Obsah:
- Ako môžem predchádzať duseniu?
- Rizikové faktory dusenia
- Príznaky a symptómy dusenia
- Aká je odporúčaná technika prvej pomoci pri dusení?
- Tipy, ako pomôcť dusiacemu sa dieťaťu
- Ako sa môžem naučiť správny spôsob pomoci niekomu, kto sa dusí?
Keď jedlo alebo iný cudzí predmet uviazne v dýchacích cestách, môže spôsobiť dusenie. Dusenie zabraňuje prístupu kyslíka do pľúc a mozgu. Nedostatok kyslíka v mozgu dlhší ako 4 minúty môže spôsobiť poškodenie mozgu alebo smrť. Je dôležité, aby všetci ľudia rozpoznali a vedeli, ako postupovať pri dusení doma a na verejných miestach. Odborníci odporúčajú pri ošetrovaní dospelého alebo dieťaťa staršieho ako jeden rok, ktoré sa dusí, používať údery do chrbta a tlaky na brucho.
Ako môžem predchádzať duseniu?
Duseniu u dospelých môžete predísť týmito bezpečnostnými opatreniami:
- Jedlo krájajte na malé kúsky.
- Jedlo žujte pomaly a dôkladne, najmä ak nosíte zubnú protézu.
- Počas žuvania a prehĺtania sa nesmejte a nerozprávajte.
- Pred jedlom a počas jedla nepite veľa alkoholu.
Týmito bezpečnostnými opatreniami môžete predchádzať duseniu u detí:
- Guľôčky, korálky, paličky, latexové balóniky, mince a iné malé hračky a predmety držte mimo dosahu detí, najmä mladších ako 4 roky.
- Zabráňte deťom chodiť, behať alebo sa hrať, keď majú v ústach jedlo a hračky.
- Nekŕmte deti mladšie ako 4 roky potravinami, ktoré môžu ľahko uviaznuť v hrdle. Patria sem hot-dogy, orechy, kúsky mäsa alebo syra, hrozno, tvrdé alebo lepkavé cukríky, popcorn, kúsky arašidového masla alebo surová mrkva.
- Pri jedle s malými deťmi vykonávajte dohľad.
- Zabráňte starším súrodencom, aby dali malému dieťaťu nebezpečné jedlo alebo hračku.
Rizikové faktory dusenia
Určité správanie môže človeka vystaviť riziku zadusenia, napríklad rozprávanie alebo smiech s plnými ústami alebo príliš rýchle jedenie. Zdravotný stav (napríklad neurologické alebo svalové ochorenie, ktoré ovplyvňuje schopnosť osoby žuť, prehĺtať alebo oboje) môže zvýšiť riziko zadusenia. Takisto môžu vzniknúť problémy so zubami alebo zle padnúca zubná protéza, ktoré ovplyvňujú schopnosť osoby správne žuť potravu.
Príznaky a symptómy dusenia
Osoba, ktorá sa dusí, má zvyčajne panický, zmätený alebo prekvapený výraz tváre. Niektorí ľudia si môžu položiť jednu alebo obe ruky na hrdlo. Osoba môže kašľať (buď silno, alebo slabo), alebo nemusí byť schopná kašľať vôbec. Môžete počuť vysoké piskľavé zvuky, keď sa osoba snaží dýchať, alebo vôbec nič. Ak sú dýchacie cesty úplne zablokované, osoba nebude schopná hovoriť, plakať ani kašľať. Pokožka osoby sa môže spočiatku javiť začervenaná (červená), ale pri nedostatku kyslíka v tele zbledne alebo zmodrie.
Aká je odporúčaná technika prvej pomoci pri dusení?
