Môžem používať vitamíny na podporu rastu vlasov?

Obsah:

  • Vitamíny ktoré podporujú silné a zdravé vlasy
  • Ďalšie prostriedky proti vypadávaniu vlasov
  • Voľnopredajné doplnky na rast vlasov
  • Zhrnutie

Vyvážená strava obsahujúca základné vitamíny môže pomôcť udržať zdravie vlasov. Hoci je potrebný ďalší výskum, niektoré vitamíny, ako napríklad D a E, môžu byť prospešnejšie ako iné.

Hoci neexistujú dôkazy o tom, že by jednotlivé vitamíny podporovali rýchlejší rast vlasov, nedostatok konkrétnych vitamínov môže viesť k vypadávaniu vlasov alebo k ich rednutiu a lámavosti. Konzumácia dostatočného množstva jednotlivých vitamínov v strave môže pomôcť udržať vlasy zdravé.

Vedci uskutočnili štúdie o tom, ako môžu nasledujúce živiny podporovať rast vlasov:

Tento článok poskytuje niekoľko informácií o tom, ako tieto a ďalšie vitamíny môžu podporovať silné a zdravé vlasy.

vlasy

Vitamíny ktoré podporujú silné a zdravé vlasy

Vitamín D

Človek si často môže udržať zdravie vlasov vyváženou stravou.

Dopĺňanie vitamínu D nemusí mať priamu súvislosť s rastom vlasov, ale jeho nedostatok môže mať vplyv na zdravie vlasov.

V prehľadovej štúdii z roku 2019 sa našli dôkazy, ktoré naznačujú súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a alopeciou areata, ktorá môže zahŕňať závažné vypadávanie vlasov. Mnohé zo štúdií v prehľade zistili nízke hladiny vitamínu D u ľudí s alopecia areata. Alopecia areata je autoimunitné ochorenie.

Podľa prehľadu niektoré výskumy tiež naznačujú, že príznaky alopecia areata môžu byť závažnejšie u ľudí s nízkou hladinou vitamínu D.

Autori štúdie z roku 2016, ktorá zhromaždila informácie od 55 929 žien v Spojených štátoch, však nezistili silnú súvislosť medzi celkovým príjmom vitamínu D a vypadávaním vlasov pri alopecia areata. Existuje tiež málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že vitamín D môže viesť k opätovnému rastu vlasov.

Niektoré štúdieDôveryhodný zdroj zistili, že nízka hladina vitamínu D môže súvisieť s vypadávaním vlasov ženského typu, čo je najčastejší typ vypadávania vlasov u žien. Na potvrdenie tejto potenciálnej súvislosti sú však potrebné ďalšie štúdie.

Ďalší výskum je potrebný aj na potvrdenie potenciálnych prínosov vitamínu D pre rast vlasov.

Dostatok vitamínu D

Ľudia môžu zistiť svoju hladinu vitamínu D a to, či majú alebo nemajú jeho nedostatok, ak požiadajú svojho lekára o krvný test.

Len málo potravín obsahuje významné množstvo vitamínu D, ale nasledujúce potraviny patria medzi najlepšie zdroje:

  • ryby, napríklad losos alebo mečiar
  • huby
  • vaječné žĺtky
  • obohatený pomarančový džús
  • obohatené mlieko

Dôležité je aj vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré umožňuje telu produkovať vitamín D. Ľudia by však nemali zabúdať na používanie opaľovacích krémov, pretože príliš dlhé vystavovanie sa slnečnému žiareniu môže časom viesť k poškodeniu pokožky.

Doplnky vitamínu D sa dajú kúpiť online, ale človek by sa mal pred užívaním akýchkoľvek vitamínov vždy poradiť so svojím lekárom.

Užívanie vitamínu D s jedlom, ktoré obsahuje tuk, zlepší vstrebávanie tohto vitamínu.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre metabolizmus a funkciu nervového systému.

Vitamíny komplexu B pomáhajú regulovať metabolizmus a udržiavať centrálny nervový systém.

Mnohé webové stránky a kozmetickí influenceri tiež tvrdia, že obľúbené vitamíny skupiny B, ako napríklad B12, môžu pomôcť posilniť a upraviť vlasy. V nasledujúcich častiach sa pozrieme na to, čo hovorí výskum.

Vitamíny komplexu B

Výskumníci skúmali súvislosť medzi vitamínmi B komplexu a vypadávaním vlasov, ale zatiaľ súvislosť nepotvrdili.

