Kožný test na alergiu

Obsah:

  • Čo je kožný test na alergiu?
  • Kedy sa vykonáva kožný test na alergiu?
  • Ako presné je kožné testovanie na alergiu?
  • Čo mám očakávať pred kožným testom na alergiu?
  • Aké sú tri typy alergických kožných testov a ako sa vykonávajú?
  • Čo mám očakávať po kožnom alergologickom teste?
  • Aké sú riziká kožného testu na alergiu?
  • Výsledky a následné opatrenia
  • Záver

Alergologické kožné testy pomáhajú identifikovať alergie, ktoré spôsobujú nadmernú reakciu imunitného systému. Existujú tri rôzne typy alergických kožných testov, ktoré vám môže odporučiť poskytovateľ zdravotnej starostlivosti: kožný vpichový test, intradermálny test alebo náplasťový test. V závislosti od testu môžete dostať výsledky pred odchodom zo stretnutia alebo po dvoch až štyroch dňoch.

 

Čo je kožný test na alergiu?

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vykonávajú kožné testy na alergiu, aby pomohli diagnostikovať, či máte alergiu. Alergia je spôsob, akým váš imunitný systém reaguje na cudzie bielkoviny (alergény). Počas kožného testu na alergiu vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti na kožu umiestni niekoľko alergénov. Potom bude testované miesta počas krátkeho obdobia pozorovať, či sa na nich neprejavujú príznaky alergickej reakcie.

Existujú rôzne druhy alergických kožných testov?

Áno, medzi kožné testy na alergiu patria:

  • Kožný bodový (škrabací) test.
  • Intradermálny test.
  • Náplasťový test.

Kedy sa vykonáva kožný test na alergiu?

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám odporučí kožný test na alergiu, ak máte príznaky alergie alebo astmy. Test môže pomôcť vášmu poskytovateľovi identifikovať alergény, ktoré spôsobujú alergické reakcie alebo astmatické záchvaty alebo zhoršujú príznaky astmy.

Poskytovateľ vám môže odporučiť kožný test na alergiu aj vtedy, ak ste mali anafylaktickú reakciu. Anafylaxia je závažná alergická reakcia. Rozvíja sa rýchlo a môže sťažiť alebo dokonca znemožniť dýchanie. Bez rýchleho lekárskeho ošetrenia môže byť anafylaxia smrteľná.

Ako presné je kožné testovanie na alergiu?

Žiadny kožný test na alergiu nie je 100 % presný. Ak však tieto testy vykonáva kvalifikovaný a skúsený poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý sa špecializuje na alergie (alergológ), výsledky sú užitočné. Môže preskúmať vašu anamnézu a v prípade potreby nariadiť ďalšie testy, ktoré pomôžu potvrdiť diagnózu.

Čo mám očakávať pred kožným testom na alergiu?

Pred kožným testom na alergiu sa stretnete s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Bude vám klásť otázky o vašich príznakoch a môže vykonať fyzikálne vyšetrenie. Môže vám tiež položiť otázky o vašej strave, o tom, aké lieky užívate, aké výrobky používate na kožu a či trávite čas v blízkosti konkrétnych zvierat. Pred stretnutím vám tiež dajú konkrétne pokyny. Tie môžu zahŕňať:

  • V deň stretnutia nepoužívajte na oblasť testovania žiadne prípravky starostlivosti o pokožku.
  • Neužívajte niektoré lieky vrátane antihistaminík na predpis alebo voľnopredajných (OTC) .
  • Večer pred zákrokom alebo ráno v deň zákroku si oholte ochlpenie v oblasti testovania.
  • Oblečte si košeľu so zapínaním na gombíky alebo bez rukávov, ktorá umožní vášmu poskytovateľovi ľahký prístup k oblasti testovania.
  • Ak vám vlasy siahajú pod plecia, zviažte si ich alebo si ich zastrčte pod klobúk.

Mám sa sprchovať pred alebo po kožnom alergologickom teste?

Pred kožnými alergologickými testami sa môžete osprchovať, ale na miesta testovania by ste nemali nanášať žiadne prípravky na starostlivosť o pokožku.

