Neznášanlivosť alkoholu

Obsah:

  • Čo je to neznášanlivosť alkoholu?
  • Je neznášanlivosť alkoholu to isté ako alergia na alkohol?
  • Je neznášanlivosť alkoholu to isté ako intoxikácia?
  • Kto môže mať neznášanlivosť alkoholu?
  • Čo spôsobuje neznášanlivosť alkoholu?
  • Aké sú príznaky neznášanlivosti alkoholu?
  • Ako sa diagnostikuje neznášanlivosť alkoholu?
  • Liečba neznášanlivosti alkoholu
  • Ako môžem zabrániť neznášanlivosti alkoholu?
  • Môžem naďalej piť alkohol, ak mám intoleranciu na alkohol?
  • Záver

Možno ste si všimli, že aj po vypití malého množstva alkoholu sa necítite dobre. Vaša pokožka je teplá a môže vám byť nevoľno. Môžu to byť príznaky neznášanlivosti alkoholu, dedičnej poruchy. Hoci na tento stav neexistuje liek, vyhýbanie sa alkoholu vám pomôže zostať bez príznakov.

Čo je to neznášanlivosť alkoholu?

Neznášanlivosť alkoholu je dedičná metabolická porucha. Metabolické poruchy ovplyvňujú metabolizmus, teda spôsob, akým vaše telo premieňa a využíva energiu.

Dedičná metabolická porucha znamená, že ste toto ochorenie získali od svojich rodičov - každý z nich vám odovzdal zmutovaný (zmenený) gén, ktorý viedol k tejto poruche. Aj keď vaši rodičia túto poruchu nemajú, môžu ju na vás preniesť.

Naše telo je plné enzýmov, bielkovín, ktoré pomáhajú rozkladať potravu. Neznášanlivosť alkoholu je problém so špecifickým enzýmom, ktorý pomáha vášmu telu metabolizovať alkohol. Aj vypitie malého množstva alkoholu (etanolu) spôsobuje nepríjemné príznaky. Vaša tvár môže byť ružová alebo červená (alkoholový flush) a môžete mať pocit tepla.

Ako častá je neznášanlivosť alkoholu?

V jednej štúdii na 948 osobách sa zistilo, že 7,2 % osôb samo uviedlo neznášanlivosť vína. Vyskytovala sa častejšie u žien ako u mužov (8,9 % oproti 5,2 %). Nie je jasné, či toto číslo odráža celkovú populáciu.

Je neznášanlivosť alkoholu to isté ako alergia na alkohol?

Ľudia si často zamieňajú neznášanlivosť alkoholu a alergiu na alkohol, ale nejde o rovnaký stav.

Neznášanlivosť alkoholu je genetická, metabolická porucha tráviaceho systému. Vaše telo nespracúva alkohol tak, ako by malo.

Alergia na alkohol je reakcia imunitného systému - váš imunitný systém nadmerne reaguje na niektorú zložku alkoholu. Môžete byť alergický na niektorú z látok v alkohole (chemickú látku, zrno alebo konzervačnú látku, napríklad siričitan).

Príznaky sa mierne líšia. Neznášanlivosť alkoholu aj alergia môžu spôsobiť nevoľnosť. Charakteristickým príznakom neznášanlivosti alkoholu je však sčervenanie kože na hrudníku, krku a tvári.

Príznaky alergie na alkohol zahŕňajú vyrážky, svrbenie, opuchy a silné žalúdočné kŕče. Príznaky alergie sú často bolestivejšie a nepríjemnejšie ako príznaky neznášanlivosti alkoholu. V zriedkavých prípadoch môže byť neliečená alergia na alkohol život ohrozujúca.

Ak máte po požití alkoholu akékoľvek nepríjemné príznaky, navštívte svojho lekára. Váš poskytovateľ vám pomôže zistiť podstatu vašich príznakov a odporučí vám najlepšie ďalšie kroky.

Neznášanlivosť alkoholu

Je neznášanlivosť alkoholu to isté ako intoxikácia?

Nie, neznášanlivosť alkoholu nie je to isté ako byť intoxikovaný alebo opitý. Neznášanlivosť alkoholu neznamená, že sa opijete rýchlejšie alebo po vypití menšieho množstva alkoholu. A tento stav ani nezvyšuje hladinu alkoholu v krvi. Ľudia s neznášanlivosťou alkoholu často pijú menej, pretože príznaky, ktoré pociťujú, sú veľmi nepríjemné.

Kto môže mať neznášanlivosť alkoholu?

Ľudia východoázijského pôvodu majú vyššiu pravdepodobnosť, že majú dedičnú genetickú mutáciu, ktorá spôsobuje neznášanlivosť alkoholu, takže sa u nich toto ochorenie vyvíja vo vyššej miere. Problém s enzýmom, ktorý spôsobuje neznášanlivosť alkoholu, môže mať ktokoľvek.

Čo spôsobuje neznášanlivosť alkoholu?

