Kolagén vs. biotín pre pokožku a vlasy

Obsah:

  • Aký je rozdiel medzi kolagénom a biotínom?
  • Čo je lepšie pre vlasy?
  • Čo je lepšie pre pokožku?
  • Je vhodné užívať biotín aj kolagén?
  • Riziká a vedľajšie účinky kolagénu a biotínu
  • Potravinové zdroje kolagénu a biotínu
  • Často kladené otázky o kolagéne a biotíne
  • Zhrnutie

Kolagén je bielkovina a súčasť spojivového tkaniva v tele, zatiaľ čo biotín je vitamín. Oba zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví pokožky a vlasov, ale nie je jasné, či je jeden z nich objektívne užitočnejší na zlepšenie ich vzhľadu.

Nové výskumy naznačujú, že užívanie kolagénového doplnku môže vo všeobecnosti zlepšiť vzhľad pokožky. Biotín je však vitamín, ktorý si ľudské telo nedokáže vytvoriť samo, preto ho ľudia musia získavať z iného zdroja.

Užívanie oboch látok vo forme doplnkov alebo ich získavanie z potravy môže prospieť pokožke alebo vlasom. Sú tiež bezpečné pri spoločnom užívaní, takže ľudia, ktorí chcú zlepšiť pleť alebo zdravie, môžu zvážiť vyskúšanie oboch.

Prečítajte si viac informácií o rozdieloch a výhodách kolagénu a biotínu.

Aký je rozdiel medzi kolagénom a biotínom?

Kolagén je bielkovina, ktorá pomáha tvoriť extracelulárnu matrix. Táto matrica dáva pokožke tvar a štruktúru. Telo si prirodzene vytvára vlastný kolagén, ale s pribúdajúcim vekom sa jeho produkcia spomaľuje. Kolagén v koži sa začína rozkladať rýchlejšie, ako ho telo dokáže produkovať.

To môže viesť k strate pružnosti a pevnosti pokožky. Strata kolagénu zohráva úlohu pri vzniku tenšej pokožky a vrások. Môže tiež spomaliť hojenie rán.

Naopak, biotín je vitamín skupiny B . Je to základná živina, ktorú si telo nedokáže vytvoriť samo. Človek ho musí získavať z potravy alebo doplnkov.

Biotín pomáha rôznym enzýmom metabolizovať glukózu, mastné kyseliny a aminokyseliny, z ktorých sa tvoria bielkoviny. V dôsledku toho môže nedostatok biotínu viesť k vypadávaniu vlasov, lámavým nechtom a kožným infekciám.

Mnoho ľudí užíva kolagén a biotín ako doplnky stravy na zlepšenie zdravia pokožky, vlasov a nechtov.

kolagen a biotin

Čo je lepšie pre vlasy?

Jedným z kľúčových príznakov nedostatku biotínu je vypadávanie vlasov. Dopĺňanie biotínu môže u ľudí s týmto ochorením znížiť vypadávanie vlasov.

Biotín môže tiež pôsobiť na obnovu vlasov. Napríklad v malej štúdii z roku 2021 na 156 ženách, ktoré podstúpili operáciu na zníženie hmotnosti, 72 % z nich hlásilo vypadávanie vlasov. U 22 ľudí bol zistený nedostatok biotínu a užívali 1 000 mikrogramov (mcg) biotínu denne počas 3 mesiacov. Z nich päť osôb (23 %) zaznamenalo výrazný pokles vypadávania vlasov.

Ďalších 29 ľudí bez nedostatku biotínu sa rozhodlo užívať 1 000 mcg biotínu denne. Z tejto skupiny 11 ľudí (38 %) zaznamenalo výrazný pokles vypadávania vlasov.

Autori štúdie naznačujú, že biotín môže zlepšiť vypadávanie vlasov u ľudí s nedostatkom biotínu aj bez neho, ale ich štúdia poskytuje len slabé dôkazy pre toto tvrdenie vzhľadom na nízky počet účastníkov.

Žiadne nedávne silné dôkazy nenaznačujú, že biotín môže výrazne zosilniť vlasy alebo dramaticky zvrátiť vypadávanie vlasov u ľudí, ktorí nemajú nedostatok biotínu. Je však nepravdepodobné, že by dopĺňanie biotínu bolo škodlivé, ak človek užíva doplnok v typických množstvách.

Randomizovaná placebom kontrolovaná štúdia z roku 2019 hodnotila účinky kolagénového prípravku na zdravie pokožky u 36 žien. Všetky účastníčky boli staršie ako 35 rokov.

Účastníčky užívali doplnok alebo placebo počas 12 týždňov. Výskumníci potom použili overené merania hydratácie, elasticity, drsnosti a hustoty na posúdenie zdravia a vzhľadu pokožky. V kolagénovej skupine došlo k výraznému zlepšeniu vo všetkých štyroch ukazovateľoch a toto zlepšenie pretrvávalo počas 4 týždňov sledovania po uplynutí úvodného 12-týždňového obdobia.

Štúdiu však financoval výrobca kolagénových nutraceutík. To je významné obmedzenie, ktoré môže výskum skresliť.

Čo je lepšie pre pokožku?

Ak má človek nedostatok biotínu, užívanie biotínu môže zlepšiť zdravie jeho pokožky. V opačnom prípade môže byť kolagén lepšou voľbou, pretože existuje viac dôkazov o tom, že pomáha zlepšiť vzhľad pokožky.

