Obsah:
- Čo je histamínová intolerancia?
- Je histamínová intolerancia potravinovou alergiou?
- Ako častá je histamínová intolerancia?
- Aké sú príznaky histamínovej intolerancie?
- Čo spôsobuje histamínovú intoleranciu?
- Ktoré potraviny vyvolávajú histamín?
- Ktoré lieky zvyšujú hladinu histamínu?
- Ako sa diagnostikuje histamínová intolerancia?
- Ako sa lieči histamínová intolerancia?
- Môžete zabrániť histamínovej intolerancii?
- Čo môžem očakávať, ak mám histamínovú intoleranciu?
- Záver
Histamínová intolerancia je neschopnosť odbúrať histamín v tele, čo spôsobuje jeho hromadenie. Niektoré potraviny s vysokým obsahom histamínu alebo potraviny, ktoré spôsobujú, že vaše telo uvoľňuje histamín, vám môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti, bolesť hlavy alebo príznaky alergie. Medzi bežné spúšťacie potraviny patria ryby, alkohol a fermentované alebo staršie potraviny.
Čo je histamínová intolerancia?
Histamínová intolerancia je stav, pri ktorom sa vo vašom tele hromadí histamín. Histamín je chemická látka, ktorú vaše telo prirodzene vytvára a ktorá je prítomná v niektorých potravinách. Ak ju vaše telo nedokáže rozložiť tak, ako by malo, môže sa hromadiť a spôsobiť vám žalúdočnú nevoľnosť, bolesť hlavy alebo príznaky alergie.
Toto je niečo iné ako otrava histamínom (nazývaná aj otrava histamínom). Intoxikácia histamínom sa zvyčajne vyskytuje ako epidémia otravy jedlom, ktorá postihuje mnoho ľudí, ktorí zjedli rovnaké jedlo s vysokým obsahom histamínu. Zvyčajne sa pripisuje určitým druhom rýb.
Je histamínová intolerancia potravinovou alergiou?
Nie, histamínová intolerancia nie je alergia, aj keď má niektoré príznaky alergických reakcií. Niekedy sa nazýva "pseudoalergia", pretože vyzerá podobne ako alergia, ale má inú príčinu.
Ako častá je histamínová intolerancia?
Odborníci odhadujú, že histamínovú intoleranciu má približne 1 zo 100 ľudí (1 %). Je však ťažké ju rozpoznať a diagnostikovať, takže je možné, že skutočné číslo je vyššie.
Aké sú príznaky histamínovej intolerancie?
Príznaky histamínovej intolerancie sa u jednotlivých ľudí líšia. Ak máte vysoké hladiny histamínu, môžete mať jeden alebo viacero z týchto príznakov:
- Hnačka.
- Nadúvanie.
- Nevoľnosť alebo vracanie.
- Bolesť hlavy.
- Výtok z nosa alebo upchatý nos.
- Dýchavičnosť (dyspnoe).
- Svrbenie.
- Vyrážka alebo žihľavka.
- Sčervenanie.
- Nízky krvný tlak (hypotenzia).
- Nepravidelná alebo rýchla srdcová frekvencia (arytmia).
- Bolestivá menštruácia (menštruácia).
- Opuch pier, jazyka alebo hrdla.
Čo spôsobuje histamínovú intoleranciu?
K príznakom histamínovej intolerancie dochádza vtedy, keď vaše telo nedokáže odbúrať histamín. Histamín je chemický signál, ktorý otvára vaše cievy, zužuje dýchacie cesty a gastrointestinálny trakt (GIT) a vytvára hlien. Žírne bunky vo vašich slizniciach uvoľňujú histamín a iné chemické signály, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a regulovať vaše orgány.
Vaše telo používa na odbúravanie histamínu enzýmy, väčšinou diaminoxidázu (DAO). Ak máte nízku hladinu DAO a zjete niečo alebo užijete lieky, ktoré zvyšujú hladinu histamínu, signály histamínu môžu spôsobiť príznaky, ako sú hnačka, bolesti hlavy, nádcha a žihľavka.
