Obsah:
- Čo je heterochrómia očí?
- Aké sú typy heterochrómie očí?
- Čo spôsobuje heterochrómiu očí?
- Ako sa lieči heterochrómia očí
- Záver
Heterochrómia očí je prípad, keď majú vaše oči rôzne farby. Každé oko môže mať inú farbu alebo sa môžu vyskytnúť farebné odchýlky v rámci jedného oka. Často je to spôsobené neškodnou genetickou mutáciou.
Medzi ďalšie príčiny patria vrodené a získané ochorenia, poranenie oka a niektoré očné kvapky. Očný špecialista môže takéto základné príčiny diagnostikovať alebo vylúčiť.
Čo je heterochrómia očí?
Heterochrómia očí je, keď máte oči rôznych farieb alebo máte farebné odchýlky v rámci jedného oka. Farby očí sa pohybujú od svetlomodrej alebo sivej až po tmavohnedú. Vaša dúhovka je tá časť oka, ktorá je farebná. Zvyčajne sa obe oči farebne zhodujú.
Pri heterochrómii môže mať dúhovka jedného oka úplne inú farbu ako dúhovka druhého oka. Môžete mať napríklad jedno oko modré a jedno hnedé. Alebo môže jedna dúhovka obsahovať dve alebo viac rôznych farieb. Napríklad hnedé oko môže mať jednu časť, ktorá je modrá. Alebo môže mať hnedé oko hroty modrej farby, ktoré vyžarujú zo stredu (zreničky).
Mnohí ľudia s heterochrómiou nemajú žiadne základné zdravotné problémy a ich rôzne sfarbené oči sú neškodnou a jedinečnou vlastnosťou. Niektoré zdravotné stavy však môžu spôsobiť heterochrómiu.
Preto je dôležité, aby ste navštívili očného špecialistu, ak u seba alebo u svojho dieťaťa spozorujete tento znak. V prípade potreby diagnostikujú a liečia všetky skryté príčiny. Alebo vás jednoducho uistí, že je všetko v poriadku a nie je sa čoho obávať.
Heterochrómia je zriedkavá, ale poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nepoznajú presné percento populácie, ktorá ju má.
Aké sú typy heterochrómie očí?
Heterochrómia sa môže prejavovať tromi rôznymi vizuálnymi vzormi:
- Úplná heterochrómia (heterochromia iridum): Jedno oko má úplne inú farbu ako druhé.
- Sektorová alebo čiastočná heterochrómia (heterochromia iridis): Jedna časť dúhovky má inú farbu ako zvyšok. Ide o súvislý úsek, podobne ako chýbajúci kúsok koláča (s tým rozdielom, že časť dúhovky tam stále je - má len inú farbu).
- Centrálna heterochrómia: Jedna dúhovka má vnútorný prstenec, ktorý má inú farbu ako zvyšok. Môže to vyzerať ako hroty tiahnuce sa von zo zreničky.
Čo spôsobuje heterochrómiu očí?
Medzi príčiny heterochrómie patria:
- Genetické mutácie, ktoré ovplyvňujú len farbu očí (a ktoré sú neškodné).
- Vrodené (prítomné od narodenia) alebo získané stavy.
- Poranenia očí alebo komplikácie spôsobené určitou liečbou.
Genetické mutácie, ktoré ovplyvňujú len farbu očí
Bežnou príčinou heterochrómie sú neškodné, izolované genetické mutácie. Tieto mutácie ovplyvňujú gény, ktoré vášmu telu určujú tvorbu, transport a ukladanie melanínu. Melanín je pigment, ktorý dodáva očiam farbu.
Niektorí ľudia sa narodia s mutáciami, ktoré ovplyvňujú farbu očí bez akéhokoľvek známeho dôvodu, zatiaľ čo iní zdedia mutáciu ako autozomálne dominantnú vlastnosť. V každom prípade takéto genetické varianty nespôsobujú žiadne iné príznaky. Mutácia nepoškodzuje zdravie vašich očí a nie je súčasťou zdravotného stavu.
Vrodené alebo získané stavy
Niekedy môžu heterochrómiu spôsobiť vrodené alebo získané stavy. Vrodený stav je niečo, s čím sa narodíte. Získaný stav je taký, ktorý sa u vás vyvinie neskôr v živote.
