Obsah:
- Vitamín D a depresia
- Rizikové faktory nedostatku vitamínu D
- Príznaky nedostatku vitamínu D a depresie
- Liečba nedostatku vitamínu D a depresie
- Často kladené otázky
- Ako môžete získať dostatok vitamínu D v zime?
- Záver
Niektoré výskumy naznačujú súvislosť medzi depresiou alebo inými duševnými stavmi a nedostatkom vitamínu D. Skôr ako siahnete po doplnkoch stravy, skúste do svojho jedálnička pridať potraviny obohatené o vitamín D a zmeniť životný štýl.
Vitamín D je známy ako slnečný vitamín, pretože vaše telo ho produkuje, keď je vaša pokožka vystavená slnku.
Vitamín D môže zohrávať úlohu aj pri depresii, pretože vedci zistili, že mnoho ľudí s depresiou má nízku hladinu vitamínu D.
Vitamín D a depresia
Štúdia z roku 2018 zistila, že mnoho ľudí, ktorí majú depresiu, má aj nízku hladinu vitamínu D v krvi, čo naznačuje možnú súvislosť.
Výskum tiež naznačuje súvislosť medzi depresiou a nízkou hladinou vitamínu D u ľudí s popôrodnou depresiou.
Malá, vysokokvalitná štúdia z roku 2020 na 56 účastníkoch s miernou až stredne ťažkou depresiou zistila, že suplementácia vitamínom D bola spojená so zlepšením závažnosti depresie v priebehu 8 týždňov.
Tento potenciálny prínos z dlhodobého hľadiska však nie je úplne jasný.
Veľká, vysokokvalitná štúdia 2020 na viac ako 18 000 ľuďoch s depresiou zistila, že užívanie 2 000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D denne počas 5 rokov neviedlo k významným rozdielom v skóre depresie v porovnaní s placebom.
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako:
- nedostatok vitamínu D a depresia môžu byť prepojené
- užívanie doplnkov vitamínu D môže ovplyvniť príznaky depresie
Rizikové faktory nedostatku vitamínu D
Tu je šesť rizikových faktorov nedostatku vitamínu D.
Obmedzené vystavovanie sa slnečnému žiareniu
Primárnym zdrojom vitamínu D je pre väčšinu ľudí slnečné žiarenie. Obmedzené vystavenie slnečnému žiareniu môže viesť k nedostatku vitamínu D. To, koľko slnečného žiarenia potrebujete, závisí od:
- miestnom podnebí
- dennej doby
- ročného obdobia
- tónu pleti
Strava
Len málo potravín je prirodzene bohatých na vitamín D. Ich príjem môžete zvýšiť konzumáciou väčšieho množstva týchto skvelých prírodných zdrojov vitamínu D:
- losos, makrela, iné tučné ryby
- oleje z rybej pečene
- živočíšne tuky
- potraviny obohatené o vitamín D, ako je pomarančový džús, obilniny, huby
- mliečne výrobky obohatené vitamínom D, rastlinné mlieko
- vajcia
Ak sa stravujete vegetariánsky, medzi vegánske a vegetariánske zdroje vitamínu D patria:
- obohatené rastlinné mlieko
- ovocné šťavy
- obilné výrobky
- huby vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu
Tmavší tón pleti
V Spojených štátoch majú ľudia čiernej pleti zvyčajne vyššie riziko nedostatku vitamínu D ako iné skupiny obyvateľstva.
Tento rozdiel môže byť spôsobený tým, že ľudia s tmavšou pokožkou majú viac melanínu, prirodzeného kožného pigmentu, ktorý môže brzdiť tvorbu vitamínu D v koži.
Obezita
Ľudia s obezitou môžu byť náchylnejší na nedostatok vitamínu D, pretože na dosiahnutie odporúčaných hladín živín môžu potrebova absorbovať viac vitamínu D.
Ak trpíte obezitou, zvážte možnosť požiadať svojho lekára o test na vitamín D. Môže vám pomôcť vypracovať plán na zvýšenie hladiny. Lekári často predpisujú vysoké dávky doplnku vitamínu D na riešenie nedostatku.
Vek
S pribúdajúcim vekom je vaša pokožka menej účinná pri tvorbe vitamínu D. Starší ľudia môžu obmedziť čas strávený na slnku a konzumovať stravu s nedostatočným množstvom vitamínu D, čo ich vystavuje vyššiemu riziku nedostatku tohto vitamínu.
Príznaky nedostatku vitamínu D a depresie
Depresia a nedostatok vitamínu D sú dva odlišné stavy, z ktorých každý má svoje vlastné príznaky. Ak pociťujete príznaky jedného alebo oboch stavov, poraďte sa so svojím lekárom.