Neznášanlivosť alkoholu spôsobuje genetická metabolická porucha. Keď väčšina ľudí požije alkohol, ktorý obsahuje etanol:

  • Enzým nazývaný alkoholdehydrogenáza (ADH) pomáha metabolizovať (spracovať) etanol.
  • Vaša pečeň premieňa etanol na acetaldehyd, látku, ktorá môže spôsobiť poškodenie buniek.
  • Ďalší enzým nazývaný aldehyddehydrogenáza 2 (ALDH2) pomáha premeniť acetaldehyd na kyselinu octovú (ocot), ktorá nie je toxická.

U ľudí s neznášanlivosťou alkoholu spôsobuje genetická mutácia (zmena), že ALDH2 je menej aktívna alebo neaktívna. V dôsledku toho vaše telo nemôže premieňať acetaldehyd na kyselinu octovú. Acetaldehyd sa začne hromadiť vo vašej krvi a tkanivách, čo spôsobuje príznaky.

Aké sú príznaky neznášanlivosti alkoholu?

Syndróm alkoholového návalu je hlavným príznakom neznášanlivosti alkoholu. Vaša tvár, krk a hrudník sú teplé a ružové alebo červené hneď po vypití alkoholu.

Medzi ďalšie príznaky patria: - alkoholová závislosť:

  • Nevoľnosť a vracanie.
  • Rýchly tep srdca (tachykardia) alebo búšenie srdca.
  • Hypotenzia (nízky krvný tlak).
  • Pulzujúca bolesť hlavyúnava a iné príznaky podobné kocovine.
  • Upchatý nos.
  • Hnačka.
  • Zhoršenie astmy.

Ako sa diagnostikuje neznášanlivosť alkoholu?

Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa vás opýta na príznaky a reakcie, ktoré sa objavia po vypití alkoholu.

Môže vám tiež urobiť test na neznášanlivosť alkoholu nazývaný etanolový náplasťový test. Počas tohto testu váš poskytovateľ:

  • Na gázový vankúšik umiestni kvapku etanolu a prilepí vám ho na ruku.
  • Počká približne sedem minút.
  • Odstráni gázu a skontroluje, či sa neobjavia príznaky začervenania, svrbenia alebo opuchu.

Liečba neznášanlivosti alkoholu

Existuje liek na neznášanlivosť alkoholu?

Keďže ide o dedičný stav, neexistuje spôsob, ako ho vyliečiť alebo liečiť. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť spôsoby, ako obmedziť nepríjemné príznaky.

Ako sa lieči neznášanlivosť alkoholu?

Hoci neexistuje spôsob, ako tento stav liečiť, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa s vami môže porozprávať o spôsoboch, ako znížiť negatívne účinky neznášanlivosti alkoholu.

Možno sa budete musieť vyhýbať:

  • Alkoholu: Vyhýbanie sa konzumácii alkoholu alebo jej obmedzenie je najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť príznakom. Zvážte nápoje, ktoré neobsahujú alkohol.
  • Užívanie tabaku alebo vystavenie pasívnemu fajčeniu: Fajčenie môže zvýšiť hladinu acetaldehydu, ktorý môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny.
  • Užívanie alkoholu pri užívaní niektorých liekov: Niektoré lieky môžu vaše príznaky zhoršiť.
  • Používanie antacíd alebo antihistaminík na zmiernenie príznakov: Tieto lieky maskujú príznaky neznášanlivosti alkoholu. Nakoniec môžete piť ešte viac alkoholu, pretože necítite negatívne účinky. Ak tak urobíte, problém sa zhorší.

Ako môžem zabrániť neznášanlivosti alkoholu?

Vzniku neznášanlivosti alkoholu nemôžete zabrániť. Je to dedičná porucha, takže vám bola odovzdaná od vašich rodičov. Môžete však podniknúť kroky, aby ste sa jej príznakom vyhli.

Môžem naďalej piť alkohol, ak mám intoleranciu na alkohol?

Pitie alkoholu, ak máte toto ochorenie, spôsobuje nepríjemné príznaky. Môže vás tiež vystaviť vyššiemu riziku iných ochorení. Ľudia s neznášanlivosťou alkoholu, ktorí pravidelne pijú alkohol, sú vystavení vyššiemu riziku:

Záver

Môže sa zdať nespravodlivé, že vám dedičné ochorenie bráni vychutnať si príležitostný pohár vína alebo piva. Zdržiavanie sa od alkoholu vás však môže oslobodiť od nepríjemných návalov horúčavy a tráviacich problémov, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou alkoholu. Okrem toho vyhýbanie sa alkoholu znižuje riziko vzniku rakoviny a iných závažných ochorení. Ak trpíte neznášanlivosťou alkoholu, ale napriek bolesti a nepríjemným pocitom stále nadmerne pijete, poraďte sa so svojím lekárom. K dispozícii sú služby, ktoré pomáhajú liečiť poruchy spôsobené užívaním alkoholu.

Späť do obchodu