Obsah:
- Príznaky popôrodnej depresie
- Popôrodná depresia u druhého rodiča
- Príčiny popôrodnej depresie
- Rizikové faktory popôrodnej depresie
- Komplikácie popôrodnej depresie
- Diagnostika popôrodnej depresie
- Liečba popôrodnej depresie
- Životný štýl a domáce prostriedky
Narodenie dieťaťa môže vyvolať rôzne silné emócie, od vzrušenia a radosti až po strach a úzkosť. Môže však vyústiť aj do niečoho, čo by ste možno nečakali - do depresie.
Väčšina nových mamičiek po pôrode zažíva popôrodné „baby blues“, ktoré bežne zahŕňa zmeny nálad, záchvaty plaču, úzkosť a ťažkosti so spánkom. Baby blues sa zvyčajne začína počas prvých 2 až 3 dní po pôrode a môže trvať až dva týždne.
U niektorých nových mamičiek sa však vyskytuje závažnejšia a dlhotrvajúca forma depresie, známa ako popôrodná depresia. Niekedy sa nazýva peripartálna depresia, pretože môže začať už počas tehotenstva a pokračovať aj po pôrode. Zriedkavo sa po pôrode môže vyvinúť aj extrémna porucha nálady nazývaná popôrodná psychóza.
Popôrodná depresia nie je charakterovou chybou ani slabosťou. Niekedy je to jednoducho komplikácia pôrodu. Ak máte popôrodnú depresiu, rýchla liečba vám môže pomôcť zvládnuť vaše príznaky a pomôcť vám nadviazať vzťah s vaším dieťaťom.
Príznaky popôrodnej depresie
Príznaky depresie po pôrode sú rôzne a môžu sa pohybovať od miernych až po závažné.
Príznaky baby blues
Príznaky baby blues - ktoré trvajú len niekoľko dní až týždeň alebo dva po narodení dieťaťa - môžu zahŕňať:
- výkyvy nálad
- Úzkosť
- Smútok
- podráždenosť
- Pocit preťaženia
- Plač
- Znížená koncentrácia
- Problémy s chuťou do jedla
- Problémy so spánkom
Príznaky popôrodnej depresie
Popôrodná depresia sa môže spočiatku mylne považovať za baby blues, ale jej príznaky sú intenzívnejšie a trvajú dlhšie. V konečnom dôsledku môžu narušiť vašu schopnosť starať sa o dieťa a zvládať iné každodenné úlohy. Príznaky sa zvyčajne objavia počas prvých týždňov po pôrode. Môžu však začať skôr - počas tehotenstva - alebo neskôr - až rok po pôrode.
Príznaky popôrodnej depresie môžu zahŕňať:
- depresívnu náladu alebo silné výkyvy nálady
- prílišný plač
- ťažkosti pri nadväzovaní vzťahov s dieťaťom
- stiahnutie sa od rodiny a priateľov
- strata chuti do jedla alebo jedenie oveľa viac ako zvyčajne
- Neschopnosť spať, tzv. nespavosť, alebo príliš dlhý spánok
- obrovská únava alebo strata energie
- Menší záujem a radosť z činností, ktoré vás predtým bavili
- Intenzívna podráždenosť a hnev
- Strach, že nie ste dobrá matka
- Beznádej
- Pocity bezcennosti, hanby, viny alebo nedostatočnosti
- Znížená schopnosť jasne myslieť, sústrediť sa alebo prijímať rozhodnutia
- Nepokoj
- Silná úzkosť a záchvaty paniky
- Myšlienky na ublíženie sebe alebo svojmu dieťaťu
- Opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu
Neliečená popôrodná depresia môže trvať mnoho mesiacov alebo dlhšie.
Popôrodná psychóza
Pri popôrodnej psychóze - zriedkavom stave, ktorý sa zvyčajne vyvinie počas prvého týždňa po pôrode - sú príznaky závažné. Príznaky môžu zahŕňať:
- pocit zmätenosti a stratenosti
- obsesívne myšlienky na vaše dieťa
- Halucinácie a bludy
- problémy so spánkom
- príliš veľa energie a pocit rozrušenia
- Pocit paranoje
- Pokusy ublížiť sebe alebo svojmu dieťaťu
Popôrodná psychóza môže viesť k život ohrozujúcim myšlienkam alebo správaniu a vyžaduje si okamžitú liečbu.
