Lámanie vlasov: 10 príčin a spôsobov opravy

Obsah:

  • Čo je príčinou lámania vlasov?
  • Liečba lámavosti vlasov
  • Prevencia lámovosti vlasov
  • Zhrnutie

K lámavosti vlasov môže dochádzať z rôznych dôvodov vrátane špecifických vlasových produktov, stravy, stresu a zdravotných ťažkostí. Domáce prostriedky môžu v niektorých prípadoch pomôcť napraviť lámanie vlasov.

Ľudia môžu zažiť lámanie vlasov, ktoré postihuje všetky typy vlasov od rovných až po kučeravé. Vlasy môžu byť kučeravé alebo hrubé, a to buď na koncoch, alebo v hornej časti hlavy.

Vo väčšine prípadov je lámavosť vlasov dočasná a ľudia môžu svoje vlasy opraviť a obnoviť ich pevnosť pomocou výrobkov a domácich prostriedkov.

V tomto článku sa pozrieme na 10 bežných príčin lámania vlasov a spôsoby liečby a prevencie budúceho lámania a poškodenia vlasov.

Lámanie vlasov

Čo je príčinou lámania vlasov?

V nasledujúcej časti sa zaoberáme bežnými príčinami lámania vlasov:

1. Výrobky na vlasy a styling

Medzi bežné príčiny lámania vlasov môže patriť styling a nadmerné česanie.

Výrobky, ktoré ľudia používajú na farbenie, trvalú onduláciu alebo relaxáciu vlasov, obsahujú chemikálie, ktoré môžu vlasy oslabiť a zvýšiť pravdepodobnosť ich poškodenia.

Dokonca aj niektoré šampóny môžu spôsobiť lámanie vlasov, ich krehkosť alebo kučeravosť.

Štúdia z roku 2014 uvádza, že kyslosť alebo pH šampónu môže ovplyvniť lámavosť vlasov. Niektoré šampóny sú alkalické alebo zásadité, čo môže spôsobiť negatívny náboj vlasov. To vytvára väčšie trenie medzi vlasovými vláknami a môže viesť k lámavosti vlasov.

Vyhýbanie sa používaniu drsných chemikálií na vlasy a výber šampónu s neutrálnym pH môže zlepšiť zdravie vlasov.

2. Nadmerné rozčesávanie

Príliš časté česanie vlasov môže tiež spôsobiť ich lámanie.

Ľudia si možno nemusia vlasy česať tak často, ako si myslia. Dermatologická akadémia odporúča česať vlasy len toľko, koľko ľudia potrebujú na ich úpravu. Predovšetkým myšlienka, že ľudia by si mali vlasy česať 100 ťahmi, je mýtus.

3. Teplo a nedostatok vlhkosti

Časté používanie tepla na vlasy môže poškodiť vlasové stonky a odstrániť z vlasov vlhkosť, čo môže spôsobiť lámavosť vlasov a ich lámanie.

Postupom času môžu nasledujúce tepelné úpravy vlasy poškodiť:

  • fény
  • žehličky na vlasy
  • kulmy

Horúce počasie a vlhké podnebie môžu tiež vysušovať vlasy a zvyšovať riziko lámavosti.

Ľudia sa často môžu vyhnúť a predísť budúcemu lámaniu vlasov tým, že obmedzia tepelné úpravy.

4. Sušenie uterákom

Trenie mokrých vlasov uterákom môže vlasy poškodiť, zvýšiť ich krepovatenie a spôsobiť lámanie. Mokré vlasy sa lámu ľahšie ako suché vlasy.

Namiesto trenia vlasov skúste vlasy obaliť uterákom, aby absorbovali vlhkosť, alebo ich nechajte prirodzene vyschnúť na vzduchu.

5. Nepravidelné strihanie vlasov

Nedostatok pravidelného strihania vlasov môže mať za následok štiepenie končekov. Tieto polámané končeky zvyšujú pravdepodobnosť, že sa vlasy budú lámať vyššie, bližšie k vlasovému stvolu.

