Obsah:
- Čo je to lupus?
- Typy lupusu
- Aké sú príznaky lupusu?
- Čo spôsobuje lupus?
- Aká je liečba lupusu?
- Môžem lupusu predísť?
- Čo môžem očakávať, ak mám lupus?
- Existuje liek na lupus?
Lupus je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém poškodzuje orgány a tkanivá v celom tele. Spôsobuje zápal, ktorý môže postihnúť vašu kožu, kĺby, krv a orgány, ako sú obličky, pľúca a srdce. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pomôže nájsť lieky na zvládnutie vašich príznakov a zníženie frekvencie vzplanutí.
Čo je to lupus?
Lupus je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal v celom vašom tele. Je to autoimunitné ochorenie, čo znamená, že váš imunitný systém poškodzuje vaše telo namiesto toho, aby ho chránil. Príznaky môžete pociťovať v celom tele v závislosti od toho, kde autoimunitný systém poškodzuje tkanivo, vrátane v:
- koži.
- V krvi.
- Kĺboch.
- Obličky.
- Mozgu.
- Srdce.
- Pľúca.
Typy lupusu
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti niekedy nazývajú lupus systémový lupus erythematosus (SLE). Je to najbežnejší typ lupusu a znamená, že lupus máte v celom tele. Medzi ďalšie typy patrí napr:
- Kožný lupus erytematózny: lupus, ktorý postihuje len vašu kožu.
- Lupus vyvolaný liekmi: Lupus vyvolaný liekmi, ktorý sa vyskytuje v rôznych častiach tela: Niektoré lieky vyvolávajú príznaky lupusu ako vedľajší účinok. Zvyčajne sú dočasné a môžu vymiznúť po tom, ako prestanete užívať liek, ktorý ich spôsobil.
- Novorodenecký lupus: Deti sa niekedy narodia s lupusom. Nie je isté, že deti narodené biologickým rodičom s lupusom budú mať lupus, ale môžu mať zvýšené riziko.
Aké sú príznaky lupusu?
Lupus spôsobuje príznaky v celom tele v závislosti od toho, ktoré orgány alebo systémy postihuje. U každého sa vyskytuje iná kombinácia a závažnosť príznakov.
Príznaky lupusu zvyčajne prichádzajú a odchádzajú vo vlnách nazývaných vzplanutia. Počas vzplanutia môžu byť príznaky natoľko závažné, že ovplyvnia váš každodenný život. Môžete mať aj obdobia remisie, keď máte mierne alebo žiadne príznaky.
Príznaky sa zvyčajne vyvíjajú pomaly. Na začiatku môžete zaznamenať jeden alebo dva príznaky lupusu a neskôr viac alebo iné príznaky. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- Bolesť kĺbov, bolesť svalov alebo bolesť na hrudi (najmä keď sa zhlboka nadýchnete).
- Bolesti hlavy.
- Vyrážky (bežná je vyrážka po celej tvári, ktorú poskytovatelia niekedy nazývajú motýlia vyrážka).
- Horúčka.
- Vypadávanie vlasov.
- Vredy v ústach.
- Únava (pocit neustálej únavy).
- Dýchavičnosť (dyspnoe).
- Opuchnuté žľazy.
- Opuchy rúk, nôh alebo na tvári.
- Zmätenosť.
- Krvné zrazeniny.
Lupus môže niekedy spôsobiť aj iné zdravotné stavy alebo problémy vrátane:
- Fotosenzitivita (citlivosť na slnečné svetlo).
- Suché oko.
- Depresia (alebo iné duševné poruchy).
- Záchvaty.
- Anémia.
- Raynaudov syndróm.
- Osteoporóza.
- Ochorenie srdca.
- Ochorenie obličiek.
Čo spôsobuje lupus?
Odborníci s istotou nevedia, čo spôsobuje lupus. Štúdie zistili, že určité faktory týkajúce sa vášho zdravia alebo miesta, kde žijete, môžu spustiť lupus:
- Genetické faktory: Určité genetické mutácie môžu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu lupusu.
- Hormóny: Reakcie na určité hormóny vo vašom tele (najmä estrogén) môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku lupusu.
- Environmentálne faktory: Vplyv na riziko lupusu môžu mať aspekty týkajúce sa miesta, kde žijete, a miery znečistenia alebo slnečného žiarenia, ktorému ste vystavení.
- Vaša zdravotná anamnéza: Fajčenie, úroveň stresu a výskyt niektorých ďalších zdravotných ťažkostí (napríklad iných autoimunitných ochorení) môžu vyvolať lupus.