Popôrodná depresia u druhého rodiča
Štúdie ukazujú, že popôrodnú depresiu môžu zažívať aj novopečení otcovia. Môžu sa cítiť smutní, unavení, preťažení, úzkostliví alebo môžu mať zmeny v obvyklých stravovacích a spánkových návykoch. Ide o rovnaké príznaky, aké majú matky s popôrodnou depresiou.
Popôrodnou depresiou sú najviac ohrození otcovia, ktorí sú mladí, v minulosti prekonali depresiu, majú problémy vo vzťahu alebo bojujú s finančnými problémami. Popôrodná depresia u otcov - niekedy nazývaná otcovská popôrodná depresia - môže mať rovnaký negatívny vplyv na partnerské vzťahy a vývoj dieťaťa ako popôrodná depresia u matiek.
Ak ste partnerom novopečenej matky a máte príznaky depresie alebo úzkosti počas tehotenstva vašej partnerky alebo po narodení dieťaťa, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Podobná liečba a podpora poskytovaná matkám s popôrodnou depresiou môže pomôcť pri liečbe popôrodnej depresie u druhého rodiča.
Príčiny popôrodnej depresie
Neexistuje jediná príčina popôrodnej depresie, ale svoju úlohu môžu zohrávať genetika, fyzické zmeny a emocionálne problémy.
- Genetika. Štúdie ukazujú, že výskyt popôrodnej depresie v rodine - najmä ak bola závažná - zvyšuje riziko výskytu popôrodnej depresie.
- Fyzické zmeny. Po pôrode môže k popôrodnej depresii prispieť dramatický pokles hormónov estrogénu a progesterónu vo vašom tele. Aj ďalšie hormóny produkované štítnou žľazou môžu prudko klesnúť - čo môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavená, malátna a depresívna.
- Emocionálne problémy. Keď ste nevyspatá a preťažená, môžete mať problém zvládnuť aj menšie problémy. Môžete mať obavy o svoju schopnosť starať sa o novorodenca. Môžete sa cítiť menej príťažliví, bojovať so svojím pocitom identity alebo mať pocit, že ste stratili kontrolu nad svojím životom. Ktorýkoľvek z týchto problémov môže prispieť k popôrodnej depresii.
Rizikové faktory popôrodnej depresie
Popôrodnú depresiu môže zažiť každá nová mamička a môže sa rozvinúť po narodení akéhokoľvek dieťaťa, nielen prvého. Vaše riziko sa však zvyšuje, ak:
- ste v minulosti prekonali depresiu, či už počas tehotenstva alebo inokedy.
- Máte bipolárnu poruchu.
- Mali ste popôrodnú depresiu po predchádzajúcom tehotenstve.
- Máte rodinných príslušníkov, ktorí mali depresiu alebo iné poruchy nálady.
- Počas uplynulého roka ste zažili stresujúce udalosti, ako sú komplikácie v tehotenstve, choroba alebo strata zamestnania.
- Vaše dieťa má zdravotné problémy alebo iné špeciálne potreby.
- Máte dvojčatá, trojčatá alebo iné viacpočetné pôrody.
- Máte problémy s dojčením.
- Máte problémy vo vzťahu s manželom alebo partnerom.
- Máte slabý podporný systém.
- Máte finančné problémy.
- Tehotenstvo bolo neplánované alebo nechcené.
Komplikácie popôrodnej depresie
Neliečená popôrodná depresia môže narušiť väzby medzi matkou a dieťaťom a spôsobiť rodinné problémy.
- Pre matky. Neliečená popôrodná depresia môže trvať mesiace alebo dlhšie a niekedy sa môže stať pretrvávajúcou depresívnou poruchou. Matky môžu prestať dojčiť, mať problémy s nadväzovaním vzťahov s bábätkom a starostlivosťou oň a môžu byť vystavené zvýšenému riziku samovraždy. Aj keď sa lieči, popôrodná depresia zvyšuje riziko budúcich epizód veľkej depresie.
