Obsah:
- Čo je to očná infekcia?
- Ako časté sú očné infekcie?
- Aké sú niektoré bežné očné infekcie?
- Aké sú príznaky a symptómy očnej infekcie?
- Čo spôsobuje očné infekcie?
- Ako sa diagnostikuje infekcia oka?
- Ako sa lieči očná infekcia?
- Ako môžem zabrániť očným infekciám?
- Čo môžem očakávať, ak mám infekciu oka?
- Záver
Mnohé prípady očných infekcií začínajú nepríjemnými pocitmi v oku, začervenaním a svrbením. Niektoré prípady môžu viesť k strate zraku. Je dôležité navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby určil presnú príčinu a našiel
Očné infekcie často spôsobujú začervenanie a svrbenie očí, ako aj výtok lepkavého hnisu, ktorý spôsobuje zlepenie očných viečok.
Mikroorganizmy spôsobujú infekcie jedného alebo oboch očí, pričom najčastejšou očnou infekciou je ružové oko.
Čo je to očná infekcia?
Očná infekcia je ochorenie oka, ktoré dostanete v dôsledku mikroorganizmu, ako je baktéria, vírus alebo huba. Najčastejšou očnou infekciou je ružové oko (konjunktivitída).
Väčšinu prípadov ružového oka spôsobujú vírusy, ale ružové oko môžu spôsobiť aj baktérie. Vírusové infekcie nemôžete liečiť antibiotikami. Antibiotiká účinkujú len na bakteriálne infekcie.
Očné infekcie sa môžu vyskytnúť v jednom oku alebo v oboch očiach. Niektoré infekcie nie sú závažné. Iné sú naliehavé lekárske prípady, ktoré môžu spôsobiť stratu zraku. Očné infekcie môžu postihnúť takmer ktorúkoľvek časť oka.
Môžete mať infekciu očného viečka, spojovky alebo rohovky alebo vonkajších častí oka.
Ako časté sú očné infekcie?
Očné infekcie sú bežné. Každý rok sa obráti na svojich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo do nemocníc s očnými infekciami približne 1 milión ľudí. Mnohé z týchto infekcií sa vyskytujú u ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky.
Aké sú niektoré bežné očné infekcie?
- Blefaritída.
- Celulitída.
- Dakryocystitída (infekcia slzného vaku, ku ktorej môže dôjsť, keď sa upchajú slzné kanáliky a nemôžu správne odtekať).
- Ružové oko.
- Endoftalmitída.
- Očný kameň.
- Uveitída.
Aké sú príznaky a symptómy očnej infekcie?
Infikované oko môže vyzerať alebo sa cítiť inak ako zvyčajne. Medzi skoré príznaky a symptómy očnej infekcie môžu patriť:
- Začervenanie očí.
- Svrbenie alebo podráždenie.
- Bolesť oka.
- Slzenie očí.
- Opuch.
Neskoršie príznaky očných infekcií môžu zahŕňať:
- Výtok (žltý, lepkavý hnis) z očí.
- Riasy, ktoré sa zlepujú kvôli výtoku.
- Citlivosť na svetlo (fotofóbia).
- Rozmazané videnie.
- Horúčka.
Čo spôsobuje očné infekcie?
Očné infekcie môžete dostať od baktérií, húb (množné číslo plesní), parazitov a vírusov. Tieto malé organizmy sa môžu do očí dostať rôznymi spôsobmi vrátane poranenia oka.
Jedným z najčastejších spôsobov, ako dostať očnú infekciu, je spať v kontaktných šošovkách. Časté je tiež dostať očnú infekciu, ak si šošovky riadne nečistíte.
Aké baktérie bežne spôsobujú očné infekcie?
Očné infekcie môžu spôsobovať gramnegatívne aj grampozitívne baktérie. Gramnegatívne baktérie sú baktérie, ktoré poskytovatelia nemôžu vidieť počas Gramovho farbiaceho testu, hoci sú zistiteľné v bakteriálnom kultivačnom teste. Grampozitívne baktérie sú viditeľné pri Gramovom farbiacom teste. Medzi najčastejšie bakteriálne príčiny očných infekcií patria:
- Bacillus.
- Enterobacteriaceae.
- Haemophilus influenza.
- Moraxella spp.
- Neisseria gonorrhoeae.
- Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa).
- Staphylococcus aureus (S. aureus).
- Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae).
Aké vírusy bežne spôsobujú očné infekcie?
- Herpes simplex typu 1.
- Vírus varicella zoster.
- Adenovírus.
Aké typy húb spôsobujú očné infekcie?
Huby patriace do druhu Candida spôsobujú približne 66 % prípadov endoftalmitídy, ku ktorým dochádza po operácii transplantácie rohovky. Hubovú infekciu môžete dostať aj po operácii sivého zákalu.
Očnú infekciu môžete dostať, ak si poraníte oko predmetom z vonkajšieho prostredia, napríklad palicou alebo rastlinou, kontaminovanou hubami rodu Fusarium. Môžete tiež dostať očnú infekciu, ku ktorej dôjde v dôsledku hubovej infekcie krvného riečiska.
Ako sa diagnostikuje infekcia oka?
Možno dokážete zistiť, či máte infekciu oka, ale najlepšie je poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ten od vás odoberie anamnézu, položí vám otázky týkajúce sa vašich príznakov a vykoná dôkladné očné vyšetrenie. Môže vám tiež odobrať výter z oka a poslať ho do laboratória na vyšetrenie.
Ako sa lieči očná infekcia?
Liečba očných infekcií závisí od toho, čo je príčinou vašej očnej infekcie. Môže zahŕňať antiinfekčné lieky v rôznych formách, ako sú očné kvapky, masti alebo tablety. Zvyčajne trvá 24 až 48 hodín, kým antibakteriálne lieky zaúčinkujú.
Vírusové alebo alergické infekcie možno budete musieť nechať prejsť samé, ale môžete si ich spríjemniť nasledujúcimi domácimi prostriedkami:
- Používanie vlhkých, teplých alebo chladných obkladov, aby sa vaše oči cítili lepšie.
- Používanie lubrikačných očných kvapiek (umelé slzy).
- Používanie voľnopredajných liekov proti bolesti.
- Vyhýbanie sa alergénom, ktoré reakciu spôsobili.
Ako môžem zabrániť očným infekciám?
Nemusíte byť schopní zabrániť každej očnej infekcii, ale môžete podniknúť kroky na zníženie rizika. Medzi tieto opatrenia môžu patriť:
- Uistite sa, že dodržiavate pokyny, ako používať kontaktné šošovky, ako ich čistiť a ako dlho ich nosiť.
- Nosenie ochranných očných pomôcok, keď pracujete alebo sa venujete športu.
- Vyhýbanie sa alergénom, ktoré obťažujú vaše oči, a užívanie liekov proti alergii, aby ste predišli podráždeniu.
- Vyhýbanie sa ľuďom, ktorí môžu byť chorí.
- Dodržiavanie správnej hygieny rúk.
- Nezdieľajte predmety, ako sú uteráky alebo očný make-up, ktoré sa dotýkajú vášho oka.
- Vyhodenie kozmetiky, ak sa u vás objaví očná infekcia, aby ste sa nenakazili znova.
Čo môžem očakávať, ak mám infekciu oka?
Očné infekcie spôsobené alergiami nie sú nákazlivé ani nebezpečné pre váš zrak. Nemusíte sa vyhýbať iným ľuďom.
Očné infekcie spôsobené vírusmi, baktériami alebo hubami môžete preniesť na iných ľudí. Mali by ste sa vyhýbať pobytu v blízkosti iných ľudí, kým si nevyliečite svoj stav.
Niektoré očné infekcie sú nebezpečné pre váš zrak, napríklad infekcie spôsobené poranením oka a infekcie rohovky. Preto je najlepšie obrátiť sa na očného špecialistu, aby zhodnotil vaše oko. Bude vedieť, čo je príčinou vašej očnej infekcie a ako ju účinne liečiť.
Záver
Napriek vrstvám ochrany sú oči zraniteľné voči chorobám. Poranenia očí a systémové (celotelové) ochorenia vás môžu urobiť zraniteľnými voči očným infekciám. Aj keď možno poznáte príznaky začervenania alebo podráždenia oka, je dôležité, aby vás vyšetril poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a diagnostikoval, čo je príčinou problému. Niektoré očné infekcie môžu bez správnej liečby spôsobiť vážne problémy. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky.