Reflux kyseliny: Príčiny a prostriedky nápravy

Obsah:

  • Čo je reflux kyseliny?
  • Príčiny refluxu kyseliny
  • Lieky na reflux kyseliny
  • Záver

Čo je reflux kyseliny?

Približne jedna tretina dospelých niekedy zažije reflux kyseliny, niekedy známy aj ako „pálenie záhy“. Ako už názov napovedá, k refluxu kyseliny dochádza, keď sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka. To spôsobuje pocit pálenia v okolí hrudníka. Silné pálenie záhy môže byť pociťované aj v hrdle, čeľusti, rukách alebo chrbte. Okrem stiesňujúcej bolesti okolo hrudníka mnohí ľudia trpiaci refluxom pociťujú aj chuť kyseliny v ústach alebo v hrdle. Našťastie vieme viac ako kedykoľvek predtým o príčinách refluxu kyseliny a o prostriedkoch, ktoré môžu pomôcť znížiť frekvenciu a závažnosť príznakov.

Reflux kyseliny

Príčiny refluxu kyseliny

Ľudský žalúdok obsahuje silnú zmes chemických látok, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomáhali rozkladať potraviny na ich zložky, ako aj neutralizovať potenciálne škodlivé patogény. Hoci máme tendenciu považovať žalúdočnú kyselinu za jedinú tekutinu, v skutočnosti sa zvyčajne skladá z koktailu zložiek, z ktorých najbežnejšou je kyselina chlorovodíková.

Hladina kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku nie je konštantná, ale v priebehu času sa mení v závislosti od príjmu potravy. Jej hladina zvyčajne stúpa krátko po konzumácii jedla a po ukončení trávenia opäť klesá. Za normálnych okolností sa táto kyselina zadržiava v žalúdku, kde sa sťahuje kruhový sval známy ako „dolný pažerákový zvierač“ (alebo LES), aby zabránil jej vyliatiu. Niekedy však tento jemne vyladený proces nefunguje tak, ako by mal. Keď sa to stane, môže vzniknúť stav, ktorý poznáme ako reflux kyseliny. Na základe tohto opisu fungovania žalúdka by nemalo byť prekvapujúce, že existujú dve obzvlášť časté príčiny refluxu kyseliny...

Chybný zvierač

Pravdepodobne najčastejšou príčinou refluxu kyseliny je príliš uvoľnený zvierač, ktorý umožňuje únik kyseliny. Na rozdiel od bicepsu to nie je sval, ktorý môžete „posilniť“ cvičením, avšak vieme, že k uvoľneniu svalov zvierača môže viesť viacero prvkov. Medzi najčastejšie z nich patria:

Zaujímavým faktorom je tu tehotenstvo, pretože odborníci sa domnievajú, že hormonálne zmeny, ktoré prežívajú tehotné ženy, vedú k uvoľneniu zvierača. Je to úplne prirodzené a normálne, hoci niektoré ženy sa obávajú vzniku refluxu kyseliny počas tehotenstva. V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že jeho výskyt je známkou akýchkoľvek problémov v tehotenstve.

Všimnite si tiež, že reflux kyseliny sa stáva častejším s vekom, pretože dolný pažerákový zvierač prirodzene slabne.

Nadmerná produkcia žalúdočných štiav

Prípadne niektorí ľudia produkujú oveľa väčšie objemy žalúdočných štiav ako my ostatní. Nie je prekvapujúce, že pri väčšom množstve kyseliny je pravdepodobnejšie, že sa jej malé množstvo podarí vypustiť.

Je zaujímavé, že reflux kyseliny sa často objavuje do 60 minút po konzumácii jedla. Je to preto, že proces jedenia povzbudzuje parietálne bunky žalúdka, aby začali produkovať ďalšiu kyselinu v pripravenosti na príchod vášho jedla.

Lieky na reflux kyseliny

Pri liečbe opakujúcich sa prípadov refluxu kyseliny sa osvedčilo široké spektrum rôznych liekov na predpis. Najbežnejšie z nich sú známe ako inhibítory proteínovej pumpy. Ich cieľom je obmedziť objem kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, čo vedie k nižšiemu výskytu ťažkostí. Existujú však aj rôzne prirodzenejšie riešenia, ktoré môžu pomôcť. Tu sú niektoré z najúčinnejších liekov na reflux kyseliny:

Užívať Aloe Vera

Aloe vera sa už dlho používa pre svoju schopnosť pokrývať a vystielať tráviaci trakt. Napríklad mnohí ľudia trpiaci syndrómom dráždivého čreva (IBS) sa spoliehajú na dennú dávku aloe vera, ktorá upokojí akékoľvek podráždenie alebo zápal, ktorý vedie k pocitom nadúvania a nepohodlia.

Mnohí veria, že gélový povlak, ktorý aloe vera zanecháva na vnútornom povrchu tráviaceho traktu, zabraňuje aj pocitu pálenia, ktorý sa inak objavuje pri vyplavovaní žalúdočných kyselín do pažeráka.