Niekoľko dní po náplasťovom teste sa nemôžete sprchovať, plávať ani sa zúčastňovať na žiadnych fyzických aktivitách, pri ktorých sa potíte.

Kožný test na alergiu

Aké sú tri typy alergických kožných testov a ako sa vykonávajú?

Existujú tri typy kožných alergických testov. Pred každým testom vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti najprv očistí testovanú oblasť kože jódom alebo alkoholom, aby sa znížilo riziko infekcie. Testovacia oblasť je zvyčajne na vašom predlaktí alebo hornej časti chrbta. V niektorých prípadoch - zvyčajne u malých detí - môže poskytovateľ použiť aj znecitlivujúci krém.

Testy zahŕňajú:

  • kožný vpichový (škrabací) test

Kožný vpichový test vystaví vaše telo malému množstvu možných alergénov. Je to najbežnejší typ kožného testu na alergiu. Poskytovatelia ho používajú na testovanie vzdušných alergií (ako sú peľ, prach, plesne a zvieracia srsť) a potravinových alergií. Môžu tiež použiť kožný prick test ako úvodný test na alergie na jed bodavého hmyzu, penicilín a iné lieky a následne ho doplniť intradermálnym testom.

Poskytovateľ vám pomocou fixky označí ruku možnými alergénmi. Potom vám pomocou tenkej ihly (lancety) vpichne do kože v blízkosti štítkov malé množstvo tekutín, ktoré obsahujú rôzne možné alergény. Lanceta sa vám nezabodne hlboko do kože - väčšina ľudí opisuje pocit ako drobné štípnutie.

Niektorí poskytovatelia môžu na vašu pokožku umiestniť kvapky možných alergénov a lancetou jemne poškriabať povrch. Kvapôčky sa dostanú do vašej kože cez škrabanec.

Poskytovateľ vám tiež na kožu aplikuje pozitívne a negatívne kontroly. Tie pomôžu vášmu poskytovateľovi porovnať reakcie. Pozitívna kontrola obsahuje roztok histamínu. Roztok histamínu spôsobí na vašej koži krátko po expozícii svrbivú, vyvýšenú škvrnu (wheal). Negatívna kontrola obsahuje fyziologický roztok. Fyziologický roztok nespôsobí vznik pľuzgierika.

Po teste počkáte približne 15 minút. Potom vám poskytovateľ zmeria pravítkom všetky pľuzgiere alebo zafarbené škvrny na koži.

Kožný vpichový test trvá menej ako hodinu.

  • Intradermálny test

Počas intradermálneho testu vám poskytovateľ pomocou malej ihly vstrekne možné alergény do vonkajšej vrstvy kože (epidermy). Poskytovatelia používajú intradermálne testy na kontrolu alergií prenášaných vzduchom, alergií na lieky a alergií na jed/štipľavý hmyz (ako sú včely, ohnivé mravce a sršne), ak je počiatočný kožný vpichový test negatívny alebo pochybný.

Poskytovateľ vám najprv pomocou fixky označí ruku možnými alergénmi. Test potom prebieha v dvoch fázach.

V prvej fáze vám tesne pod kožu vedľa štítkov vloží malé množstvá možných alergénov. Potom počkáte asi 15 minút, kým poskytovateľ zmeria pravítkom prípadné pľuzgiere alebo zafarbené miesta na koži.

  • Ďalšie intradermálne testovanie nebudete potrebovať, ak budete mať pozitívny test na konkrétny environmentálny alergén.
  • Ak je váš test na environmentálny alergén negatívny, nie ste na tento alergén alergický a nepotrebujete ďalšie testovanie.
  • Ak je váš test na liek negatívny, môžete prejsť k druhému intradermálnemu testu.
  • Ak je váš test na jed bodavého hmyzu negatívny, budete pokračovať až tromi ďalšími sadami intradermálnych testov. Každý test bude o niečo silnejší ako predchádzajúci test.

V druhej fáze vám poskytovateľ vloží silnejší roztok všetkých alergénov, na ktoré ste mali negatívny test. Počkáte ďalších 10 minút a opäť vám zmerajú všetky reakcie.

