Obsah:
- Čo je to kolitída?
- Aké sú príznaky kolitídy?
- Ako človek dostane kolitídu?
- Aké sú možné komplikácie kolitídy?
- Ako sa diagnostikuje kolitída?
- Ako sa lieči kolitída?
- Zmizne kolitída?
- Aký druh stravy je užitočný pri živote s kolitídou?
- Zhrnutie
Kolitída znamená zápal v hrubom čreve, kde sa z natrávenej potravy stávajú výkaly. Zápal v hrubom čreve môže spôsobiť, že vaše výkaly budú naliehavejšie, bolestivejšie, riedke alebo krvavé. Dočasnú kolitídu môžete dostať z infekcie. Niektorí ľudia majú chronickú kolitídu.
Čo je to kolitída?
Kolitída je zápal hrubého čreva, čo je hlavná časť hrubého čreva. Vaše hrubé črevo je posledným úsekom cesty, ktorú vaša potrava absolvuje cez váš tráviaci systém. Zápal vo vašom hrubom čreve môže ovplyvniť spôsob, akým táto cesta končí, a spôsobiť bolesť, hnačku a niekedy aj krv vo vašich výkaloch. Zápalje reakciou vášho tela na infekciu alebo poranenie. Spôsobuje opuch a citlivosť tkanív.
Je zápal hrubého čreva závažné ochorenie?
Existujú rôzne typy kolitídy s rôznymi príčinami. Niektoré sú krátkodobé a ľahko liečiteľné, napríklad keď máte bakteriálnu infekciu z otravy jedlom. Iné typy - nazývané zápalové ochorenia čriev - sú chronickejšie a ťažšie liečiteľné. Zápal hrubého čreva je závažnejší, keď nemizne. Závažný prípad môže časom vážne poškodiť vaše hrubé črevo. Ovplyvňuje aj kvalitu vášho života.
Aké sú príznaky kolitídy?
Medzi najčastejšie príznaky patria: 1:
- Bolesť brucha.
- Nadúvanie žalúdka.
- Naliehavá hnačka.
- Hlien alebo krv v stolici.
- Strata chuti do jedla.
- Strata hmotnosti.
Akútne prípady môžu spôsobiť:
- Nevoľnosť a vracanie.
- Horúčku.
Chronické prípady môžu spôsobiť:
- Únava.
- Anémia.
- Dehydratáciu.
- Malabsorpciu a podvýživu.
Ako človek dostane kolitídu?
Rôzne typy kolitídy majú rôzne príčiny:
- Infekčná kolitída je spôsobená vírusovou, parazitárnou alebo bakteriálnou infekciou. Častými príčinami súsalmonela a E. coli. Väčšina ľudí ju dostane z konzumácie alebo pitia kontaminovaného jedla alebo vody. Zvyčajne je dočasná, ale niektorí ľudia môžu potrebovať antibiotiká na liečbu určitých infekcií.
- Pseudomembranózna kolitída. Tento typ kolitídy zvyčajne spôsobuje špecifická baktéria známa ako C. diff (clostridioides difficile) . Paradoxne, ľudia často dostanú pseudomembranóznu kolitídu po užívaní antibiotík. Baktéria C. diff už bežne žije vo vašich črevách, ale niektoré antibiotiká zničia iné baktérie, ktoré ju pomáhajú držať pod kontrolou, čo spôsobí premnoženie C. diff.
- Alergická kolitída. Alergická kolitída postihuje dojčené deti. Je spôsobená potravinovou intoleranciou, často na mliečne mlieko (intolerancia laktózy) alebo sójové mlieko (alergia na sóju). Bielkoviny, ktoré dojčiace osoby konzumujú, sa prostredníctvom materského mlieka dostávajú k ich deťom.
- Ischemická kolitída je vedľajším účinkom črevného ischemického syndrómu, ktorý vzniká vtedy, keď črevá nie sú dostatočne prekrvené. Ischémia je zvyčajne spôsobená upchatím vašich ciev, napríklad krvnou zrazeninou, aneuryzmou alebo aterosklerózou (nahromadením plaku).
