Obsah:
- Čo je epilepsia
- Príznaky epilepsie
- Varovné príznaky záchvatov
- Generalizované záchvaty
- Príčiny epilepsie
- Spúšťače záchvatov
- Diagnostika epilepsie
- Liečba epilepsie
Čo je epilepsia
Epilepsia - známa aj ako záchvatové ochorenie - je ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje opakujúce sa záchvaty. Existuje mnoho typov epilepsie. U niektorých ľudí sa dá príčina identifikovať. U iných nie je príčina známa.
Epilepsia je bežná. Podľa odhadov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb má aktívnu epilepsiu 1,2 % ľudí. Epilepsia postihuje ľudí všetkých pohlaví, rás, etnických skupín a veku.
Príznaky záchvatov sa môžu veľmi líšiť. Niektorí ľudia môžu počas záchvatu stratiť vedomie, zatiaľ čo iní nie. Niektorí ľudia počas záchvatu niekoľko sekúnd neprítomne hľadia. Iní môžu opakovane šklbať rukami alebo nohami, čo sú pohyby známe ako kŕče.
Jediný záchvat neznamená, že máte epilepsiu. Epilepsia sa diagnostikuje, ak ste mali aspoň dva nevyprovokované záchvaty s odstupom najmenej 24 hodín. Nevyprovokované záchvaty nemajú jasnú príčinu.
Liečba liekmi alebo niekedy chirurgický zákrok dokáže u väčšiny ľudí s epilepsiou kontrolovať záchvaty. Niektorí ľudia si vyžadujú celoživotnú liečbu. U iných záchvaty vymiznú. Niektoré deti s epilepsiou môžu z tohto ochorenia vekom vyrásť.
Príznaky epilepsie
Príznaky záchvatu sa líšia v závislosti od typu záchvatu. Keďže epilepsia je spôsobená určitou aktivitou v mozgu, záchvaty môžu ovplyvniť akýkoľvek mozgový proces. Príznaky záchvatu môžu zahŕňať:
- Dočasnú zmätenosť.
- Hviezdny záchvat.
- Stuhnuté svaly.
- Nekontrolovateľné trhavé pohyby rúk a nôh.
- Strata vedomia.
- Psychické príznaky, ako je strach, úzkosť alebo déja vu.
Niekedy môžu mať ľudia s epilepsiou zmeny v správaní. Môžu mať aj príznaky psychózy.
Väčšina ľudí s epilepsiou má tendenciu mať zakaždým rovnaký typ záchvatu. Príznaky sú zvyčajne podobné od epizódy k epizóde.
Varovné príznaky záchvatov
Niektorí ľudia s fokálnymi záchvatmi majú varovné príznaky vo chvíľach pred začiatkom záchvatu. Tieto varovné príznaky sa nazývajú aura.
Medzi varovné príznaky môže patriť pocit v žalúdku. Alebo môžu zahŕňať emócie, napríklad strach. Niektorí ľudia môžu mať pocit déja vu. Aurou môže byť aj chuť alebo vôňa. Môžu byť aj vizuálne, napríklad stálym alebo blikajúcim svetlom, farbou alebo tvarom. Niektorí ľudia môžu pociťovať závraty a stratu rovnováhy. Niektorí ľudia môžu vidieť veci, ktoré tam nie sú, čo sa nazýva halucinácie.
Záchvaty sa klasifikujú ako fokálne alebo generalizované podľa toho, ako a kde sa začína mozgová aktivita spôsobujúca záchvat.
Keď sa zdá, že záchvaty sú dôsledkom aktivity len v jednej oblasti mozgu, nazývajú sa fokálne záchvaty. Tieto záchvaty sa delia do dvoch kategórií:
- Fokálne záchvaty bez straty vedomia. Tieto záchvaty, ktoré sa kedysi nazývali jednoduché parciálne záchvaty, nespôsobujú stratu vedomia, známu aj ako strata vedomia. Môžu meniť emócie alebo meniť vzhľad, vôňu, pocit, chuť alebo zvuk. Niektorí ľudia zažívajú deja vu. Tento typ záchvatu môže mať za následok aj mimovoľné trhanie časťou tela, napríklad rukou alebo nohou. A fokálne záchvaty môžu spôsobovať zmyslové príznaky, ako je mravčenie, závraty a blikajúce svetlá.