Nie sme si celkom istí, čo spôsobuje, že niektorí ľudia majú nízku hladinu DAO alebo neschopnosť odbúravať histamín tak, ako by mali. Medzi faktory, ktoré by k tomu mohli prispievať, patria napr:
- Genetika. Niektorí ľudia môžu zdediť rozdiel v DNA, ktorý im bráni odbúravať histamín tak, ako by mali.
- Stavy, ktoré ovplyvňujú vaše črevá. Zápalové ochorenie čriev (IBD), parazitárne infekcie a iné stavy, ktoré ovplyvňujú prirodzené črevné baktérie, môžu zmeniť spôsob, akým vaše telo rozkladá látky.
- Ochorenia obličiek a pečene. Chronické ochorenie obličiek (CKD), vírusová hepatitída a cirhóza pečene môžu znížiť hladinu DAO vo vašom tele.
- Lieky. Niektoré lieky narúšajú schopnosť vášho tela odbúravať histamín.
- Vek. Histamínová intolerancia je častejšia u ľudí vo veku nad 40 rokov.
Ktoré potraviny vyvolávajú histamín?
Niektoré potraviny obsahujú veľké množstvo histamínu. Patria medzi ne potraviny, ktoré zahŕňajú proces starnutia alebo fermentácie, ako je víno, pivo a syry. Iné potraviny môžu spôsobiť, že vaše žírne bunky začnú uvoľňovať histamín (histamín liberátory). Oba tieto typy potravín môžu spôsobiť nadmerné množstvo histamínu vo vašom tele.
Medzi niektoré príklady patria napr:
- Alkohol (víno, pivo a šampanské).
- Spracované mäso.
- Syry.
- Kyslá kapusta.
- Zelenina (paradajky, baklažán a špenát).
- Tropické ovocie (ananás, banány, papája a citrusové plody).
- Ryby (makrela, tuniak, sardinky a sleď) a mäkkýše.
- Jahody.
- Orechy a arašidy.
- Sladké drievko.
- Čokoláda.
- Bravčové mäso.
- Vaječný bielok.
- Prídavné látky (ako sú farbivá a konzervačné látky).
- Niektoré lieky (vrátane niektorých antibiotík, liekov na krvný tlak, diuretík, lokálnych anestetík a liekov proti bolesti na predpis).
Ktoré lieky zvyšujú hladinu histamínu?
Niektoré lieky môžu zvýšiť množstvo histamínu vo vašom tele. Robia to tak, že buď spôsobujú, že vaše žírne bunky uvoľňujú histamín, alebo znižujú množstvo DAO, ktoré rozkladá histamín vo vašom tele. Patria medzi ne napr:
- Kontrastné látky používané pri lekárskom zobrazovaní.
- Svalové relaxanciá.
- Opioidy/narkotiká.
- Analgetiká.
- Protizápalové lieky.
- Lokálne anestetiká.
- Lieky na zníženie krvného tlaku (antihypertenzíva).
- Antiarytmiká.
- Diuretiká.
- Antiemetiká/lieky proti motilite čriev.
- Antibiotiká.
- Mukolytiká.
- Bronchodilatanciá.
- Antagonisty H2-receptorov.
- Cytotoxické lieky (chemoterapia).
- Antidepresíva.
Ako sa diagnostikuje histamínová intolerancia?
Histamínovú intoleranciu môže byť ťažké diagnostikovať. Zvyčajne vás poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú na základe vašich príznakov a toho, či sa po vylúčení určitých potravín cítite lepšie. Váš poskytovateľ môže tiež vykonať rôzne testy alebo postupy, ktoré vám pomôžu stanoviť diagnózu. Medzi ne patrí napr:
- Potravinový denník. Sledovanie vašich príznakov a toho, čo jete a pijete, vám môže pomôcť identifikovať, čo môže byť príčinou vašich príznakov. Niekedy je problémom kombinácia potravín, nápojov alebo liekov užívaných spoločne. Vedenie denníka pomáha objaviť zákonitosti, ktoré ste si predtým nemuseli všimnúť.
