Obsah:
- Med, škorica a vaša pokožka
- Aké sú výhody medu a škorice?
- Čo hovorí výskum ohľadom akné
- Riziká a varovania medu a škorice na akné
- Ako používať med a škoricu na akné
- Ďalšie spôsoby liečby akné
- Ako môžem predchádzať akné
Med, škorica a vaša pokožka
Keď sa vlasové folikuly na povrchu pokožky upchajú olejom a odumretými kožnými bunkami, vaša pokožka často reaguje hrčkami a hrbolčekmi známymi ako akné. Pupienky bežne postihujú tvár, hrudník a chrbát, hoci sa môžu objaviť takmer kdekoľvek na tele.
Akné nespôsobuje len škvrny na pokožke a nepríjemné pocity. Môže ovplyvniť aj vašu náladu a sebavedomie. Ak ste už v minulosti mali pupienky, viete, že nemusia rýchlo zmiznúť. Keď sa niektoré škvrny zahoja, môžu sa objaviť ďalšie a vytvoriť cyklus podráždenia, ktorý akoby trval donekonečna. Niektoré hlboké hrbolčeky akné môžu dokonca viesť k trvalému zjazveniu, ak sa neliečia.
Skôr ako sa vydáte k dermatológovi, niektorí ľudia sa obracajú na prírodné prostriedky na odstránenie pupienkov. Tu sa dozviete viac o používaní medu a škorice na liečbu pupienkov, o tom, či tento domáci prostriedok skutočne funguje a s akými vedľajšími účinkami sa môžete stretnúť.
Aké sú výhody medu a škorice?
Výhody
- Med môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako sú vredy a popáleniny.
- Liečivé účinky má surový med, nie komerčný med.
- Škorica aj med majú antimikrobiálne vlastnosti.
Med sa dostáva do pozornosti lekárov ako liek na viaceré kožné ochorenia. Patria sem vredy, preležaniny a popáleniny. Ide o to, že med pomáha preniknúť do rany a odvrátiť baktérie. Okrem toho môže med pomôcť znížiť zápal a zabezpečiť vlhké prostredie priaznivé pre hojenie.
Medu, ktorému sa tieto účinky pripisujú najčastejšie, nepatrí ten druh, ktorý nájdete najčastejšie v obchode s potravinami. Manukový med je najlepšou voľbou na liečebné účely. Ide o surovú odrodu, ktorá nebola spracovaná.
Škorica sa používa na liečbu mnohých dýchacích, tráviacich a dokonca aj gynekologických ochorení. V nedávnom prieskume lekárskej literatúry, sa ukázalo, že škorica má potenciálne antimikrobiálne, antiparazitárne, antioxidačné a protizápalové účinky u zvierat. Môže mať aj vlastnosti hojenia rán.
Podobne ako v prípade medu, aj v prípade škorice platí, že najviac výhod prináša určitý druh škorice. Tento druh škorice sa nazýva Cinnamomum zeylanicum alebo „pravá škorica“.
Čo hovorí výskum ohľadom akné
Hoci med môže byť vhodný na hojenie rán, jeho účinky na akné sú nejasné.
Skupina 136 ľudí sa zúčastnila na randomizovanej kontrolovanej štúdii, ktorej cieľom bolo zhodnotiť, či lokálne podávaný med kanuka, blízky príbuzný manuka, môže pomôcť pri akné. V rámci štúdie používali dvakrát denne aj antibakteriálne mydlo. Výsledky? Iba u štyroch z 53 ľudí v skupine s medom došlo k výraznému zlepšeniu akné. Hoci to spochybňuje potenciálne prínosy, je ešte príliš skoro na to, aby sme med vylúčili. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sa med môže účinne používať proti akné.
Aj škorica môže znieť ako sľubná zložka, ktorú by ste mohli pridať do svojej rutiny. Vedecké dôkazy o ľuďoch však momentálne chýbajú. Je potrebný ďalší výskum, kým bude uznaná ako účinná liečba akné.
Riziká a varovania medu a škorice na akné
Riziká
- Tento domáci liek by ste nemali skúšať, ak máte alergiu na med alebo škoricu.
- Ak ste alergickí na med, môžete mať ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním.
- Ak ste alergickí na škoricu, môžete mať tiež začervenanie alebo podráždenie.
Hoci väčšina ľudí môže masku z medu a škorice použiť bez problémov, niektorí môžu byť alergickí na niektorú zo zložiek.
Ak ste alergickí na zeler, peľ alebo iné produkty súvisiace so včelami, môžete mať reakciu na med aplikovaný na pokožku.
Medzi príznaky môžu patriť: 1. Zhoršenie kvality medu. 2. Zhoršenie kvality medu:
- ťažkosti s prehĺtaním
- zápal
- svrbenie
- žihľavka
- dýchavičnosť
- opuch kože
- sipot alebo iné problémy s dýchaním
Ak ste citliví na škoricu, môžete mať mnohé z týchto príznakov. Nanášanie škorice na pokožku môže tiež spôsobiť začervenanie a podráždenie.
