Obsah:
- Príčiny náhlej bolesti kolena
- Sprievodné príznaky náhlej bolesti kolena
- Rizikové faktory náhlej bolesti kolena
- Diagnostika a testovanie náhlej bolesti kolena
- Liečba náhlej bolesti kolena
- Prevencia náhlej bolesti kolena
- Zhrnutie
Zložitosť kolenného kĺbu umožňuje, aby podporoval širokú škálu pohybov, ale zároveň ho robí zraniteľným voči rôznym zraneniam a chronickým ochoreniam.
Každý rok navštívi lekára kvôli bolesti kolena približne 12 miliónov ľudí.
Výskumníci zistili, že spomedzi všetkých ľudí, ktorí v krajine v rokoch 2007 až 2011 vyhľadali lekárske ošetrenie, 1,5 až 7,3 % vyhľadalo starostlivosť len kvôli bolesti prednej časti kolena.
Nižšie opisujeme bežné príčiny náhlej bolesti kolena a príznaky, ktoré ju zvyčajne sprevádzajú. Venujeme sa tiež možnostiam diagnostiky, liečby a prevencie.
Príčiny náhlej bolesti kolena
Náhlu bolesť kolena môže spôsobiť viacero stavov.
Medzi najčastejšie príčiny náhlej bolesti kolena patria:
- Zraneniapredného skríženého väzu(ACL). K nim často dochádza pri športoch, ktoré zahŕňajú skoky alebo iné náhle zmeny smeru. Môžu spôsobiť nestabilitu alebo zabrániť kolenu niesť váhu.
- Zranenia zadného skríženého väzu (PCL). Môžu vzniknúť po údere do prednej časti kolena.
- Zranenia postranných väzov. K týmto kontaktným poraneniam často dochádza pri športe.
- Natrhnutie menisku. Údery, krútenie, starnutie a artritída môžu poškodiť meniskus kolena, jeho chrupavku absorbujúcu nárazy. Človek môže pociťovať „zablokovanie“ kolena alebo nepohodlie pri schádzaní zo schodov.
- Zlomeniny. Tri kosti kolenného kĺbu sa môžu zlomiť alebo zlomiť. Najčastejšie sa tak deje pri čéške .
- Patellofemorálny bolestivý syndróm. Niekedy sa nazýva koleno bežca alebo skokana, spôsobuje najmä bolesť v prednej časti kolena, ktorá sa zhoršuje pri stúpaní do schodov, drepoch alebo ohýbaní. Niekedy spôsobuje praskanie alebo opuch.
- Vykĺbenie. Môže k nej dôjsť, keď sú stehenná kosť, holenná kosť a čéška v nerovnováhe v dôsledku štrukturálnych problémov alebo zranení.
- Zápal šliach. Tento problém, zápal šliach v okolí kĺbu, vzniká v dôsledku nadmerného používania a je častejší u športovcov stredného veku.
- Bursitída. Opakované pohyby, ako napríklad beh, môžu spôsobiť podráždenie, bolesť a opuch vakov s tekutinou okolo kolena.
- Osgoodova-Schlatterova choroba. Toto nadmerné zranenie sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich chlapcov, najmä u športovcov. Medzi príznaky patrí bolestivosť v okolí kolena a bolesť pri vystieraní nohy.
- Artritída. Vzniká, keď sa chrupavka chrániaca kĺby rozpadne a kosti sa o seba trú. Môže spôsobiť opuch, stuhnutosť a znížený rozsah pohybu.
Sprievodné príznaky náhlej bolesti kolena
Vo vyššie uvedenom zozname popisujeme konkrétne príznaky problémov, ktoré bežne spôsobujú náhlu bolesť kolena. Vo všeobecnosti však túto bolesť zvykne sprevádzať jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:
- opuch
- stuhnutosť
- cvakavý zvuk sprevádzajúci bolesť
- bolesť pri vstávaní po sedení
- bolesť pri stúpaní do schodov
- bolesť pri schádzaní zo schodov
- koleno sa „zablokuje“ alebo sa neohýba
- koleno sa podlamuje
Presná lokalizácia bolesti môže pomôcť určiť príčinu a najlepší spôsob liečby.
Napríklad bolesť medzi čéškou a predkolením môže byť znakom zranenia spôsobeného opakovaným používaním, napríklad pri behu.