- Fokálne záchvaty s poruchou vedomia. Tieto záchvaty, kedysi nazývané komplexné parciálne záchvaty, zahŕňajú zmenu alebo stratu vedomia. Tento typ záchvatu sa môže javiť, akoby ste boli vo sne. Počas fokálneho záchvatu s poruchou vedomia môžu ľudia hľadieť do priestoru a nereagovať typickým spôsobom na okolie. Môžu tiež vykonávať opakujúce sa pohyby, ako je trenie rúk, žuvanie, prehĺtanie alebo chôdza v kruhu.
Príznaky fokálnych záchvatov sa môžu zamieňať s inými neurologickými ochoreniami, ako je migréna, narkolepsia alebo duševné ochorenie. Na zistenie, či sú príznaky dôsledkom epilepsie alebo iného ochorenia, je potrebné dôkladné vyšetrenie a testy.
Fokálne záchvaty môžu vychádzať z ktoréhokoľvek mozgového laloku. Medzi niektoré typy fokálnych záchvatov patria:
- Záchvaty zo spánkových lalokov. Záchvaty spánkových lalokov začínajú v oblastiach mozgu nazývaných spánkové laloky. Spánkové laloky spracovávajú emócie a zohrávajú úlohu v krátkodobej pamäti. Ľudia, ktorí majú tieto záchvaty, často pociťujú auru. Súčasťou aury môžu byť náhle emócie, napríklad strach alebo radosť. Môže to byť aj náhla chuť alebo vôňa. Alebo môže byť aurou pocit deja vu alebo pocit stúpajúceho tlaku v žalúdku. Počas záchvatu môžu ľudia stratiť povedomie o svojom okolí. Môžu sa tiež pozerať do priestoru, mľaskať perami, opakovane prehĺtať alebo žuť alebo mať pohyby prstov.
- Záchvaty frontálneho laloku. Záchvaty frontálnych lalokov začínajú v prednej časti mozgu. Ide o časť mozgu, ktorá riadi pohyb. Záchvaty frontálneho laloku spôsobujú, že ľudia pohybujú hlavou a očami na jednu stranu. Na oslovenie nereagujú a môžu kričať alebo sa smiať. Môžu natiahnuť jednu ruku a ohnúť druhú ruku. Môžu tiež vykonávať opakované pohyby, ako je kolísanie alebo šliapanie do pedálov bicykla.
- Záchvaty okcipitálneho laloku. Tieto záchvaty sa začínajú v oblasti mozgu nazývanej okcipitálny lalok. Tento lalok ovplyvňuje videnie a spôsob, akým ľudia vidia. Ľudia, ktorí majú tento typ záchvatu, môžu mať halucinácie. Alebo môžu počas záchvatu čiastočne alebo úplne stratiť zrak. Tieto záchvaty môžu tiež spôsobiť mihanie očí alebo spôsobiť pohyb očí.
Generalizované záchvaty
Záchvaty, ktoré zrejme zahŕňajú všetky oblasti mozgu, sa nazývajú generalizované záchvaty. Medzi generalizované záchvaty patria:
- Záchvaty absencie. Absenciálne záchvaty, predtým známe ako záchvaty typu petit mal, sa zvyčajne vyskytujú u detí. Príznaky zahŕňajú pozeranie do priestoru s jemnými pohybmi tela alebo bez nich. Pohyby môžu zahŕňať žmurkanie očami alebo mľaskanie perami a trvajú len 5 až 10 sekúnd. Tieto záchvaty sa môžu vyskytovať v skupinách, až 100-krát za deň, a spôsobujú krátku stratu vedomia.
- Tonické záchvaty. Tonické záchvaty spôsobujú stuhnuté svaly a môžu ovplyvniť vedomie. Tieto záchvaty zvyčajne postihujú svaly na chrbte, rukách a nohách a môžu spôsobiť, že osoba spadne na zem.
