Obsah:
- Čo je laparoskopia?
- Ako sa mám pripraviť na laparoskopiu alebo laparoskopickú operáciu?
- Aké sú výhody laparoskopickej operácie?
- Aké sú možné riziká alebo komplikácie laparoskopickej operácie?
- Čo mám robiť po návrate domov?
- Záver
Laparoskopia je minimálne invazívny zákrok, pri ktorom sa nahliada do vnútra žalúdka alebo panvy. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti používajú laparoskopiu na diagnostiku zdravotných stavov alebo na vykonanie chirurgického zákroku. Operácia pomocou laparoskopu sa nazýva laparoskopická operácia. Vo všeobecnosti je bezpečnejšia ako tradičná operácia, pretože je menej invazívna.
Počas laparoskopickej operácie poskytovatelia používajú špecializované nástroje na vykonávanie zákrokov cez malé rezy vo vašom bruchu.
Čo je laparoskopia?
Laparoskopia je minimálne invazívny zákrok, ktorý váš chirurg vykonáva na vyhľadávanie problémov v oblasti žalúdka alebo panvy. Používa nástroj nazývaný laparoskop, čo je tenká teleskopická tyč s videokamerou na konci. Váš chirurg zavedie laparoskop cez malý rez (rez) vo vašom bruchu (abdomen), ktorý meria pol centimetra alebo menej. Chirurgovia môžu urobiť až tri ďalšie rezy na zavedenie ďalších chirurgických nástrojov, aby mohli vidieť všetky orgány vo vašom bruchu a nájsť prípadné problémy.
Kamera laparoskopu premieta obraz vnútra vášho brucha alebo panvy na monitor v reálnom čase. Pomocou týchto obrazov môžu chirurgovia sledovať pohyby svojich rúk počas zákroku.
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť laparoskopiu, ak iné diagnostické testy nedokážu identifikovať príčinu vášho ochorenia. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti používajú laparoskopiu aj na odber vzoriek tkaniva (biopsie) na vyšetrenie.
Na čo sa laparoskopia vykonáva?
Medzi tradičné operácie, ktoré sú najvhodnejšie na laparoskopické operácie, patria:
- Odstránenie cýst, myómov, kameňov a polypov.
- Odstránenie malých nádorov.
- Biopsie.
- Podviazanie a zrušenie vajíčkovodov.
- Odstráneniemimomaternicového tehotenstva.
- Operácia endometriózy.
- Operácie na rekonštrukciu močovej trubice a vagíny.
- Orchiopexia (operácia korekcie semenníkov).
- Rektopexia (operácia prolapsu konečníka).
- Operácia odstránenia prietrže.
- Operácia proti refluxu pažeráka (fundoplikácia).
- Operácia žalúdočného bypassu.
- Cholecystektómia (odstránenie žlčníka) pri žlčových kameňoch.
- Apendektómia (odstránenie slepého čreva).
Patrí laparoskopia medzi veľké operácie?
Laparoskopia je minimálne invazívny zákrok, ale to vždy neznamená, že ide o menšiu operáciu. Mnohé zákroky v brušnej dutine sa dajú vykonať ako laparoskopické operácie, ale stále ide o veľké operácie. Váš chirurg je najlepšou osobou, ktorá vám povie, či váš zákrok patrí medzi veľké operácie, ako sa naň pripraviť a čo môžete očakávať počas rekonvalescencie.
Aký je rozdiel medzi laparoskopiou a laparoskopickou operáciou?
Laparoskopická operácia je podobná laparoskopii. Ale namiesto hľadania zdravotných problémov váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti používa laparoskop a chirurgické nástroje na operáciu vašich vnútorných orgánov. Ľudia často používajú tieto pojmy zameniteľne.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti používajú laparoskopiu pri mnohých bežných operáciách. Komplikovanejšie stavy si môžu vyžadovať tradičnú "otvorenú" operáciu cez väčší rez. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti však dávajú prednosť laparoskopickej operácii pri rastúcom zozname každodenných operácií, pretože stojí menej a zlepšuje výsledky operácií.
Ako sa mám pripraviť na laparoskopiu alebo laparoskopickú operáciu?
Pred zákrokom alebo operáciou dodržiavajte tieto pokyny:
- Deň pred zákrokom alebo operáciou nejedzte, nepite (vrátane vody) a nefajčite po polnoci.
- Noste voľné oblečenie. Budete mať určitú citlivosť brucha a kŕče.
- V deň operácie noste topánky s nízkym podpätkom. Môžete byť ospalí z anestézie a neistí na nohách.
- Nenoste žiadne šperky. (Môžete nosiť snubný prsteň.)
- Pred zákrokom si odstráňte všetky laky na nechty.
- Dohodnite si niekoho, kto vás po zákroku odvezie domov.
Čo sa deje počas laparoskopie alebo laparoskopickej operácie?
Budete ležať na operačnom stole mierne naklonení s hlavou nižšie ako nohy. Váš anestéziológ vám podá celkovú anestéziu, aby sa uvoľnili vaše svaly a aby ste počas operácie necítili bolesť.