- Zápalové ochorenia čreva (IBD ) sú skupinou ochorení, ktoré spôsobujú chronický zápal vo vašom hrubom čreve. Patrí medzi ne ulcerózna kolitída, mikroskopická kolitída a Crohnova choroba. Tieto stavy nemajú priamu príčinu. Lekári sa domnievajú, že ide o typ autoimunitného ochorenia, čo znamená, že spôsobujú nesprávnu funkciu vášho imunitného systému a útočia na jeho vlastné tkanivá. Zdá sa, že autoimunitné ochorenia sú čiastočne genetické a vyvolané faktormi životného prostredia.
- Radiačná kolitídaje vedľajším účinkom rádioterapie, ktorá sa používa na liečbu niektorých typov rakoviny. Zvyčajne je dočasná, ale u niektorých ľudí sa objavia dlhodobé príznaky.
- Diverzifikovaná kolitída je vedľajší účinok, ktorý sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí mali kolostómiu. Vyskytuje sa v časti hrubého čreva, ktorá sa už nepoužíva. Lekári sa domnievajú, že odklonenie vašich výkalov z tejto časti čreva ju môže pripraviť o určité živiny, ktoré tkanivá potrebujú, aby zostali zdravé. Príznaky spôsobuje len u malého počtu ľudí.
Aké sú možné komplikácie kolitídy?
Komplikácie zvyčajne vznikajú pri závažnej, dlhodobej, chronickej kolitíde. Môžu zahŕňať:
- Perforácia. Chronický zápal oslabuje steny hrubého čreva, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť ich prasknutia. Vred vo vašom hrubom čreve môže opotrebovať dieru až do konca. To môže spôsobiť, že baktérie z vášho hrubého čreva infikujú brušnú dutinu (peritonitída) a prípadne aj krvný obeh (septikémia), čo by bolo obzvlášť nebezpečné. Septikémia môže viesť k sepse.
- Toxické megakolon. Silný zápal môže spôsobiť rozšírenie (rozšírenie) stien vášho hrubého čreva a narušiť jeho prirodzené svalové kontrakcie (peristaltiku). To môže uväzniť potravu a plyny v hrubom čreve (obštrukcia hrubého čreva). Obštrukcia vedie k bolestivému rozťahovaniu brucha a zvýšenému riziku prasknutia.
- Zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva. Dlhodobý zápal je spojený s bunkovými zmenami v stene vášho hrubého čreva, ktoré môžu niekedy prejsť do rakovinových zmien. Riziko sa rýchlo zvyšuje po prvom desaťročí chronickej kolitídy.
- Zvýšené riziko iných zápalových ochorení. Ľudia so zápalovými ochoreniami čreva majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu iných zápalových ochorení v iných častiach tela. Medzi príklady patrí osteoartritída(zápal kĺbov) a primárna sklerotizujúca cholangitída (zápal pečene a žlčových ciest). Zdá sa, že nekontrolovaný zápal v jednej oblasti môže spustiť podobný proces na inom mieste.
Ako sa diagnostikuje kolitída?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti začne tým, že sa vás opýta na vaše príznaky, kedy sa začali a čo ste v tom čase jedli a pili. Opýta sa vás na vaše súčasné lieky a na všetky zdravotné ťažkosti, s ktorými ste sa v poslednom čase liečili. Fyzicky vás vyšetrí a potom prejde k lekárskym testom. Tie budú pravdepodobne zahŕňať krvné testy, testy stolice a zobrazovacie vyšetrenia na preskúmanie vášho hrubého čreva.
Najmä endoskopické testy, ktoré zobrazujú vnútro hrubého čreva pomocou osvetleného ďalekohľadu, môžu byť užitočné pri diagnostikovaní typu kolitídy, ktorú máte. Endoskopické vyšetrenia vrátane kolonoskopie a flexibilnej sigmoidoskopie, umožňujú zdravotníckym pracovníkom odobrať vzorky tkaniva z vnútra vášho hrubého čreva (biopsia). Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu skúmaním vzoriek tkaniva v laboratóriu získať dôležité informácie.
Ako sa lieči kolitída?
Liečba kolitídy závisí od typu a príčiny. Môže zahŕňať:
- Lieky.
- Diéta. Ak máte dočasnú, akútnu kolitídu, môže vám prospieť diéta s nízkym obsahom vlákniny a ľahkou stráviteľnosťou. Ak máte chronickú kolitídu, možno budete potrebovať individuálny diétny plán. Možno sa budete musieť vyhýbať potravinám, ktoré vyvolávajú vzplanutia kolitídy, a zaradiť iné potraviny alebo doplnky stravy, aby ste mali istotu, že dostávate dostatočnú výživu.