- Atonické záchvaty. Atonické záchvaty, známe aj ako záchvaty pádu, spôsobujú stratu kontroly nad svalmi. Keďže najčastejšie postihuje nohy, často spôsobuje náhle pády na zem.
- Klonické záchvaty. Klonické záchvaty sú spojené s opakovanými alebo rytmickými trhavými pohybmi svalov. Tieto záchvaty zvyčajne postihujú krk, tvár a ruky.
- Myoklonické záchvaty. Myoklonické záchvaty sa zvyčajne prejavujú ako náhle krátke zášklby alebo trhnutia a zvyčajne postihujú hornú časť tela, ruky a nohy.
- Tonicko-klonické záchvaty. Tonicko-klonické záchvaty, predtým známe ako veľké záchvaty, sú najdramatickejším typom epileptického záchvatu. Môžu spôsobiť náhlu stratu vedomia a stuhnutie tela, zášklby a chvenie. Niekedy spôsobujú stratu kontroly nad močovým mechúrom alebo hryzenie jazyka.
Príčiny epilepsie
Približne u polovice ľudí s epilepsiou nie je možné identifikovať príčinu tohto ochorenia. U druhej polovice môže byť tento stav spôsobený rôznymi faktormi vrátane:
- Genetický vplyv. Niektoré typy epilepsie sa vyskytujú v rodinách. V týchto prípadoch je pravdepodobné, že ide o genetický vplyv. Vedci spojili niektoré typy epilepsie s konkrétnymi génmi. Niektorí ľudia však majú genetickú epilepsiu, ktorá nie je dedičná. Genetické zmeny sa môžu u dieťaťa vyskytnúť bez toho, aby sa preniesli z rodičov.U väčšiny ľudí sú gény len časťou príčiny epilepsie. Niektoré gény môžu spôsobiť, že človek je citlivejší na podmienky prostredia, ktoré vyvolávajú záchvaty.
- Úraz hlavy. Úraz hlavy v dôsledku autonehody alebo iného traumatického poranenia môže spôsobiť epilepsiu.
Faktory v mozgu. Mozgové nádory môžu spôsobiť epilepsiu. Epilepsiu môže spôsobovať aj spôsob, akým sa v mozgu tvoria cievy. Ľudia s ochoreniami krvných ciev, ako sú arteriovenózne malformácie a kavernózne malformácie, môžu mať záchvaty. A u dospelých starších ako 35 rokov je hlavnou príčinou epilepsie mozgová príhoda. - Infekcie. Meningitída, HIV, vírusová encefalitída a niektoré parazitárne infekcie môžu spôsobiť epilepsiu.
Úraz pred narodením. Pred narodením sú deti citlivé na poškodenie mozgu, ktoré môže byť spôsobené viacerými faktormi. Môže medzi ne patriť infekcia u matky, zlá výživa alebo nedostatok kyslíka. Toto poškodenie mozgu môže mať za následok epilepsiu alebo mozgovú obrnu. - Vývojové stavy. Epilepsia sa niekedy môže vyskytnúť pri vývojových stavoch. U ľudí s autizmom je pravdepodobnosť výskytu epilepsie vyššia ako u ľudí bez autizmu. Výskumom sa tiež zistilo, že ľudia s epilepsiou majú častejšie poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD) a iné vývojové poruchy. Výskyt oboch ochorení môže súvisieť s génmi.
Spúšťače záchvatov
Záchvaty môžu spúšťať veci v prostredí. Spúšťače záchvatov nespôsobujú epilepsiu, ale môžu spúšťať záchvaty u ľudí, ktorí majú epilepsiu. Väčšina ľudí s epilepsiou nemá spoľahlivé spúšťače, ktoré by vždy vyvolali záchvat. Často však dokážu identifikovať faktory, ktoré uľahčujú vznik záchvatu. Medzi možné spúšťače záchvatov patria napr:
- Alkohol.
- Blikajúce svetlá.
- Užívanie nelegálnych drog.
- Vynechanie dávok liekov proti záchvatom alebo užívanie väčšieho množstva liekov, ako je predpísané.
- Nedostatok spánku.
- Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu.
- Stres.
- Dehydratácia.
- Vynechanie jedla.