Aká je liečba lupusu?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám navrhne liečbu lupusu, ktorá zvládne vaše príznaky. Cieľom je minimalizovať poškodenie vašich orgánov a to, ako veľmi lupus ovplyvňuje váš každodenný život. Väčšina ľudí s lupusom potrebuje kombináciu liekov, ktoré im pomôžu predchádzať vzplanutiam a zmierniť závažnosť príznakov počas jedného z nich. Možno budete potrebovať:
- Hydroxychlorochín: Hydroxychlorochín je chorobu modifikujúci antireumatický liek (DMARD), ktorý môže zmierniť príznaky lupusu a spomaliť ich progresiu (zmenu alebo zhoršenie).
- Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): Voľnopredajné (OTC) NSAID zmierňujú bolesť a znižujú zápal. Váš lekár vám povie, ktorý typ NSAID bude pre vás najlepší a ako často by ste ho mali užívať. Neužívajte NSAID dlhšie ako 10 dní po sebe bez toho, aby ste sa poradili so svojím poskytovateľom.
- Kortikosteroidy: Kortikosteroidy sú lieky na predpis, ktoré zmierňujú zápal. Prednizón je bežný kortikosteroid, ktorý poskytovatelia používajú na liečbu lupusu. Poskytovateľ vám môže predpísať tablety, ktoré užívate ústami, alebo vám kortikosteroid vstrekne priamo do niektorého z kĺbov.
- Imunosupresíva: Imunosupresíva sú lieky, ktoré brzdia váš imunitný systém a zabraňujú jeho aktivite. Môžu pomôcť zabrániť poškodeniu tkaniva a zápalu.
- Možno budete potrebovať ďalšie lieky alebo liečbu na zvládnutie špecifických príznakov lupusu, ktoré máte, alebo iných zdravotných ťažkostí, ktoré spôsobuje. Môžete napríklad potrebovať liečbu anémie, vysokého krvného tlaku (hypertenzie) alebo osteoporózy, ak tieto problémy spôsobuje lupus.
Môžem lupusu predísť?
Lupusu nemôžete zabrániť, pretože odborníci si nie sú istí, čo ho spôsobuje. Ak má jeden z vašich biologických rodičov lupus, poraďte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o vašom riziku.
Ako môžem zabrániť vzplanutiam lupusu?
Vzplanutiam lupusu môžete predchádzať a zmierniť ich výskyt tým, že sa vyhnete činnostiam, ktoré spúšťajú vaše príznaky, vrátane:
- Vyhýbanie sa slnku: Príliš dlhý pobyt na slnku môže u niektorých ľudí vyvolať príznaky lupusu. Snažte sa vyhýbať pobytu vonku, keď je slnko najjasnejšie (zvyčajne medzi 10. a 16. hodinou). Noste dlhé rukávy, klobúk alebo oblečenie chrániace pred slnkom. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 50.
- Zostaňte aktívni: Bolesť kĺbov môže spôsobiť, že pohyb je ťažký alebo bolestivý. Pohyb a jemné používanie kĺbov však môže byť najlepším spôsobom, ako zmierniť príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť. Chôdza, bicyklovanie, plávanie, joga a tai-či sú skvelé spôsoby, ako rozhýbať telo bez prílišného zaťaženia kĺbov. Opýtajte sa svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktoré druhy aktivít sú pre vás najbezpečnejšie.
- Dostatok spánku a ochrana duševného zdravia: Život s lupusom môže byť frustrujúci. Správne množstvo spánku (sedem až deväť hodín pre dospelých) a zníženie stresu môže niektorým ľuďom pomôcť predísť vzplanutiam. Psychológ alebo iný odborník na duševné zdravie vám môže pomôcť vytvoriť zdravé mechanizmy zvládania.
Čo môžem očakávať, ak mám lupus?
Lupus je celoživotné (chronické) ochorenie. Mali by ste očakávať, že príznaky lupusu budete zvládať do konca života.
Lupus môže byť nepredvídateľný a spôsob, akým vás ovplyvňuje, sa môže časom meniť. Budete musieť pravidelne navštevovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby mohol sledovať zmeny vašich príznakov.
Pravdepodobne budete spolupracovať s tímom poskytovateľov, keď sa naučíte žiť s lupusom. Váš poskytovateľ primárnej starostlivosti vám navrhne špecialistov, ktorí vám môžu pomôcť s konkrétnymi problémami alebo príznakmi. Pravdepodobne budete musieť navštíviť reumatológa - poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu autoimunitných ochorení. To, ktorých špecialistov musíte navštíviť, závisí od toho, aké príznaky máte a ako ovplyvňujú váš organizmus.
Existuje liek na lupus?
V súčasnosti neexistuje liek na lupus. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pomôže nájsť kombináciu liečby na zvládnutie vašich príznakov a dúfať, že sa lupus dostane do remisie (dlhé obdobie bez príznakov alebo vzplanutí).