Obsah:
- Čo sú lupiny
- Príznaky lupín
- Ako sa zbaviť lupín
- Liečba lupín
- Domáce prostriedky proti lupinám
- Čo spôsobuje lupiny?
- Lupiny vs. suchá pokožka hlavy
- Ako predchádzať lupinám
Lupiny môžu mať mnoho príčin vrátane plesní a príliš častého alebo nedostatočného šampónovania. Liečby, ako je šampón proti lupinám, zvyčajne uvoľňujú šupinky alebo sa zameriavajú na premnoženie plesní.
Čo sú lupiny
Lupiny súvisia so seboroickou dermatitídou (SD), ktorá spôsobuje svrbenie a šupinatenie pokožky, ale vyskytujú sa len na pokožke hlavy. Je taká častá, že postihuje približne polovicu dospelej svetovej populácie.
Väčšina ľudí sa zameriava na šupinky. Na druhej strane svrbenie môže byť najnepríjemnejším vedľajším účinkom.
Čo presne sa vám teda vaša škriabajúca pokožka hlavy snaží povedať? Prečítajte si o najčastejších príznakoch lupín a spôsoboch, ako si pokožku hlavy opäť ozdraviť.
Príznaky lupín
Hlavnými príznakmi lupín sú šupinky a svrbivá, šupinatá pokožka hlavy. Biele, mastné šupinky sa zvyčajne hromadia vo vlasoch a na pleciach a často sa zhoršujú počas jesenných a zimných mesiacov, keď je vzduch suchý.
Medzi ďalšie príznaky môžu patriť:
- erytém, čo sú červené škvrny na pokožke hlavy a niekedy aj na tvári
- lupiny na obočí
- vypadávanie vlasov
- suché šupinky na pokožke tváre
Ako sa zbaviť lupín
Zbavenie sa lupín môže spočívať v užívaní liekov, ktoré môžete dostať na lekársky predpis aj bez neho. Existuje aj niekoľko domácich prostriedkov, ktoré môžete vyskúšať.
Liečba lupín
Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť lupín, je používať šampón proti lupinám a prípravky na ošetrenie pokožky hlavy. Dermatologická asociácia odporúča vykonať nasledujúce kroky:
- Postupujte podľa pokynov. Keďže existuje mnoho rôznych typov šampónov na liečbu lupín a každý z nich sa dodáva s vlastným návodom, je dôležité, aby ste si pozorne prečítali a dodržiavali pokyny k vybranému výrobku. Uistite sa, že viete, či máte šampón nechať na pokožke hlavy pôsobiť určitý čas pred umytím, alebo či ho máte okamžite vymyť.
- Rôzne typy pokožky a vlasov si vyžadujú rôznu starostlivosť. Afroameričanom môže stačiť umývanie šampónom proti lupinám raz týždenne. Ľudia ázijskej a bielej rasy môžu potrebovať striedať rôzne šampóny proti lupinám, ktoré obsahujú rôzne zložky, aby dosiahli najlepšie výsledky. Najlepším postupom môže byť konzultácia s certifikovaným dermatológom, ktorý vám odporučí najlepšie produkty pre váš typ vlasov a pokožky a frekvenciu ich používania.
- Šampóny na lupiny môžu byť medikované (na ich zakúpenie je potrebný lekársky predpis) alebo dostupné bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne to znamená, že množstvo liekov v medikovaných šampónoch je práve vyššie.
- Medzi typické zložky patrí ketokonazol, seléniumsulfid, uhoľný decht a pyritión zinku. Tieto zložky zvyčajne uvoľňujú šupinky lupín z pokožky hlavy alebo bojujú proti premnoženiu huby Malassezia, ktorá môže zohrávať úlohu pri vzniku lupín.
Domáce prostriedky proti lupinám
Ak chcete vyskúšať niektoré prírodné prostriedky skôr, ako siahnete po medikamentóznych riešeniach, môžete zvážiť nasledujúce možnosti:
- Jedlá sóda. Jemne si ju votrite do pokožky hlavy v sprche a po niekoľkých minútach opláchnite.
- Jablčný ocot. Zmiešajte 1/4 šálky s 1/4 šálky vody. Naneste na vlasy na 15 minút až 1 hodinu a potom opláchnite. Takto postupujte dvakrát týždenne.
- Kokosový olej. Do pokožky hlavy si votrite 3-5 čajových lyžičiek a nechajte pôsobiť 1 hodinu. Potom si vlasy umyte šampónom a vymyte.
- Citrónová šťava. Do pokožky hlavy votrite 2 čajové lyžičky a opláchnite. Potom vmasírujte ešte jednu čajovú lyžičku zmiešanú s 1 šálkou vody. Takto postupujte každý deň.
- Aloe vera. Pred umývaním vlasov si votrite do pokožky hlavy.
- Olivový olej. Do pokožky hlavy si votrite 10 kvapiek. Prikryte si hlavu sprchovou čiapkou a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno si umyte vlasy šampónom a šampónom.
Čo spôsobuje lupiny?