Ako používať med a škoricu na akné
Ak budete hľadať na internete, môžete nájsť rôzne recepty na masky a iné spôsoby ošetrenia škvŕn, ktoré kombinujú med a škoricu. Niektorí ľudia prisahajú, že im tieto zložky vyčistia pleť. Populárna beauty blogerka a vlogerka Michelle Phan na svojej webovej stránke ponúka jednoduchú masku so škoricou a medom.
Na výrobu tejto masky budete potrebovať tri polievkové lyžice manuka medu a jednu polievkovú lyžicu pravej škorice.
Jednoducho zmiešajte obe ingrediencie, dajte ich na 30 sekúnd do mikrovlnnej rúry, uistite sa, že nie sú príliš horúce, a potom si zmes natrite na tvár. Nechajte ju pôsobiť 10 minút. Opláchnite a osušte si tvár čistým uterákom.
Ďalšie spôsoby liečby akné
Ak škorica a med alebo iné domáce prostriedky nezaberajú na odstránenie pupienkov, možno budete chcieť navštíviť svojho primárneho lekára alebo dermatológa. Na stretnutí vám lekár vyšetrí pokožku, opýta sa na váš životný štýl a rodinnú anamnézu akné a opýta sa na všetky domáce a voľnopredajné prostriedky, ktoré používate.
Existuje celý rad lokálnych a perorálnych liekov, ktoré môžu pomôcť upokojiť vašu pokožku. Možno budete môcť vyskúšať aj rôzne terapie, napríklad chemický peeling, laserové a svetelné ošetrenie alebo extrakciu, ktoré doplnia vašu liečbu.
Metódy používané na liečbu akné sa delia do troch hlavných kategórií: perorálne lieky, lokálne lieky a iné terapie, ktoré môžu liečiť výsevy aj jazvy po akné.
Lokálne lieky
Liečba, ktorú si aplikujete priamo na pokožku, sa môže javiť ako účinná až po niekoľkých týždňoch od jej začatia. Lokálne lieky zvyčajne aplikujete 15 minút po umytí a osušení tváre. Pokyny sa líšia v závislosti od vášho lekára a závažnosti vášho akné. Medzi vedľajšie účinky môže patriť suchosť, začervenanie alebo podráždenie postihnutej pokožky.
Bežné možnosti sú tieto:
- retinoidy
- antibiotiká, často v kombinácii s benzoylperoxidom
- antibiotiká v kombinácii s protizápalovými liekmi
Perorálne lieky
Niektorí lekári môžu odporučiť používanie perorálnych liekov samostatne alebo spolu s lokálnou liečbou.
Bežné možnosti sú:
- antibiotiká
- perorálna antikoncepcia obsahujúca estrogén a progestín
- antiandrogény
- vitamínové deriváty
Iné terapie
Okrem lokálnych a liekových terapií existuje množstvo ďalších liečebných postupov, ktoré môžu pomôcť zmierniť akné a zabrániť tvorbe jaziev.
Bežné možnosti sú:
- svetelná terapia vrátane laserov
- chemický peeling
- extrakcia na odstránenie bielych alebo čiernych bodiek
- steroidné injekcie
- mikrodermabrázia
Čo môžete urobiť teraz
Hoci mnohí ľudia prisahajú, že domáce prostriedky ako med a škorica dokážu vyliečiť akné, vedecké dôkazy chýbajú. Ak sa rozhodnete vyskúšať masku z medu a škorice, nezabudnite:
- Používajte surový med.
- Používajte pravú škoricu.
- Pred použitím masky urobte náplasťový test. Pomôže vám to určiť, či nebudete mať na zložky nežiaducu reakciu.
Neváhajte navštíviť lekára alebo dermatológa, ak vám voľnopredajné alebo prírodné prostriedky neprinášajú úľavu, najmä pri ťažších formách akné. K dispozícii je veľa ďalších možností, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa a vyzerať čo najlepšie.
Ako môžem predchádzať akné
Niektoré príčiny akné nemôžete ovplyvniť, napríklad genetiku a hormonálne zmeny. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli výskytu akné:
- Umývajte si tvár, ale len dvakrát denne. Častejšie umývanie môže podráždiť pokožku a viesť k väčšej produkcii oleja a vzniku výronov.
- Používajte voľnopredajné produkty, ktoré obsahujú benzoylperoxid alebo kyselinu salicylovú. Tie môžu pomôcť vysušiť všetky oleje, ktoré upchávajú póry. Benzoylperoxid tiež pomáha ničiť baktérie spôsobujúce akné.
- Múdro si vyberajte make-upy. U druhov, ktoré sú označené ako „bezolejové“ alebo „nekomedogénne“, je menšia pravdepodobnosť, že budú upchávať póry.
- Pri akné na tele noste voľné oblečenie, ktoré umožňuje pokožke dýchať.
- Ruky držte ďalej od tváre. Trhanie akné môže viesť k zjazveniu alebo ďalšiemu vzniku akné.