Pravidelné strihanie vlasov, a to aj v čase, keď jedincovi vlasy dorastajú, môže pomôcť udržať vlasy zdravé a silné.

Kaderník vám tiež poradí, ako si udržať zdravé vlasy a ako riešiť prípadné aktuálne problémy.

6. Strava

Brazílske orechy obsahujú selén.

Výživa zohráva neoddeliteľnú úlohu pri podpore zdravých vlasov. Ak majú ľudia nedostatok určitých živín, môžu mať oslabené vlasy, ktoré sa zdajú byť suché, matné alebo krehké. Závažný nedostatok živín môže viesť aj k vypadávaniu vlasov.

Vajcia a ryby obsahujú biotín, ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast vlasov, a brazílske orechy obsahujú selén, ktorý posilňuje rast vlasov. Informácie o potravinách pre zdravý rast vlasov nájdete tu.

Je dôležité, aby ľudia mali vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok nasledujúcich potravín:

Keď ľudia odstránia nedostatky vo výžive, pravdepodobne zistia, že ich vlasy sú opäť silnejšie a zdravšie.

7. Pevné účesy

Ak si ľudia často zväzujú vlasy do tesných účesov alebo používajú gumičky na zväzovanie vlasov, môže to viesť k ich lámaniu. Pevné účesy môžu natiahnuť alebo polámať vlasy od korienkov.

Ak ľudia pravidelne nosia vlasy v tesných účesoch, ako sú drdoly, vrkoče alebo vrkoče, môže to viesť k vypadávaniu vlasov, ktoré sa nazýva trakčná alopécia. Hoci ide o dočasné vypadávanie vlasov, z ktorého sa vlasy môžu zotaviť, ak k nemu dochádza aj naďalej, môže sa stať trvalým.

Elastické úväzy tiež môžu vlasy pevne ťahať a zvyšovať riziko lámania. Ľudia môžu prejsť na kryté viazanie vlasov a nosiť vlasy v rôznych voľných účesoch, aby sa zmiernil tlak na vlasy.

8. Stres

Extrémny stres môže spôsobiť poškodenie vlasov a stav nazývaný telogénne efluvium.

Silný šok alebo stres môže spôsobiť, že vlasové korienky sa dostanú do pokojovej fázy svojho rastového cyklu skôr, ako by mali, a vlasy sa uvoľnia z pokožky hlavy.

Po pominutí stresu ľudia zvyčajne zistia, že vlasy opäť rastú. Ak ľudia spozorujú nezvyčajné množstvo vypadávajúcich vlasov, mali by navštíviť svojho lekára, aby zistil príčinu.

9. Poruchy štítnej žľazy

Poruchy štítnej žľazy môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Ak majú ľudia poruchu štítnej žľazy, môžu si všimnúť veľmi krehké, suché a matné vlasy. Vlasy môžu byť tiež redšie alebo si ľudia môžu všimnúť nadmerné vypadávanie alebo plešinu.

Ľudia s poruchou štítnej žľazy si môžu všimnúť aj zmeny na koži a nechtoch, vrátane nasledujúcich:

  • nechty sa drobia alebo ľahko lámu
  • rany sa hojia pomalšie ako zvyčajne
  • hlboké vrásky na dlaniach a chodidlách
  • svrbenie kože

Ak ľudia spozorujú niektorý z týchto príznakov spolu s únavou, mali by navštíviť svojho lekára, aby zistil, či nemajú poruchu štítnej žľazy.

10. Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy môžu spôsobiť lámanie vlasov a môžu viesť k ich vypadávaniu.

Podvýživa a zdravotné problémy, ktoré vyplývajú z porúch príjmu potravy, môžu narušiť prirodzený cyklus rastu vlasov. Toto narušenie môže spôsobiť lámanie vlasov počas rastovej fázy vlasového cyklu, ktorá sa nazýva anagén.

