Probiotiká a intolerancia laktózy

Obsah: 

  • Čo je intolerancia laktózy?
  • Je možné časom získať intoleranciu na laktózu?
  • Probiotiká a intolerancia laktózy - sú užitočné?
  • Najlepšie probiotiká pri intolerancii laktózy

Čo je intolerancia laktózy?

Intolerancia laktózy je neschopnosť organizmu stráviť laktózu, čo je druh prírodného cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Aby sa laktóza mohla ľahko vstrebávať do krvného obehu, v tenkom čreve sa pomocou enzýmu známeho ako laktáza rozkladá na dva monosacharidy - glukózu a galaktózu.

Laktóza je typ prírodného cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch, ako sú syry a jogurty.

Ak nie je dostatok laktázy na rozklad laktózy v tenkom čreve, nestrávená laktóza sa presunie do hrubého čreva, kde ju metabolizujú baktérie. Tento metabolický proces vedie k produkcii mastných kyselín s krátkym reťazcom a plynov, ako je vodík, oxid uhličitý a metán. To by mohlo vysvetľovať niektoré z gastrointestinálnych príznakov, ktoré pociťujú ľudia s intoleranciou laktózy, ako je plynatosť, nadúvanie a žalúdočné krče. Nestrávená laktóza tiež podporuje zvýšenú kyslosť v hrubom čreve a zvyšuje osmotický tlak, čo by mohlo spôsobiť hnačku.

Pokiaľ ide o to, ako dlho trvá, kým sa laktóza dostane z organizmu a ako dlho trvajú príznaky, u jednotlivých ľudí sa to líši v závislosti od rôznych faktorov, ako je množstvo prijatej laktózy a čas vyprázdňovania žalúdka.

Intolerancia laktózy

Je možné časom získať intoleranciu na laktózu?

Veľa ľudí si kladie otázku: „Je možné časom získať intoleranciu na laktózu?“ Odpoveď znie áno: intolerancia na laktózu sa môže vyvinúť kedykoľvek v priebehu života.

Väčšina jedincov sa narodí so schopnosťou tráviť laktózu, keďže aktivita laktázy je najvyššia počas prvých rokov života; je však známe, že aktivita laktázy sa časom znižuje. Toto je známe ako primárny nedostatok/neprítomnosť laktázy. Predpokladá sa, že táto forma nedostatku laktázy je geneticky naprogramovaná a súvisí s vekom, pretože gén, ktorý je zodpovedný za produkciu laktázy (gén LCT), sa časom postupne stáva neaktívnym. Zvyčajne sa objavuje medzi 5. a 20. rokom života.

Poškodenie tenkého čreva, v ktorom sa laktáza produkuje, môže tiež viesť k forme nedostatku laktázy nazývanej sekundárny nedostatok laktázy. K tomuto poškodeniu môže dôjsť v dôsledku gastroenteritídy, zápalového ochorenia čreva (IBD), infekcií a podvýživy.

Niektorí jedinci sa pýtajú, či intolerancia laktózy môže zmiznúť a či ju možno napraviť alebo vyliečiť. No v skutočnosti to závisí od príčiny intolerancie laktózy. Primárny nedostatok/neznášanlivosť laktázy je geneticky naprogramovaný a pokles aktivity laktázy sa nedá zvrátiť, takže v súčasnosti na to neexistuje liek. Avšak sekundárny nedostatok laktázy spôsobený poškodením tenkého čreva by sa niekedy dal zvrátiť. Liečba poškodenia tenkého čreva by mohla zlepšiť toleranciu laktózy, keď sa črevná stena zahojí. U týchto osôb by sa intolerancia laktózy mohla časom veľmi dobre zlepšiť.

Jedinci s intoleranciou laktózy môžu po konzumácii potravín alebo nápojov, ktoré obsahujú laktózu, pociťovať príznaky ako plynatosť, nadúvanie, žalúdočné kŕče a hnačku.

