Obsah:
- Čo je peptická vredová choroba?
- Aké sú príznaky peptického vredu?
- Čo spôsobuje vredovú chorobu žalúdka?
- Aké sú rizikové faktory vzniku vredovej choroby žalúdka?
- Ako sa diagnostikuje peptická vredová choroba?
- Liečba vredovej choroby žalúdka?
- Ako môžem znížiť riziko peptických vredov?
- Zmiznú peptické vredy samé?
- Zhrnutie
Peptická vredová choroba spôsobuje otvorené rany v sliznici žalúdka alebo dvanástnika (horná časť tenkého čreva). Medzi príznaky patrí pálivá alebo hryzavá bolesť žalúdka. Liečba prebieha pomocou liekov, pokiaľ nemáte komplikácie, ako napríklad krvácanie. Existujú dve hlavné príčiny. Budete potrebovať diagnózu, aby ste sa uistili, že liečite správnu príčinu.
Peptická vredová choroba zvyčajne postihuje žalúdok a dvanástnik. V sliznici vašich orgánov vznikajú otvorené rany.
Čo je peptická vredová choroba?
Peptická vredová choroba je ochorenie, ktoré spôsobuje vznik vredov (otvorených rán) v sliznici vášho tráviaceho traktu. „Peptický“ znamená, že súvisí s trávením. Slovo je odvodené od pepsínu, hlavného tráviaceho enzýmu, ktorýprodukuje váš žalúdok.
Pepsín a žalúdočná kyselina sú aktívne zložky vašich žalúdočných štiav, ktoré pomáhajú chemicky rozkladať potravu na trávenie. Niektoré z týchto štiav prechádzajú aj do prvej časti tenkého čreva (dvanástnika) . Tieto šťavy sú svojou štruktúrou veľmi žieravé.
Celý váš tráviaci trakt má ochrannú sliznicu, ktorá ho izoluje od látok vo vnútri. Zvlášť silná je vo vašom žalúdku a dvanástniku. Pri peptickej vredovej chorobe však táto ochrana zlyháva a tráviace šťavy sliznicu rozožierajú.
Vred je erózia, ktorá preniká cez všetky tri vrstvy sliznice (mucosa). Väčšina peptických vredov sa vyskytuje v žalúdku alebo dvanástniku, kde sú žalúdočné šťavy najaktívnejšie. Menej často sa môžu vyskytnúť aj na iných miestach tráviaceho traktu.
Aké sú rôzne typy peptických vredov?
Peptická vredová choroba najčastejšie postihuje žalúdok a dvanástnik.
- Vredy dvanástnika predstavujú takmer 80 % peptických vredov.
- Žalúdočné vredy predstavujú takmer 20 % peptických vredov.
Peptický vred môžete dostať aj na iných miestach tráviaceho traktu za neobvyklých okolností, ktoré spôsobí prechod žalúdočných štiav cez tieto časti. Napríklad:
- pažerákový vred. Chronický reflux kyseliny, žalúdočná kyselina stúpajúca do pažeráka, môže nakoniec narušiť sliznicu pažeráka natoľko, že spôsobí vred. Sliznica vášho pažeráka nie je tak chránená pred kyselinou ako sliznica žalúdka.
- Jejunálny vred. Ako vedľajší účinok operácie spojenia žalúdka sjejunom (gastrojejunostómia) môžete dostať vred v jejune, strednej časti tenkého čreva. Tento vred sa nazýva aj stomický vred, okrajový vred alebo anastomotický vred.
Ako častá je peptická vredová choroba?
U 5 až 10 % ľudí na celom svete sa počas života vyskytne peptická vredová choroba (PUD). Môže sa vyvinúť v každom veku, hoci častejšie sa vyskytuje u dospelých v strednom veku.
Aké sú príznaky peptického vredu?