Príznaky nedostatku vitamínu D
Ak máte nedostatok vitamínu D, môžete pociťovať:
- bolesti kostí
- únavu alebo ospalosť
- slabosť a bolesť svalov a kĺbov
Príznaky depresie
Niektoré príznaky depresie môžu zahŕňať:
- ohromujúce pocity smútku, beznádeje a bezmocnosti
- strata záujmu o činnosti, ktoré ste kedysi mali radi
- nadmerný úbytok hmotnosti alebo priberanie na váhe
Liečba nedostatku vitamínu D a depresie
Nedostatok vitamínu D a depresia si vyžadujú odlišnú liečbu, pretože ide o samostatné stavy.
Liečba nedostatku vitamínu D
Lekár vám môže odporučiť riešiť nedostatok vitamínu D a jeho príznaky zvýšením príjmu tejto životne dôležitej živiny pomocou:
- doplnkami vitamínu D
- vystavením sa slnečnému žiareniu
- potraviny obsahujúce vitamín D alebo obohatené o vitamín D
Liečba depresie
Na liečbu depresie lekári bežne predpisujú psychoterapiu a antidepresíva. Tieto prístupy môžu byť zaradené samostatne alebo v kombinácii so zmenami v stravovaní, v závislosti od vašich príznakov a cieľov liečby.
Ak vaša depresia súvisí s nedostatkom vitamínu D, zvýšenie príjmu vitamínu D môže pomôcť zmierniť vaše príznaky.
Porozprávajte sa s lekárom o možnostiach liečby a o tom, čo môže byť pre vás najlepšie.
Často kladené otázky
Môže vitamín D ovplyvniť náladu?
Vitamín D môže ovplyvňovať reguláciu nálady, hoci je potrebný ďalší výskum. V jednej štúdii z roku 2020 sa zistilo, že doplnky vitamínu D môžu zlepšiť úzkosť, ale nemajú vplyv na depresiu.
Koľko vitamínu D užívate pri depresii?
Národný inštitút zdravia odporúča dennú dávku 600 IUT vitamínu D pre osoby vo veku od 1 do 70 rokov. Bez konzultácie s lekárom je bezpečné užívať až 4 000 IU.
V štúdiách hodnotiacich vitamín D a depresiu sa používajú rôzne dávky, od 4 000 IU denne počas 12 týždňov až po jednorazovú injekciu 300 000 IU.
Pred užívaním vysokých dávok doplnkov vitamínu D si nechajte skontrolovať hladinu vitamínu D, aby ste sa vyhli toxicite. Úzko spolupracujte s lekárom, aby ste určili správne dávkovanie.
Aké ďalšie vitamíny pomáhajú pri úzkosti a depresii?
Pri zmierňovaní úzkosti a depresie môžu zohrávať úlohu aj iné vitamíny a minerály:
- omega-3 tuky
- vitamín C
- horčík
- železo
Predtým, ako vyskúšate doplnky stravy proti úzkosti a depresii, poraďte sa so svojím lekárom.
Ako môžete získať dostatok vitamínu D v zime?
Doplnky stravy: Doplnok vitamínu D počas celej zimy môže pomôcť udržať hladinu vitamínu D v krvi, ak sa menej vystavujete slnku.
Potraviny obsahujúce vitamín D: V zime si vyberajte viac potravín bohatých na vitamín D, ako sú napríklad mliečne výrobky obohatené o vitamín D alebo rastlinné mlieko, ryby, napríklad pstruh alebo losos, alebo huby vystavené UV žiareniu.
Lampy s vitamínom D: UV lampy napodobňujú prirodzené slnečné žiarenie a pomáhajú vášmu telu produkovať vitamín D na vašej pokožke. Tieto lampy sú často možnosťou liečby. Ak máte záujem vyskúšať ich, poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom.
Zámerné trávenie času vonku: Trávte zámerne čas vonku počas dní, keď nie je príliš chladno. Pre optimálnu syntézu vitamínu D, strávte vonku 10 až 30 minút v najteplejšej časti dňa (zvyčajne okolo poludnia), keď svieti slnko.
Záver
Vitamín D je kľúčovou živinou pre vaše duševné a fyzické zdravie. Nízka hladina vitamínu D sa spája s depresiou. Užívanie doplnkov vitamínu D môže zlepšiť príznaky depresie u ľudí s nízkou hladinou vitamínu D.
Užívanie doplnkov, viac času stráveného vonku a konzumácia potravín bohatých na vitamín D môžu pomôcť zvýšiť hladinu vitamínu D.
Ak máte príznaky depresie, obráťte sa na lekára alebo odborníka na duševné zdravie.