- Pre druhého rodiča. Popôrodná depresia môže mať vlnový efekt, ktorý spôsobuje emocionálne napätie pre všetkých blízkych nového dieťaťa. Keď je nová matka v depresii, môže sa zvýšiť riziko depresie aj u druhého rodiča dieťaťa. A títo druhí rodičia už môžu mať zvýšené riziko depresie bez ohľadu na to, či je ich partner postihnutý alebo nie.
- Pre deti. Deti matiek, ktoré majú neliečenú popôrodnú depresiu, majú väčšiu pravdepodobnosť emocionálnych problémov a problémov so správaním, ako sú problémy so spánkom a jedlom, prílišný plač a oneskorenie vo vývoji jazyka.
Diagnostika popôrodnej depresie
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa s vami zvyčajne porozpráva o vašich pocitoch, myšlienkach a duševnom zdraví, aby vám pomohol určiť, či ide o krátkodobý prípad popôrodného baby blues alebo o závažnejšiu formu depresie. Nebuďte v rozpakoch - popôrodná depresia je bežná. Podeľte sa so svojimi príznakmi so svojím poskytovateľom, aby ste spolu s ním mohli vytvoriť užitočný plán liečby.
V rámci hodnotenia môže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykonať skríning depresie vrátane toho, že vám dá vyplniť dotazník. Poskytovateľ vám môže v prípade potreby nariadiť ďalšie testy, aby vylúčil iné príčiny vašich príznakov.
Liečba popôrodnej depresie
Liečba a čas zotavenia sa líšia v závislosti od toho, aká závažná je vaša depresia a aké sú vaše individuálne potreby. Ak máte nedostatočne aktívnu štítnu žľazu alebo základné ochorenie, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže tieto stavy liečiť alebo vás odkázať na príslušného špecialistu. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vás môže tiež odporučiť k odborníkovi na duševné zdravie.
Baby blues
Baby blues zvyčajne samo odoznie v priebehu niekoľkých dní až 1 až 2 týždňov. Medzitým:
- Odpočívajte, ako len môžete.
- Prijmite pomoc od rodiny a priateľov.
- Spojte sa s inými novopečenými mamičkami.
- Vytvorte si čas na starostlivosť o seba.
- Vyhnite sa alkoholu a rekreačným drogám, ktoré môžu zhoršiť výkyvy nálad.
- Ak máte problémy s tvorbou mlieka alebo dojčením, požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o pomoc odborníka nazývaného laktačný poradca.
Popôrodná depresia
Popôrodná depresia sa často lieči psychoterapiou - nazývanou aj terapia rozhovorom alebo poradenstvo v oblasti duševného zdravia - liekmi alebo oboma.
- Psychoterapia. Môže vám pomôcť porozprávať sa o svojich obavách s psychiatrom, psychológom alebo iným odborníkom na duševné zdravie. Prostredníctvom terapie môžete nájsť lepšie spôsoby, ako sa vyrovnať so svojimi pocitmi, riešiť problémy, stanoviť si realistické ciele a pozitívne reagovať na situácie. Niekedy pomáha aj rodinná alebo vzťahová terapia. Medzi príklady terapií používaných pri popôrodnej depresii patrí kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) a interpersonálna psychoterapia.
- Antidepresíva. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť antidepresíva. Ak dojčíte, všetky lieky, ktoré užívate, sa dostanú do vášho materského mlieka. Väčšina antidepresív sa však môže používať počas dojčenia s malým rizikom vedľajších účinkov pre vaše dieťa. V spolupráci so svojím poskytovateľom zvážte možné riziká a prínosy konkrétnych antidepresív.
- Iné lieky. V prípade potreby sa k vašej liečbe môžu pridať ďalšie lieky. Ak máte napríklad popôrodnú depresiu, ktorá zahŕňa silnú úzkosť alebo nespavosť, môže vám byť na krátky čas odporučený liek proti úzkosti.
