Kedy užívať prebiotiká: 5 vecí, ktoré treba vedieť

Obsah:

  • Čo sú prebiotiká?
  • Čo sú probiotiká?
  • Kedy je najlepší čas na užívanie prebiotiká?
  • Slovo na záver

Probiotiká sa nachádzajú v doplnkoch stravy a niektorých potravinách, ako je kyslá kapusta, kimchi a jogurt, a sú to živé mikroorganizmy, ktoré zlepšujú zdravie čriev.

Čo sú však prebiotiká? A kedy je najlepší čas na ich užívanie? Povieme vám to.

V tomto článku sa venujeme prebiotikám, aby sme odhalili, čo sú to prebiotiká, ako vám môžu prospieť a ďalšie informácie. Ak ste sa teda niekedy zaujímali o nový wellness trend, ktorý zasiahol zdravotnú komunitu - čítajte ďalej.

Čo sú prebiotiká?

Hoci názov môže byť podobný svojmu náprotivku, prebiotiká nie sú to isté ako probiotiká. A napriek tomu, čo si mnohí ľudia myslia, v skutočnosti neobsahujú baktérie. Namiesto toho pomáhajú baktériám rásť.

Viete, všetky prebiotiká sú typom vlákniny. Vláknina inulín - ktorá sa bežne nachádza v banánoch, batátoch, koreni čakanky a špargli - je prebiotikum, ktoré môže vyživovať vaše zdravé baktérie a podporovať zdravie vášho tráviaceho traktu.

Keď sú dobré baktérie vo vašom čreve dobre živené a spokojné, môžu vás lepšie chrániť pred škodlivými patogénmi, ktoré spôsobujú choroby a ochorenia.

V tejto súvislosti uvádzame niektoré z hlavných výhod, ktoré môžete získať jednoduchým pridaním prebiotika do svojho každodenného doplnkového jedálnička:

  • Podporujú pravidelnosť
  • Stimulujú telo k tvorbe hormónov
  • Zlepšenie imunity
  • Produkujú neurotransmitery
  • Zvyšujú protizápalovú reakciu
  • Posilňujú kosti tým, že im pomáhajú mineralizovať a absorbovať vápnik a fosfor

Pri nákupe prebiotika sa držte dôveryhodnej spoločnosti, ktorá vo svojich doplnkoch stravy používa len vysokokvalitné zložky.

prebiotika2

Čo sú probiotiká?

Jednoducho povedané, probiotiká sú živé kultúry - presne také, aké sa prirodzene nachádzajú vo vašom tráviacom systéme. Sú ľahko dostupné v mnohých potravinách, ale nájdete ich aj v probiotických doplnkoch stravy. Tieto drobné črevné chrobáky vám pomáhajú viacerými spôsobmi:

  • pomáhajú vášmu telu rozkladať, tráviť a vstrebávať živiny
  • vytvárajú vitamíny
  • Zvyšujú imunitu
  • Pomáhajú podporovať bunky, ktoré vystielajú črevá, aby zabránili prenikaniu škodlivých mikróbov do krvi
  • udržiavajú zlé baktérie pod kontrolou, aby sa zabránilo nerovnováhe

To znamená, že vaše črevá obsahujú „dobré“ aj „zlé“ baktérie - obe sú potrebné pre zdravé črevá. Niekedy však počet zlých baktérií prevýši počet dobrých, čo sa môže rýchlo prejaviť v mnohých nepríjemných zdravotných problémoch (spomeňte si na zápchu, nafúknuté brucho, hnačku).

Našťastie „živé kultúry“, ktoré sa nachádzajú v probiotických doplnkoch - ako napríklad Tozax Hisbiotix - môžu pomôcť doplniť dobré baktérie a vyvážiť tak črevnú flóru. Tento funkčný vzťah posilňuje imunitu a celkové zdravie.

Kedy je najlepší čas na užívanie prebiotiká?

Teraz už viete, že užívanie prebiotík podporuje baktérie v črevách, čo má za následok zdravotné výhody, ktoré ovplyvňujú všetko od trávenia a duševného zdravia až po imunitu, metabolizmus a vstrebávanie minerálov.

Ale ako a kedy ich užívať?

Tu je päť vecí, ktoré by ste mali vedieť pri užívaní prebiotík:

  1. Kľúčom je dôslednosť

Prebiotiká fungujú najlepšie, keď sa užívajú dôsledne. To znamená, že najlepší čas na užívanie prebiotického doplnku je vždy, keď môžete dodržiavať rutinu jeho každodenného užívania. Začnite teda tým, že si vyberiete čas, kedy je pre vás najjednoduchšie pamätať na užívanie doplnku stravy, a pokračujte v tom, kým sa to nestane vašou druhou prirodzenosťou.

  1. Prebiotiká a probiotiká užívajte spoločne

Probiotiká nemôžu prežiť bez prebiotík, preto je dobré užívať tieto dva doplnky spolu. Alebo si jednoducho vyberte kvalitné probiotiká, ktoré obsahujú oboje.

  1. Počkajte aspoň dve hodiny pred alebo po užívaní liekov

Keďže prebiotiká prechádzajú tráviacim traktom bez toho, aby sa vstrebávali, mohli by znížiť vstrebávanie niektorých liekov a doplnkov stravy. Pre istotu je najlepšie počkať s užívaním prebiotických doplnkov aspoň dve hodiny pred alebo po užití liekov. Ak máte akékoľvek obavy, určite sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Poznámka: Antibiotiká pôsobia tak, že ničia baktérie (dobré aj zlé) v tele. Ak teda užívate antibiotiká, je dôležité počkať až tri hodiny pred alebo po užití akéhokoľvek doplnku stravy obsahujúceho živé baktérie.

  1. Užívajte pred spaním, aby ste sa vyhli tráviacim ťažkostiam

Ak máte ochorenie, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo prerastanie baktériami tenkého čreva (SIBO), možno budete chcieť počkať s užívaním prebiotického doplnku, kým nepríde čas ísť spať. Keďže váš tráviaci trakt je počas spánku v pokoji, pomáha to vyhnúť sa nepríjemným vedľajším účinkom, ako je nadúvanie brucha, plynatosť alebo zápcha.

  1. Počúvajte svoje telo

Tak ako pri všetkom ostatnom, aj pri zavádzaní nového prebiotického doplnku do organizmu vždy dbajte najmä na to, ako ho zavádzate. Ak zvyčajne nejete prebiotickú vlákninu, príliš veľké množstvo na jedno posedenie môže byť pre vaše telo ťažko stráviteľné. To môže viesť k bolestiam brucha a nadúvaniu - nie, ďakujeme!

Ak sa chcete vyhnúť prípadným tráviacim ťažkostiam, zvážte, či pred užívaním doplnku stravy nebudete pomaly zvyšovať množstvo potravín bohatých na prebiotiká. Hneď ako si váš organizmus zvykne na vlákninu, pridajte prebiotický doplnok pre posilnenie zdravia čriev a prospešných baktérií.

Medzi najlepšie prebiotické potraviny patria:

  • strukoviny
  • Ovos
  • Banány
  • bobuľovité ovocie
  • Špargľa
  • Cesnak
  • Zemiaky

Slovo na záver

Prebiotiká sú nevyhnutné pre zdravý črevný mikrobióm. Sú to živiny, ktoré sa rozkladajú pomocou črevných baktérií - alebo potrava pre vaše priateľské črevné chrobáky!

Ak chcete mať istotu, že svojmu tráviacemu systému dodávate živiny, ktoré potrebuje, aby sa mu darilo, odporúčame vám doplnok stravy obsahujúci probiotiká a prebiotiká.