Obsah:
- Čo je gastropatia?
- Čo znamená, ak máte gastropatiu?
- Gastropatia vs. gastritída
- Čo spôsobuje gastropatiu?
- Aké sú rôzne typy gastropatie?
- Aké sú príznaky gastropatie?
- Je gastropatia bežná?
- Ako sa diagnostikuje gastropatia?
- Aká je liečba gastropatie?
- Záver
Gastropatia je stav, keď vám niečo poškodí sliznicu žalúdka. Poškodenie môže byť náhle (akútne) alebo postupné (chronické). Bez svojej ochrannej výstelky sa žalúdok stáva zraniteľným voči vlastnej kyseline. Kyselina a iné faktory ho naďalej zvnútra opotrebovávajú.
Čo je gastropatia?
Gastropatia doslova znamená „choroba žalúdka“. V najširšom zmysle slova sa „gastropatia“ môže vzťahovať na akékoľvek ochorenie, ktoré môže postihnúť žalúdok. To by zahŕňalo bežné stavy, ako je žalúdočná chrípka a vredová choroba, nervové stavy, ako je gastroparéza a dokonca aj rakovina žalúdka.
Gastropatia má však aj užší význam medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, najmä tými, ktorí sa špecializujú na ochorenia tráviaceho traktu. Ak dostanete diagnózu gastropatie, váš poskytovateľ pravdepodobne používa tento užší význam: hovorí vám, že niečo poškodzuje sliznicu vášho žalúdka.
Čo znamená, ak máte gastropatiu?
Váš žalúdok je vybavený hrubou sliznicou (mucosa), ktorá ho chráni pred silnými chemickými látkami pôsobiacimi na trávenie vo vnútri. Keď však niečo naruší alebo naruší túto výstelku, váš žalúdok sa stáva čoraz zraniteľnejším voči poškodeniu zvnútra. Gastropatia je aktívny proces poškodenia sliznice vášho žalúdka.
Gastropatia vs. gastritída
Mnohé chorobné procesy, ktoré postihujú sliznicu vášho žalúdka, môžu spôsobiť zápal sliznice, nazývaný aj gastritída. Zápal je odpoveďou vášho imunitného systému na čokoľvek, čo sa snaží poškodiť váš žalúdok. Ak imunitná odpoveď hrozbu neprekoná, môže nasledovať erózia sliznice.
Zdravotníci však rozlišujú medzi eróziou so zápalom (erozívna gastritída) a eróziou bez neho (erozívna gastropatia). Pojem „gastropatia“ používajú na označenie poškodenia sliznice žalúdka bez zápalu - aj keď príčiny erózie sú v oboch prípadoch často rovnaké.
Čo spôsobuje gastropatiu?
Žalúdočnú sliznicu môže poškodiť mnoho vecí, buď naraz, alebo v priebehu času. Medzi niektoré príčiny patria napr:
- Požité látky, napríklad alkohol a drogy.
- Tráviace chemikálie, ako sú enzýmy, kyselina a žlč.
- Rádioterapia a chemoterapia.
- Opuchnuté, prekrvené cievy v sliznici žalúdka.
- Strata prietoku krvi do sliznice žalúdka.
Rôzne príčiny gastropatie spadajú pod rôzne podtypy.
Aké sú rôzne typy gastropatie?
Medzi typy gastropatie patria:
Akútna hemoragická erozívna gastropatia
K akútnej erozívnej gastropatii dochádza, keď niečo akútne, teda náhle a silno, poraní sliznicu žalúdka. Spôsobí to erózie sliznice (žalúdočné vredy), ktoré sa potom stanú náchylné na ďalšie poškodenie kyselinou v žalúdku. Tieto erózie alebo vredy môžu krvácať, preto sa erozívna gastropatia nazýva aj „hemoragická“. Medzi príčiny patria:
- Ťažké pitie alkoholu (koncentrácia alkoholu v žalúdku vyššia ako 10 %).
- Vysoké dávky nesteroidných protizápalových liekov.
- Chemoterapia a rádioterapia pri liečbe rakoviny.
- Akútna mezenterická ischémia (náhla strata prietoku krvi).
Reaktívna gastropatia
Reaktívna gastropatia je dlhodobý proces poškodenia sliznice spôsobený chronickým pôsobením dráždivých látok. Tieto látky vyvolávajú chemickú reakciu, ktorá časom eroduje sliznicu žalúdka, preto sa reaktívna gastropatia nazýva aj chemická gastropatia. Okrem chemických látok však k tomuto problému môžu prispievať aj iné faktory. Hlavnými príčinami sú:
- Chronické užívanie NSAID.
- Reflux žlče.
Medzi ďalšie stresové faktory, ktoré môžu opotrebovať obranyschopnosť vašej sliznice a zabrániť jej hojeniu, patria::
- Chronické užívanie alkoholu.
- Chronické fajčenie.
- Chronická infekciaH. pylori.
- Chronická ischémia (zúžený alebo znížený prietok krvi).
