Jojobový olej pre vašu pleť

Obsah:

  • 13 dôvodov, prečo pridať jojobový olej do svojej starostlivosti o pleť
  • Ako používať jojobový olej
  • Možné vedľajšie účinky a riziká jojobového oleja
  • Záver

Jojobový olej je jemný olej, ktorý môžete aplikovať priamo na pokožku. Môže mať viacero zdravotných výhod vrátane hydratácie pokožky a pôsobenia ako antioxidant.

Jojoba je výdatná, trváca rastlina, ktorá rastie v Severnej Amerike. Nielenže sa jej darí v drsnom púštnom podnebí, ktoré by mohlo zahubiť väčšinu živých organizmov, ale produkuje aj orech s mnohými liečivými vlastnosťami.

Z orecha rastliny jojoba sa dá vyrobiť olej. Jojobový olej je dostatočne jemný na to, aby sa dal použiť ako nosný olej na miešanie s inými esenciálnymi olejmi. Môžete ho používať aj samostatne.

Mnoho ľudí používa jojobový olej ako súčasť svojej rutinnej starostlivosti o pleť. A sú na to dobré dôvody. Existuje množstvo dôkazov podporujúcich používanie čistého jojobového oleja ako prostriedku na akné, suchú pokožku a nespočetné množstvo ďalších kožných ochorení.

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o výhodách používania jojobového oleja pre vašu pokožku.

Jojobový olej

13 dôvodov, prečo pridať jojobový olej do svojej starostlivosti o pleť

Je hydratačný

Jojobový olej je zvlhčujúca zložka. To znamená, že pôsobí tak, že priťahuje vodu do vrchnej vrstvy pokožky, čím pomáha udržiavať pokožku hydratovanú. To môže pomôcť zabrániť vzniku bakteriálnych infekcií, akné a lupín.

Je antibakteriálny

Jojobový olej obsahuje antimikrobiálne a antimykotické vlastnosti. Laboratórne testy síce zistili, že jojobový olej nezabíja všetky druhy baktérií alebo plesní, ale zabíja niektoré baktérie a plesne, ktoré môžu spôsobovať salmonelu, infekciu E. coli a kandidu.

Je to antioxidant

Jojobový olej obsahuje prírodné formy vitamínu E. Tento vitamín pôsobí s vašou pokožkou ako antioxidant. To znamená, že jojobový olej môže pomôcť vašej pokožke bojovať proti oxidačnému stresu spôsobenému každodenným pôsobením znečisťujúcich látok a iných toxínov.

Je nekomedogénny

Hoci jojobový olej je rastlinná látka, jeho zloženie je také podobné oleju (kožnému mazu), ktorý vaše telo prirodzene produkuje, že vaša pokožka nedokáže rozlíšiť.

Vďaka tomu je menej pravdepodobné, že sa bude na vašej pokožke hromadiť a upchávať póry, čo vedie k menšiemu množstvu výronov a menej závažnému akné.

Je hypoalergénny

Na molekulárnej úrovni je jojobový olej vosk. Hoci sa môže vstrebať do vašej pokožky, jeho vosková povaha mu umožňuje vytvoriť na povrchu upokojujúce tesnenie.

Na rozdiel od iných rastlinných esenciálnych olejov jojobový olej zvyčajne nedráždi. Alergická reakcia je zriedkavá.

Pomáha kontrolovať tvorbu kožného mazu

Jojobový olej reguluje tvorbu kožného mazu, pretože je veľmi podobný kožnému mazu, ktorý vaše telo produkuje prirodzene.

Keď si na pokožku nanesiete jojobový olej, vaša pokožka sa upokojí a zvlhčí. To vysiela signál vašim vlasovým a potným folikulom, že vaša pokožka nepotrebuje ďalší kožný maz na hydratáciu.

Vďaka tomu pleť nevyzerá mastne a pomáha predchádzať akné spôsobenému upchatými pórmi.

Môže pomôcť podporiť syntézu kolagénu

Antioxidanty v jojobovom oleji môžu pomôcť vášmu telu produkovať kolagén. Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v pokožke a kĺboch, ako aj v častiach tela tvorených chrupavkami.

Hladina kolagénu sa s pribúdajúcim vekom znižuje. To je jeden z dôvodov, prečo sa štruktúra vašej tváre s vekom mení. Najmenej jedna štúdia spája antioxidanty aplikované na pokožku so zlepšenou syntézou kolagénu.

Môže pomôcť urýchliť hojenie rán

Jojobový olej je sľubnou zložkouDôveryhodný zdroj pri stimulácii hojenia rán. Predbežný výskum ukazujeTruststed Source, že jojobový olej podporuje kožné bunky, aby sa spojili po tom, čo boli oddelené škrabancom alebo rezom.

To môže byť aj dôvodom jeho schopnosti liečiť akné a jazvy po akné. Tieto vlastnosti hojenia rán by mohli súvisieť s koncentráciou prírodného vitamínu E v jojobovom oleji .

