Obsah:
- Čo je to infekcia obličiek ?
- Aké sú príznaky a symptómy infekcie obličiek?
- Čo spôsobuje infekcie obličiek?
- Ako môžete dostať infekciu obličiek?
- Aké sú rizikové faktory infekcie obličiek?
- Aké sú komplikácie infekcie obličiek?
- Ako sa diagnostikuje infekcia obličiek?
- Ako sa lieči infekcia obličiek?
- Dá sa infekciám obličiek predchádzať?
- Čo môžem očakávať, ak mám infekciu obličiek?
- Záver
Infekcie obličiek sú typom infekcie močových ciest, ktorá sa zvyčajne presúva z močového mechúra do obličiek. Najčastejšou príčinou sú baktérie. Medzi príznaky patrí horúčka, problémy s močením, bolesť v dolnej časti chrbta a bolesť pri močení. Infekcie obličiek sa liečia antibiotikami.
Pri infekcii obličiek je pravdepodobnejšie ako pri infekcii dolných močových ciest, že sa budete náhle cítiť zle, dostanete horúčku alebo vám spôsobí bolesť v dolnej časti chrbta alebo boku.
Čo je to infekcia obličiek ?
Infekcia obličiek (pyelonefritída) je typ infekcie močových ciest (UTI). Baktérie ju spôsobujú, keď sa presunú z inej časti vášho tela, napríklad z močového mechúra, do jednej alebo oboch obličiek.
Infekcie obličiek môžu byť závažnejšie ako infekcie dolných močových ciest. Ak máte príznaky infekcie obličiek, navštívte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Ako môžete rozlíšiť infekciu obličiek od infekcie močových ciest?
Infekcia obličiek je typom infekcie močových ciest (UTI). Keď však ľudia hovoria „UTI“, často majú na mysli infekciu dolných močových ciest alebo infekciu močového mechúra alebo močovej trubice. Infekcia dolných močových ciest a infekcia obličiek môžu mať podobné príznaky, ale pri infekcii obličiek je pravdepodobnejšie, že sa budete náhle cítiť zle, dostanete horúčku alebo vám spôsobí bolesť v dolnej časti chrbta alebo boku.
Aké sú príznaky a symptómy infekcie obličiek?
Medzi príznaky infekcie obličiek patria:
- Horúčka.
- Zimnica.
- Bolesť v dolnej časti chrbta alebo boku.
- Bolesť pri močení.
- Krvavý alebo zakalený moč (hematúria alebo pyúria), ktorý môže zapáchať.
- Naliehavá alebo častá potreba močiť.
Čo spôsobuje infekcie obličiek?
Bakteriálne infekcie sú najčastejšou príčinou infekcií obličiek. Môžu ich spôsobiť aj vírusy, ale u zdravých ľudí je to zriedkavé. Medzi niektoré typy baktérií, ktoré spôsobujú infekcie obličiek, patria:
- E. coli.
- Proteus mirabilis.
- Enterobacter.
- Stafylokoky.
Ako môžete dostať infekciu obličiek?
Vaše obličky produkujú moč (moč), aby sa zbavili odpadu. Moč sa pohybuje cez trubice (močovody) do močového mechúra (vrecko, ktoré zadržiava moč, kým nepôjdete na záchod). Odtiaľ sa moč presúva ďalšou trubicou (močovou trubicou) a opúšťa vaše telo. Tým sa zvyčajne spolu s ním vyčistia aj všetky baktérie alebo iné zárodky.
Niekedy sa baktérie môžu presunúť smerom nahor do vášho tela a infikovať časti močových ciest vrátane močovej trubice, močového mechúra (cystitída) alebo močovodov. Odtiaľ sa môžu presunúť do jednej alebo oboch vašich obličiek a spôsobiť infekciu obličiek. Baktérie, ktoré sa dostanú do krvi z inej časti vášho tela, môžu tiež infikovať vaše obličky.
Aké sú rizikové faktory infekcie obličiek?
Medzi rizikové faktory infekcií obličiek patria:
- Zablokovanie. Čokoľvek, čo vám bráni vo vyprázdňovaní moču z močových ciest, môže umožniť rast baktérií a ich návrat do obličiek. Patria sem obličkové kamene, zväčšená prostata a výhrez maternice. Tlak na močový mechúr počas tehotenstva môže tiež zvýšiť vaše riziko.
- Vezikoureterálny reflux. Ide o stav, keď sa moč dostáva nesprávnym smerom a vracia sa z močového mechúra.
- Stavy, ktoré vás vystavujú zvýšenému riziku infekcií. Patrí medzi ne cukrovka, HIV a užívanie imunosupresívnych liekov.
- Vaša anatómia. Ženy a ľudia, ktorým bola pri narodení priradená žena, a ľudia, ktorí nemajú penis, majú kratšiu močovú trubicu, čo uľahčuje baktériám presun do močového mechúra a obličiek.