Ide o vitamíny komplexu B:

  • B1 alebo tiamín
  • B2 alebo riboflavín
  • B3 alebo niacín
  • B5 alebo kyselina pantoténová
  • B6 alebo pyridoxín
  • B7 alebo biotín
  • B9 alebo folát
  • B12 alebo kobalamín

Najlepšie je prijímať vitamíny zo stravy. Medzi potravinové zdroje vitamínov komplexu B patria:

  • celozrnné výrobky
  • zelenina vrátane tmavej zelenej listovej zeleniny
  • mäso, napríklad hovädzia pečeň a hydina
  • ryby
  • celé vajcia
  • fazuľa a strukoviny
  • orechy
  • avokádo

Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode, čo znamená, že telo ich nemôže ukladať. Telo vylúči močom všetko, čo nevyužije. Preto by ľudia mali denne konzumovať vitamíny rozpustné vo vode.

Aj keď sú najlepšie potravinové zdroje, mnohí ľudia môžu potrebovať doplnok B-komplexu, aby uspokojili svoje potreby.

K faktorom, ktoré môžu spôsobiť potrebu doplnkovej výživy, patria:

  • vyšší vek
  • prítomnosť ochorení, ktoré ovplyvňujú tráviaci systém
  • dodržiavanie rastlinnej stravy
  • tehotenstvo
  • užívanie určitých liekov

U ľudí s niektorým z týchto faktorov je vyššie riziko vzniku nedostatku niektorých vitamínov skupiny B.

Vitamín B12

Niektoré zdroje naznačujú, že vitamín B12 môže zohrávať úlohu v zdraví vlasov. Niekoľko štúdií uvedených v prehľade z roku 2019 však nenašlo žiadny dôkaz o súvislosti medzi zmenami hladiny vitamínu B12 a vypadávaním alebo zachovávaním vlasov.

Hoci nedostatok vitamínu B12 môže viesť k vypadávaniu vlasov, výskum nenaznačuje, že by ľudia, ktorí nemajú jeho nedostatok, mohli zlepšiť rast svojich vlasov používaním doplnku.

Napriek tomu je dostatok vitamínu B12 nevyhnutný pre celkové zdravie. Medzi dobré zdroje vitamínu B12 patrí mäso, mliečne výrobky a iné živočíšne potraviny. K dispozícii sú aj výživové doplnky.

Medzi príznaky nedostatku vitamínu B12 patrí anémia a únava.

Vitamín B7

Nízke hladiny vitamínu B7 alebo biotínu môžu viesť k vypadávaniu vlasov.

Štúdia z roku 2016 na 541 ženách zistila nedostatok biotínu u 38 % účastníčok, u ktorých dochádzalo k vypadávaniu vlasov.

Hoci výskum ukázal, že doplnkový biotín môže byť prospešný pre rast vlasov u ľudí, ktorí majú nedostatok tohto vitamínu, neexistuje dostatok dôkazov na podporu používania doplnkov biotínu na rast vlasov u ľudí so zdravou hladinou biotínu.

Vitamín E

Vedci vykonali niekoľko štúdií o vitamíne E a tokotrienole. Vitamín E je živina, ktorá v tele pôsobí ako silný antioxidant.

Štúdia z roku 2013 zistila, že ľudia s alopéciou areata mali výrazne nižšie koncentrácie vitamínu E v krvi ako ľudia bez tohto ochorenia. Podľa prehľadu z roku 2019 však nie všetky štúdie tieto zistenia potvrdzujú .

Výsledky klinickej štúdie z roku 2010 tiež zistili, že užívanie doplnkov s tokotrienolom zlepšilo zdravie vlasov ľudí s alopeciou. Tieto doplnky tiež pomáhali predchádzať vypadávaniu vlasov.

Človek môže vitamín E zaradiť do svojej stravy konzumáciou pšeničných klíčkov, špenátu, rýb a mandlí.

Niektorí ľudia sa rozhodnú potierať si olejom s vitamínom E priamo pokožku alebo vlasovú pokožku v domnení, že sa tým urýchli regenerácia buniek. Vedecké dôkazy to však zatiaľ nepotvrdzujú.

Treba však poznamenať, že nadmerné dopĺňanie vitamínu E rozpustného v tukoch môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ako aj iné nežiaduce vedľajšie účinky.

Ďalšie dôležité vitamíny

Existuje len málo štúdií o účinkoch vitamínov D, B a E na vlasy a ešte menej štúdií sa zaoberalo prínosom iných základných vitamínov pre rast vlasov.