- Alergologické kožné testy alebo krvné testy. Tie vám môžu pomôcť identifikovať alebo vylúčiť potravinové alergie.
- Ďalšie krvné testy. Tie môžu merať množstvo histamínu alebo DAO v krvi a hľadať ďalšie problémy.
- Histamínový kožný prick test. Je podobný kožným testom na alergiu, ale lekár vám do kože vpichne malé množstvo histamínu. Ak vaša koža reaguje aj po 50 minútach, vaše telo nemusí účinne odbúravať histamín.
- Histamínové kapsuly. Poskytovateľ vám môže dať užiť histamínové kapsuly, aby otestoval vašu reakciu.
- Kolonoskopia. Gastroenterológ sa môže pozrieť na váš tráviaci trakt a odobrať vzorky, aby vylúčil iné ochorenia alebo hľadal vysoké hladiny histamínu alebo nízke hladiny DAO.
Ako sa lieči histamínová intolerancia?
Liečba zvyčajne zahŕňa vyhýbanie sa potravinám alebo nápojom s vysokým obsahom histamínu alebo tým, ktoré spôsobujú, že vaše telo uvoľňuje histamín. Aby ste otestovali, čo môžete bezpečne jesť, na niekoľko týždňov prestanete jesť všetky možné spúšťače. Ak ste za ten čas nemali žiadne príznaky, začnete ich postupne pridávať späť. Ak začnete mať reakciu na niektoré potraviny alebo ich kombinácie, ale nie na iné, môžete sa vyhýbať len tým, ktoré vám reakciu spôsobujú.
Lieky na histamínovú intoleranciu
Lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky histamínovej intolerancie v kombinácii so zmenou stravy. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže navrhnúť:
- H1 a H2 antihistaminiká. Tie blokujú histamínové receptory v rôznych častiach vášho tela, takže histamín ich nemôže aktivovať. Samotné užívanie antihistaminík pravdepodobne nezastaví vaše príznaky, ale mohlo by pomôcť v kombinácii so zmenami stravy. Medzi inhibítory histamínu H1 patria cetirizín, loratadín a fexofenadín. Zvyčajne liečia príznaky alergie. Medzi H2 inhibítory patria ranitidín a famotidín. Zvyčajne liečia tráviace príznaky.
- Náhrada DAO. Doplnky DAO pomáhajú vášmu telu odbúravať histamín.
Stabilizátory žírnych buniek. Lieky ako kromolín sodný zabraňujú žírnym bunkám uvoľňovať histamín. Podobný účinok majú aj niektoré zložky potravín nazývané flavonoidy.
Môžete zabrániť histamínovej intolerancii?
Keďže nevieme, čo histamínovú intoleranciu spôsobuje, nedá sa jej predísť. Ak sa u vás histamínová intolerancia vyvinie, môžete znížiť riziko vzniku príznakov tým, že identifikujete spúšťacie potraviny alebo lieky a vyhnete sa im.
Čo môžem očakávať, ak mám histamínovú intoleranciu?
Ľudia s histamínovou intoleranciou zvyčajne môžu svoj stav zvládnuť zmenou stravy. V závažných prípadoch môže pomôcť užívanie doplnkov DAO alebo iných liekov.
Niekedy je neznášanlivosť dočasná a nakoniec sa môžete vrátiť k jedeniu potravín, ktorým ste sa vyhýbali.
Záver
Histamínová intolerancia sa môže spočiatku zdať záhadná.
Vaše príznaky môžu byť nejasné alebo nekonzistentné a nemusíte ich vedieť spojiť s jedným spúšťačom.
Môže si vyžadovať určitú detektívnu prácu, aby ste zistili, čo vám spôsobuje ochorenie a ako sa mu vyhnúť.
V spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti však väčšina ľudí dokáže zvládnuť svoje príznaky pomocou zmeny stravy alebo liekov.