Môže pomôcť upokojiť ekzémy, psoriázu a iné vysušujúce kožné ochorenia

Jojobový olej má protizápalové a hojivé vlastnosti. Lokálna aplikácia môže pomôcť zmierniť suchosť, šupinatenie, svrbenie a súvisiace príznaky.

Ľuďom so zápalovými kožnými ochoreniami, ako je psoriáza a ekzém, môže jojobový olej obzvlášť pomôcť.

Môže pomôcť zmierniť popáleniny od slnka

Jojobový olej je obľúbenou zložkou niektorých prírodných opaľovacích prípravkov. Jedna štúdia naznačuje, že vitamín E v kombinácii s ďalšími antioxidantmi môže pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnkom. Jojobový olej obsahuje oba tieto vitamíny.

Poškodenie pokožky slnkom môže spôsobiť jej dehydratáciu a šupinatenie. Jojobový olej obnovuje vitamín E, dodáva vlhkosť a podporuje hojenie, aby zmiernil tieto príznaky spálenia od slnka.

Môže pomôcť pri liečbe akné

Najmenej jedna klinická štúdia naznačuje, že jojobový olej môže pomôcť udržať akné na uzde. Jojobový olej má upokojujúce protizápalové látky, hojivé vlastnosti, je hydratačný a je prírodným antimikrobiálnym prostriedkom.

Tieto vlastnosti naznačujú, že jojobový olej by vám mohol pomôcť vyhnúť sa výtokom, ako aj podporiť hojenie mierneho akné.

Môže pomôcť znížiť výskyt jemných liniek a vrások

Oxidačný stres môže byť spojený s výskytom jemných liniek a vrások. Neexistuje výskum, ktorý by priamo spájal jojobu s liečbou vrások a jemných liniek, ale iné rastlinné produkty s antioxidačnými vlastnosťami preukázateľne zlepšujú pružnosť pokožky.

To znamená, že antioxidačná sila jojobového oleja môže pri použití na pokožku pomôcť spomaliť príznaky starnutia.

Môže pomôcť minimalizovať výskyt jaziev

Vitamín E už dlho odporúčajú zdravotnícki odborníci na pomoc pri jazvách. Výskum, či to funguje - a ak áno, do akej miery - stále prebieha.

Ak by ste chceli vyskúšať vitamín E ako liek na jazvy, jojobový olej sa môže ukázať ako prospešný v procese hojenia.

Prirodzené vlastnosti jojobového oleja pri hojení rán v kombinácii s obsahom vitamínu E by mohli minimalizovať výskyt jaziev.

Ako používať jojobový olej

Na rozdiel od niektorých iných éterických olejov jojobový olej nie je potrebné riediť a môžete ho aplikovať priamo na pokožku.

Pred prvým použitím jojobového oleja alebo akéhokoľvek kozmetického výrobku by ste si mali urobiť náplasťový test, aby ste sa uistili, že nie ste alergickí. Náplasťový test si môžete urobiť podľa nasledujúcich krokov:

  • Na vnútornú stranu predlaktia naneste tri alebo štyri kvapky jojobového oleja.
  • Miesto zakryte obväzom a počkajte 24 hodín.
  • Odstráňte obväz a skontrolujte pokožku pod ním. Ak sa neobjavia žiadne známky žihľavky, začervenania alebo podráždenia, ste v poriadku.

Spôsob použitia jojobového oleja závisí od požadovaného výsledku. Môžete ho použiť ako balzam na pery na upokojenie suchých, popraskaných pier alebo ho môžete naniesť na celú tvár pred spaním ako sérum proti starnutiu.

Môžete tiež zmiešať jojobový olej s inými prírodnými zložkami na boj proti akné do DIY masky na zlepšenie akné, ako to urobili účastníci jednej štúdie.

Jojobový olej je na rozdiel od väčšiny ostatných zložiek bezpečný na použitie v okolí očí, čo z neho robí obľúbený odličovač make-upu na báze oleja.

Možné vedľajšie účinky a riziká jojobového oleja

Keďže jojobový olej je hypoalergénny, jeho lokálne použitie sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné.

Existujú však zriedkavé prípady, keď jojobový olej spôsobil alergickú reakciu. Príznaky zahŕňali žihľavku a svrbenie.

Aby ste sa vyhli týmto vedľajším účinkom, nezabudnite si pred použitím jojobového oleja urobiť náplasťový test (opísaný vyššie).

Záver

Jojobový olej má celý rad liečivých vlastností, vďaka ktorým môže byť účinný pri liečbe kožných ochorení, ako je akné, ekzém a psoriáza.

Jeho výhody môžete využiť, ak ho budete používať ako čistiaci, hydratačný alebo bodový prípravok. Zvyčajne sa môže používať kdekoľvek na tele vrátane tváre bez toho, aby sa musel riediť.

Ak sa u vás objaví vyrážka alebo iná alergická reakcia, prestaňte ho používať.

 

Späť do obchodu