Obsah:
- Čo sú nevoľnosť a vracanie?
- Čo spôsobuje nevoľnosť a vracanie?
- Ako sa môžem zbaviť nevoľnosti?
- Aké sú možné komplikácie nevoľnosti a vracania?
- Ako môžete predísť nevoľnosti?
- Čo ak mám neustálu nevoľnosť?
- Zhrnutie
Nevoľnosť a vracanie sú príznakmi mnohých rôznych zdravotných stavov vrátane skorého tehotenstva, otrasu mozgu a žalúdočnej chrípky. Nevoľnosť sa vyskytuje u dospelých aj u detí a existuje mnoho spôsobov, ako ju zmierniť. Pomôcť môže pitie ľadových nápojov a konzumácia ľahkých, nevýrazných jedál.
Čo sú nevoľnosť a vracanie?
Ten pocit poznáte. Možno ste zjedli niečo, s čím váš žalúdok nesúhlasil. Alebo možno prechádzate liečbou rakoviny. Môže to byť jeden z prvých príznakov, že ste tehotná. Ten výrazný „žalúdočný nevoľnosť“, pocit na vracanie je vám známy. Nevoľnosť je nepríjemný pocit vzadu v krku alebo nepríjemný pocit v žalúdku. Môžete tiež pociťovať závraty, točenie hlavy alebo mať ťažkosti s prehĺtaním. Nevoľnosť často sprevádza nutkanie na vracanie, ale nie vždy vedie k vracaniu. Zvracanie je násilné vyprázdňovanie („zvracanie“) obsahu žalúdka cez ústa. Pri vracaní sa stláčajú (kontrahujú) žalúdočné svaly, ktoré poháňajú obsah žalúdka cez pažerák nahor a von z úst. Nevoľnosť a vracanie nie sú choroby, ale skôr príznaky mnohých rôznych stavov, ako napr:
- Infekcie, ako je „žalúdočná chrípka“ (gastroenteritída).
- Otrava jedlom.
- Pohybová nevoľnosť.
- Tehotenstvo.
- Migrény (nevoľnosť pri bolesti hlavy).
U koho je vyššia pravdepodobnosť výskytu nevoľnosti a vracania?
Nevoľnosť a vracanie sa môžu vyskytnúť u detí aj dospelých. Ľudia, ktorí podstupujú liečbu rakoviny, ako je rádioterapiaalebo chemoterapia, majú zvýšené riziko nevoľnosti a vracania. Tehotné osoby v prvom trimestri môžu tiež pociťovať nevoľnosť a vracanie, bežne označované ako „ranná nevoľnosť“ . Výskumníci odhadujú, že 50 % až 90 % tehotných ľudí pociťuje nevoľnosť, zatiaľ čo 25 % až 55 % pociťuje vracanie.
Čo spôsobuje nevoľnosť a vracanie?
Zmeny vo vašom imunitnom systéme a centrálnom nervovom systéme môžu spustiť reflexy nevoľnosti a vracania. Tieto zmeny môže spôsobiť mnoho rôznych vecí. Medzi najčastejšie príčiny nevoľnosti patria:
- Gastrointestinálne (GI) ochorenia, ako sú peptické vredy, gastritída a gastroparéza.
- Morská choroba a iné choroby z pohybu.
- Včasné tehotenstvo.
- Intenzívna bolesť.
- Otrava jedlom.
- Poruchy trávenia (nevoľnosť po jedle).
- Infekcie.
- Migrenózne bolesti hlavy.
- Závraty.
- Určité pachy alebo vône.
- Nadmerné požívanie alkoholu alebo marihuany.
- Lieky (napríklad ako vedľajší účinok chemoterapie).
Zvracanie je zvyčajne neškodné, ale môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia. Medzi príklady závažných ochorení, ktoré môžu vyvolať nevoľnosť alebo vracanie, patria napr:
- otrasy mozgu.
- Encefalitída.
- Meningitída.
- Zablokovanie čriev.
- Zápal slepého čreva.
- Nádory mozgu.
Ako sa môžem zbaviť nevoľnosti?
To, čo pomáha pri nevoľnosti, je u každého človeka iné, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať na jej kontrolu alebo zmiernenie. Medzi domáce prostriedky proti nevoľnosti môžu patriť:
- Pitie čírych a/alebo ľadových nápojov.
- Jedenie ľahkých, nevýrazných potravín (napríklad slaných krekrov alebo obyčajného chleba).