Kongestívna gastropatia
Kongestívna gastropatia opisuje opuchnuté a prekrvené cievy v sliznici žalúdka, ktoré sú náchylné na prasknutie, čo spôsobuje časté podliatiny a krvácanie. Vytvára mozaikovitý vzor lézií na vašej sliznici v dôsledku chronického poranenia a môže spôsobiť značné straty krvi. Nazýva sa aj portálna hypertenzná gastropatia, pretože jej príčinou je zvyčajne portálna hypertenzia. (Portálna hypertenzia je najčastejšie vedľajším účinkom ochorenia pečene.)
Hypertrofická gastropatia
Hypertrofická gastropatia je zvyčajne zriedkavé genetické ochorenie, ktoré spôsobuje nadmernú produkciu určitých buniek žalúdočnej sliznice, čím sa narúša jej prirodzená konštitúcia. Menetrierova choroba je jednou z foriem. Spôsobuje, že vaša žalúdočná sliznica nadmerne produkuje hlien a stráca pritom bielkoviny. Zollingerov-Ellisonov syndrómje ďalšia forma, ktorá spôsobuje, že váš žalúdok produkuje príliš veľa žalúdočnej kyseliny.
Aké sú príznaky gastropatie?
Mnohí ľudia si nevšimnú žiadne príznaky. Ak však áno, môžete si ich všimnúť:
- Bolesti brucha alebo nepríjemné pocity.
- Nevoľnosť.
- Poruchy trávenia.
Ak máte komplikácie súvisiace s krvácaním z tráviaceho traktu, môžete mať:
- Príznaky anémie z nedostatku železa, ako je bledosť a únava.
- Čierne, dechtovité výkaly.
- Zvratky, ktoré vyzerajú ako kávová usadenina.
Je gastropatia bežná?
Niektoré typy sú bežné. Najčastejšie sa vyskytujú akútne a reaktívne gastropatie súvisiace s užívaním alkoholu a NSAID. Reflux žlče a ischémia sú menej častými príčinami reaktívnych a akútnych gastropatií. Portálna hypertenzná gastropatia (kongestívna) je pomerne častým vedľajším účinkom portálnej hypertenzie, najmä u ľudí s cirhózou pečene. Hypertrofické gastropatie sú zriedkavé.
Ako sa diagnostikuje gastropatia?
Ak má poskytovateľ zdravotnej starostlivosti podozrenie, že by ste mohli mať gastropatiu, bude chcieť vyšetriť sliznicu vášho žalúdka a hľadať dôkazy. Najúčinnejším spôsobom, ako to urobiť, je vyšetrenie hornou endoskopiou.
Pri hornej endoskopii (ezofagogastroduodenoskopii alebo EGD) sa vyšetruje horný tráviaci trakt pomocou endoskopu - malej kamery na konci dlhej trubice, ktorá prechádza hrdlom do žalúdka. Kamera premieta obrázky s vysokým rozlíšením na obrazovku. Gastroenterológ môže pomocou endoskopu odobrať vzorku tkaniva (biopsiu) na vyšetrenie v laboratóriu. Môže tiež ošetriť aktívne krvácanie.
Aká je liečba gastropatie?
Liečba bude závisieť od typu gastropatie, ktorú máte. Ak je to možné, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude chcieť odstrániť to, čo poškodzuje žalúdočnú sliznicu - či už ide o lieky alebo látky, ktoré užívate, bakteriálnu infekciu, reflux žlče alebo niečo zložitejšie. Okrem neutralizácie pôvodnej príčiny bude zvyčajne chcieť neutralizovať aj žalúdočnú kyselinu, aby pomohol vašej sliznici k uzdraveniu.
Liečba môže zahŕňať:
- Lieky blokujúce kyselinu
- Lieky, ktoré pokrývajú a chránia žalúdočnú sliznicu.
- Antibiotiká na liečbu bakteriálnych infekcií.
- Lieky na neutralizáciu žlčových solí v žalúdku.
- Lieky na portálnu hypertenziu.
- Špecifické chirurgické zákroky pri určitých stavoch, ktoré nereagujú na lieky.
Zmizne gastropatia?
Vaša žalúdočná sliznica sa môže zahojiť, pokiaľ sa poškodenie zastaví na dostatočne dlhý čas, aby ste jej dali šancu. Väčšinou to možno dosiahnuť pomocou liekov. Niektoré príčiny gastropatie však môžu byť zložitejšie. Pretrvávajúci reflux žlče alebo portálna hypertenzia si môžu vyžadovať odstránenie menším zákrokom. Hypertrofická gastropatia môže, ale nemusí byť liečbou zvrátiteľná, ale lieky môžu často zabrániť ďalším zmenám sliznice.
Záver
Sliznica vášho žalúdka je tvrdá a je potrebné veľa, aby ste prekonali jej obranné mechanizmy. Keď sa objaví gastropatia, je to buď v dôsledku závažného akútneho poškodenia, alebo dlhodobo pretrvávajúceho poškodenia. Budete potrebovať lekárske ošetrenie, ktoré vám pomôže identifikovať, zastaviť a zvrátiť proces poškodenia. S trochou pomoci sa však sliznica vášho žalúdka dokáže zregenerovať a vyliečiť lepšie ako väčšina orgánov. Po obnovení jej obranyschopnosti sa už nebude dať tak ľahko poraniť.