Pomáhajú probiotiká vášmu imunitnému systému?

Obsah:

  • Ochránia vás probiotiká pred ochorením?
  • Ktoré probiotiká sú najlepšie pre váš imunitný systém?
  • Sú probiotické doplnky účinné?
  • Prečo by ste nemali užívať probiotiká?
  • Ako dlho trvá, kým probiotiká pôsobia na váš imunitný systém?

Potraviny, ktoré ovplyvňujú zdravie čriev, môžu pomôcť nielen pri tráviacich ťažkostiach. Tu je prehľad najnovších výskumov.

Najlepšie zdroje probiotík sú plnohodnotné potraviny.

Medzi blížiacou sa chrípkovou sezónou, sezónnymi alergiami je veľa dôvodov na posilnenie imunitného systému. Na túto veľkú úlohu sa čoraz viac ľudí obracia na drobný zdroj.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy a niektoré z nich už máte vo svojom tele. Iné pochádzajú z potravín, konkrétne z fermentovaných potravín, ako je jogurt, uvádza Národné centrum pre doplnkové a integratívne zdravie (NCCIH).

Probiotiká sa niekedy nazývajú dobré baktérie: Pomáhajú vášmu telu tráviť potravu a dokonca bojovať proti bunkám, ktoré spôsobujú ochorenia. Probiotiká podľa NCCIH sľubne pomáhajú zmierniť hnačku, ulceróznu kolitídu a paradentózu. Výskum ďalších prínosov týchto prospešných baktérií pokračuje a jednou z oblastí osobitného záujmu je ich vplyv na imunitu.

probiotika_8

Ochránia vás probiotiká pred ochorením?

Je logické, že probiotiká sa ukázali ako účinné pri liečbe ochorení tráviaceho traktu. Viac ako polovica buniek, ktoré vytvárajú protilátky na boj proti chorobám, sa nachádza v črevách a iných orgánoch v čreve . Ak máte zdravú črevnú flóru ?- rovnováhu užitočných baktérií a iných organizmov v črevách ?- môžete mať menšiu pravdepodobnosť ochorenia.

Vedci sa zaujímajú o potenciál probiotík podporovať funkciu imunitného systému, ale doteraz výskum nepriniesol jasné dôkazy o tom, že probiotiká sú skutočne účinné pri prevencii takých ochorení, ako je nachladnutie alebo chrípka. Prehľad uverejnený v októbri 2020 v časopise Nutrients sa zaoberal najnovším výskumom týkajúcim sa probiotík a imunitného systému, konkrétne s ohľadom na respiračné ochorenia. Autori dospeli k záveru, že užívanie probiotík je spojené s nižšou mierou a trvaním miernych infekcií dýchacích ciest u detí a dospelých, ale opäť je potrebný ďalší výskum. Podľa štúdie uverejnenej v auguste 2021 v časopise Archives of Medical Research existujú aj prvé dôkazy, ktoré naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť predchádzať infekciám COVID-19, ak sa používajú spolu s inými liečebnými postupmi .

Je potrebný ďalší výskum, aby sa určilo, aké konkrétne druhy baktérií môžu poskytnúť výhody a v akom množstve, ako aj to, či budú fungovať u všetkých rovnako, hovorí Libby Millsová, národná hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky a registrovaná dietologička neďaleko Philadelphie. „Každý má iné črevné baktérie a inú stravu,“ hovorí Millsová. „To, čo funguje u jedného človeka, nemusí fungovať u iného.“ Poukazuje na to, že existujú stovky druhov baktérií a ešte viac kmeňov a prínos každého z nich samostatne alebo v rôznych kombináciách nebol dôkladne preskúmaný.

Ktoré probiotiká sú najlepšie pre váš imunitný systém?

Možno už dostávate probiotiká bez toho, aby ste si to uvedomovali. Väčšina výskumov o prínosoch probiotík sa zamerala na tieto bežné kmene baktérií:

  • Acidophilus, ktorý sa nachádza v jogurte, mlieku, miso a tempehu, môže podľa metaanalýzy uverejnenej v časopise Food Bioscience v auguste 2020 podporovať imunitný systém.
  • Bifidobaktéria sa nachádza v jogurte, kefíre, cmáse, miso, tempehu, nakladaných uhorkách, kimči, údeninách, niektorých vínach a octoch, kyslej kapuste a kváskovom chlebe. Podľa jednej metaanalýzy v časopise Nutrients, z januára 2017, môže znižovať zápal. A štúdia v časopise Nutrients z februára 2017 naznačila, že môže podporovať imunitné zdravie aj u starších dospelých.
  • Všetky jogurty so živými a aktívnymi probiotikami obsahujú Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus(alebo L. bulgaricus) a S. thermophilus ,podľa FDA, a tie sa spájajú s podporou imunitného systému.