Brexanolón (Zulresso) je prvý liek schválený americkým úradom pre potraviny a lieky špeciálne na popôrodnú depresiu u dospelých žien. Brexanolón spomaľuje rýchly pokles niektorých hormónov po pôrode, ktorý môže viesť k popôrodnej depresii. Potenciálne závažné vedľajšie účinky si vyžadujú pobyt v zdravotníckom zariadení a sledovanie zdravotníckym pracovníkom pri podávaní lieku cez žilu počas 60 hodín. Z tohto dôvodu nie je liečba zatiaľ široko dostupná.
Pokračuje výskum perorálneho lieku na popôrodnú depresiu so sľubnými výsledkami. Skúmaný liek pôsobí podobne ako brexanolón. Mohol by sa však užívať denne ako tableta a nemusel by mať rovnako závažné vedľajšie účinky.
Pri vhodnej liečbe sa príznaky popôrodnej depresie zvyčajne zlepšia. V niektorých prípadoch môže popôrodná depresia pokračovať a stať sa dlhodobou, čo sa nazýva chronická depresia. Je dôležité pokračovať v liečbe aj po tom, ako sa začnete cítiť lepšie. Príliš skoré ukončenie liečby môže viesť k relapsu.
Popôrodná psychóza
Popôrodná psychóza si vyžaduje okamžitú liečbu, zvyčajne v nemocnici. Liečba môže zahŕňať:
- Lieky. Liečba si môže vyžadovať kombináciu liekov - ako sú antidepresíva, antipsychotiká, stabilizátory nálady a benzodiazepíny - na kontrolu vašich príznakov a symptómov.
- Elektrokonvulzívna terapia (ECT). Ak je vaša popôrodná depresia závažná a vyskytuje sa u vás popôrodná psychóza, môže sa odporučiť ECT, ak príznaky nereagujú na lieky. ECT je postup, pri ktorom sa do mozgu púšťajú malé elektrické prúdy, čím sa zámerne spustí krátky záchvat. Zdá sa, že ECT spôsobuje zmeny v chemickom zložení mozgu, ktoré môžu zmierniť príznaky psychózy a depresie, najmä ak iné spôsoby liečby neboli úspešné.
Životný štýl a domáce prostriedky
Okrem profesionálnej liečby môžete pre seba urobiť niektoré veci, ktoré nadväzujú na plán liečby a pomáhajú urýchliť zotavenie.
- Rozhodnite sa pre zdravý životný štýl. Do svojho denného režimu zaraďte fyzickú aktivitu, napríklad prechádzky s dieťaťom, a iné formy cvičenia. Snažte sa dostatočne odpočívať. Jedzte zdravé potraviny a vyhýbajte sa alkoholu.
- Stanovte si realistické očakávania. Netlačte na seba, aby ste robili všetko. Znížte svoje očakávania týkajúce sa dokonalej domácnosti. Urobte to, čo môžete, a zvyšok nechajte tak.
- Nájdite si čas pre seba. Nájdite si čas pre seba a vyjdite z domu. To môže znamenať, že požiadate partnera, aby sa postaral o dieťa, alebo si zabezpečíte opatrovateľku. Venujte sa niečomu, čo vás baví, napríklad koníčku alebo nejakej forme zábavy. Môžete si tiež naplánovať nejaký čas osamote s partnerom alebo priateľmi.
- Vyhnite sa izolácii. Hovorte s partnerom, rodinou a priateľmi o tom, ako sa cítite. Opýtajte sa iných matiek na ich skúsenosti. Prelomenie izolácie vám môže pomôcť cítiť sa opäť ako človek.
- Požiadajte o pomoc. Skúste sa otvoriť blízkym ľuďom a dajte im najavo, že potrebujete pomoc. Ak vám niekto ponúkne, že vám postráži dieťa, využite to. Ak sa môžete vyspať, zdriemnite si, prípadne si pozrite film alebo sa stretnite na káve s priateľmi. Môže vám tiež pomôcť, ak požiadate o pomoc s rodičovskými zručnosťami, ktoré môžu zahŕňať techniky starostlivosti o dieťa, aby ste zlepšili jeho spánok a upokojili rozčúlenie a plač.
Nezabudnite, že starostlivosť o vaše dieťa zahŕňa aj starostlivosť o vás.