Probiotiká pre imunitu

Obsah:

  • Naše baktérie „hovoria“ s naším imunitným systémom?
  • Ako probiotiká pôsobia na náš imunitný systém?
  • Probiotiká a vrodená imunita
  • Probiotiká a autoimunitné reakcie
  • Probiotiká a adaptívny imunitný systém
  • Probiotiká - kľúčový nástroj imunity?

Imunitné zdravie je životne dôležitou funkciou ľudského tela pre udržanie dobrého zdravia. Jedným z najprekvapujúcejších objavov, ktoré sa objavili v posledných desaťročiach, je úloha črevnej mikroflóry vo všetkých aspektoch funkcie imunitného systému. Všetci sme hostiteľmi populácií mikroorganizmov, ktoré žijú v našom tele a na ňom. Tieto populácie sa skladajú z biliónov baktérií, kvasiniek a dokonca aj parazitov alebo vírusov. Niektoré z týchto mikroorganizmov pomáhajú telesným systémom, niektoré sú neškodné a niektoré sú v skutočnosti zdraviu škodlivé, ale bez ohľadu na ich účinky väčšina týchto malých pasažierov rada žije v našich črevách, kde je pre nich dostatok zdrojov potravy.

Aké je spojenie medzi týmito neviditeľnými množstvami a naším imunitným systémom? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že približne 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v črevách, takže nie je prekvapením, že väčšina lekárov tvrdí, že „dobré zdravie sa začína v črevách“. Ak sa teda snažíte zlepšiť svoj imunitný systém, zdá sa, že je veľmi rozumné udržiavať zdravie čriev v optimálnom stave, a dôkazy naznačujú, že probiotické baktérie v tom hrajú kľúčovú úlohu.

Približne 70 % našich imunitných buniek sa nachádza v črevách

Ešte zaujímavejšie však je, že nové výskumy naznačujú, že naše črevné baktérie skutočne „komunikujú“ s naším imunitným systémom a pomáhajú mu zabezpečiť primeranú reakciu.

Naše baktérie „hovoria“ s naším imunitným systémom?

Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, odpoveď na túto otázku znie: „Áno!“ Prehľad dostupného výskumu, ktorý sa uskutočnil v roku 2015, dospel k záveru, že naše probiotické baktérie, najmä naša gastrointestinálna mikrobiota (jeden z názvov pre populácie našich rezidentných mikroorganizmov), zohrávajú významnú úlohu v imunitných reakciách človeka a všetkých ostatných stavovcov:

„Prítomnosť mikroorganizmov v každom stavovcovi, od rýb až po človeka, zohráva významnú úlohu pri vývoji imunity a ďalších schopností na odolnosť voči chorobám a zdravotný stav počas života.“

V prehľade sa ďalej vysvetľuje, že črevná dysbióza môže mať potenciálne „hlboké fyziologické a metabolické dôsledky na lokálnej a systémovej úrovni“. Hmmmm... to naozaj poukazuje na to, aké dôležité je udržiavať funkciu tráviaceho traktu v najlepšom poriadku, a dôkazy naznačujú, že jedným zo spôsobov, ako si udržať zdravie čriev, môže byť zváženie doplnkov stravy s probiotikami v spojení so zdravou stravou a životným štýlom. Ak však chcete zlepšiť a podporiť najmä imunitné funkcie, majú niektoré kmene baktérií pre váš imunitný systém osobitné výhody.

Probiotiká pre imunitu

Ako probiotiká pôsobia na náš imunitný systém?

Zdá sa zvláštne, že takéto drobné organizmy môžu ovplyvňovať naše zdravie a spolupracovať s naším telom v synergii na vzájomne prospešnom vzťahu. Je však v záujme našich rezidentných baktérií, aby udržiavali svojich hostiteľov v špičkovej kondícii, a tento symbiotický vzťah sa mohol vyvinúť, pretože baktérie prirodzene robili to, čo bolo potrebné, aby udržali svoje „domovy“ v bezpečí.

Náš imunitný systém sa skladá z niekoľkých rôznych oblastí, ktoré spolupracujú, aby čelili nespočetným hrozbám, ktorým je naše telo neustále vystavené: fyzickým zraneniam, patogénom v podobe škodlivých baktérií a vírusov, toxínom, cudzím telesám, stresu, úzkosti, strachu atď. Aby sa imunitný systém dokázal vyrovnať s týmto zdanlivo nekonečným množstvom nepriateľov, je rozdelený na samostatné oblasti: vrodený imunitný systém a adaptívny imunitný systém, ktorý zahŕňa humorálnu imunitu a imunitu sprostredkovanú bunkami.