Až 70 % ľudí s peptickým vredovým ochorením nepozoruje žiadne príznaky. Najčastejšími príznakmi, ktoré ľudia uvádzajú, sú však bolesť v nadbrušku ( bolesť v centrálnej hornej časti brucha) a tráviace ťažkosti (dyspepsia) . Tieto príznaky prichádzajú a odchádzajú pretrvávajúco.
Tráviace ťažkosti opisujú kombináciu príznakov, ktoré sa vyskytujú po jedle a počas trávenia. Zahŕňa bolesť v nadbrušku s výrazným pálením v kombinácii s pocitom plnosti, ktorá sa dostaví krátko po jedle a/alebo trvá dlho po ňom.
Tento pocit pálenia je pocitom žalúdočných kyselín a enzýmov, ktoré sa prežierajú cez sliznicu tráviaceho traktu. Niektorí ľudia ho opisujú aj ako pocit „hryzenia“. Môžete ho lokalizovať na určitom mieste („ohnisková“ bolesť brucha).
Nemusíte byť schopní určiť, či sa vred nachádza v žalúdku alebo dvanástniku. Ale niektoré indície vám to môžu pomôcť zistiť. Napríklad žalúdočný vred sa často zhorší krátko po jedle (do 30 minút), keď sú žalúdočné šťavy na vrchole.
Na druhej strane, vred dvanástnika sa môže cítiť lepšie krátko po jedle. Viac ho však pocítite o dve až tri hodiny neskôr, keď sa jedlo a tráviace šťavy dostanú do dvanástnika. Niektorí ľudia si tento pocit vysvetľujú ako hlad, pretože jedlo prináša úľavu.
Mnoho ľudí s dvanástnikovými vredmi uvádza bolesť, ktorá ich v noci budí. To sa môže vyskytnúť aj pri jejunálnych vredoch. Jejunálna bolesť bude o niečo nižšie, bližšie k pupku. Ak máte vred pažeráka, môžete mať pocit pálenia záhy,ktorý vrcholí v noci.
Medzi ďalšie možné príznaky súvisiace s vredovou chorobou žalúdka patria:
- Nadúvanie žalúdka.
- Grganie alebo grganie.
- Strata chuti do jedla.
- Nevoľnosť a vracanie.
Príznaky komplikácií
Niektorí ľudia nemajú príznaky, kým vredová choroba žalúdka nespôsobí ďalšie komplikácie. To sa môže stať, keď sa nelieči príliš dlho. Neliečené vredy môžu začať krvácať alebo môžu pokračovať v opotrebovaní tráviaceho traktu, až kým nevznikne diera.
Príznaky krvácania z hornej časti tráviaceho traktu môžu zahŕňať:
- Krv v stolici (v bobkoch).
- Čierna, dechtovitá stolica.
- Zvratky s kávovou múčkou.
- Závraty alebo mdloby.
- Bledosť (bledosť) .
- Rýchla srdcová frekvencia.
Príznaky perforácie (otvoru) tráviaceho traktu môžu zahŕňať:
- Náhla, prudká a silná bolesť brucha.
- Opuch brucha a citlivosť na dotyk.
- Horúčka a zimnica.
Ak máte dlhodobo neliečenú vredovú chorobu žalúdka, vredy sa môžu priebežne hojiť a potom sa opäť začnú. U niektorých ľudí sa v dôsledku neliečených vredov v tráviacom trakte vytvoria také veľké jazvy a/alebo opuchy, že môžu spomaliť alebo zastaviť pohyb potravy.
Príznaky gastrointestinálnej obštrukcie môžu zahŕňať:
- Nadúvanie brucha, opuch a bolesť.
- Nevoľnosť a vracanie.
- Strata chuti do jedla a úbytok hmotnosti.
- Strata stolice a zápcha.
Čo spôsobuje vredovú chorobu žalúdka?
Sliznica vášho tráviaceho traktu je navrhnutá tak, aby odolávala tráviacim kyselinám a enzýmom a opravovala sa z poškodenia, najmä v žalúdku a dvanástniku. K peptickej vredovej chorobe dochádza, keď niečo naruší túto prirodzenú obranyschopnosť.
