Obsah:
- Príznaky jačmeňa na oku
- Príčiny jačmeňa na oku
- Liečba jačmeňa na oku
Jačmeň na oku je bežná akútna infekcia, ktorá sa vyskytuje na očnom viečku. Odborný termín pre tento stav je hordeolum. Hordeum je latinský výraz pre jačmeň, ktorý môže hordeolum pripomínať.
Ječmeň na oku je bežná nepríjemnosť, ktorá môže spôsobiť začervenanie viečka a nepríjemné pocity v oku.
Niektoré jačmeňovité škvrny sa môžu vyriešiť samé, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžu tento proces urýchliť.
Na liečbu jačmeňa sa najčastejšie odporúča používať teplé obklady s masážou viečok.
Ak stav pretrváva, očný lekár vám pomôže predpísať najvhodnejšiu liečbu.
Existujú dva typy jačmeňa v oku: vonkajšia a vnútorná. Vonkajšia hordeola sa vyskytuje na báze mihalníc, zatiaľ čo vnútorná hordeola sa vyskytuje na vnútornej strane viečka.
Príznaky jačmeňa na oku
Príznaky jačmeňa na oku môžu zahŕňať nasledujúce:
- Bolestivý, červený, opuchnutý hrbolček na očnom viečku
- tvorba krust okolo očného viečka
- Rozmazané videnie
- Škrabanie oka
- Pocit, akoby bolo niečo v oku
- Slzenie
- Citlivosť na svetlo
Môže byť ťažké rozlíšiť hordeolum od podobného ochorenia nazývaného chalazion. Chalazion môže vyzerať podobne ako hordeolum, ale na rozdiel od hordeola je zvyčajne nebolestivý.
Medzi príznaky chalazionu patria:
- nebolestivý hrbolček na očnom viečku, niekedy so začervenaním a opuchom
- Neostré videnie
- škriabanie oka
- pocit, akoby bolo niečo v oku
- slzenie
Príčiny jačmeňa na oku
Hordeola je zvyčajne spôsobená infekciou žľazy baktériou Staphylococcus.
- Pri vonkajšej hordeole sú postihnuté buď Zeissove žľazy, alebo Mollove žľazy.
Zeissove žľazy sú mazové (produkujúce olej) štruktúry nachádzajúce sa na okraji očného viečka. Mollove žľazy, známe aj ako ciliárne žľazy, sú štruktúry produkujúce pot, ktoré sa tiež nachádzajú na okraji viečka a ich kanáliky sa vyprázdňujú do folikulu mihalníc. Vonkajšia hordeola sa prejavuje ako pupienok na vonkajšej strane viečka v blízkosti okraja mihalníc. - Pri vnútornej hordeole sú postihnuté meibomské žľazy. Meibomské žľazy sú mazové (produkujúce olej) štruktúry. Vnútorná hordeola sa vyskytuje na vnútornom viečku.
Naopak, chalazie sú neinfekčné. Zvyčajne vznikajú v dôsledku chronicky zapálenej mazovej žľazy. Zápalové bunky sa hromadia a vytvárajú granulačné tkanivo, ktoré je tvrdé a tvorí hmatateľnú hrčku na viečku.
Chráňte a posilňujte svoje oči každý deň s naším vysoko účinným produktom Ocutix, ktorý obsahuje impozantných 25 mg luteínu. Investujte do zdravia svojich očí ešte dnes! Máme pre Vás zľavový kód "Oko10" na zľavu10%. Kliknite a nakúpte teraz!"
Existuje niekoľko rizikových faktorov vzniku jačmeňa na oku:
- Nosenie kontaktných šošoviek. Kontaktné šošovky, aj keď sa pravidelne čistia, sú miestom výskytu baktérií. Nosenie kontaktných šošoviek preto môže prispieť k vzniku jačmeňa na oku.
- Predchádzajúci očný kameň. Anamnéza predchádzajúcich styov môže spôsobiť, že človek je náchylnejší na ich opätovný vznik. Niekedy je potrebná pravidelná údržba očných viečok, aby sa zabránilo opätovnému výskytu jačmeňa na oku. Zvyčajne ide o hygienu viečok a teplé obklady s masážou viečok.
- Blefaritída. Blefaritída je zápalové ochorenie očných viečok. Hoci sa blefaritída môže prejavovať ako akútny stav, vo všeobecnosti je chronická. Blefaritída je vo všeobecnosti spôsobená premnožením alebo nerovnováhou baktérií na viečkach. Toto premnoženie baktérií môže viesť k jačmeňom na oku.
- Porucha funkcie meibomských žliaz. Dysfunkcia meibomských žliaz je zápalové ochorenie meibomských žliaz očných viečok. Tieto žľazy za normálnych okolností vylučujú olej do slzného filmu. Pri dysfunkcii meibomských žliaz žľazy nefungujú tak, ako by mali. Upchávajú sa a sú náchylnejšie na infekcie, ako je hordeola, najmä na vnútorný typ.
- Ružovka. Ružovka je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie. Niektorí ľudia s rosaceou majú postihnuté oči, tzv. očnú rosaceu. Medzi príznaky patrí suchosť očí, porucha funkcie meibomských žliaz a opakujúce sa hordeoly alebo chalazie.
Liečba jačmeňa na oku
Hordeola a chalazia môžu vymiznúť samé. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu tento proces urýchliť.
- Teplé obklady. Prikladanie teplých obkladov môže pomôcť odvodniť hordeolu alebo mobilizovať granulačné tkanivo chalázy. Môžete na to použiť žínku s teplou vodou. Obzvlášť užitočná môže byť kombinácia teplých obkladov s jemnou masážou viečok. Alternatívou teplých obkladov je použitie komerčne dostupného tepelného obkladu. K dispozícii je niekoľko značiek určených špeciálne na použitie na viečka. Pri používaní teplých obkladov alebo tepelného obkladu je potrebné dbať na to, aby ste sa vyhli popáleniu jemnej pokožky viečok.
- Hygiena očných viečok. Pri liečbe jačmeňa na oku môžu pomôcť opatrenia na udržiavanie čistoty v oblasti očných viečok. Platí to najmä vtedy, ak je prítomná aj blefaritída. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky na čistenie oblasti očných viečok.
- Antibiotiká. Ak hordeolum nereaguje na teplé obklady, na liečbu infekcie sa môžu použiť perorálne antibiotiká. Lokálne antibiotiká sa môžu použiť na zabránenie šírenia baktérií s drenážou lézie. Tie sú zvyčajne vo forme masti a nepreniknú veľmi dobre do lézie.
- Liečba špecifická pre chalazion. Chalazia môže vymiznúť až po dlhom čase. Ak chaláž nereaguje na teplé obklady, môže byť potrebná invazívnejšia liečba. Môže sa odporučiť injekcia kortikosteroidu alebo sa lézia môže lancovať a vypustiť.