Obsah:
- Čo je ranná hnačka?
- Príčiny rannej hnačky
- Liečba rannej hnačky
- Komplikácie rannej hnačky
- Záver
Čo je ranná hnačka?
Ranná hnačka môže byť spôsobená dočasnými stavmi, ako je tehotenstvo alebo infekcia. Ak sa vyskytuje často, môže byť ranná hnačka príznakom zdravotného problému, napríklad IBS.
Príležitostný záchvat riedkej rannej stolice je normálny. Keď sa však ranná hnačka vyskytuje pravidelne počas niekoľkých týždňov, je čas diagnostikovať problém.
Rannú hnačku môžete mať bez toho, aby ste sa inak cítili zle a zároveň nepociťovali žiadne iné príznaky. Okrem riedkej stolice a častejšej stolice však môžu byť prítomné aj ďalšie príznaky:
- bolesť brucha alebo kŕče
- nevoľnosť a vracanie
- horúčka
- nadúvanie
- krv v stolici
Ak sa u vás často vyskytuje ranná hnačka, je dôležité zistiť jej príčinu.
Môže ísť o príznak chronického zdravotného problému, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva (IBS). Alebo môžete mať bakteriálnu infekciu či jednoducho stravovací režim, ktorý je potrebné zmeniť.
Príčiny rannej hnačky
Niektoré príčiny rannej hnačky sú chronické, čo znamená, že ide o dlhodobé zdravotné problémy. Iné sú dočasné, napríklad tehotenstvo.
Medzi častejšie príčiny rannej hnačky patria:
IBS
IBS je jednou z hlavných príčin rannej hnačky. Ide o problém s hrubým črevom. Okrem hnačky môžu príznaky IBS zahŕňať:
- nadúvanie
- plynatosť
- zápcha
- kŕče v bruchu
- hlien v stolici
Nie je jasné, čo spôsobuje IBS. Vedci vedia, že stres, zmeny v dennom režime a niektoré potraviny môžu vyvolať rannú hnačku a ďalšie príznaky.
Zápalové ochorenie čriev
Zápalové ochorenie čriev (IBD ) je vlastne súhrnný termín pre niekoľko chronických črevných ochorení vrátane Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. Obe tieto ochorenia sú charakterizované zápalom tráviaceho traktu.
Pri Crohnovej chorobe sa zápal môže šíriť zo sliznice tráviaceho traktu do okolitého tkaniva. Ulcerózna kolitída spôsobuje vznik vredov pozdĺž sliznice hrubého čreva.
Obe tieto ochorenia majú spoločné príznaky vrátane:
- hnačka (často ráno)
- bolesť brucha
- neúmyselné chudnutie
- únava
infekcie
Neliečené bakteriálne alebo vírusové infekcie môžu spôsobiť rannú hnačku a ďalšie súvisiace príznaky.
Rotavírus je jednou z viacerých vírusových infekcií, ktoré vyvolávajú hnačku. Je vysoko nákazlivá a častejšia u detí mladších ako 5 rokov.
Salmonela je bežná bakteriálna infekcia, ktorá môže spôsobiť rannú hnačku. Bakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú riedku stolicu, zvyčajne vznikajú po konzumácii kontaminovaných potravín alebo vody.
Alkohol
Pitie alkoholu v noci predtým môže vyvolať rannú hnačku.
Alkohol zvyšuje rýchlosť pohybu svalov v hrubom čreve, ktoré vytláčajú stolicu. To zabraňuje vstrebávaniu vody do hrubého čreva, čo môže mať za následok hnačku.
Výskum naznačuje, že alkoholické nápoje, ako je pivo a víno, ktoré majú vysoký obsah siričitanov, môžu zhoršiť príznaky IBS.
Fajčenie
Fajčenie cigariet je hlavným rizikovým faktorom Crohnovej choroby, ako aj mnohých iných problémov ovplyvňujúcich zdravie orgánov. Môže zhoršiť príznaky Crohnovej choroby.
Výskumy však nie sú jednoznačné v tom, či fajčenie cigariet môže spôsobiť hnačku.
Štúdie naznačujú, že nikotín ovplyvňuje mikroorganizmy v gastrointestinálnom trakte, ale je potrebný ďalší výskum.
Lieky
Niekoľko druhov liekov uvádza hnačku ako bežný vedľajší účinok. Najmä niektoré antibiotiká, sú spájané s hnačkou.
Ak si vezmete liek pred spaním, liek je vo vašom tele celú noc a môže mať za následok rannú hnačku.
Užívanie voľnopredajného preháňadla môže spôsobiť hnačku nasledujúce ráno.
Stres a úzkosť
Nervózny žalúdok a iné príznaky, ktoré môžu sprevádzať stres, majú tendenciu počas spánku miznúť. Ak sa však prebudíte sústredení na stresovú situáciu, môže nasledovať ranná hnačka.
Tráviaci trakt má vlastný typ nervového systému, ktorý reaguje na stresové hormóny uvoľňované telom. Možno ako spôsob odstraňovania toxínov z tela stresové hormóny urýchľujú pohyb v hrubom čreve, čo môže spôsobiť hnačku.
Ak máte úzkosť, čo sú pocity obáv, nepokoja alebo strachu, ktoré nesúvisia s konkrétnou situáciou, môže to spôsobiť chronické záchvaty rannej hnačky.