Rizikové faktory náhlej bolesti kolena
Vyššie uvádzame niektoré rizikové faktory pre konkrétne príčiny náhlej bolesti kolena. Celkovo platí, že nasledujúce faktory majú tendenciu zvyšovať pravdepodobnosť vzniku tejto bolesti:
- náhle zvýšenie úrovne aktivity, ktoré môže príliš rýchlo vystaviť telo príliš veľkej záťaži
- zlé zarovnanie tela a slabé jadro, ktoré môže zaťažovať kolená
- slabosť jedného alebo oboch bedier, ktorá môže viesť k nerovnomernej chôdzi a prípadným problémom s kolenami
- napnuté hamstringy a iliotibiálne pásy, ktoré môžu obmedziť schopnosť tela zotaviť sa z tréningu
- nerovnováha sily a flexibility
- nosenie zle padnúcej alebo opotrebovanej obuvi
- nadváha alebo obezita
Diagnostika a testovanie náhlej bolesti kolena
Ak náhla bolesť kolena nie je jednoznačne dôsledkom zranenia alebo nehody alebo ak bolesť nie je silná, väčšina ľudí môže s návštevou lekára pokojne počkať niekoľko dní.
Počas tohto obdobia by sa mali vyhýbať alebo obmedziť všetky činnosti, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity.
Odpočinok, prikladanie ľadových obkladov a užívanie nesteroidných protizápalových liekov, môžu priniesť úľavu. Príznaky sa potom môžu začať zlepšovať. Nie vždy sa to však podarí.
Návšteva lekára sa zvyčajne začína kompletnou anamnézou a prehľadom o úrovni aktivity osoby.
Lekár potom manipuluje s nohou osoby, kontroluje bolesť, citlivosť a opuch. Taktiež tak urobí, aby posúdil rozsah pohybu.
Na stanovenie diagnózy môže lekár potrebovať zobrazovacie vyšetrenia, napríklad magnetickú rezonanciualebo röntgenové snímky.
Liečba náhlej bolesti kolena
Liečba náhlej bolesti kolena závisí od jej príčiny a závažnosti. Niektoré príklady sú uvedené nižšie:
- Artritída. NSAID, fyzikálna terapia, joga a pilates môžu pomôcť znížiť bolesť, ale ak je stav závažný, človek môže potrebovať operáciu náhrady kolena.
- Roztrhnutie menisku. Ak je trhlina menšia, môže pomôcť odpočinok a voľnopredajné lieky proti bolesti. Závažnejšie prípady si môžu vyžadovať artroskopickú operáciu na opravu trhliny alebo odstránenie kúskov roztrhnutého tkaniva.
- Zápal šliach. Dôkladné natiahnutie postihnutej nohy môže zvýšiť prietok krvi, znížiť zápal a pomôcť napraviť posuny v nastavení.
Keď má človek príliš veľké bolesti na fyzikálnu terapiu, lekár môže odporučiť kortizónové injekcie. Tie poskytujú určitú úľavu, ktorá zvyčajne umožňuje človeku začať rehabilitačné cvičenia.
Domáce liečebné prostriedky
Jeden z najdôležitejších spôsobov liečby bolesti kolena - fyzikálna terapia - nie je striktne domácim liekom, pretože vyškolený fyzioterapeut „predpisuje“ určité pohyby a cvičenia. Ľudia ich však zvyčajne vykonávajú doma.
Aby človek zaznamenal prínos, musí sa venovať pravidelnej fyzikálnej terapii, ktorá si často vyžaduje denné alebo dvojdňové sedenia. Ľudia môžu tieto cvičenia vykonávať sami.
Hoci trvá určitý čas, kým sa dostavia zlepšenia, výsledky sú často dlhodobé.
Ortézy a bandáže môžu znehybniť poranené časti kolena a poskytnúť podporu. Cieľom je pomôcť minimalizovať bolesť a zabrániť ďalšiemu poškodeniu.
Výrobcovia uvádzajú na trh množstvo výživových doplnkov proti bolesti kolena, ako je glukozamín a rôzne rastlinné zlúčeniny. Ich používanie však podporuje len málo vedeckých dôkazov.
Prevencia náhlej bolesti kolena
Opotrebovaniu tela sa nedá vyhnúť a zraneniam sa dá len ťažko úplne vyhnúť.
Napriek tomu môžu nasledujúce opatrenia pomôcť ľuďom udržať si alebo zlepšiť rovnováhu, silu a flexibilitu a poskytnúť určitú ochranu pred náhlou bolesťou kolena:
- posilňovanie jadra a bokov
- udržiavanie pružnosti kĺbov
- zlepšenie zarovnania
- pomalé zvyšovanie úrovne aktivity
- nosenie dobre padnúcej obuvi
- pravidelný strečing
Zhrnutie
Náhla bolesť kolena je častým problémom - zložitá štruktúra kolena znamená, že sa môže poraniť rôznymi spôsobmi.
Zotavenie z problému s kolenom často zahŕňa len odpočinok a starostlivosť o seba.
Ľudia so silnou alebo pretrvávajúcou bolesťou však môžu potrebovať fyzikálnu terapiu alebo operáciu.