U dospelých a detí starších ako jeden rok, ktoré sa dusia kúskom jedla alebo cudzím predmetom a sú pri vedomí, sa odporúča séria úderov do chrbta a tlakov pod bránicou do brucha. O dusení hovoríme vtedy, keď osoba nemôže hovoriť, kašľať alebo dýchať, pretože niečo blokuje (bráni) dýchacie cesty. Nemôže sa cez ňu dostať vzduch. Ak dýchacie cesty zostanú zablokované, môže to viesť k strate vedomia a smrti. Pri použití brušných tlakov dávajte pozor, aby ste nepoužili príliš veľkú silu, aby ste nepoškodili rebrá alebo vnútorné orgány. Ak je osoba v bezvedomí, použite stláčanie hrudníka.
Najprv vykonajte sériu 5 úderov do chrbta.
Ak ste toho schopní, jemne nakloňte osobu dopredu tak, aby bola horná časť jej tela rovnobežná so zemou. Jednu ruku použite cez hrudník osoby na podporu. Ak je osoba dieťa, kľaknite si za ňu.
Pätou voľnej ruky vykonajte 5 rýchlych úderov (úderov do chrbta) medzi lopatky osoby.
Muž stojí za ženou, jednou rukou jej podopiera hornú časť hrudníka a druhú ruku má zdvihnutú nad chrbtom. Šípka naznačuje ruku, ktorá sa spúšťa na jej chrbát, keď sa predkloní. Vložka ukazuje polohu ruky na chrbte medzi lopatkami.
Potom vykonajte 5 tlakov na brucho. Brušné tlaky dvíhajú bránicu. Vytlačia z pľúc dostatok vzduchu na vytvorenie umelého kašľa. Tento kašeľ pomáha pohybovať vzduchom cez priedušnicu, vytláča a vypudzuje prekážku z dýchacích ciest a úst:
- Siahnite osobe okolo pása.
- Jednu zovretú päsť umiestnite nad pupok (pupok) a pod hrudný kôš.
- Druhou rukou zovrite päsť. Zovretú päsť prudko a priamo potiahnite smerom dozadu a hore pod hrudný kôš 5-krát rýchlo.
- Ak je osoba obézna alebo v neskorom tehotenstve, vykonajte ťahy hrudníkom.
Pokračujte v úderoch do chrbta a tlakoch na brucho bez prestávky, kým sa prekážka neuvoľní, osoba neupadne do bezvedomia alebo kým nie je k dispozícii pokročilá podpora života. V oboch prípadoch by mal osobu čo najskôr vyšetriť poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Muž stojí za ženou s rukami okolo jej pása. Vložka ukazuje jeho päsť vedľa jej hornej časti brucha a jeho druhú ruku sploštenú a pripravenú zakryť päsť. Muž stojaci za ženou s rukami okolo jej pása a päsťou pri jej hornej časti brucha, pričom druhou rukou je päsť sploštená. Šípka ukazuje, ako päsťou tlačí dovnútra a nahor. Z úst ženy sa vypudzuje blokáda.
Ak ste sami a dusíte sa, môžete robiť tlaky na seba. Alebo môžete tlačiť hornou časťou brucha o operadlo stoličky alebo okraj pultu.
Žena sa ohýba cez operadlo stoličky, aby vykonala samospúšť pri dusení.
Aby sa minimalizovalo možné poškodenie, údery do chrbta a tlaky na brucho by sa mali používať len v skutočných núdzových prípadoch, keď je isté, že sa osoba dusí. Túto metódu používajte len u dospelých a detí starších ako 1 rok.
U detí mladších ako 1 rok sa používa iná metóda. O správnej metóde prvej pomoci pri dusení vášho dieťaťa sa poraďte s jeho zdravotníckym pracovníkom.
Tipy, ako pomôcť dusiacemu sa dieťaťu
Ak predmet vidíte, pokúste sa ho odstrániť. Nehrabte do neho naslepo ani opakovane prstami. Mohli by ste situáciu zhoršiť tým, že predmet zatlačíte hlbšie dovnútra a sťažíte jeho odstránenie.
Ak vaše dieťa hlasno kašle, povzbudzujte ho, aby pokračovalo v kašľaní, aby vynieslo to, čím sa dusí, a neopúšťajte ho.