Aké sú komplikácie infekcie obličiek?
Niekedy môžu infekcie obličiek viesť k život ohrozujúcim komplikáciám, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo inými základnými zdravotnými problémami. Patria medzi ne napr:
- Emfyzematózna pyelonefritída. Ide o stav, keď baktérie začnú ničiť časti vašich obličiek a vytvárajú plyn. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s cukrovkou.
- Renálna papilárna nekróza. Ide o stav, ktorý poškodzuje vaše obličky.
Ako sa diagnostikuje infekcia obličiek?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti diagnostikuje infekciu obličiek preskúmaním vašich príznakov a vyšetrením moču na prítomnosť príznakov infekcie (vyšetrenie moču). Môže vám tiež vyšetriť krv a získať snímky obličiek pomocou CTalebo ultrazvuku obličiek.
Ako môžete zistiť, či máte infekciu obličiek?
Infekciu obličiek vám môže diagnostikovať len poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Ak máte príznaky infekcie močových ciest s horúčkou a bolesťou v boku, môžete mať infekciu obličiek.
Ako sa lieči infekcia obličiek?
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti liečia infekcie obličiek antibiotikami. Antibiotiká budete musieť užívať najmenej 14 dní. Ak ste veľmi chorý alebo ak sa vám stav po antibiotikách nezlepšuje, možno budete musieť byť liečený v nemocnici alebo užívať antibiotiká dlhšie.
Ako skoro po liečbe infekcie obličiek sa budem cítiť lepšie?
Mali by ste sa začať cítiť lepšie do dvoch až troch dní od začiatku užívania antibiotík. U niektorých ľudí to môže trvať dlhšie. Predpísané antibiotiká musíte dokončiť, aj keď sa začnete cítiť lepšie.
Dá sa infekciám obličiek predchádzať?
Infekcie obličiek často začínajú ako infekcie vo vašom močovom mechúre. Prevencia týchto infekcií dolných močových ciest je prvým krokom v prevencii infekcií obličiek. Medzi spôsoby prevencie infekcií vo všetkých častiach močových ciest patria:
- Pite veľa tekutín. Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o množstve vody a iných tekutín, ktoré vám odporúča každý deň.
- Úplne vyprázdnite svoj močový mechúr. Zadržiavanie moču môže napomôcť rastu baktérií.
- Močte pred a po sexe. Pomôže to odstrániť všetky baktérie, ktoré sú vo vašich močových cestách.
- Dodržiavajte správnu hygienu. Veci ako pravidelné sprchovanie a prezliekanie sa z mokrej alebo prepotenej spodnej bielizne môžu pomôcť zabrániť prenikaniu baktérií do vášho tela. Po vykakaní sa utrite spredu dozadu. Pomôže to vytlačiť baktérie vo vašich výkaloch preč od otvorov vo vašom tele.
Čo môžem očakávať, ak mám infekciu obličiek?
Vyhliadky infekcií obličiek sú zvyčajne dobré. Možno budete musieť byť liečený v nemocnici, ak:
- Ste veľmi chorý alebo máte infekcie na iných miestach v tele.
- Máte základné ochorenie, napríklad oslabený imunitný systém.
- Infekcia sa liečbou nezlepšuje.
Ako dlho trvá infekcia obličiek?
Pri liečbe sa môžete cítiť lepšie po infekcii obličiek v priebehu niekoľkých dní (hoci musíte dokončiť liečbu antibiotikami). Ak je však vaša infekcia ťažšie liečiteľná, môže trvať niekoľko týždňov.
Môže infekcia obličiek zmiznúť sama od seba?
U niektorých ľudí môže infekcia dolných močových ciest zmiznúť sama, ale infekcie obličiek môžu viesť k vážnym komplikáciám, ak sa neliečia. Ak máte príznaky infekcie obličiek, poraďte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Čo môžem urobiť doma pri infekcii obličiek?
Pitie veľkého množstva vody a vyhýbanie sa alkoholu a kofeínu môže pomôcť vašim obličkám, kým bojujú s infekciou. Nemali by ste sa však pokúšať vyliečiť infekciu obličiek domácimi prostriedkami. Dodržiavajte odporúčania svojho lekára týkajúce sa užívania všetkých predpísaných liekov a toho, ako sa o seba starať doma.
Záver
Infekcie obličiek sú zriedkavo závažné, ak sa liečia včas. Dodržiavanie správnej hygieny a úplné vyprázdňovanie močového mechúra môže pomôcť predísť infekcii močových ciest, ktorá sa môže presunúť až do obličiek. Ak máte základné ochorenie, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť vzniku infekcie, poraďte sa so svojím lekárom o prevencii infekcií.