Jedinci s intoleranciou laktózy sa možno budú musieť vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo laktózy, ako je kravské mlieko, syry a iné spracované potraviny obsahujúce mlieko alebo mliečne deriváty, ako je sušená srvátka. Napriek tomu nie je vždy potrebné úplne vylúčiť laktózu zo stravy ani po stanovení diagnózy, pretože každý jedinec s má určité množstvo laktózy/mliečnych výrobkov, ktoré môže tolerovať bez toho, aby pociťoval príznaky. Pri starostlivom sledovaní teda môžu jednotlivci určiť druhy mliečnych výrobkov a množstvo laktózy, ktoré môžu tolerovať. Viaceré štúdie tiež zistili, že konzumácia mliečnych výrobkov, ako je mlieko, s jedlom môže tiež znížiť pravdepodobnosť výskytu príznakov po ich konzumacií, alebo si vyberte fermentované mliečne výrobky - viac informácií o nich a o tom, prečo môžu byť pre vás lepšie, ak máte problém s konzumáciou mliečnych výrobkov, nájdete nižšie.

Stojí za zmienku, že vajcia nie sú mliečne výrobky a neobsahujú laktózu; často sa však používajú spolu s mliečnymi výrobkami v mnohých potravinách, takže sa stále oplatí venovať pozornosť etiketám potravín, ktoré sú na báze vajec, pretože v nich môžu byť prítomné niektoré mliečne zložky.

Probiotiká a intolerancia laktózy - sú užitočné?

Túto otázku mi kladú často a ja hovorím, že dôkazy naznačujú, že probiotiká môžu byť užitočné! Každý človek má vlastnú úroveň tolerancie mliečnych výrobkov a zloženie našej črevnej mikroflóry je pre každého jednotlivca jedinečné, ale viaceré štúdie zistili, že probiotiká v jogurtových nápojoch a nemliečnych probiotických doplnkoch by mohli pomôcť pri trávení laktózy.

Fermentované mliečne výrobky, ako sú jogurty, bývajú jedincami s intoleranciou laktózy lepšie tolerované

Fermentované mliečne výrobky obsahujúce živé kultúry často lepšie znášajú ľudia s intoleranciou laktózy a viaceré štúdie zistili, že títo jedinci reagujú na jogurty lepšie ako na mlieko s rovnakým množstvom laktózy. Jedným z vysvetlení je, že fermentované potraviny môžu oddialiť vyprázdňovanie žalúdka, čo znamená, že laktóza môže zostať dlhšie v tenkom čreve a viac laktózy sa môže rozložiť, než sa dostane do hrubého čreva. Ale je to aj pôsobenie probiotík, ktoré môže vysvetliť, prečo sú fermentované mliečne výrobky ľahšie stráviteľné: fermentácia so živými baktériami vedie k jedinečnej forme laktózy, ktorá je ľahšie stráviteľná,  a mnohé probiotické bakteriálne kmene produkujú aj beta-galaktozidázu, enzým, ktorý pôsobí ako laktáza a môže pomôcť rozložiť laktózu v čreve.

Najlepšie probiotiká pri intolerancii laktózy

V jednej štúdii sa hodnotil vplyv probiotickej suplementácie na mikroflóru hrubého čreva účastníkov s intoleranciou laktózy. Zistili, že už po dvoch týždňoch dopĺňania jogurtu (s pridaným Bifidobacterium animalis) a doplnku obsahujúceho Bifidobacterium longum, sa zlepšila metabolická aktivita v hrubom čreve a intolerancia laktózy. Po dvojtýždňovej suplementácii sa zvýšila aj aktivita fekálnej β-galaktozidázy . Metabolizmus hrubého čreva zohráva dôležitú úlohu pri intolerancii laktózy, takže pridanie probiotického doplnku alebo potravín obsahujúcich živé kultúry do stravy by mohlo pomôcť pri rovnováhe mikroflóry a zlepšení intolerancie laktózy a trávenia.

V inej štúdii sa zistilo, že doplnenie dvoch kmeňov, Lactobacillus rhamnosus Rosell-11 a Lactobacillus acidophilusRosell-52, zlepšilo toleranciu mliečnych výrobkov a konzistenciu stolice účastníkov.

V pomerne nedávnej dvojito zaslepenej štúdii s kontrolou placeba sa hodnotil účinok Lactobacillus acidophilus DDS-1 na zmiernenie príznakov intolerancie laktózy, ako sú hnačka, vracanie, plynatosť a kŕče v bruchu. Štúdie sa zúčastnilo 38 účastníkov s intoleranciou laktózy a všetci mali možnosť užívať placebo a probiotický doplnok obsahujúci 10 miliárd CFU Lactobacillus acidophilus DDS-1, keďže išlo o dvojramennú krížovú štúdiu. Zistili štatisticky významné zlepšenie hnačky, kŕčov v bruchu, vracania a celkového skóre symptómov v porovnaní so skupinou s placebom..

Späť do obchodu