Obsah:
- Môžu probiotiká liečiť ekzém?
- Ďalšie výhody užívania probiotík
- Ako používať probiotiká
- Môžete si vyliečiť ekzém pomocou stravy?
- Riziká probiotík
- Často kladené otázky
- Záver
Užívanie probiotík by mohlo byť prospešné pre ľudí s ekzémom. Pridanie niektorých foriem baktérií do stravy by mohlo obmedziť alebo znížiť počet vzplanutí ekzému. Dôkazy sa však rôznia.
Vaše telo je plné „dobrých“ a „zlých“ baktérií. Probiotiká sa považujú za „dobré“ baktérie, pretože pomáhajú udržiavať váš tráviaci systém zdravý.
V závislosti od vašej stravy už pravdepodobne konzumujete potraviny, ktoré obsahujú probiotické baktérie. Bežne sa nachádzajú v jogurte, jablčnom octe a v niektorých formách tmavej čokolády. Probiotiká sú dostupné aj vo forme doplnkov stravy.
V poslednom čase sa ukazuje, že probiotiká môžu pomôcť nielen vášmu tráviacemu systému. Môžu dokonca pomôcť zmierniť príznaky kožných ochorení, ako je napríklad ekzém.
Čítajte ďalej a dozviete sa, ako môžu probiotiká pomôcť pri liečbe ekzému, ako ich pridať do svojho jedálnička a na aké možné vedľajšie účinky si dať pozor.
Môžu probiotiká liečiť ekzém?
V prehľadovej štúdii 2022 šiestich randomizovaných kontrolovaných štúdií sa zistilo, že probiotiká môžu znížiť závažnosť atopickej dermatitídy, čo je typ ekzému.
To znamená, že výsledky výskumu sú zmiešané. Napríklad probiotiká sa v tejto oblasti nezdajú byť účinné u dojčiat mladších ako 6 mesiacov. Zdá sa, že sú o niečo účinnejšie u dospelých ako u detí, ale výsledky rôznych štúdií sú protichodné.
Okrem toho nie všetky výskumy rozlišovali medzi alergickými ochoreniami. Napríklad účastníci s atopickou astmou a atopickým ekzémom môžu na probiotické baktérie reagovať odlišne. Ak nie je jasné, u ktorých účastníkov sa daný výsledok prejavil, výskumníci nemôžu vyvodiť konkrétne závery o účinnosti.
Napriek tomu žiadne dôkazy nenaznačujú, že by probiotiká mohli mať u ľudí s ekzémom nejaké nepriaznivé účinky. Nie je jasné, či sa na znížení výskytu ohnísk môžu podieľať probiotické baktérie alebo iný faktor.
V súčasnosti prebieha klinická štúdiaDôveryhodný zdroj hodnotí špecifickú účinnosť baktérie s názvom Roseomonas mucosa ako probiotického doplnku proti ekzému. Tieto baktérie sú prirodzene prítomné na ľudskej pokožke. To znamená, že na tieto výsledky sa ešte čaká.
Ďalšie výhody užívania probiotík
Hoci nie je jasné, či probiotické baktérie ovplyvňujú ekzém, konzumácia probiotík má niekoľko preukázaných výhod.
Probiotické baktérie môžu:
- posilniť váš imunitný systém
- zlepšiť funkciu tráviaceho traktu
- pomôcť predchádzať infekciám močových ciest
- znížiť výskyt ekzému u detí, ak sa užívajú prenatálne
VýskumníciTrusted Source sa zaoberajú aj ďalšími zdravotnými stavmi, ktoré môžu probiotické baktérie liečiť. Medzi ne patria:
- hnačka spojená s antibiotikami
- zápalové ochorenie čriev (IBD) a syndróm dráždivého čreva (IBS)
- vysoký cholesterol
- obezita
Ako používať probiotiká
Hoci sa probiotiká vo všeobecnosti považujú za zdraviu prospešné, ak sa rozhodnete pridať ich do svojho režimu, predsa len je dobré najprv sa poradiť so svojím lekárom. Existuje mnoho rôznych druhov baktérií. Lactobacillus a Bifidobacterium sú najbežnejšie doplnky a majú jedinečné výhody.