V jednej štúdii o refluxe sa hodnotil vplyv aloe vera na bežné príznaky refluxu vrátane regurgitácie kyseliny, grgania a plynatosti spolu s charakteristickým pocitom pálenia. Zistilo sa, že aloe vera „znížila frekvenciu všetkých... príznakov, bez nežiaducich účinkov“.

Prestaňte fajčiť

V cigaretovom dyme sú stovky chemických látok, ktoré môžu dráždiť sliznicu pažeráka a spôsobovať pálenie záhy. Okrem toho sa predpokladá, že tabakový dym slúži aj na uvoľnenie svalov zvierača, a tak zvyšuje pravdepodobnosť, že sa žalúdočná kyselina dostane do pažeráka už na začiatku.

Ak nemôžete úplne prestať fajčiť, pokúste sa obmedziť fajčenie v čase jedla, keď býva množstvo žalúdočnej kyseliny najvyššie, a pred spaním, keď poloha na chrbte môže zvýšiť riziko refluxu.

Obmedzte príjem alkoholu

Podobne ako fajčenie cigariet, aj alkohol môže otupiť schopnosť zvieračov tesne sa uzavrieť podľa potreby. Ak máte tú smolu, že trpíte refluxom, mali by ste zvážiť obmedzenie príjmu alkoholu. Platí to najmä v čase jedla.

Obmedzte užívanie liekov proti bolesti

Mnohí z nás bez rozmýšľania používajú nesteroidné protizápalové lieky. Pre ľudí trpiacich refluxom je však dôležité uvedomiť si, že tieto lieky môžu negatívne ovplyvniť schopnosť zvierača správne sa sťahovať. V dôsledku toho sa snažte nepoužívať lieky proti bolesti niekoľko hodín po jedle.

Znížte množstvo kofeínu

Kofeín obsiahnutý v káve a čaji môže viesť ku kŕčom vo svaloch zvierača, preto je lepšie sa im v čase jedla vyhýbať. Namiesto toho ich vymeňte za nekyslé tekutiny, ako je voda alebo dokonca mlieko, ktoré môžu pomôcť pokryť vnútorný povrch tráviaceho systému.

Jedzte menšie jedlá

Všeobecne sa uznáva, že veľké jedlá môžu spôsobiť vylučovanie väčšieho množstva žalúdočných štiav, čo zhoršuje celkový vplyv na reflux kyseliny. Namiesto hodovania na jednom obrovskom jedle zvážte radšej konzumáciu skromnejších jedál, aj keď ich musíte jesť pravidelnejšie. Keďže reflux kyseliny býva najčastejší večer, najmä keď sa snažíte zaspať, snažte sa aspoň vyhnúť opulentným večeriam a namiesto toho si dajte niečo skromnejšie.

Eliminujte „spúšťacie“ potraviny

Zdá sa, že niektoré potraviny sú oveľa náchylnejšie na vyvolanie refluxu. Medzi najčastejších vinníkov patria korenené jedlá a sýtené nápoje. Kyslé potraviny, ako sú paradajky a citrusové plody, by sa mali ľudia trpiaci refluxom vyhýbať.

Ak trpíte opakovaným refluxom, môže byť prospešné viesť si potravinový denník a zapisovať si všetky potraviny a nápoje, ktoré konzumujete. Tieto údaje potom môžete porovnať s epizódami refluxu, aby ste zistili, ktoré položky sa zdajú byť obzvlášť pravdepodobné, že u vás spustia záchvat.

Jedzte skôr

Jedným z najčastejších spúšťačov záchvatov refluxu je ukladanie sa na spánok. To samozrejme dáva zmysel, pretože ležanie vo vodorovnej polohe zvyšuje pravdepodobnosť, že sa kyselina jemne vyplaví zo žalúdka. Mnohí odborníci odporúčajú, aby ste sa snažili počkať aspoň 2-3 hodiny medzi konzumáciou večerného jedla a ukladaním sa do postele, aby hladina kyseliny klesla na miernejšiu úroveň.

Spite v predklone

Ak ležanie v horizontálnej polohe môže zvýšiť riziko refluxu kyseliny, potom je výhodným riešením spať v predklone. Skúste použiť ďalšie vankúše, aby ste si vytvorili mierne vyvýšenú polohu.

Udržujte si zdravú hmotnosť

Osoby s nadváhou častejšie trpia refluxom kyseliny. Je to preto, že vyššia hmotnosť znamená väčší tlak na žalúdok, ktorý spôsobuje, že obsah sa vracia späť do pažeráka.

Záver

Ako vidíme, existuje celý rad rôznych domácich prostriedkov, ktoré môžete vyskúšať na reflux kyseliny. Experimentujte s rôznymi možnosťami, kým nenájdete kombináciu, ktorá vám umožní vychutnať si jedlo bez obáv z pocitu pálenia krátko po ňom. Na záver upozorňujeme, že ak trpíte pálením záhy častejšie ako dvakrát týždenne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, najmä ak je sprevádzané bolesťou rúk, krku alebo chrbta. Časté pálenie záhy môže viesť aj k iným komplikáciám vrátane vredov v pažeráku.