Mnoho rôznych stavov môže postihnúť melanocyty, čo sú špecializované bunky, ktoré produkujú melanín. Jedným z bežných príkladov je Hornerov syndróm. Niektoré deti sa s týmto ochorením narodia, zatiaľ čo u niektorých dospelých sa vyvinie neskôr v živote.
Ľudia s Hornerovým syndrómom majú základné poškodenie nervov, ktoré postihuje jednu stranu tváre. Toto poškodenie nervov ovplyvňuje farbu očí, pretože bunky, ktoré produkujú melanín (melanocyty), sú pri svojej činnosti závislé od stimulácie zo sympatického nervového systému.
Narušenie nervovej signálnej dráhy v tvári vedie k tomu, že melanocyty produkujú menej melanínu. V dôsledku toho má dúhovka na postihnutej strane vašej tváre menej melanínu. Preto sa táto dúhovka javí svetlejšia (čím viac melanínu je prítomného, tým tmavšia je vaša dúhovka).
Okrem Hornerovho syndrómu existuje mnoho ďalších ochorení, ktoré môžu ovplyvniť melanocyty alebo spôsobiť iné zmeny, ktoré vedú k heterochrómii. Majte na pamäti, že mnohé z týchto stavov sú zriedkavé.
Vrodené príčiny heterochrómie očí:
- Vrodený Hornerov syndróm.
- Waardenburgov syndróm.
- Parryho-Rombergov syndróm.
- Sturge-Weberov syndróm.
- Neurofibromatóza typu 1.
- Očná melanóza.
- Hypomelanóza Ito.
- Bloch-Sulzbergerov syndróm.
Získané príčiny heterochrómie očí:
- Získaný Hornerov syndróm.
- Neuroblastóm.
- Fuchsova heterochromná iridocyklitída.
- Vnútroočný melanóm.
- Centrálna oklúzia retinálnej vény.
- Posner-Schlossmanov syndróm.
- Opuch z uveitídy.
- Glaukóm.
Medzi ďalšie príčiny heterochrómie patria:
Ako sa lieči heterochrómia očí
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nemajú k dispozícii špecifickú liečbu heterochrómie. Často ide o neškodnú odchýlku vo farbe očí. Poskytovatelia však liečia základné ochorenia, ktoré spôsobujú heterochrómiu, ak sú prítomné. Niektoré príčiny, ako napríklad neuroblastóm, si vyžadujú rýchlu diagnostiku a liečbu.
Z tohto dôvodu je dôležité navštíviť očného špecialistu kvôli správnej diagnóze. Ten vám urobí kompletné očné vyšetrenie, aby skontroloval zdravie vašich očí.
Farebné kontaktné šošovky
Ak váš poskytovateľ určí, že vaša heterochrómia je neškodná, nemusíte pre liečbu nič robiť. Môžete sa však rozhodnúť, že si zaobstaráte farebné kontaktné šošovky, ak chcete, aby obe vaše oči mali rovnakú farbu. Ide o kozmetickú voľbu, ktorá nie je z lekárskeho hľadiska nevyhnutná. Je to úplne na vás a vašich preferenciách.
Ak máte záujem o farebné kontaktné šošovky, poraďte sa s očným špecialistom. Na farebné kontaktné šošovky potrebujete lekársky predpis, aj keď nemajú žiadnu korekčnú schopnosť pre váš zrak. Používanie zakúpených kontaktných šošoviek bez lekárskeho predpisu je nebezpečné a môže viesť k vážnemu poškodeniu očí.
Záver
Ak si všimnete, že oči majú rôzne farby, môžete sa obávať, že niečo nie je v poriadku. Ešte väčšie obavy môžete mať, ak si tento príznak všimnete u svojho dieťaťa. Dôležité je nezabudnúť, že netreba panikáriť.
Samotná heterochrómia nie je choroba a často je neškodná. Môže však byť príznakom niektorých ochorení, ktoré si vyžadujú liečbu.
Dohodnite si preto stretnutie s očným lekárom. Ten nájde vysvetlenie tohto problému a v prípade potreby bude liečiť jeho príčinu. Niekedy jedinou potrebnou liečbou je vypočuť si, že je všetko v poriadku. A to je rovnako dôležité ako akýkoľvek liek.