Obsah:
- Príznaky alergie
- Príčiny alergie
- Rizikové faktory alergie
- Komplikácie alergie
- Prevencia alergických reakcií
- Diagnostika alergií
- Liečba alergie
Alergia vzniká vtedy, keď váš imunitný systém reaguje na cudzorodú látku - napríklad peľ, včelí jed alebo zvieraciu srsť - alebo na potravinu, ktorá u väčšiny ľudí nevyvoláva reakciu.
Váš imunitný systém produkuje látky známe ako protilátky. Pri alergii váš imunitný systém vytvára protilátky, ktoré identifikujú konkrétny alergén ako škodlivý, aj keď ním nie je. Keď prídete do kontaktu s alergénom, reakcia vášho imunitného systému môže spôsobiť zápal kože, dutín, dýchacích ciest alebo tráviaceho systému.
Závažnosť alergie sa u jednotlivých ľudí líši a môže sa pohybovať od menšieho podráždenia až po anafylaxiu - potenciálne život ohrozujúcu situáciu. Hoci sa väčšina alergií nedá vyliečiť, liečba môže pomôcť zmierniť príznaky alergie.
Príznaky alergie
Príznaky alergie, ktoré závisia od príslušnej látky, môžu ovplyvniť vaše dýchacie cesty, dutiny a nosové priechody, kožu a tráviaci systém. Alergické reakcie môžu byť od miernych až po závažné. V niektorých závažných prípadoch môže alergia vyvolať život ohrozujúcu reakciu známu ako anafylaxia.
Senná nádcha, nazývaná aj alergická rinitída, môže spôsobiť:
- Kýchanie
- svrbenie nosa, očí alebo ústnej dutiny
- výtok z nosa a upchatie nosa
- slzenie, červené alebo opuchnuté oči (zápal spojiviek)
Alergia na potraviny môže spôsobiť:
- brnenie v ústach
- opuch pier, jazyka, tváre alebo hrdla
- žihľavku
- Anafylaxiu
Alergia na bodnutie hmyzom môže spôsobiť:
- Veľký opuch (edém) v mieste bodnutia
- svrbenie alebo žihľavku po celom tele
- kašeľ, tlak na hrudníku, sipot alebo dýchavičnosť
- Anafylaxia
Alergia na lieky môže spôsobiť:
- žihľavku
- svrbenie kože
- vyrážku
- opuch tváre
- Sipot
- Anafylaxia
Atopická dermatitída, alergické ochorenie kože nazývané aj ekzém, môže spôsobiť:
- svrbenie
- začervenanie
- šupinatenie alebo olupovanie
Anafylaxia
Niektoré typy alergií vrátane alergií na potraviny a bodnutie hmyzom môžu vyvolať závažnú reakciu známu ako anafylaxia. Anafylaxia je život ohrozujúca lekárska pohotovosť, ktorá môže spôsobiť šok. Medzi príznaky a symptómy anafylaxie patria:
- Strata vedomia
- Pokles krvného tlaku
- Závažná dýchavičnosť
- Kožná vyrážka
- Závraty
- Rýchly, slabý pulz
- nevoľnosť a vracanie
Príčiny alergie
Alergia sa začína vtedy, keď si váš imunitný systém pomýli normálne neškodnú látku s nebezpečným votrelcom. Imunitný systém potom produkuje protilátky, ktoré zostávajú v pohotovosti pre tento konkrétny alergén. Keď ste alergénu vystavení znova, tieto protilátky môžu uvoľniť množstvo chemických látok imunitného systému, napríklad histamín, ktoré spôsobujú príznaky alergie.
Medzi bežné spúšťače alergie patria napr:
- Alergény prenášané vzduchom, ako sú peľ, zvieracia srsť, roztoče a plesne.
- Niektoré potraviny, najmä arašidy, orechy, pšenica, sója, ryby, mäkkýše, vajcia a mlieko.
- bodnutie hmyzom, napríklad včelou alebo osou
- lieky, najmä antibiotiká na báze penicilínu alebo penicilínu
- Latex alebo iné látky, ktorých sa dotýkate a ktoré môžu spôsobiť alergické kožné reakcie
Rizikové faktory alergie
Pravdepodobnosť vzniku alergie je vyššia, ak:
- máte v rodine astmu alebo alergie, ako je senná nádcha, žihľavka alebo ekzém
- ste dieťa
- máte astmu alebo iné alergické ochorenie
Komplikácie alergie
Alergia zvyšuje riziko niektorých ďalších zdravotných problémov vrátane:
- Anafylaxia. Ak máte závažnú alergiu, ste vystavený zvýšenému riziku tejto závažnej reakcie vyvolanej alergiou. Najčastejšími spúšťačmi anafylaxie sú potraviny, lieky a bodnutia hmyzom.
- Astma. Ak máte alergiu, je u vás vyššia pravdepodobnosť vzniku astmy - reakcie imunitného systému, ktorá ovplyvňuje dýchacie cesty a dýchanie. V mnohých prípadoch je astma vyvolaná vystavením alergénu v prostredí (astma vyvolaná alergiou).
- Zápal prínosových dutín a infekcie uší alebo pľúc. Riziko vzniku týchto ochorení je vyššie, ak máte sennú nádchu alebo astmu.