Intradermálny test nie je veľmi bolestivý - väčšina ľudí tvrdí, že je menej bolestivý ako kožné vpichové testy. V závislosti od toho, koľko intradermálnych testov potrebujete, trvá tento typ testovania približne 60 až 90 minút.

  • Náplasťový test

Počas náplasťového testu vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti na kožu aplikuje obväzy (náplasti), ktoré obsahujú možné alergény. Pomáhajú určiť príčinu kontaktnej dermatitídy.

Poskytovateľ sa vás najprv opýta, aké druhy mydiel, pleťových vôd, mejkapu a šperkov používate. Potom vám prispôsobí náplasti s možnými alergénmi, ktoré vám nalepí na chrbát. Náplasti si necháte nalepené dva až štyri dni a potom vám poskytovateľ odstráni náplasti, aby skontroloval, či nedochádza k alergickým reakciám. Zostaví zoznam vašich alergií a odporučí vám výrobky, ktoré môžete bezpečne používať.

Čo mám očakávať po kožnom alergologickom teste?

V závislosti od závažnosti vašej alergie môžete mať na koži srôpky len niekoľko minút alebo až niekoľko dní. Môžete mať aj iné príznaky alergie vrátane slzenia očí, prekrvenia alebo kýchania. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám povie, kedy môžete pokračovať v užívaní liekov proti alergii.

Aké sú riziká kožného testu na alergiu?

Hoci je to zriedkavé, najväčším rizikom počas kožného testu na alergiu je anafylaktická reakcia na alergén. Váš poskytovateľ môže rozpoznať a liečiť závažné alergické reakcie injekciou adrenalínu.

Výsledky a následné opatrenia

Kedy mám dostať výsledky kožného alergologického testu?

Vo väčšine prípadov dostanete výsledky kožného vpichového testu a intradermálneho testu krátko po testovaní, ešte počas pobytu v ordinácii poskytovateľa. Získanie výsledkov z náplasťového testu trvá približne štyri dni.

Čo znamenajú výsledky kožných testov na alergiu?

Existujú dva rôzne výsledky, ktoré môžete získať z alergických kožných testov:

  • Pozitívne. Pozitívny výsledok znamená, že ste na danú látku alergický. Ak látka vytvorí na koži väčšiu kožnú pľuzgierku, zvyčajne to znamená, že ste na ňu citlivejší.
  • Negatívny. Negatívny výsledok znamená, že na látku nie ste alergický.

Ak vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti diagnostikuje alergiu, spoločne vytvoríte plán liečby. Váš plán liečby môže zahŕňať:

  • Vyhýbanie sa alergénu.
  • Užívanie liekov proti alergii.
  • Podávanie injekcií proti alergii.
  • Nosenie adrenalínového autoinjektora.
  • Nosenie lekárskeho výstražného náramku alebo nosenie lekárskej výstražnej karty s informáciami o vašich alergiách.
  • Pridanie alergie na potraviny do nastavenia alebo aplikácie pre prípad lekárskej pohotovosti v mobilnom telefóne.

Čo sú falošne pozitívne a falošne negatívne výsledky kožných testov na alergiu?

Kožné testy na alergiu nie sú vždy presné. Falošne pozitívny výsledok testu je vtedy, keď počas testovania reagujete na látku, ale nemáte žiadnu reakciu, keď sa s ňou stretnete počas každodenného života. Falošne negatívny výsledok testu je vtedy, keď na látku počas testovania nereagujete, ale reagujete na ňu, keď sa s ňou stretnete mimo lekárskeho prostredia. Ak si poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nie je istý výsledkami vášho testu, môže nariadiť ďalšie testovanie.

 

 

Záver

Alergia vzniká vtedy, keď váš imunitný systém nadmerne reaguje na alergén. Vaše reakcie sa môžu líšiť. Môžu zahŕňať nepríjemné kýchanie a slzenie očí alebo môžu byť život ohrozujúce. Kožné testy na alergiu pomáhajú vášmu lekárovi určiť, na aké látky ste alergický. Podľa vašich príznakov a potenciálnych alergénov vám odporučí konkrétne testy. Taktiež s vami bude spolupracovať na vytvorení najlepšieho plánu liečby.

Späť do obchodu