Možno budete chcieť užívať voľne predajný probiotický doplnok. Ak tak urobíte, nezabudnite dodržiavať pokyny uvedené na obale.
Užívanie doplnku nalačno môže spôsobiť vedľajšie účinky, preto doplnok vždy užívajte s jedlom. Môže byť potrebné skúšať a omylom sa dopracovať k probiotickým značkám, kým nájdete doplnok, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Váš lekár vám pomôže rozhodnúť, ktorý typ alebo kombinácia je pre vás najvhodnejšia a kde ju nájdete.
Môžete si vyliečiť ekzém pomocou stravy?
Neexistuje dostatok výskumovDôveryhodný zdroj, ktoré by potvrdili, že vylúčenie alebo pridanie potravín môže pomôcť znížiť príznaky ekzému. Taktiež vykonávanie zmien v stravovaní bez dohľadu lekára môže spôsobiť, že budete zraniteľní voči nedostatkom vo výžive.
Napriek tomu je vyvážená strava všeobecne prospešná aj pre vaše zdravie. Niektoré potraviny sú prírodné probiotiká, ktoré podporujú vaše zdravie bez ohľadu na to, či vám pomáhajú pri ekzéme.
Baktérie Lactobacillus sa zvyčajne nachádzajú v jogurte a iných fermentovaných potravinách, ako je kyslá kapusta a kimchi. Hovorí sa, že pomáhajú zmierniť hnačku a môžu byť prospešné pre ľudí, ktorí neznášajú laktózu.
Baktérie Bifidobacterium sa tiež nachádzajú v jogurte a niektorých ďalších mliečnych výrobkoch. Predpokladá sa, že pomáhajú pri príznakoch dráždivého čreva.
Riziká probiotík
Potraviny a výživové doplnky bohaté na probiotiká sú vo všeobecnosti bezpečné na konzumáciu. Zvyčajne by ste ich mali v prvom rade konzumovať prirodzene prostredníctvom potravín.
Ak však máte niektoré z nasledujúcich ochorení, mali by ste sa pred užívaním doplnkov poradiť so svojím lekárom:
- oslabený imunitný systém
- črevné ochorenia
- iné chronické ochorenie
S konzumáciou potravín alebo nápojov bohatých na probiotiká zvyčajne nie sú spojené žiadne vedľajšie účinky.
Pri prvom užívaní probiotického doplnku alebo pri prechode na nový doplnok sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti alebo iné gastrointestinálne problémy, kým sa vaše telo prispôsobí.
Medzi príznaky môžu patriť: - poruchy funkcie, ktoré sa môžu vyskytnúť v priebehu dňa:
- plyn
- pálenie záhy
- hnačka
Môže byť pre vás prospešné začať s nižšou dávkou a pomaly sa prepracovať k užívaniu plnej dávky. To môže pomôcť zmierniť niektoré vedľajšie účinky.
Často kladené otázky
Aký doplnok je najlepší na ekzém?
Medzi doplnky, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravie pokožky, a tým znížiť závažnosť ekzému, patria rybí olej (omega-3), zinok a vitamíny E a D. Pomôcť môžu aj lokálne domáce prostriedky, ako je koloidná ovsená kaša. Niektorí ľudia však môžu na zvládnutie príznakov potrebovať lieky na predpis.
Existujú lokálne probiotiká na ekzém?
Niektoré dôkazy naznačuju, že baktérie Roseomonas mucosa by mohli fungovať ako lokálny liek na ekzém, ale na potvrdenie tejto skutočnosti je potrebný ďalší výskum.
Záver
Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali, že probiotické baktérie môžu pomôcť znížiť výskyt ekzému alebo zabrániť prenosu ochorenia na vaše potomstvo.
Žiadne dôkazy však nenaznačujú, že by konzumácia potravín bohatých na probiotiká alebo užívanie probiotických doplnkov mohlo ľuďom s ekzémom uškodiť. V skutočnosti existuje niekoľko ďalších preukázaných výhod konzumácie probiotických baktérií vrátane podpory imunitných funkcií, hormonálnej regulácie a trávenia.
Poraďte sa so svojím lekárom, či sú probiotiká pre vás vhodné. Môže s vami prebrať vaše možnosti a poskytnúť vám viac informácií o vašich individuálnych výhodách a rizikách.