Na vzniku lupín sa môže podieľať mnoho faktorov, takže určiť presnú príčinu svrbenia a šupinatenia pokožky hlavy môže byť ťažké. Tu je niekoľko pravdepodobných vinníkov :
- vylučovanie z mazových žliaz
- plesňové osídlenie povrchu pokožky
- nedostatočné umývanie šampónom, ktoré môže spôsobiť hromadenie kožných buniek a vytváranie šupiniek a
- svrbenie, prípadne nadmerné umývanie šampónom a nadmerné vysušovanie pokožky hlavy.
- nadmerné česanie vlasov na hlave, ktoré vytvára príliš veľké trenie o citlivú pokožku na hlave
- kvasinky nazývané Malassezia, ktoré zhoršujú stav pokožky hlavy a spôsobujú nadmerný rast kožných buniek
- rôzne výrobky osobnej starostlivosti môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu, ktorá spôsobuje, že pokožka hlavy je
- červená a svrbí
- prílišné vystavenie slnečnému žiareniu
- nadmerný tlak klobúkov na pokožku hlavy
- čo bežne jete
- vystavenie prachu alebo nečistotám
Niektorí ľudia môžu byť z neznámych dôvodov náchylnejší na tvorbu lupín ako iní. Je však známe, že u mužov sa lupiny vyskytujú častejšie ako u žien.
Vyššie riziko majú aj ľudia, ktorí majú tendenciu mať mastnejšie vlasy alebo žijú s určitými chorobami (napríklad Parkinsonova choroba alebo HIV). Príznaky ste si mohli začať všímať okolo puberty, ale lupiny sa môžu objaviť v každom veku.
Lupiny vs. suchá pokožka hlavy
Možno je ťažké rozlíšiť lupiny od suchej pokožky hlavy, pretože sa môžu prejavovať podobne. Obe môžu spôsobovať šupinky a svrbivý pocit na pokožke hlavy.
Zatiaľ čo lupiny súvisia so seboroickou dermatitídou, suchá pokožka hlavy jednoducho súvisí s tým, že vaša pokožka stráca príliš veľa vody. To sa môže stať, keď nemáte dostatok tekutín.
Môže sa to však stať aj v dôsledku niektorých vlasových prípravkov, ktoré používate na pokožku hlavy a ktoré môžu zbavovať pokožku hlavy jej prirodzených olejov. Ak žijete v chladnom a suchom podnebí, môžete byť tiež náchylnejší na suchú pokožku hlavy.
Liečba suchej vlasovej pokožky zvyčajne zahŕňa prechod na jemný, nemedikovaný šampón, ktorý obsahuje čo najmenej prísad, ktoré môžu odstrániť vlhkosť z pokožky hlavy.
Ako predchádzať lupinám
Tu je niekoľko tipov, čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli lupinám:
- Dodržiavajte správnu hygienu. Snažte sa odolať nutkaniu dotýkať sa pokožky hlavy, najmä ak vás už svrbí. Škrabanie môže zvýšiť podráždenie a viesť k začarovanému kruhu. Keď sa dotýkate a škrabete, môžete do zmesi vniesť aj nečistoty, ktoré môžu lupiny ešte zhoršiť.
- Nájdite správnu rovnováhu šampónovania pre svoju pokožku hlavy. Šampón používajte dostatočne často, aby ste udržali oleje na uzde, ale nepoužívajte príliš veľa produktov na vlasy, pretože to môže pokožku hlavy podráždiť.
- Znížte stres. Stres môže u niektorých ľudí lupiny zhoršiť alebo dokonca zhoršiť. Malassezia sa síce do pokožky hlavy nedostane stresom, ale môže sa jej dariť, ak je váš imunitný systém oslabený, čo presne stres s vaším telom robí. Urobte svojej pokožke hlavy láskavosť a uvoľnite sa. Skúste sa prejsť na regeneračnú prechádzku alebo si zacvičte jogu. Možno vám dokonca pomôže viesť si denník stresujúcich udalostí. Zaznamenávajte si, aké sú to udalosti a aký majú vplyv na vaše lupiny. Takto môžete urobiť všetko pre to, aby ste sa v budúcnosti vyhli potenciálnym spúšťačom.
- Dýchajte sviežimi vlasmi. Výskum ukazuje, že zaradenie pravidelného pobytu vonku, najmä tam, kde je čerstvejší vzduch, môže pomôcť znížiť hromadenie oleja na pokožke hlavy.
- Masírujte si pokožku hlavy. Aj to môže pomôcť predchádzať príznakom lupín.
- Vyčesávajte tieto vlasy. Vlasy si kefujte, keď sú vlhké (nie mokré), aspoň dvakrát denne.
- Obmedzte trenie. Obmedzte nosenie čiapok a šálov, najmä zo syntetických materiálov.
Záver
Hoci lupiny môžu byť niekedy nepríjemné a zahanbujúce, zvyčajne neznamenajú vážnejší zdravotný problém. Svrbenie a šupinatenie často dobre reagujú na voľnopredajné šampóny a prípravky. Skúšajte rôzne značky a typy, kým nenájdete niečo, čo vám vyhovuje.