Systematické preskúmanie z roku 2019 predchádzajúcich štúdií o orálnych doplnkoch kolagénu podporuje myšlienku, že kolagén môže zlepšiť zdravie pokožky. Prehľad zahŕňal 11 štúdií s 805 účastníkmi.

V ôsmich štúdiách kolagénového hydrolyzátu vedci našli dôkazy, že kolagén môže zlepšiť starnutie pokožky, celulitídu, suchosť pokožky a vredy.

V dvoch štúdiách sa zistilo zlepšenie hydratácie a elasticity pokožky pomocou kolagénového tripeptidu a v jednej sa zistilo, že kolagénový dipeptid zlepšil vzhľad starnutia pokožky úmerne množstvu kolagénového dipeptidu, ktoré osoba užívala.

Analýza nezaznamenala žiadne nežiaduce účinky a naznačuje, že kolagén by mohol byť užitočným doplnkom na zníženie prejavov starnutia.

Naopak, žiadne randomizované štúdie nepreukázali , že biotín môže zlepšiť stav pokožky.

Je vhodné užívať biotín aj kolagén?

Áno. V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by spoločné užívanie biotínu a kolagénu bolo nebezpečné. Pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť zdravie pokožky a vlasov, môže byť užívanie oboch možností.

Riziká a vedľajšie účinky kolagénu a biotínu

Pri bežných dávkach sú biotín a kolagén pravdepodobne bezpečné.

Neexistujú dôkazy, že by bol biotín vo vysokých dávkach toxický. Užívanie biotínu vo vysokých dávkach však môže ovplyvniť niektoré laboratórne testy vrátane testov na:

  • hepatitídy
  • HIV
  • štítnej žľazy
  • vitamínu D
  • b-HCG, čo je hormón prítomný v krvi počas tehotenstva

Človek by sa mal pred užívaním akýchkoľvek doplnkov poradiť s kompetentným lekárom.

Potravinové zdroje kolagénu a biotínu

Široká škála potravín obsahuje biotín, vrátane:

  • vajcia
  • mäso, napríklad hovädzia pečeň a bravčová kotleta
  • ryby, napríklad losos
  • mlieko
  • mandle
  • celozrnný chlieb
  • jablká
  • syr čedar
  • obyčajný jogurt

Niektoré živočíšne produkty obsahujú kolagén, ako napr:

  • kuracie mäso
  • ryby
  • vývar z kostí

Viaceré rastlinné potraviny tiež obsahujú glycín, prolín a hydroxyprolín, čo sú aminokyseliny, ktoré pomáhajú telu vytvárať kolagén. Medzi potravinové zdroje týchto aminokyselín patria:

  • orechy
  • strukoviny
  • semená
  • sójové výrobky

Často kladené otázky o kolagéne a biotíne

Tu sú odpovede na niektoré otázky o kolagéne a biotíne.

Môže kolagén alebo biotín spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že kolagén alebo biotín spôsobujú priberanie na váhe.

Na fórach, sociálnych sieťach a blogoch sa o kolagéne a biotíne šíri mnoho mýtov. Niektorí ľudia tvrdia, že tieto látky podporujú priberanie na váhe. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by to potvrdzovali.

Existujú vegánske zdroje kolagénu?

Až do posledných rokov neboli k dispozícii žiadne vegánske zdroje kolagénu. Vedci však našli spôsob, ako vytvoriť kolagén pomocou geneticky modifikovaných kvasiniek a baktérií. Niektoré spoločnosti teraz predávajú tieto typy vegánskeho kolagénu ako výživové doplnky.

Niektoré vegánske potraviny môžu tiež pomôcť telu syntetizovať kolagén. Medzi tieto potraviny patria orechy, semená, strukoviny a sójové výrobky.

Existujú vegánske zdroje biotínu?

Mnohé vegánske potraviny obsahujú biotín. Patria medzi ne orechy, semená, sladké zemiaky, jablká, brokolica a špenát. Ľudia, ktorí užívajú biotínové doplnky, by si mali prečítať etiketu a posúdiť, či je výrobok vegánsky.

Zhrnutie

Kolagén aj biotín zohrávajú dôležitú úlohu v ľudskom zdraví. Kolagén je dôležitou zložkou spojivového tkaniva vrátane kože. Biotín je minerál, ktorý telo potrebuje na metabolizmus mastných kyselín a aminokyselín, ktoré sú stavebnými prvkami bielkovín.

Nedostatok biotínu môže spôsobiť kožné vyrážky a vypadávanie vlasov, preto ľuďom s týmto ochorením môže prospieť jeho užívanie vo forme doplnku. Obmedzené dôkazy naznačujú, že môže pomôcť pri vypadávaní vlasov aj u ľudí bez nedostatku biotínu, ale na potvrdenie tejto skutočnosti je potrebný ďalší výskum.

K úbytku kolagénu dochádza prirodzene s vekom a spôsobuje stratu pružnosti a hustoty pokožky. To, či je pre človeka vhodnejší kolagén alebo biotín, závisí od jeho individuálnych okolností a cieľov.

Vypadávanie vlasov a zdravotné problémy s pokožkou môžu signalizovať základný zdravotný problém. Pred vyskúšaním doplnku by sa mal človek poradiť so svojím lekárom.

 

Späť do obchodu