Chirurg vám potom urobí malý rez v blízkosti pupka alebo pod hrudným košom. Do tohto rezu zavedie plynovú hadičku, aby vám naplnil brucho plynom. Napumpovanie oblasti plynom uľahčí zobrazenie vašich orgánov na monitore.
Po odstránení plynovej hadičky vám chirurg zavedie laparoskop. Cez rezy v blízkosti môže zaviesť chirurgické nástroje na odber vzoriek tkaniva alebo na vykonanie chirurgických zákrokov.
Chirurg po skončení zákroku vypustí plyn z vášho tela a uzavrie rezy.
Diagnostická laparoskopia zvyčajne trvá od 30 minút do jednej hodiny. Laparoskopická operácia môže trvať od jednej do troch hodín v závislosti od toho, aký komplikovaný je váš stav. Ak chirurg nemôže bezpečne dokončiť operáciu pomocou laparoskopického zákroku, možno bude musieť prejsť na tradičný otvorený zákrok s väčším rezom.
Čo sa stane hneď po zákroku?
Po operácii zvyčajne zostanete v pooperačnej miestnosti asi jednu hodinu, kým poskytovatelia monitorujú vaše životné funkcie, kým sa neprebudíte.
Budem mať bolesti, keď sa prebudím?
Po operácii môžete mať bolesť z malého množstva plynu, ktorý zostal vo vašom tele, ako aj vnútornú bolesť z operácie alebo v okolí rezov. Časté sú aj bolesti ramien. Váš poskytovateľ vám podá lieky proti bolesti, aby ste sa cítili pohodlnejšie.
Pred odchodom z nemocnice si naplánujte kontrolné stretnutie, aby váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti mohol skontrolovať priebeh vášho hojenia.
Aké sú výhody laparoskopickej operácie?
Medzi výhody laparoskopickej operácie patria:
- Menšie poranenie vnútornej časti vášho brucha.
- Menšia strata krvi a nižšie riziko krvácania.
- Menšie jazvy.
- Menšie riziko infekcie.
- Kratší pobyt v nemocnici, čo znamená, že sa budete môcť pohodlnejšie zotavovať doma. Kratší čas strávený v nemocnici je tiež menej nákladný.
- Rýchlejšie zotavenie a návrat k vašim bežným aktivitám.
- Menej bolesti počas hojenia, takže nebudete potrebovať toľko liekov proti bolesti.
Aké sú možné riziká alebo komplikácie laparoskopickej operácie?
Laparoskopia je veľmi bezpečný zákrok. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ju však stále považujú za závažnú operáciu. Medzi možné komplikácie patria:
- Krvácanie z rezu.
- Poranenie okolitých orgánov a ciev.
- Problémy súvisiace s anestéziou.
- Infekcia.
- Opuch brucha.
- Krvné zrazeniny by sa mohli dostať do vášho krvného obehu a spôsobiť zrážanie krvi v nohách, panve alebo pľúcach. Mohli by sa dostať do vášho srdca alebo mozgu, kde by mohli spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu - to je však veľmi zriedkavé.
Čo mám robiť po návrate domov?
Po návrate domov po laparoskopickej operácii sa budete chcieť aspoň deň alebo dva šetriť. Mali by ste dodržiavať tieto kroky:
- Aspoň 24 hodín po operácii nepite alkohol.
- Incízie udržiavajte čisté a suché.
- Dodržiavajte pokyny na kúpanie, ktoré vám dá váš zdravotnícky pracovník.
- Obväz si môžete odstrániť ráno po operácii. Steri-Strips™ - ktoré vyzerajú ako páska - môžete odstrániť dva až tri dni po operácii.
- Ak máte na rezoch lepidlo, nechajte ho tam, kým neodpadne. Po osprchovaní si rany osušte.
- Neznepokojujte sa, ak je váš moč (moč) zelený. Váš chirurg mohol použiť modré farbivo, aby skontroloval, či sú vaše vajíčkovody otvorené.
- Môže trvať niekoľko dní, kým budete môcť kakať ako zvyčajne.
Ako skoro sa môžem vrátiť do práce?
Zvyčajne sa môžete vrátiť do práce tri dni po operácii, ale pre istotu sa poraďte so svojím zdravotníckym pracovníkom. Ak potrebujete lekársky list, ktorý vás ospravedlňuje z práce, požiadajte oň na predoperačnom vyšetrení.
Kedy môžem opäť začať cvičiť?
Zvyčajne môžete opäť začať cvičiť približne týždeň po laparoskopii. Záleží však aj na type operácie, ktorú podstúpite. Pre istotu sa poraďte so svojím zdravotníckym pracovníkom.
Kedy môžem opäť začať so sexom?
Kedy môžete začať so sexom po laparoskopii, závisí od typu laparoskopického zákroku, ktorý máte. Vždy je najlepšie sa najprv poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Záver
Jednou z najlepších vecí na laparoskopii je, že umožňuje zdravotníckym pracovníkom vidieť, čo sa deje vo vašom tele bez toho, aby vás museli otvoriť. Cez tieto malé otvory môžu urobiť veľa, ale nemôžu urobiť všetko. Niekedy môžu nájsť niečo, čo si vyžaduje väčší zákrok. Väčšinou však váš chirurg dokáže liečiť vaše problémy pomocou tohto minimálne invazívneho postupu.