Naopak, existujú potraviny, ktoré môžu imunitný systém oslabiť a spôsobiť, že budete náchylnejší na ochorenia. Výskum publikovaný v januárovom vydaní časopisu Oncotarget v roku 2018ukazuje, že pravidelná konzumácia alkoholu, cukru a ultra-spracovaných potravín môže viesť k bunkovému zápalu, reakcii vášho imunitného systému na potenciálne poškodenie. Zápal je prirodzený proces, ale keď sa vyskytuje nevhodne alebo dlhodobo, môže podľa Cleveland Clinic vyvolať chronické ochorenia a stavy vrátane depresie, rakoviny, srdcových ochorení a Alzheimerovej choroby .

Sú probiotické doplnky účinné?

Okrem toho, že sa probiotiká prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách, predávajú sa ako doplnky stravya pridávajú sa do iných potravín, v ktorých sa prirodzene nevyskytujú, ako napríklad do pomarančového džúsu a arašidového masla. Mills hovorí, že najlepšou voľbou môže byť vyvážená strava s potravinami, ktoré prirodzene obsahujú probiotiká.

„Získavanie probiotík z potravín je niečo, čo väčšina ľudí môže ľahko urobiť a čo môže mať výhodu oproti užívaniu doplnkov,“ vysvetľuje Mills. „Zdá sa, že potraviny majú najrýchlejší účinok na zmenu črevného biómu. Navyše, fermentácia potravín môže zvýšiť biologickú dostupnosť ďalších živín.“

V súčasnosti je účinnosť probiotík len teoretická. Probiotiká môžu mať určitý vplyv na imunitný systém, či je to dobré, zlé alebo neutrálne pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú chorobám, nie je známe, hovorí doktor Pieter Cohen, docent medicíny v Cambridge Health Alliance a Harvard Medical School v Cambridge v štáte Massachusetts. Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že probiotiká môžu posilňovať imunitu, ale líši sa to v závislosti od typu probiotík, zdravotného stavu človeka a ďalších faktorov. Zvyčajne nie sú potrebné.

„Ak si vezmete zdravého človeka, niekoho, kto na začiatku nemá žiadne zdravotné problémy, [nemá] potrebu užívať probiotický doplnok. Neexistuje žiadny dôkaz, že by to zlepšilo váš zdravotný stav,“ hovorí doktor Cohen. Dodáva, že ak ste sa v poslednom čase trochu nezdravo stravovali, probiotiká tieto nedostatky nedokážu vyplniť.

„Nemáme žiadne dôkazy o tom, že by vám zavedenie živých baktérií do tela nahradilo vynechanie zdravého jedla alebo niekoľko hodín spánku navyše,“ hovorí Cohen. Najlepší spôsob, ako si udržať zdravú črevnú flóru, je jesť rôzne zdravé potraviny. „Jedlo je dobré pre imunitný systém,“ hovorí. „Ak nejete, ste podvyživení a váš imunitný systém bude nízky.“ Odporúča domáce jedlá z ovocia, zeleniny, obilnín a orechov. Štúdia z marcového vydania časopisu Nutrients z roku 2020 naznačuje, že príjem vlákniny môže súvisieť aj so zlepšením črevného mikrobiómu.

Prečo by ste nemali užívať probiotiká?

Naozaj nie je dôvod užívať voľne predajné probiotiká, pokiaľ vám ich nepredpísal lekár na konkrétne ochorenie. Existujú totiž určité riziká: Podľa Cleveland Clinic môže užívanie probiotík alebo ich príliš veľké množstvo spôsobiť alergickú reakciu, plynatosť, nadúvanie, zápchu alebo hnačku. Ak máte oslabený imunitný systém, zavedenie nových baktérií do tela by vám mohlo sťažiť liečenie a dokonca spôsobiť, že ochoriete ešte viac. Neužívajte probiotiká, pokiaľ vám ich neodporučí lekár.

Ako dlho trvá, kým probiotiká pôsobia na váš imunitný systém?

Je ťažké presne povedať, ako rýchlo môžu probiotiká začať fungovať, hovorí Mills. Rôzne kmene probiotík, množstvo, ktoré užívate, a kvalita potravín alebo doplnkov ovplyvňujú, kedy ?- alebo či ?- uvidíte výsledky. Odpovede môže priniesť ďalší výskum.

Je dôvod dúfať. „Existuje dostatok dôkazov na to, aby sme mohli povedať, že probiotiká môžu mať určitú opodstatnenosť a stojí za to sa nimi zaoberať, a to tak vo výskume, ako aj v potravinách, ktoré si vyberáme do vyváženej stravy,“ hovorí Mills.

 

 

Späť do obchodu