Je potrebné chronické alebo pretrvávajúce ochorenie, ktoré zníži túto obranyschopnosť na dostatočne dlhú dobu na to, aby vred prerazil celú sliznicu žalúdka alebo dvanástnika. Vedci identifikovali dve hlavné príčiny, ktoré zodpovedajú za takmer všetky prípady PUD:
- H. pylori. Takmer polovica svetovej populácie má túto bežnú bakteriálnu infekciu žijúcu v žalúdku a/alebo dvanástniku. Zdá sa, že u väčšiny ľudí nespôsobuje žiadne ťažkosti. Ak sa však príliš premnoží a naruší prirodzenú rovnováhu mikróbov, ktoré tam žijú, môže vyvolať zápalovú reakciu. Chronický zápal v sliznici tráviaceho traktu ju môže opotrebovať a znížiť jej zdroje na samoopravu. Baktérie môžu sliznicu aj aktívne napádať.
- Nadmerné užívanie nesteroidných protizápalových liekov.
Medzi ďalšie nezvyčajné príčiny peptickej vredovej choroby patria:
- Iné infekcie.
- Ischémia (strata prívodu krvi).
- Ťažký fyziologický stres (zvyčajne v dôsledku život ohrozujúceho ochorenia alebo úrazu).
- Chemoterapia alebo rádioterapia.
- Zollingerov-Ellisonov syndróm.
- Crohnova choroba.
- Rakovina žalúdka.
Peptický vred v jejune, strednej časti tenkého čreva, môžete dostať, ak podstúpite operáciu žalúdočného bypassu, ktorý pripojí žalúdok priamo k jejunu. Tým sa z vášho jejuna stane nový dvanástnik, ale bez rovnakej ochrannej výstelky.
Peptický vred v pažeráku môžete dostať, ak chronický zápal (ezofagitída) poškodí jeho výstelku. Chronický reflux kyseliny je najčastejšou príčinou chronickej ezofagitídy, ale existujú aj ďalšie, vrátane infekcií, liekov a autoimunitných ochorení.
Aké sú rizikové faktory vzniku vredovej choroby žalúdka?
Pravdepodobnosť vzniku peptickej vredovej choroby je vyššia, ak máte infekciu H. pylori alebo pravidelne užívate NSAID, najmä ak máte oba rizikové faktory. Aj keď sa H. pylori ešte nepremnožil alebo ste ešte neužívali príliš veľa NSAID, tieto faktory sa môžu skombinovať a spôsobiť PUD.
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť, patrí fajčenie, užívanie alkoholu a iné lieky, ktoré môžete užívať. Hoci tieto faktory samy o sebe nestačia na to, aby spôsobili PUD, môžu sa skombinovať s infekciou H. pylori alebo užívaním NSAID a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku vredovej choroby žalúdka.
Ako sa diagnostikuje peptická vredová choroba?
Ak vaše príznaky a/alebo rizikové faktory naznačujú peptickú vredovú chorobu, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyhľadá vred v tráviacom trakte. Bude vás tiež chcieť otestovať na infekciu H. pylori . Môže ich testovať samostatne alebo spoločne počas endoskopického vyšetrenia.
Podrobné zobrazovacie vyšetrenia, ako je CT (počítačová tomografia) alebo röntgenové vyšetrenie GI série, môžu odhaliť väčšie vredy. Testy na infekciu H. pylorizahŕňajú dychový test na močovinu alebo test stolice. Niektoré z týchto testov vám môžu byť vykonané počas toho, ako váš poskytovateľ hodnotí vaše príznaky.
U mnohých ľudí poskytne konečnú diagnózu vyšetrenie hornej endoskopie. Pri hornej endoskopii (alebo EGD vyšetrení) sa do vášho horného tráviaceho traktu dostane malá kamera na konci dlhej trubice. Počas endoskopie môžu odobrať aj biopsiu žalúdka na testovanie na prítomnosť H. pylori.
