre (edém) sa môže vyskytnúť samostatne alebo môže sprevádzať iné príznaky rosacey.
Kde sa prejavujú príznaky ružienky na mojom tele?
Príznaky ružienky môžu postihovať niekoľko rôznych častí vášho tela vrátane vašich:
- Nos.
- Bradu.
- Líca.
- Čelo.
- Oči.
- Hrudník.
- Uši
- Krk.
- Pokožka hlavy.
Čo vyvoláva príznaky ružienky?
Každá osoba s diagnózou rosacea má spúšťače, ktoré spôsobujú vzplanutie jej príznakov. Medzi možné spúšťače ružienky môžu patriť:
- Vystavenie slnku.
- Horúce alebo nízke teploty.
- Stres.
- Konzumácia alkoholu.
- Korenisté potraviny.
- Prípravky na pokožku alebo vlasy (pleťové vody, lak na vlasy).
- Hormonálne zmeny.
Ak si nie ste istí, čo spúšťa príznaky ružienky, napíšte si zoznam potravín, nápojov, výrobkov na starostlivosť o pleť a činností na niekoľko dní až niekoľko týždňov a ako tieto veci ovplyvnili vašu pleť v ten deň. To vám môže pomôcť zúžiť okruh toho, čo by mohlo spôsobiť vzplanutie vašich príznakov. Keď zistíte, čo spúšťa vaše príznaky, môžete znížiť frekvenciu vzplanutí tým, že sa vyhnete spúšťačom.
Čo spôsobuje ružienku?
Príčina ružienky nie je známa. Štúdie naznačujú, že rosacea môže byť príznakom:
- ochorenia, ktoré ovplyvňuje vaše cievy, imunitný alebo nervový systém.
- Mikroskopické kožné roztoče (Demodex): Vaše telo má prirodzené mikroskopické roztoče, ktoré žijú na vašom nose a lícach. Príliš veľa týchto roztočov spôsobuje príznaky ružienky.
- Infekcia: Baktéria H. pylori môže spôsobiť infekciu. Štúdie naznačujú, že u ľudí, ktorí mali túto infekciu, sa môže vyvinúť ružienka.
- Zlé fungovanie bielkovín: Proteín katelicidín chráni vašu pokožku pred infekciou. Ak tento proteín nefunguje tak, ako by mal, objavia sa u vás príznaky ružienky.
Je ružienka autoimunitné ochorenie?
Výskum prebieha s cieľom zistiť viac o príčinách rosacey a o tom, či ide o autoimunitné ochorenie. Niektoré typy rosacey vznikajú v dôsledku nadmernej práce vášho imunitného systému. Úlohou vášho imunitného systému je chrániť vaše telo pred cudzími votrelcami, ktorí vám spôsobujú ochorenia, napríklad baktériami. Určitý typ baktérií (Bacillus oleronius), ktorý je bežný u ľudí s diagnózou papulopustulárna rosacea, môže spôsobiť, že váš imunitný systém nadmerne bojuje proti baktériám a napáda zdravé kožné bunky. Ide o autoimunitnú reakciu, ktorá spôsobuje príznaky rosacey.
Iné prípady rosacey môžu byť dôsledkom vysokej citlivosti vášho imunitného systému na zmeny v prostredí. Tieto zmeny môžu zahŕňať vystavenie slnečnému žiareniu alebo teplotné výkyvy, ktoré u vás vyvolávajú príznaky. V dôsledku toho váš imunitný systém nadmerne pracuje, aby sa prispôsobil zmenám vo vašom prostredí, čo spôsobuje príznaky.
Ako sa diagnostikuje ružienka?
Na diagnostikovanie ružienky váš lekár vykoná dôkladné vyšetrenie vašich príznakov a symptómov a odoberie anamnézu. Počas vyšetrenia by ste mali svojmu poskytovateľovi povedať o všetkých problémoch, ktoré máte s kožou (začervenanie, hrbolčeky alebo pupienky, pálenie, svrbenie atď.). Na diagnostikovanie rosacey neexistuje žiadny špecifický test. Váš poskytovateľ vám môže odporučiť návštevu dermatológa, ktorý sa špecializuje na kožné ochorenia.
Ako sa lieči ružienka?
Liečba ružienky sa u každého človeka líši a zameriava sa na zmiernenie alebo zmiernenie príznakov a na prevenciu ich zhoršovania. Možnosti liečby rosacey môžu zahŕňať:
- Lieky: Existuje niekoľko druhov perorálnych a lokálnych liekov na liečbu hrbolčekov, pupienkov a začervenania spôsobených rosaceou. Lieky vám pomôžu zvládnuť príznaky a znížiť počet vzplanutí.
- Laserová liečba: Váš lekár môže použiť laser na odstránenie viditeľných ciev a obmedzenie množstva začervenania na vašej pokožke.
- Chirurgické zákroky: V závažných prípadoch vám môže váš poskytovateľ odporučiť chirurgický zákrok na odstránenie znetvorenia nosa, ku ktorému môže dôjsť pri rhinophyme.
Akým potravinám sa mám vyhýbať, ak mám ružienku?
Niektoré štúdie naznačujú, že pikantné jedlá, ako napríklad pálivé krídelká a papričky jalapeño, môžu spustiť príznaky rosacey. Každá osoba s diagnostikovaným ochorením bude mať jedinečné a osobné spúšťače vo svojom prostredí a neexistuje záruka, že pikantné potraviny spôsobia vzplanutie rosacey. Ak sa u vás po konzumácii pikantných jedál objavia príznaky, vyhnite sa konzumácii týchto druhov potravín, aby ste predišli budúcim vzplanutiam.
Ako skoro po liečbe sa budem cítiť lepšie?
Môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, kým sa vaše príznaky zmiernia. Ak vám lekár predpísal lieky, bude vašu liečbu sledovať, aby sa uistil, že liek je účinný. Váš poskytovateľ pravdepodobne zníži dávku, keď sa vaše príznaky začnú odstraňovať.
Ružienka je neškodné ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie, najčastejšie na tvári. Niektorým ľuďom s touto diagnózou prospieva rozhovor s odborníkom na duševné zdravie, ak majú obavy o svoje sebavedomie a emocionálnu pohodu na základe toho, ako príznaky ovplyvňujú ich vzhľad. Váš poskytovateľ vám pomôže nájsť možnosti liečby, ktoré zmiernia vzplanutia a pomôžu vám cítiť sa lepšie.