Liečba lámavosti vlasov

Ľudia môžu často podporiť zdravie svojich vlasov tým, že odstránia príčinu, použijú prípravky na posilnenie vlasov alebo zmenia svoju rutinnú starostlivosť o vlasy.

Nasledujúce časti sa zaoberajú spôsobmi liečby lámavosti vlasov:

Zmena postupov starostlivosti o vlasy

Človek by mal zmeniť svoju rutinnú starostlivosť o vlasy a používať kondicionér na liečbu lámavosti vlasov.

Zmena postupov starostlivosti o vlasy môže pomôcť, ak vlasy poškodzujú prípravky na vlasy alebo metódy stylingu, ako sú drsné chemické látky alebo tepelné úpravy. Skúste vlasy sušiť na vzduchu a používať šetrné výrobky, ktoré obsahujú menej drsných chemikálií.

Ľudia môžu zistiť, že zmena výrobkov na vlasy na také, ktoré sa starajú o poškodené vlasy, obnovujú vlhkosť a posilňujú vlasy, môže pomôcť zabrániť lámavosti vlasov.

Ak ľudia často plávajú, môžu používať šampón a kondicionér, ktoré špeciálne obnovujú všetky poškodenia, ktoré môže chlór a iné chemikálie v bazénoch spôsobiť na vlasoch.

Používajte kondicionér

Nepoužívanie kondicionéra po umytí vlasov šampónom môže mať za následok poškodenie vlasov. Kondicionér neutralizuje náboj vlasov, čo môže pomôcť zmierniť krepovatenie a rozčesať vlasy.

Kondicionéry môžu tiež pomôcť zvýšiť lesk a hladkosť vlasov, čím sa stanú ľahšie upraviteľnými.

Znížte stres

Ak je príčinou lámania vlasov stres, ľudia si môžu zariadiť čas na relaxáciu a uvoľnenie, čo môže zlepšiť stav ich vlasov. O spôsoboch, ako odbúrať stres, si prečítajte tu.

Zmeny v stravovaní

Keď vlasy stratili svoju silu kvôli strave človeka, môže skúsiť jesť potraviny, ktoré vlasy opäť posilňujú. Medzi tieto potraviny patria také, ktoré obsahujú veľa bielkovín, omega-3, železa, biotínu a zinku.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Prevencia lámovosti vlasov

Ľudia môžu podniknúť kroky, aby sa vyhli lámavosti vlasov v budúcnosti, vrátane nasledujúcich:

  • používanie kondicionéru po umytí vlasov šampónom
  • vmasírovanie šampónu do pokožky hlavy a jeho opláchnutie cez vlasy namiesto vtierania
  • nosenie kúpacieho klobúka na ochranu vlasov pred chlórom a inými chemikáliami v bazénoch
  • umývanie vlasov špecializovaným šampónom po plávaní
  • sušenie vlasov zabalením do uteráka alebo ich nechať prirodzene uschnúť
  • pred fénovaním alebo česaním nechajte vlasy najprv mierne vysušiť na vzduchu
  • obmedziť používanie horúcich nástrojov na vlasy, ako sú žehličky na vlasy alebo kulmy
  • obmedziť používanie farbiacich a stylingových prípravkov
  • častá zmena účesu
  • používanie vhodných gumičiek do vlasov a voľné viazanie vlasov
  • jemné rozčesávanie vlasov a len toľko, aby sa dali upraviť
  • predlžovanie vlasov alebo tkanie len na 2-3 mesiace
  • vyvážená strava, ktorá vlasom dodáva všetky potrebné živiny

Zhrnutie

Zníženie príčin poškodenia vlasov alebo vyhýbanie sa im a správna starostlivosť o vlasy pomáhajú udržať vlasy silné a zdravé. To môže tiež pomôcť predchádzať zhoršovaniu príznakov, ako je napríklad vypadávanie vlasov.

Ak ľudia spozorujú nadmerné alebo nezvyčajné vypadávanie vlasov, mali by navštíviť svojho lekára, pretože to môže signalizovať základné zdravotné ochorenie.