Kofeín
Pitie kávy, čaju alebo horúcej čokolády s obsahom kofeínu ráno môže spôsobiť hnačku.
Kofeín, najmä v káveDôveryhodný zdroj, je stimulant, ktorý zvyšuje množstvo žalúdočnej kyseliny a uvoľňuje svaly v tráviacom trakte, čo môže mať za následok riedku stolicu.
Alergia na potraviny alebo neznášanlivosť
Popri príznakoch, ako je žihľavka, svrbenie a pocit stiahnutého hrdla, môže rannú hnačku spôsobiť aj alergia na potraviny, ako sú pšenica, arašidy alebo vajcia.
Tieto príznaky sa spúšťajú, keď bielkoviny v týchto potravinách spôsobia abnormálnu reakciu imunitného systému.
Neznášanlivosť laktózy alebo lepku môže tiež spôsobiť hnačku, ako aj príznaky vrátane plynatosti a nadúvania. Na rozdiel od alergie, potravinová intolerancia vzniká vtedy, keď telo nie je schopné stráviť alebo metabolizovať niektorú zložku potraviny.
Niektorí ľudia, ktorí nemajú potravinové alergie ani intolerancie, môžu po konzumácii korenistých jedál alebo potravín obsahujúcich veľa olejov alebo umelých prísad pociťovať rannú hnačku.
Liečba rannej hnačky
Úspešná liečba rannej hnačky závisí od jej príčiny. Liečba môže zahŕňať kombináciu zmeny stravy a liekov.
Zmeny stravy
Môže byť užitočné viesť si potravinový denník, aby ste identifikovali potraviny, ktoré spúšťajú IBS. V závislosti od spúšťačov zvážte vyhýbanie sa potravinám, ako napr:
- potraviny a nápoje svysokou tvorbou plynov vrátane sýtených nápojov, surového ovocia a niektorých druhov zeleniny, ako je brokolica a karfiol
- chlieb, obilniny, cestoviny a iné potraviny obsahujúce lepok
- potraviny s obsahom FODMAP, čo sú niektoré z viacerých druhov sacharidov vrátane fruktózy a laktózy
Lieky
Biologické lieky blokujú chemické látky, ktoré spôsobujú črevný zápal. Tento novší typ liečby dramaticky zmenil liečbu IBD, podľa prehľadu z roku 2020.
Niektoré z týchto liekov sa podávajú podaním injekcie, zatiaľ čo iné si vyžadujú intravenóznu (IV) infúziu pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka.
Ak je príčinou vašej rannej hnačky stres alebo je zodpovedný za vzplanutie IBS, poraďte sa s lekárom alebo terapeutom o spôsoboch, ako sa lepšie vyrovnať so stresom vo vašom živote.
Prevencia rannej hnačky
Keď poznáte príčinu svojej rannej hnačky, môžete podniknúť potrebné kroky, ktoré vám pomôžu predchádzať jej budúcim epizódam.
Predchádzať vzplanutiam IBS znamená napríklad znížiť stres alebo lepšie zvládať to, ako reagujete na stresové situácie.
To sa dá dosiahnuť pomocou:
- poradenstvo
- tréningomvšímavosti
- biofeedback
- progresívne relaxačné techniky zamerané na mentálnu a svalovú relaxáciu
Možno sa budete chcieť vyhnúť aj známym spúšťačom v podobe potravín. Prevencia IBD si vyžaduje zmeny v stravovaní, napríklad obmedzenie mliečnych výrobkov a konzumáciu viac nízkotučných potravín ako potravín s vysokým obsahom tuku. Možno bude potrebné začať jesť menšie a častejšie jedlá.
Ak sa domnievate, že spúšťačom je alkohol, zvážte, či by ste nemali konzumovať alkohol alebo ho obmedzili a zistite, či to má účinok.
Komplikácie rannej hnačky
Najčastejšou komplikáciou hnačky je dehydratácia. Môže byť vážnym zdravotným rizikom najmä pre starších dospelých a malé deti.
Dehydratácia je tiež obzvlášť vážnym problémom, ak máte oslabený imunitný systém.
Záver
Ak je príčinou vašej rannej hnačky dočasný stav, napríklad tehotenstvo alebo infekcia, ktorú možno úspešne liečiť liekmi, vaše vyhliadky sú vo všeobecnosti dobré.
Ak problém súvisí s niečím, ako je strava, užívanie alkoholu alebo fajčenie, vaše vyhliadky budú závisieť od toho, či ste schopní zmeniť životný štýl, aby ste predišli budúcim problémom.
Ak je však príčinou chronické ochorenie, napríklad IBS alebo IBD, možno budete musieť na svoj stav myslieť každý deň.
Môže byť potrebná kombinácia zmien stravy, liekov a úpravy životného štýlu. Budúcim vzplanutiam príznakov sa možno nevyhnete. Odporúča sa však, aby ste sa snažili dodržiavať plán liečby, aby ste v budúcnosti podľa možnosti obmedzili epizódy.
Zvážte spoluprácu s lekárom a nahlasovanie akýchkoľvek zmien vo vašom zdravotnom stave. Nie je dôvod znášať nepríjemné pocity, ak sú k dispozícii možnosti liečby.