Obsah:
- Čo je keratín?
- Čo robí keratín s telom?
- Potrebujem keratín na vlasy?
- Kde sa nachádza keratín?
- Ako keratín vyzerá?
- Akú farbu má keratín?
- Z čoho sa skladá keratín?
- Môže keratínová vlasová kúra spôsobiť vypadávanie vlasov?
- Aké stavy a poruchy ovplyvňujú keratín?
- Aké sú bežné spôsoby liečby keratínových ochorení?
- Jednoduché tipy týkajúce sa životného štýlu, ktoré pomáhajú udržiavať keratín
- Záver
Vaše telo prirodzene produkuje keratín, ktorý pomáha vytvárať vlasy, nechty a pokožku. Keratínové výrobky a ošetrenia môžu pomôcť posilniť vaše vlasy a dodať im jasnejší vzhľad a jemnosť. Svojmu telu môžete pomôcť produkovať keratín konzumáciou potravín bohatých na keratín.
Čo je keratín?
Keratín je bielkovina, ktorá pomáha vytvárať vlasy, nechty a vonkajšiu vrstvu pokožky (epidermis). Pomáha podporovať pokožku, hojiť rany a udržiavať zdravé nechty a vlasy.
Vo vašom tele sa nachádza 54 druhov keratínu. Existujú dva typy:
- Typ I: Z 54 druhov keratínov vo vašom tele je 28 keratínov typu I. Z nich 17 sú keratíny kožných buniek (epitelové) a 11 sú vlasové keratíny. Väčšina keratínov typu I (cytokeratínov) pozostáva z kyslých bielkovín s nízkou hmotnosťou. Majú mnoho funkcií vrátane pomoci pri ochrane buniek pred vnútornými silami v tele (mechanickým stresom).
- Typ II: Ďalších 26 druhov keratínov vo vašom tele je typu II. Z nich 20 sú keratíny kožných buniek a šesť sú vlasové keratíny. Pozostávajú zo zásadito neutrálnych bielkovín s vysokou hmotnosťou. Ich zásadito-neutrálne pH pomáha vyvažovať keratíny typu I a riadiť aktivitu buniek.
Existujú dve formy keratínu:
- Alfa-keratín: Alfa-keratín sa nachádza vo vlasoch, epiderme, rohoch a nechtoch cicavcov. Keratíny typu I a typu II sú alfa-keratíny.
- Beta-keratín: Beta-keratín sa nachádza v perí, pazúroch, zobákoch a šupinách vtákov a plazov.
Čo robí keratín s telom?
Keratín poskytuje telu podporu a ochranu. Vaše vlasy, nechty a pokožka sa spoliehajú na množstvo keratínu vo vašom tele, aby boli celkovo zdravé. Keratín obsahujú aj vaše žľazy a orgány.
Keratín je pevný, preto sa nerozpúšťa v zriedených kyselinách, zásadách, rozpúšťadlách ani vo vode.
Vaše telo obsahuje mnoho chemických látok a žiadna z nich nemá vplyv na keratín. Preto sa mnohí domnievajú, že ošetrenie keratínom je pre ich vlasy, nechty a pokožku prospešné.
Potrebujem keratín na vlasy?
Vaše telo prirodzene produkuje keratín.
Zvieracia srsť, perie, kopytá a rohy tiež pozostávajú z keratínu. Keratín v keratínových prípravkoch na vlasy zvyčajne pochádza z rozomletých častí zvierat, takže ak ste vegetarián, nemusíte tieto výrobky používať.
Keratín je hlavnou zložkou vlasov, preto mnohí ľudia veria, že užívanie keratínových doplnkov posilňuje ich vlasy.
Neexistujú však žiadne štúdie, ktoré by dospeli k záveru, že keratínové doplnky posilňujú vlasy. Ak uvažujete o užívaní keratínových doplnkov, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste prediskutovali všetky riziká a prínosy.
Mnoho ľudí sa tiež domnieva, že šampóny a kondicionéry napustené keratínovým olejom robia ich vlasy zdravšími. Štúdie preukázali, že šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú keratínové hydrolyzáty, môžu vaše vlasy posilniť, rozjasniť a zjemniť.
Absolvovanie keratínovej vlasovej kúry je osobným rozhodnutím. Vďaka nej budú vaše vlasy lesklé a hodvábne a zároveň sa zníži ich krepovatenie. Ošetrenie je však zvyčajne drahé a môže mať negatívne účinky na váš organizmus.
Keratínová úprava vlasov je chemická proteínová úprava, vďaka ktorej sú vaše vlasy lesklé a hodvábne a zároveň sa znižuje ich krepovatenie. Niekedy sa nazývajú brazílske fúkanie.
Počas keratínovej úpravy vlasov váš kaderník:
- Umyje vlasy špeciálnym šampónom a potom ich vysuší uterákom.
- Na vlasy nanesie tekutý roztok keratínu po malých častiach.
- Vyfúka vlasy.
- Vlasy vysuší žehličkou nastavenou na vysokú teplotu. Tým sa roztok keratínu na vlasoch zapečatí.
- Po ošetrení vlasov by ste si niekoľko dní nemali namáčať vlasy ani si ich stiahnuť sponkami, gumičkami, klobúkmi alebo slnečnými okuliarmi. Možno budete musieť používať špeciálne šampóny a iné vlasové prípravky na udržanie ošetrenia.
Pri úprave vykonanej odborníkom na starostlivosť o vlasy budú vaše vlasy hladké a objemné až šesť mesiacov.
Kde sa nachádza keratín?
Keratín sa nachádza vo vlasoch, nechtoch a vo vonkajšej vrstve pokožky a tiež v žľazách a orgánoch.
Ako keratín vyzerá?