Prevencia alergických reakcií
Prevencia alergických reakcií závisí od typu alergie, ktorú máte. Medzi všeobecné opatrenia patria nasledujúce:
- Vyhýbajte sa známym spúšťačom. Aj keď si liečite príznaky alergie, snažte sa vyhýbať spúšťačom. Ak ste napríklad alergickí na peľ, zostaňte v čase jeho výskytu vo vnútri so zatvorenými oknami a dverami. Ak ste alergickí na roztoče, často utierajte prach, vysávajte a perte posteľnú bielizeň.
- Veďte si denník. Keď sa snažíte zistiť, čo spôsobuje alebo zhoršuje vaše alergické príznaky, sledujte svoje aktivity a to, čo jete, kedy sa príznaky objavujú a čo sa zdá, že pomáha. To môže vám a vášmu lekárovi pomôcť identifikovať spúšťače.
- Noste lekársky výstražný náramok. Ak ste mali závažnú alergickú reakciu, lekársky výstražný náramok (alebo náhrdelník) informuje ostatných, že máte závažnú alergiu v prípade, že máte reakciu a nie ste schopný komunikovať.
Diagnostika alergií
Na posúdenie toho, či máte alergiu, váš lekár pravdepodobne:
- klásť podrobné otázky o príznakoch a symptómoch
- vykoná fyzikálne vyšetrenie
- nechá vás viesť si podrobný denník príznakov a možných spúšťačov
Ak máte potravinovú alergiu, váš lekár pravdepodobne:
- vás požiada, aby ste si viedli podrobný denník potravín, ktoré konzumujete
- opýtať sa, či ste prestali jesť podozrivú potravinu počas hodnotenia alergie
- Váš poskytovateľ vám môže odporučiť aj jedno alebo obe nasledujúce vyšetrenia. Uvedomte si však, že tieto alergologické testy môžu byť falošne pozitívne alebo falošne negatívne.
Kožný test. Do kože vám vpichnú malé množstvo bielkovín, ktoré sa nachádzajú v bežných alergénoch. Ak ste alergický, pravdepodobne sa vám na mieste testu na koži vytvorí vyvýšená hrčka (úľ).
Krvný test. Špecifické IgE (sIgE) krvné testy, bežne nazývané rádioalergosorbentný test (RAST) alebo test ImmunoCAP, merajú množstvo protilátok spôsobujúcich alergiu vo vašom krvnom obehu, známych ako protilátky imunoglobulínu E (IgE). Vzorka krvi sa odošle do lekárskeho laboratória, kde sa môže otestovať na dôkaz citlivosti na možné alergény.
Ak má váš lekár podozrenie, že vaše problémy sú spôsobené niečím iným ako alergiou, ďalšie testy môžu pomôcť identifikovať - alebo vylúčiť - iné zdravotné problémy.
Liečba alergie
Liečba alergie zahŕňa:
- Vyhýbanie sa alergénom. Váš poskytovateľ vám pomôže prijať opatrenia na identifikáciu a vyhýbanie sa spúšťačom alergie. Toto je vo všeobecnosti najdôležitejší krok pri prevencii alergických reakcií a zmiernení príznakov.
- Lieky. V závislosti od vašej alergie môžu lieky pomôcť znížiť reakciu imunitného systému a zmierniť príznaky. Váš poskytovateľ vám môže navrhnúť lieky bez predpisu alebo na predpis vo forme tabliet alebo tekutiny, nosových sprejov alebo očných kvapiek.
- Imunoterapia. Pri závažných alergiách alebo alergiách, ktoré sa úplne nezmiernili inou liečbou, vám môže váš poskytovateľ odporučiť alergénovú imunoterapiu. Táto liečba zahŕňa sériu injekcií očistených alergénových extraktov, ktoré sa zvyčajne podávajú počas niekoľkých rokov.
Ďalšou formou imunoterapie je tableta, ktorá sa umiestni pod jazyk (sublingválne), kým sa nerozpustí. Sublingválne lieky sa používajú na liečbu niektorých peľových alergií.
- Pohotovostný adrenalín. Ak máte silnú alergiu, možno budete musieť mať pri sebe vždy pohotovostnú adrenalínovú injekciu.
- Podávaná pri ťažkých alergických reakciách môže adrenalínová injekcia (Auvi-Q, EpiPen, iné) zmierniť príznaky, kým nedostanete pohotovostnú liečbu.
Životný štýl a domáce prostriedky
Niektoré príznaky alergie sa zlepšujú domácou liečbou.
- Prekrvenie dutín a príznaky sennej nádchy. Tie sa často zlepšia pomocou výplachu nosa soľným roztokom - výplachom dutín roztokom soli a vody. Na vypláchnutie zahusteného hlienu a dráždivých látok z nosa môžete použiť neti pot alebo špeciálne navrhnutú fľašu na stláčanie. Nesprávne používanie neti pot alebo iného zariadenia však môže viesť k infekcii.
- Príznaky alergie prenášanej vzduchom v domácnosti. Znížte vystavenie roztočom alebo srsti domácich zvierat častým praním posteľnej bielizne a plyšových hračiek v horúcej vode, udržiavaním nízkej vlhkosti vzduchu, pravidelným používaním vysávača s jemným filtrom, ako je napríklad vysoko účinný filter pevných častíc (HEPA), a výmenou kobercov za tvrdé podlahy.
- Príznaky alergie na plesne. Znížte vlhkosť vo vlhkých priestoroch, ako je kúpeľňa a kuchyňa, používaním ventilátorov a odvlhčovačov. Odstráňte netesnosti vo vnútri aj mimo domu.
Alternatívna medicína
Usmernenia pre klinickú prax naznačujú, že niektorým ľuďom s alergickou rinitídou môže pomôcť akupunktúra.