Obsah:
- Príčiny náhlej bolesti všetkých kĺbov
- Zhrnutie
Mnohé ochorenia môžu spôsobovať bolesť kĺbov, ale nie všetky postihujú všetky kĺby naraz. Náhla a rozsiahla bolesť kĺbov môže byť dôsledkom infekcií, zápalových ochorení a komplikácií niektorých zdravotných stavov.
Chrípka (influenza) je bežná infekcia, ktorá môže spôsobiť náhlu bolesť kĺbov. Môžu ju spôsobiť aj niektoré typy artritídy a autoimunitné ochorenia.
Liečba tohto príznaku závisí od toho, čo ho spôsobuje. Niektoré príčiny si nevyžadujú lekársky zásah, zatiaľ čo iné áno. Ľudia by sa mali poradiť s lekárom, aby stanovil diagnózu a prediskutoval najlepší spôsob zvládania bolesti.
Tento článok sa zaoberá niektorými dôvodmi, prečo môžu náhle zabolieť všetky kĺby, a liečbou jednotlivých stavov.
Príčiny náhlej bolesti všetkých kĺbov
Chrípka
Chrípka je bežné infekčné ochorenie, ktoré vzniká na chrípkové vírusy.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa na rozdiel od príznakov prechladnutia môžu príznaky chrípky začať náhle a medzi jeden z príznakov patria bolesti svalov alebo tela, ktoré môžu byť silné.
Medzi ďalšie príznaky môžu patriť:
- horúčka alebo zimnica
- kašeľ
- bolesť hrdla
- výtok z nosa alebo upchatý nos
- únava
- vracanie alebo hnačka, hoci je to častejšie u detí
Chrípka sa zvyčajne sama zlepší za niekoľko dní alebo za menej ako 2 týždne. Väčšina ľudí, ktorí dostanú chrípku, nepotrebuje lekárske ošetrenie. Nasledujúce skupiny obyvateľstva však majú vyššie riziko komplikácií:
- dospelí vo veku 65 rokov a viac
- ľudia s určitými chronickými ochoreniami vrátane astmy, srdcových ochorení alebo cukrovky
- deti mladšie ako 5 rokov
- tehotné osoby
Lekár môže ľuďom v týchto skupinách predpísať antivírusové lieky, aby skrátil trvanie ochorenia a znížil závažnosť príznakov.
COVID-19
COVID-19 je ďalšie infekčné ochorenie. Podobne ako chrípka môže spôsobiť bolesti svalov alebo tela.
Môže tiež spôsobiť nasledujúce príznaky:
- únavu
- horúčku alebo zimnicu
- bolesť hlavy
- kašeľ
- bolesť hrdla
- dýchavičnosť
- nová strata chuti alebo čuchu
- upchatý alebo tečúci nos
- nevoľnosť alebo vracanie
- hnačka
Väčšina ľudí, ktorí dostanú COVID-19, má mierne až stredne závažné príznaky a ich stav sa zlepší bez liečby. Sú však možné závažné dlhodobé komplikácie, vrátane:
- krvné zrazeniny
- zlyhanie srdca
- neurologické stavy
Niektorí ľudia sú vystavení väčšiemu riziku závažných ochorení a komplikácií spôsobených liekom COVID-19, vrátane:
- dospelí vo veku 65 rokov a viac
- osoby, ktoré nemajú aktuálne očkovanie proti COVID-19
- ľudí s chronickými ochoreniami, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc
- ľudí s oslabeným imunitným systémom
Komplikácie po prekonaní vírusu
Hoci sa mnohí ľudia z bežných respiračných vírusov zotavia sami, u niektorých sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré trvajú týždne, mesiace alebo roky po počiatočnom ochorení. To môže mať za následok bolesť kĺbov.
U ľudí sa môžu vyskytnúť postvírusové stavy, ako napr:
- Postvírusový syndróm: Postvírusový syndróm je súbor príznakov, ktoré pretrvávajú po vírusovom ochorení, vrátane únavy, bolesti, ťažkostí so sústredením a bolesti hlavy.
- Dlhý COVID: „Dlhý COVID“ sa vzťahuje na pretrvávajúce príznaky, ktoré sa u niektorých ľudí objavia po COVID-19. Môže zahŕňať širokú škáluTradičný zdroj príznakov, ako súTradičný zdroj bolesť, únava, ťažkosti so sústredením, a poúrazová malátnosť (PEM), čo je stav, keď sa človek po fyzickej alebo psychickej aktivite cíti výrazne zle.
- Reaktívna artritída: Reaktívna artritída je typ zápalu kĺbov, ktorý sa môže objaviť po infekčnom ochorení, najmä po otrave jedlom alebo pohlavne prenosnej infekcii. Spôsobuje opuch a bolesť rôznych kĺbov, najmä bedier, kolien, členkov a prstov na nohách.