Keratín môže existovať ako alfa-keratín a beta-keratín podľa konfigurácie jeho polypeptidových reťazcov (rad aminokyselín spojených peptidovými väzbami).
Alfa-keratíny sú väčšinou vláknité a ich štruktúra vyzerá ako závit skrutky (špirála).
Beta-keratíny sú listy polypeptidových reťazcov, ktoré sa tiahnu rovnakými smermi a nikdy sa neprekrývajú (paralelné). Táto stavba dáva beta-keratinom ich pevnú a tuhú štruktúru.
Akú farbu má keratín?
Vlasy a keratín v nich obsahuje pigment nazývaný melanín. Melanocyty sú špeciálne bunky, ktoré vytvárajú melanín. Po vytvorení sa melanín dostáva do ďalších buniek v celom tele. Melanín dodáva pigment vašej pokožke, vlasom a očiam.
Melanocyty produkujú dva typy melanínu, ktoré pomáhajú určiť celkovú pigmentáciu, ktorú máte:
- Eumelanín: Tento typ melanínu vytvára predovšetkým tmavé farby vašich vlasov, pokožky a očí.
- Feomelanín: Tento typ melanínu vytvára predovšetkým ružové alebo červené farby na vašom tele, vrátane pier, bradaviek, vagíny a bulbu na konci penisu (žaluď), ako aj vlasov.
S pribúdajúcim vekom sa množstvo pigmentu vo vlasovom keratíne znižuje. V dôsledku toho vaše vlasy šedivejú a nakoniec zbelejú.
Z čoho sa skladá keratín?
Keratín nie je jednotná látka. Skladá sa z mnohých rôznych bielkovín vrátane rôznych typov keratínov, bielkovín súvisiacich s keratínom (KFAP) a enzýmov získaných zo živočíšnych tkanív.
Môže keratínová vlasová kúra spôsobiť vypadávanie vlasov?
Hoci je to zriedkavé, keratínové vlasové kúry môžu niekedy spôsobiť poškodenie a vypadávanie vlasov.
Mnohé keratínové vlasové kúry obsahujú formaldehyd, čo je chemická látka používaná ako germicíd, fungicíd a dezinfekčný prostriedok. Pohrebné ústavy a lekárske laboratóriá tiež používajú formaldehyd v mŕtvych telách, aby sa tak rýchlo nerozložili. Dlhodobé vystavenie formaldehydu môže spôsobiť rakovinu.
Okrem poškodenia vlasov alebo ich vypadávania môže spôsobovať aj keratínové ošetrenie vlasov:
- bolesť na hrudníku.
- Kašeľ.
- Podráždenie očí.
- Nevoľnosť a vracanie.
- Vyrážky.
- Problémy s dýchacím systémom.
Aké stavy a poruchy ovplyvňujú keratín?
Medzi stavy a poruchy, ktoré ovplyvňujú keratín, patria:
- Epidermolysis bullosa simplex (EBS). EBS je skupina ochorení, pri ktorých je vaša pokožka jemná a ľahko sa na nej tvoria pľuzgiere. Príčinou EBS sú najčastejšie mutácie keratínových génov.
- Keratínové cysty. Keratínové cysty (epidermálne inklúzne cysty) sú bežné kopulovité hrčky vyplnené keratínom.
- Keratóza pilaris (KP). Keratóza pilaris je bežné kožné ochorenie, pri ktorom sa na rukách, nohách alebo zadku vytvárajú malé hrbolčeky. Prebytok keratínu upcháva póry, čo spôsobuje vznik hrbolčekov.
- Monilethrix. Monilethrix je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa vám ľahko lámu vlasy. Objavuje sa počas prvých mesiacov života a môže postihnúť aj vaše obočie, riasy a ochlpenie na tele. Monilethrix spôsobuje mutácia génu v keratínoch typu II.
- Palmoplantárna keratodermia (PPK). PPK je ochorenie, pri ktorom vrchná vrstva epidermy (stratum corneum) na dlaniach a chodidlách veľmi zhrubne. Príčinou PPK sú mutácie keratínového génu.
Aké sú bežné spôsoby liečby keratínových ochorení?
Niektoré stavy, ako napríklad KP, možno liečiť voľne predajnými hydratačnými krémami, liečivými krémami, jemným peelingom (exfoliáciou) pokožky alebo laserovým ošetrením.
Závažnejšie stavy si môžu vyžadovať:
- Celoživotné používanie mastí alebo iných krémov na vyhladenie pokožky.
- Vyhýbanie sa prostrediu, ktoré zhoršuje vedľajšie účinky.
- Experimentálne liečby, ako je napríklad prenos génov.
Jednoduché tipy týkajúce sa životného štýlu, ktoré pomáhajú udržiavať keratín.
Mnohé potraviny pomáhajú telu produkovať keratín. Svojmu telu môžete pomôcť zvýšiť produkciu keratínu konzumáciou:
- Brokolica.
- Mrkva.
- Vajíčka.
- Cesnak.
- Kapusta.
- Losos.
- Sladké zemiaky.
Záver
Keratín je bielkovina, ktorú vaše telo prirodzene produkuje a ktorá pomáha udržiavať vaše vlasy, pokožku a nechty zdravé a silné.
Vaše telo produkuje keratín prirodzene, ale keratínové šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú keratínové hydrolyzáty, môžu posilniť vaše vlasy a zlepšiť ich vzhľad.
Keratínové vlasové kúry môžu tiež zlepšiť vzhľad vašich vlasov a znížiť ich krepovatenie. Ak sa u vás po keratínovej vlasovej kúre vyskytne vypadávanie vlasov, kašeľ, podráždenie očí, vyrážky alebo iné vedľajšie účinky, poraďte sa so svojím lekárom.