Vrodený imunitný systém je našou najstaršou, zdedenou zbraňou v arzenáli imunity, o ktorej sa predpokladá, že v súčasnej podobe existuje už 500 miliónov rokov. Je to systém, ktorý zdieľame s väčšinou ostatných živých organizmov vrátane rastlín, a jeho sila spočíva v „bariérach“, ako sú koža, vlasy, sliznice a zápalové procesy, kde sú imunitné bunky vysielané na miesta infekcie alebo traumy. Vrodený imunitný systém má však veľmi obmedzenú „pamäť“ a adaptačný potenciál, takže v prípade neznámych „nepriateľov“ alebo nových situácií využije svoj sesterský systém, adaptívny imunitný systém.

Prehľad dostupných výskumov, dospel k záveru, že naše komenzálne baktérie majú potenciál fungovať ako neoddeliteľná súčasť celého imunitného systému: vyrovnávaním dysbiózy (nerovnováhy medzi dobrými a zlými baktériami), vytláčaním patogénov, zvyšovaním produkcie antimikrobiálnych peptidov a mucínov, pomocou posilňovania slizničných bariér a moduláciou bunkovo sprostredkovaných imunitných reakcií.

Probiotiká a vrodená imunita

Keďže slizničné tkanivá ústnej dutiny a črevnej steny tvoria jedny z najdôležitejších „bariér“, ktoré sa podieľajú na vrodenej imunite, potom je fascinujúce, že drobní obyvatelia týchto oblastí môžu významne ovplyvňovať integritu našej imunitnej funkcie. Ako už bolo spomenuté, najmenej 70 % našich imunitných buniek sa nachádza v črevách, v štruktúrach ukrytých v jemných vláskovitých klkoch, ktoré pokrývajú črevnú stenu. Tieto štruktúry, nazývané Peyerove políčka, obsahujú rôzne imunitné bunky vrátane B-buniek, T-buniek, makrofágov a dendritických buniek a podieľajú sa na vrodenej aj adaptívnej imunitnej funkcii.

Ak je narušená integrita črevnej steny, môže to viesť k „neprimeraným“ imunitným reakciám, ktoré poznáme ako „alergie“. 

Probiotiká môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie viacerými spôsobmi. Môžu pomáhať zlepšovať integritu črevnej sliznice, čím zabraňujú priepustnosti tesných spojov v epitelovej stene spôsobenej faktorom nekrózy nádoru alfa(TNFα). TNFα je cytokín, bunkový signálny proteín, ktorý sa podieľa na akútnych zápalových procesoch, ktoré môžu byť iniciované patogénnou mikrobiálnou infekciou, a tento proces pôsobí na poškodenie epitelovej výstelky, čím vzniká permeabilita. Táto priepustnosť umožňuje väčším molekulám bielkovín prechádzať cez črevnú stenu do krvného obehu, kde sú vnímané ako neprirodzení „predátori“, ktorí môžu stimulovať ďalšiu agresívnu zápalovú reakciu, ktorú poznáme ako „alergiu“.

Predpokladá sa teda, že probiotiká pomáhajú zmierniť túto situáciu a predchádzať jej tým, že vytláčajú patogény, ktoré pôvodne spôsobujú zápal, a pomáhajú podporovať vylučovanie protizápalových mediátorov, ktoré sa podieľajú na procese hojenia.

Niektoré kmene živých kultúr sú v týchto oblastiach mimoriadne sľubné; napríklad štúdia ukázala, že Bifidobacterium aj Lactobacillus majú veľký potenciál pri prevencii črevnej priepustnosti a znižovaní zápalových reakcií. Ukázalo sa, že probiotické baktérie zabraňujú narušeniu epitelovej bariéry vyvolanému TNF-α a podporujú obnovu rán. Ukázalo sa tiež, že priateľské baktérie, ako napríklad Lactobacillus paracasei, pomáhajú zlepšovať imunitné funkcie posilňovaním a sprísňovaním tesných spojov, ktoré utesňujú črevnú výstelku.

Priateľské baktérie môžu prispieť k zlepšeniu zdravia črevnej sliznice a životného prostredia

Probiotiká a autoimunitné reakcie

V niektorých prípadoch sa imunitný systém obracia sám proti sebe, čo sa prejavuje ako veľký a nevýrazný zhluk ochorení známy ako „autoimunitné ochorenia“. Zlé zdravie čriev sa čoraz viac spája s rozvojom autoimunitných ochorení, preto sa predpokladá, že včasný zásah - potenciálne vrátane užívania probiotík - je užitočný, pretože môže ovplyvniť typ reakcií, ktoré sa objavia.