- Chirurgický zákrok. Ľudia s určitými typmi kolitídy vrátane nekrotizujúcej enterokolitídy, ischemickej kolitídy a IBD môžu potrebovať chirurgický zákrok na liečbu komplikácií. Chirurgický zákrok tieto stavy vždy nevylieči, ale môže byť potrebný na zastavenie krvácania, opravu perforácie alebo odstránenie upchatia.
Zmizne kolitída?
Akútna kolitída, ktorá je spôsobená dočasnou infekciou, potravinovou intoleranciou alebo ožiarením, zvyčajne sama zmizne. Niektoré typy infekcií môžu vyžadovať liečbu, aby vymizli, najmä infekcie spôsobené parazitmi. Väčšina infekcií vymizne približne za týždeň, zatiaľ čo radiačná kolitída trvá niekoľko mesiacov. Alergická kolitída zmizne, keď sa z tela vášho dieťaťa odstráni látka, na ktorú bolo alergické.
Kolitída, ktorá je akútnou reakciou na chronické ochorenie, potrebuje liečbu, aby zmizla. Ischemická kolitída vyplývajúca z črevného ischemického syndrómu nezmizne, kým sa neobnoví prietok krvi do hrubého čreva. Diverzifikovaná kolitída u ľudí s kolostómiou nezmizne, kým sa kolostómia nezruší a neobnoví sa plné využívanie vášho hrubého čreva (operácia anastomózy). U niektorých ľudí tieto riešenia nie sú možné.
Chronická kolitída, ktorá je spôsobená zápalovým ochorením čreva, je celoživotné ochorenie. Nezmizne navždy, ale môže na nejaký čas ustúpiť. Tomu sa hovorí remisia. Liečba IBD je zameraná na zlepšenie vašich príznakov a na to, aby remisia trvala čo najdlhšie. Platí to aj v prípade, ak je vaša kolitída spôsobená iným ochorením, ktoré sa nedá vyliečiť. V niektorých prípadoch ju môže odstrániť chirurgický zákrok.
Aký druh stravy je užitočný pri živote s kolitídou?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže navrhnúť jednu alebo niekoľko z týchto diét v závislosti od typu kolitídy, ktorú máte:
- Nízkosacharidová diéta. Nízkozvyšková diéta je ľahko stráviteľná, keď sú vaše príznaky akútne alebo závažné. Obmedzuje vlákninu a tuk a kladie dôraz na mäkké, dobre uvarené potraviny. Ak máte dočasnú infekciu alebo radiačnú kolitídu, váš lekár vám môže odporučiť nízkoreziduálnu diétu.
- Protizápalová diéta. Aby ste udržali chronický zápal na nízkej úrovni, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť vyhýbať sa vysoko zápalovým potravinám, najmä rýchlym a spracovaným jedlám s vysokým obsahom cukru a tuku. Môže vám odporučiť viac zdravých, nenasýtených tukov na upokojenie zápalu, ako sú olivový olej, avokádo, orechy a mastné ryby. Stredomorská strava je prirodzene protizápalová.
- Eliminačná diéta. Ak máte zápalové ochorenie čriev, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pravdepodobne odporučí eliminačnú diétu, aby izoloval potraviny, ktoré spôsobujú vzplanutie vašich príznakov. Pri eliminačnej diéte sa vylúčia určité druhy potravín a potom sa systematicky pridávajú späť, aby ste mohli pozorovať, ako na ne vaše črevá reagujú. Po dočasnej eliminačnej diéte môžete využiť to, čo ste sa naučili, na zostavenie individuálnej, dlhodobej udržiavacej diéty.
Zhrnutie
Hoci jej príčiny zostávajú neznáme, chronická kolitída je v západných krajinách čoraz častejšia. Úplne nevieme prečo, ale poskytovatelia zdravotnej starostlivosti predpokladajú, že s tým môže mať niečo spoločné moderná západná strava. Táto strava s vysokým obsahom zápalových spracovaných potravín a nasýtených tukov pravdepodobne prispieva k chronickému zápalu nízkeho stupňa v črevách. Svoje črevá môžete pomôcť chrániť tým, že v strave budete klásť dôraz na protizápalové celozrnné potraviny a nenasýtené tuky.