Reaktívna artritída zvyčajne po niekoľkých mesiacoch sama zmizne. Lekár môže navrhnúť liečbu akejkoľvek základnej bakteriálnej infekcie antibiotikami alebo použitie liekov na zvládnutie bolesti a opuchu.
Neexistuje žiadna štandardná liečba postvírusového syndrómu alebo dlhodobého COVID. Niektorí ľudia sa časom a odpočinkom zotavia, zatiaľ čo u iných sa príznaky prejavujú dlhodobo. Lekári môžu odporučiť stratégie zvládania, ktoré ľuďom pomôžu vyrovnať sa s touto situáciou.
Myalgická encefalomyelitída/chronický únavový syndróm
Myalgická encefalomyelitída/chronický únavový syndróm (ME/CFS) je chronické ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť po vírusovom ochorení. Niekedy však nie je zrejmý žiadny spúšťač jeho vzniku.
Bežným príznakom u osôb s ME/CFS je bolesť. Medzi bežné typy bolesti spojené s ME/CFS patrí bolesť kĺbov bez opuchu alebo zmeny farby kože, bolesť svalov a bolesti a bolesti hlavy.
Medzi ďalšie možné príznaky patria: - chronické ochorenie srdca:
- príznaky podobné chrípke, ako sú opuchnuté lymfatické uzliny
- ťažkosti so spánkom
- ťažkosti s myslením alebo „mozgová hmla“
- ortostatická intolerancia alebo závraty pri vstávaní
- malátnosť po námahe
Ak má človek poúrazovú malátnosť, príznaky sa môžu objaviť náhle niekedy po aktivite, ktorá ju spôsobila.
Dna
Dna je typ artritídy, ktorá sa môže objaviť, keď má človek vysokú hladinu kyseliny močovej v krvi. Kyselina močová vytvára v kĺboch kryštáliky, ktoré vedú k zápalu, opuchu a bolesti.
Záchvaty dny môžu prísť náhle, s vrcholom za 12 až 24 hodín po objavení sa prvých príznakov. Zvyčajne postihuje len jeden kĺb alebo končatinu, napríklad jednu nohu. Menej často môžu ľudia dostať polyartikulárnu dnu, ktorá postihuje viacero kĺbov.
Liečba sa zameriava na zníženie hladiny kyseliny močovej, zmiernenie zápalu a zmiernenie príznakov prostredníctvom diéty a stratégií životného štýlu. Ak sa príznaky nezlepšia, lekár môže predpísať lieky na zníženie množstva kyseliny močovej v krvi.
Autoimunitné stavy
Autoimunitné stavy spôsobujú, že imunitný systém napáda zdravé bunky a tkanivá v tele. To môže viesť k zápalu a bolesti kĺbov. Príklady autoimunitných stavov, ktoré môžu spôsobovať bolesť kĺbov, zahŕňajú:
- Reumatoidná artritída: Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie, ktoré primárneDôveryhodný zdroj postihuje kĺby. Spôsobuje stuhnutosť, bolesť a opuch. Bez správnej liečby môže poškodiť chrupavky a kosti v kĺboch. Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a prevenciu poškodenia kĺbov a môže zahŕňať lieky, fyzikálnu terapiu a cvičenie.
- Lupus: Systémový lupus erythematosus je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihovať mnohé oblasti tela vrátane kĺbov, kože, obličiek a mozgu. Spôsobuje zápal a poškodenie tkaniva. Lupus sa v súčasnosti nedá vyliečiť, ale liečba môže ľuďom pomôcť zvládnuť príznaky, predchádzať vzplanutiam a zabrániť poškodeniu orgánov.
- Psoriatická artritída (PsA): Táto forma artritídy postihuje 1 z 5 ľudí, ktorí majú kožné ochorenie psoriázu. Spôsobuje bolestivý zápal a stuhnutosť kĺbov. Liečba zahŕňa používanie liekov, fyzikálnu terapiu a cvičenie na zmiernenie príznakov a zabránenie ďalšiemu poškodeniu kĺbov.
Zhrnutie
Náhla bolesť všetkých kĺbov môže byť príznakom viacerých ochorení vrátane infekcií, dny, ME/CFS a niektorých autoimunitných ochorení. Môže byť aj prejavom komplikácií po chorobe, napríklad postvírusového syndrómu alebo reaktívnej artritídy.
Ak má človek bolesti kĺbov a nie je si istý, prečo ich má, mal by sa obrátiť na lekára. Iba lekársky odborník môže určiť príčinu a poradiť najlepšiu liečbu.