- Choroba.
Diagnostika epilepsie
Na diagnostikovanie epilepsie váš zdravotnícky pracovník preskúma vaše príznaky a anamnézu. Na diagnostiku epilepsie a zistenie príčiny záchvatov vám môže vykonať niekoľko vyšetrení. Môžu zahŕňať:
- Neurologické vyšetrenie. Toto vyšetrenie testuje vaše správanie, pohyby, mentálne funkcie a ďalšie oblasti. Vyšetrenie pomáha diagnostikovať epilepsiu a určiť typ epilepsie, ktorú môžete mať.
- Krvné testy. Vzorka krvi môže odhaliť príznaky infekcií, genetických ochorení alebo iných stavov, ktoré môžu súvisieť so záchvatmi.
- Genetické testovanie. U niektorých ľudí s epilepsiou môže genetické testovanie poskytnúť viac informácií o ochorení a spôsobe jeho liečby. Genetické testovanie sa najčastejšie vykonáva u detí, ale môže byť užitočné aj u niektorých dospelých s epilepsiou.
Mohli by vás zaujímať naše produkty, pripravili sme si pre vás aj zľavový kód "Zdravie10" zadajte kód v košíku a využite zľavu na prvý nákup!
Liečba epilepsie
Liečba môže pomôcť ľuďom s diagnózou epilepsie mať menej záchvatov alebo dokonca úplne prestať mať záchvaty. Medzi možné spôsoby liečby patria:
- Lieky.
- Chirurgický zákrok.
- Terapie, ktoré stimulujú mozog pomocou zariadenia.
- Ketogénna diéta.
Lieky
Väčšina ľudí s epilepsiou sa môže zbaviť záchvatov užívaním jedného lieku proti záchvatom, ktorý sa nazýva aj antiepileptický liek. Iní môžu byť schopní znížiť počet a intenzitu záchvatov užívaním viac ako jedného lieku.
Mnohé deti s epilepsiou, ktoré nemajú príznaky epilepsie, môžu nakoniec prestať užívať lieky a žiť bez záchvatov. Mnohí dospelí môžu prestať užívať lieky po dvoch alebo viacerých rokoch bez záchvatov. Váš zdravotnícky tím vám poradí, kedy je vhodné prestať užívať lieky.
Nájsť správny liek a dávkovanie môže byť zložité. Váš lekár môže pri výbere lieku, ktorý vám predpíše, zvážiť váš stav, frekvenciu záchvatov, váš vek a ďalšie faktory. Váš poskytovateľ môže tiež preskúmať všetky ostatné lieky, ktoré možno užívate, aby sa uistil, že lieky proti záchvatom s nimi nebudú vzájomne pôsobiť.
Najprv môžete užívať jeden liek v nízkej dávke. Potom môže váš zdravotnícky pracovník dávku postupne zvyšovať, kým nebudú vaše záchvaty dobre kontrolované.
K dispozícii je viac ako 20 rôznych typov liekov proti záchvatom. Lieky, ktoré užívate, závisia od typu záchvatov, ktoré máte, vášho veku a iných zdravotných ťažkostí.
Väčšina ľudí s epilepsiou užíva antiepileptické lieky (AED), ktoré pomáhajú kontrolovať záchvaty zmenou hladín chemických látok v mozgu. AED sú účinné pre približne sedem z desiatich ľudí s epilepsiou.
Operácia
Neurochirurgovia vykonávajúci operácie epilepsie
Operácia epilepsie
Keď lieky nezabezpečujú dostatočnú kontrolu záchvatov, možnosťou môže byť operácia epilepsie. Pri operácii epilepsie chirurg odstráni oblasť mozgu, ktorá spôsobuje záchvaty.
Operácia sa zvyčajne vykonáva vtedy, keď testy ukážu, že:
- Vaše záchvaty sa začínajú v malej, presne vymedzenej oblasti mozgu.
- Operácia by neovplyvnila životne dôležité funkcie, ako je reč, jazyk, pohyb, zrak alebo sluch.