Ak kašeľ vášho dieťaťa nie je účinný (je tichý alebo sa nemôže poriadne nadýchnuť), okamžite zakričte o pomoc a rozhodnite, či je ešte pri vedomí.
Ak je vaše dieťa stále pri vedomí, ale buď nekašle, alebo jeho kašeľ nie je účinný, použite údery do chrbta.
Fúkanie do chrbta pre deti do 1 roka
- Sadnite si a položte si dieťa tvárou dolu pozdĺž svojho stehna alebo predlaktia, pričom mu rukou podoprite chrbát a hlavu.
- Dajte až 5 prudkých úderov do chrbta pätou jednej ruky do stredu chrbta medzi lopatky.
Údery do chrbta pre deti staršie ako 1 rok
- Položte si malé dieťa tvárou dolu na kolená ako bábätko.
- Ak to nie je možné, podoprite dieťa v polohe predklonenej dopredu a zozadu mu uštedrite 5 úderov do chrbta.
- Ak údery do chrbta nezmiernia dusenie a vaše dieťa je stále pri vedomí, vykonajte údery do hrudníka u dojčiat do 1 roka alebo do brucha u detí starších ako 1 rok.
- Tým sa vytvorí umelý kašeľ, zvýši sa tlak v hrudníku a pomôže sa uvoľniť predmet.
Tlaky na hrudník pre deti do 1 roka
- Položte si dieťa tvárou nahor pozdĺž stehien.
- Nájdite hrudnú kosť a položte 2 prsty do stredu.
- Vykonajte 5 prudkých tlakov na hrudník, pričom stlačíte hrudník približne o tretinu.
Tlaky na brucho pre deti staršie ako 1 rok
- Postavte sa alebo si kľaknite za dieťa. Ruky položte pod ruky dieťaťa a okolo jeho hornej časti brucha.
- Zovrite päsť a položte ju medzi pupok a rebrá.
- Túto ruku uchopte druhou rukou a prudko ťahajte dovnútra a nahor.
- Opakujte maximálne 5-krát.
- Dbajte na to, aby ste nevyvíjali tlak na spodnú časť hrudného koša, pretože by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu.
Po ťahu za hrudník alebo brucho dieťa znovu zhodnoťte nasledovne
- Ak sa predmet stále nevymrštil a vaše dieťa je stále pri vedomí, pokračujte v sekvencii úderov do chrbta a tlakov na hrudník alebo brucho.
- Ak ste ešte stále sami, zavolajte alebo pošlite o pomoc.
- Neodchádzajte od dieťaťa.
- Ak sa blokáda nevytiahne ani po vyskúšaní úderov do chrbta a tlakov na hrudník alebo brucho, volajte 999. Pokračujte v skúšaní tohto cyklu, kým nepríde pomoc.
Aj keď predmet vyšiel von, vyhľadajte lekársku pomoc. Časť predmetu mohla zostať alebo sa vaše dieťa mohlo pri zákroku zraniť.
Dieťa v bezvedomí s dusením
- Ak je dusiace sa dieťa v bezvedomí alebo sa do neho dostane, položte ho na pevný, rovný povrch a zakričte o pomoc.
- Zavolajte na číslo 112 a telefón prepnite na hlasitý odposluch, aby ste mali voľné ruky.
- V žiadnej fáze od dieťaťa neodchádzajte.
- Otvorte dieťaťu ústa. Ak je predmet jasne viditeľný a môžete ho ľahko uchopiť, odstráňte ho.
- Začnite s resuscitáciou
Ako sa môžem naučiť správny spôsob pomoci niekomu, kto sa dusí?
Používanie úderov do chrbta a tlakov na brucho sa dá jednoducho naučiť. Často sa vyučuje počas kurzov prvej pomoci a kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR). Obráťte sa na miestnu pobočku červeného kríža alebo asociácie srdca. Alebo sa obráťte na miestnu nemocnicu alebo zdravotnícke zariadenie, kde získate rozvrh kurzov a ďalšie informácie.