- Vyhýbanie sa vyprážaným, mastným alebo sladkým jedlám.
- Jedenie pomaly a menšie, častejšie jedlá.
- Nemiešanie teplých a studených jedál.
- Pomalé pitie nápojov.
- Vyhýbanie sa činnosti po jedle.
- Vyhýbanie sa čisteniu zubov po jedle.
- Výber potravín zo všetkých skupín potravín tak, ako ich môžete tolerovať, aby ste získali primeranú výživu.
Liečba vracania zahŕňa:
- Postupné pitie väčších množstiev čírych tekutín.
- Vyhýbanie sa pevnej strave, kým epizóda vracania neprejde.
- Odpočinok.
Zvracanie môžete často liečiť liekmi proti nevoľnosti. Pred použitím tejto liečby by ste sa však mali poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Aké sú možné komplikácie nevoľnosti a vracania?
Jedným z problémov pri vracaní je dehydratácia. Dospelí majú nižšie riziko dehydratácie, pretože si zvyčajne môžu všimnúť príznaky dehydratácie (napríklad zvýšený smäd a suché pery alebo ústa). Deti majú väčšie riziko dehydratácie, najmä ak majú vracanie a hnačku, pretože často nemusia byť schopné povedať dospelému, či sa cítia dehydratované. Dospelí, ktorí sa starajú o choré deti, si musia byť vedomí týchto viditeľných príznakov dehydratácie:
- Suché pery a ústa.
- Zapadnuté oči.
- Zrýchlené dýchanie alebo pulz.
U dojčiat by rodičia mali sledovať znížené močenie a zapadnutú fontanelu (mäkké miesto na vrchu hlavy dieťaťa).
Ako môžete predísť nevoľnosti?
Nevoľnosti môžete predísť:
- Jedením malých jedál počas dňa namiesto troch veľkých jedál.
- Jesť pomaly.
- Vyhýbanie sa ťažko stráviteľným potravinám.
- Konzumáciou potravín, ktoré sú studené alebo majú izbovú teplotu (niektorým ľuďom môže byť nevoľno z vône horúcich alebo teplých potravín).
Odpočinok po jedle a udržiavanie hlavy vo výške asi 12 cm nad nohami pomáha znížiť nevoľnosť.
Ak pociťujete nevoľnosť, keď sa ráno zobudíte, zjedzte pred vstávaním z postele niekoľko krekrov alebo si pred spaním dajte občerstvenie s vysokým obsahom bielkovín (chudé mäso alebo syr). Pite tekutiny medzi jedlami (a nie počas nich).
Keď už pociťujete nevoľnosť, ako predídete vracaniu?
Zvracaniu môžete niekedy zabrániť pitím malého množstva čírych sladených tekutín, ako sú limonády, ovocné šťavy (okrem pomarančovej a grapefruitovej - sú príliš kyslé) a nanuky. Odpočívajte buď v sede, alebo v podopretej polohe v ľahu. Aktivita by mohla nevoľnosť zhoršiť a prinútiť vás zvracať.
Ak chcete liečiť nevoľnosť z pohybu v aute, posaďte dieťa tak, aby bolo otočené čelným sklom, ak je to bezpečné. Sledovanie rýchleho pohybu cez bočné okná môže nevoľnosť zhoršiť.
Obmedzte občerstvenie a nepodávajte sladké občerstvenie s limonádou. Nedovoľte deťom jesť a hrať sa zároveň. Povzbudzujte ich, aby si počas občerstvenia urobili prestávku.
Čo ak mám neustálu nevoľnosť?
Ak pociťujete neustálu nevoľnosť, môžete mať stav známy ako syndróm cyklického vracania. Pri tomto stave môžete dostať náhle záchvaty silnej nevoľnosti, vracania a vyčerpania. Ak máte príznaky syndrómu cyklického vracania vrátane opakovaných záchvatov extrémnej nevoľnosti spolu s vracaním a vracaním, navštívte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Zhrnutie
Nie je to príjemný pocit. Či už ste sa prejedli, alebo bojujete s infekciou, nevoľnosť a vracanie neboli na vašom zozname vecí, ktoré by ste dnes mali riešiť. Tá nevoľnosť v žalúdku vás mohla zraziť na kolená. Našťastie však väčšina prípadov nevoľnosti a vracania nie je vážna. S trochou odpočinku, slanými krekrami a niekoľkými dúškami čírej tekutiny by ste sa mali v krátkom čase postaviť na nohy.