Pri snahe podporiť pacientov s autoimunitnými poruchami však treba mať na pamäti, že probiotiká DO majú interakciu s imunitným systémom, preto sú niekedy kontraindikované u tých, kde je imunitná funkcia extrémne slabá a nepredvídateľná. 

Predpokladá sa, že autoimunitné stavy sú spojené s črevnou priepustnosťou alebo „deravým črevom“, a preto praktickí lekári často používajú tie kmene, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú pri obnove čriev, ako napríklad L. paracasei CASEI a Saccharomyces boulardii, ako súčasť protokolu na ozdravenie čriev svojich klientov. 

Probiotiká a adaptívny imunitný systém

Adaptívny imunitný systém je ako „mozog“ vrodeného imunitného systému; vrodená imunitná funkcia je skôr reakciou „jednej veľkosti“ s obmedzenou pamäťou, zatiaľ čo adaptívne imunitné reakcie sú oveľa sofistikovanejšie. Je to tá časť imunitného systému, ktorá vytvára špeciálne prispôsobené reakcie na prichádzajúce antigény, ktoré si potom dlhodobo „pamätá“ pre prípad, že sa opäť objavia. Existujú dva typy adaptívnych reakcií: jedna je známa ako bunkovo sprostredkovaná imunitná odpoveď a druhá ako humorálna imunitná odpoveď. Pri bunkovej imunitnej odpovedi sa využívajú aktivované T-lymfocyty, zatiaľ čo pri humorálnej odpovedi sa odstraňujú tie patogénne mikroorganizmy, ktoré neprenikli do telesných buniek, a vyžaduje si produkciu rôznych protilátok B-lymfocytmi.

Ovplyvňujú naše črevné baktérie signály, ktoré riadia bunkami sprostredkovanú imunitu?

Nové dôkazy naznačujú, že probiotiká môžu ovplyvniť orientáciu adaptívnej imunitnej odpovede a produkciu cytokínov, signálnych poslov, ktorí imunitným bunkám hovoria, ako sa majú správať a reagovať, a zdá sa, že rôzne kmene baktérií podnecujú produkciu buď prozápalových, alebo protizápalových cytokínov. To poukazuje na význam špecifického kmeňa pri výbere probiotika. Imunitný systém v črevách sa učí rozoznávať „priateľa“ od „nepriateľa“ v populáciách črevných baktérií; v skutočnosti sa ukázalo, že prospešné baktérie pomáhajú podnecovať tvorbu imunitných buniek a regulovať tvorbu protilátok, ktoré produkujú ako súčasť humorálnej imunitnej odpovede, ako sú sIgA, IgG a IgM3.

Bunkami sprostredkovaná časť imunitného systému sa spustí, keď prichádzajúce patogény vstúpia do bunky a infikujú ju, čo si vyžaduje, aby ich pohltili fagocyty, ako sú makrofágy, ktoré potom prezentujú identitu patogénu na svojej bunkovej stene na identifikáciu a zničenie bunkami T-helper a T-killer. Patogény sa môžu ukrývať a množiť v telesných bunkách aj mimo nich, ale sú napadnuté a zachytené protilátkami produkovanými B-bunkami, ktoré pripravujú cestu pre zabíjajúce T-bunky a makrofágy, aby v prípade potreby dokončili prácu. Týmto spôsobom imunitný systém zabraňuje šíreniu infekcií po celom tele a prekvapivo sa ukázalo, že naša mikroflóra ovplyvňuje tvorbu týchto protilátok a iných obranných buniek. Ukázalo sa, že probiotické kmene, ako napríklad L. paracasei, inhibujú rast patogénov, regulujú tvorbu protilátok a modulujú sekréciu cytokínov.

Probiotiká - kľúčový nástroj imunity?

Črevný mikrobióm možno považovať za metabolicky aktívny orgán a jeho modulácia probiotikami alebo prebiotikami sa čoraz viac považuje za dôležitú terapeutickú možnosť.

Úloha črevnej mikroflóry v našom zdraví je taká veľká, že sa začína všeobecne považovať za samostatný „orgán“, „orgán“, ktorý zrejme zohráva kľúčovú úlohu v imunitnej funkcii. Samozrejme, že je nevyhnutné pokračovať vo výskume tejto oblasti, pretože mechanizmy účinku probiotík v tejto oblasti a v mnohých ďalších oblastiach zdravia ešte stále nie sú úplne objasnené, ale nové dôkazy neustále zdôrazňujú význam našej neviditeľnej armády baktérií pri udržiavaní dobrého zdravia. Ako vždy, budeme pozorne sledovať nové dôkazy, ale toto sú určite vzrušujúce časy pre probiotický výskum!

Späť do obchodu