- Pri niektorých typoch epilepsie môžu príznakom pomôcť minimálne invazívne prístupy, napríklad stereotaktická laserová ablácia pod kontrolou magnetickej rezonancie. Tieto liečebné postupy sa môžu použiť, keď je otvorená operácia príliš riskantná. Tento postup zahŕňa použitie tepelnej laserovej sondy namierenej na oblasť v mozgu, ktorá spôsobuje záchvaty. Ničí tkanivo v snahe lepšie kontrolovať záchvaty.
Po úspešnej operácii môžete naďalej užívať lieky na prevenciu záchvatov. Možno však budete môcť užívať menej liekov a znížiť ich dávky.
U malého počtu ľudí môže operácia epilepsie spôsobiť komplikácie. Komplikácie môžu zahŕňať trvalú zmenu schopností myslenia. Porozprávajte sa s členmi chirurgického tímu o ich skúsenostiach, miere úspešnosti a miere komplikácií pri zákroku, o ktorom uvažujete.
Terapie
Okrem liekov a chirurgických zákrokov ponúkajú tieto potenciálne terapie alternatívu liečby epilepsie:
- Stimulácia vagového nervu. Stimulácia vagového nervu môže byť možnosťou, keď lieky nezaberajú dostatočne dobre na kontrolu záchvatov a operácia nie je možná. Pod kožu hrudníka sa implantuje zariadenie nazývané stimulátor blúdivého nervu, podobne ako kardiostimulátor. Drôty zo stimulátora sú napojené na blúdivý nerv v krku. Zariadenie napájané batériou vysiela výbuchy elektrickej energie cez blúdivý nerv do mozgu. Nie je jasné, ako to potláča záchvaty, ale zariadenie zvyčajne dokáže znížiť počet záchvatov o 20 až 40 %. Väčšina ľudí stále musí užívať lieky proti záchvatom. Niektorí ľudia však môžu byť schopní znížiť dávku lieku. Vedľajšie účinky stimulácie vagového nervu môžu zahŕňať bolesť hrdla, chrapľavý hlas, dýchavičnosť alebo kašeľ.
- Hlboká stimulácia mozgu. Pri hlbokej stimulácii mozgu chirurgovia implantujú elektródy do špecifickej časti mozgu, zvyčajne do talamu. Elektródy sú napojené na generátor implantovaný do hrudníka. Generátor pravidelne vysiela elektrické impulzy do mozgu v časových intervaloch a môže znížiť počet záchvatov. Hlboká stimulácia mozgu sa často používa u ľudí, u ktorých sa záchvaty nezlepšujú pomocou liekov.
- Reaktívna neurostimulácia. Tieto implantovateľné zariadenia podobné kardiostimulátorom môžu pomôcť znížiť frekvenciu výskytu záchvatov. Zariadenia analyzujú vzorce mozgovej aktivity, aby odhalili záchvaty v čase ich vzniku. Dodávajú elektrickú stimuláciu na zastavenie záchvatu. Výskum ukazuje, že táto liečba má málo vedľajších účinkov a môže poskytnúť dlhodobú úľavu od záchvatov.
Ketogénna diéta
Niektoré deti a dospelí s epilepsiou zmierňujú svoje záchvaty dodržiavaním diéty s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov. Môže to byť možnosť, keď lieky nepomáhajú kontrolovať epilepsiu.
Pri tejto diéte, nazývanej ketogénna diéta, telo rozkladá tuky namiesto sacharidov na energiu. Po niekoľkých rokoch môžu byť niektoré deti schopné ketogénnu diétu ukončiť a zostať bez záchvatov. Je dôležité, aby sa tak dialo pod prísnym dohľadom zdravotníckych pracovníkov.
Odborníci úplne nevedia, ako ketogénna diéta pôsobí na zníženie počtu záchvatov. Vedci sa však domnievajú, že diéta vytvára chemické zmeny, ktoré potláčajú záchvaty. Diéta tiež mení činnosť mozgových buniek tak, aby sa znížil počet záchvatov.
Ak vy alebo vaše dieťa uvažujete o ketogénnej diéte, vyhľadajte lekársku pomoc. Je dôležité zabezpečiť, aby vaše dieťa pri dodržiavaní diéty dostávalo dostatok živín.