Endoskopia je užitočná, pretože nezobrazuje len vaše orgány, ale umožňuje vášmu poskytovateľovi aj priamy prístup k nim pomocou dlhých nástrojov prechádzajúcich cez trubicu. Ak vaše vredy potrebujú liečbu na zastavenie krvácania, môžu ich ošetriť na mieste.
Liečba vredovej choroby žalúdka?
Prvou líniou liečby peptickej vredovej choroby je kombinácia liekov na zníženie žalúdočnej kyseliny a pomoc pri ochrane a obnove vašich tkanív. Ak máte infekciu, budete potrebovať aj antibiotiká. Je dôležité odstrániť príčinu vášho vredu.
Na liečbu väčšiny žalúdočných vredov postačujú lieky, ale ak máte komplikácie, ako napríklad krvácajúci vred alebo perforovaný vred, môžete potrebovať ďalšiu liečbu. Menšie lekárske zákroky, ako je endoskopia, môžu liečiť väčšinu týchto komplikácií.
Lekárske postupy
Ak máte komplikovaný alebo krvácajúci vred, váš poskytovateľ možno bude musieť vykonať priamu liečbu. Zvyčajne to môže urobiť počas vášho endoskopického vyšetrenia. Poskytovatelia liečia krvácanie kauterizáciou alebo injekčným podaním lieku do rany. Perforáciu opravia stehmi.
Ak vred spôsobí prekážku v dvanástniku alebo v pylorickom kanáli (vývod na dne žalúdka), možno budú potrebné zákroky na opätovné otvorenie kanála. To môže znamenať odsatie žalúdka na jeho dekompresiu alebo zriedkavo chirurgický zákrok.
Ako môžem znížiť riziko peptických vredov?
Najdôležitejšie veci, ktoré môžete urobiť na prevenciu peptickej vredovej choroby, sú:
- H. pylori. Väčšina ľudí, ktorí majú infekciu H. pylori, o nej nevie. To, či ju máte, môžete zistiť jednoduchým dychovým testom na močovinu. Ak ju máte, môžete ju preventívne liečiť (skôr, ako spôsobí nejaké problémy). Ak ste ju už mali a liečili ste ju predtým, je dobré opakovať test, pretože niekedy sa vráti.
- NSAID používajte len podľa pokynov. Ak ste si zvykli liečiť každodenné bolesti pomocou NSAID, uistite sa, že neužívate viac, ako je odporúčaná dávka. Ak ste už mali vredovú chorobu žalúdka, pravdepodobne by ste ich nemali užívať vôbec. Ak však musíte, mali by ste ich užívať spolu s iným liekom na ochranu sliznice.
Zmiznú peptické vredy samé?
Peptické vredy sa môžu vyliečiť, ak pominú stavy, ktoré ich spôsobili. Na zistenie príčiny je však zvyčajne potrebná lekárska diagnóza. A ak je príčinou infekcia H. pylori alebo iné ochorenie, budete potrebovať liečbu, aby vredy zmizli.
Ak boli príčinou len NSAID a ak ste ich prestali užívať, vred sa môže vyliečiť sám. Aby ste sa však uistili, budete potrebovať lekársku diagnózu. Mohli by ste mať aj H. pylori a užívanie NSAID by mohlo umožniť premnoženie predtým neškodnej infekcie.
Zhrnutie
Peptická vredová choroba predstavuje významnú zmenu vo vnútri vášho tráviaceho traktu. Niečo prekonalo vašu prirodzenú obranu proti žalúdočným kyselinám a enzýmom. Táto chemická zmena si vyžaduje čas a na jej odstránenie je zvyčajne potrebná lekárska liečba.
Peptické vredy sú bežné a liečiteľné, ale liečba je dôležitá, aj keď nemáte závažné príznaky. Neliečené vredy sa môžu naďalej prehlbovať, až kým sa nestanú vážnejšími. Nečakajte, kým sa o svojich príznakoch poradíte s lekárom.