Nižšie uvedený zoznam sa zaoberá niektorými ďalšími základnými vitamínmi a ich možným vplyvom na vlasy:

  • Multivitamíny: Multivitamín môže dopĺňať potravinové zdroje všetkých základných vitamínov. Dobrý prísun vitamínov zlepší celkové zdravie a môže tiež pomôcť chrániť vlasy.
  • Vitamín C: Príznakom nedostatku vitamínu C sú vývrtky vlasov. To naznačuje, že vitamín C môže pomôcť udržať zdravie vlasov, napriek nedostatku dôkazov že môže zabrániť vypadávaniu vlasov. Červená paprika, zelená listová zelenina a citrusové plody poskytujú vitamín C. 
  • Vitamín A: Vitamín A, známy aj ako retinol, prispieva k zdraviu vlasov. Podporuje vylučovanie kožného mazu, čo je látka, ktorá zabraňuje lámavosti vlasov. Niektoré výskumy však zistili, že užívanie príliš veľkého množstva vitamínu A môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Udržiavanie rovnováhy živín v strave a dopĺňanie známych nutričných nedostatkov sú najlepšie spôsoby, ako podporiť zdravie vlasov.

Ďalšie prostriedky proti vypadávaniu vlasov

Vitamíny a ďalšie živiny sú dôležité pre zdravie vlasov, ale pomôcť môžu aj určité stratégie domácej starostlivosti.

Napríklad štúdia z roku 2017 našla dôkazy, ktoré naznačujú, že stres môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Na zachovanie a zlepšenie zdravia vlasov môžu ľudia:

  • obmedziť používanie gélov na vlasy, sušenie vlasov fénom a česanie mokrých vlasov.
  • Znížiť stres tým, že sa budú venovať aspoň 150 minútTruststed Source stredne intenzívneho až intenzívneho cvičenia týždenne.
  • Vypiť šesť až osem pohárov vody denne.
  • Dodržiavajte zdravú stravu bohatú na živiny.

Dbanie na stravu, bezpečnosť výrobkov na vlasy a úroveň stresu môžu pomôcť zlepšiť pevnosť a vzhľad vlasov.

Dôležité je tiež poznamenať, že neustále sťahovanie vlasov alebo používanie určitých techník úpravy vlasov môže alopéciu zhoršiť.

Voľnopredajné doplnky na rast vlasov

Niekoľko doplnkov a lokálnych gélov môže pomôcť zastaviť alebo spomaliť vypadávanie vlasov. Väčšina týchto produktov obsahuje účinnú látku minoxidil. Bežnými zložkami sú aj kortikosteroidy.

Hoci v recenzii z roku 2019 sa zistilo, že tieto výrobky môžu byť prospešné pri liečbe vypadávania vlasov, existuje len málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že vlasy budú rásť aj po tom, ako človek prestane výrobok používať.

Vždy je najlepšie získavať živiny z celých potravín. Hoci mnohé vitamínové a minerálne doplnky môžu byť pre určité skupiny obyvateľstva užitočné, je dôležité kupovať tieto produkty od renomovaných spoločností, ktoré svoje produkty testujú na kvalitu a čistotu nezávislými tretími stranami.

Pred užívaním výživových doplnkov je vždy najlepšie poradiť sa s lekárom, aby sa zabezpečila ich nevyhnutnosť a bezpečnosť.

Zhrnutie

Nezdravé vlasy môžu namiesto pružnosti a lesku vyzerať matne a krehko. Vlasy, ktoré začnú vypadávať po častiach alebo sa lámu po kúskoch, môžu byť príznakom základného zdravotného stavu.

Psoriáza, dermatitída a rakovina kože môžu viesť k vypadávaniu vlasov. Medzi ďalšie príčiny patrí mužská a ženská plešatosť, alopécia areata, stres a niektoré liečebné postupy.

Hormonálne a genetické faktory zohrávajú kľúčovú úlohu pri raste vlasov a jednotlivé vitamíny pravdepodobne nemajú väčší vplyv ako tieto. Môžu však pomôcť osobám s vysokým rizikom predísť ďalším problémom spôsobeným nedostatkom výživy.

Pravidelné strihanie vlasov môže tiež udržať ich zdravý vzhľad tým, že odstráni rozštiepené končeky a odľahčí vlasy. To môže znížiť vplyv na korienky, ktoré vyrastajú z pokožky hlavy. Zdravá pokožka hlavy je kľúčom k zdravému rastu vlasov.

Ľudia, ktorí majú obavy z vypadávania vlasov, môžu navštíviť dermatológa, aby určil príčinu akýchkoľvek problémov s rastom vlasov. Dermatológ vám tiež bude môcť odporučiť riešenia.